Jump to content



14 cm fan & push pull


amorfis

Recommended Posts

Γιατί, τι έχουν οι SilenX ?

Μήπως είναι λιγότερο ή περισσότερο απατεώνες από άλλους ?

Αναγκαστικά λαμβάνουμε ως δεδομένα τα χαρακτηριστικά που δίνουν οι κατασκευαστές. Ειδάλλως θα πρέπει να στήσουμε όλοι και ένα εργαστήριο στο σπίτι για να βλέπουμε κάθε φορά ποιος λέει ψέμματα και ποιος όχι.

Απλά αυτό που λέω man είναι πως δυστυχώς, και για διάφορους λόγους, ΔΕΝ γίνεται να λαμβάνεις ως δεδομένα τα χαρακτηριστικά που δίνουν οι κατασκευαστές στον συγκεκριμένο τομέα της αγοράς. :weep:

Δεν είναι μόνο το θέμα πως μερικοί βγάζουν ψευδή στοιχεία για λόγους marketing, το βασικό είναι πως οι εταιρίες μετράνε με διαφορετικό τρόπο τόσο τον θόρυβο όσο και την δύναμη των ανεμιστήρων. Δλδ με άλλα λόγια, τα στοιχεία που δίνουν είναι αντικειμενικά μη συγκρίσιμα μεταξύ τους, και εντελώς άχρηστα για να σχηματίσει άποψη ο καταναλωτής.

Μακάρι να ήταν διαφορετικά τα πράγματα, και να είχαμε ένα marketing consortium όπως το 80plus για τα τροφοδοτικά, ώστε να είχαμε και κοινές πλατφόρμες δοκιμών και συγκρίσιμα αποτελέσματα. Δυστυχώς, δεν έχουμε.

Τώρα αν θέλεις να μιλήσουμε συγκεκριμένα για την silenX μπορούμε να το κάνουμε, αλλά και πάλι δεν αλλάζει κάτι από τα παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Eιναι γνωστες απατες οι SilenX
Όχι ρε συ είναι πολύ ποιοτικοί και ότι δίνουν καλύτερη ροή από τους περισσότερους ανεμιστήρες της αγοράς είναι γεγονός.

Στο λέω αυτό, γιατί το καταλαβαίνω κάθε φορά που πλησιάζω το χέρι μου εκεί και αισθάνομαι την εκπληκτική ροή.

Το μόνο αρνητικό που έχουν είναι τα 32mm πλάτος και μπορεί να βρουν στις ram όταν έχεις λίγο πιο παχιά ψήκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Dante έχει απόλυτο δίκιο: ο μόνος τρόπος για να διαπιστώσει κανείς τις πραγματικές ιδιότητες/δυνατότητες των ανεμιστήρων είναι μία ενιαία δοκιμή, όπου όλοι θα κριθούν με τον ίδιο τρόπο (γιατί ως γνωστόν ο κάθε κατασκευαστής τσαμπουνάει τα δικά του). Ο άλλος τρόπος είναι η "προσωπική" δοκιμή, ο end-user αγοράζει το προϊόν στα τυφλά και το "τεστάρει" με τα μέσα που διαθέτει και τα υποκειμενικά του κριτήρια (εκτός να διαθέτει όργανα μέτρησης!).

Για τον SilenX να μην εκφραστώ καλύτερα, η μεγαλύτερη φόλα αγορά που έκανα ποτέ όσον αφορά το hardware. Aίσχος από ποιότητα κύλισης και κόστιζε και μια μικρή περιουσία... :rant:

Από όλα φουρφούρια που έχουν περάσει από τα χέρια μου όλα αυτά τα χρόνια, μπορώ να ξεχωρίσω 2 κομμάτια: τον 74mm TMD της ΥS-Tech και τον πραγματικά εκπληκτικό από κάθε άποψη 120άρη USC SilentWings της BeQuiet.

Link to comment
Share on other sites

Dante80 και Ερνέστος,

Μπορεί παίδες όντως να έχετε δίκιο. Δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω.

Αλλά αυτό είναι ένα γενικότερο κακό που ισχύει για όλους και όχι μόνο για τους SilenX.

Για να μη πω και για πάρα πολλά άλλα προιόντα, που μπορεί να έχουν σχέση με υπολογιστές μπορεί και όχι.

Το θέμα είναι ότι αυτοί είναι οι απατεώνες και εμείς τα θύματα (στις περισσότερες των περιπτώσεων).

Τώρα, η ιδέα ενός συγκριτικού τεστ ανεμιστήρων θα ήταν εξαίσια και θα έλυνε πολλές απορίες. Μάλιστα θα μπορούσε να αποτελέσει και κατά κάποιο τρόπο και "οδηγό" ανεμιστήρων, αν ειδικά μαζί με το τεστ δίνονταν και στοιχεία και ορισμοί για airflow, rpm, θόρυβο, σχεδίαση, υλικά, τύποι έδρασης κλπ. Άλλωστε οι ερωτήσεις στο forum για ανεμιστήρες έχουν αρχίσει και αυξάνονται και χρειάζεται ένας τέτοιος οδηγός.

Link to comment
Share on other sites

Aίσχος από ποιότητα κύλισης και κόστιζε και μια μικρή περιουσία...
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με αυτό; Δεν στρόφαρε γρήγορα ή σου έκανε θόρυβο καθώς γύρναγε.

Στο λέω γιατί δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο στους δικούς μου.

Καλά από θέμα χρημάτων και εγώ 17 ευρώ τα θεωρώ "πολλά" γενικά για fanάκι.

Επίσης +1 και από εμένα στην ιδέα για ένα καλό συγκριτικό με φανάκια.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, μου είναι σαφές ότι οι γνώσεις και οι εμπειρία σου πάνω στο αντικείμενο ξεπερνούν κατά πολύ τη δική μου περιπτωσιολογία. Απλά ήθελα να καταθέσω την άποψή μου...

Σε προηγούμενη συζήτηση σχετικά με τους SilenX, κάποιοι φίλοι εδώ στο φόρουμ υπογράμμισαν πως ο συγκεκριμένος ίσως να ανήκε σε προβληματική παρτίδα. Όπως και να΄χει, έκανε σαν τρακτέρ σε χαμηλές στροφές με έντονα αντιληπτό θόρυβο, ενώ σε υψηλές μετέφερε έντονο κραδασμό στη χαλκόψηκτρα και κατ'επέκταση σε όλο το σασί (παρά τις πατέντες που έκανα με ελαστικά παρεμβύσματα και ότι μπορεί να φανταστεί κανείς). Από air-flow επίσης nothing special, οπότε αναγκάστησα να τον παροπλίσω και να τον καταχωνιάσω κάπου ώστε να ξεχαστεί για πάντα. Ξανάβαλα τον "βουτηρένιο" YS-Τech και ησύχασα...

Όσον αφορά το συγκριτικό, αν κάποιος από το φόρουμ μπορεί να το κάνει, διαθέτω ανά πάσα ώρα και στιγμή στον δοκιμαστή δύο BeQuiet USC και έναν Enermax Everest στα κουτιά τους για εξαντλητική δοκιμή. Μαζεύουμε φουρφούρια και αν κάποιος έχει τη διάθεση, τα δοκιμάζει ενιαία και καταγράφει άμεσα τις διαφορές... Συγκριτικά τρίτων υπάρχουν αρκετά, το ζήτημα θα ήταν να μπορούσε να πραγματοποιηθεί μία "εσωτερική" δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις λοιπόν προς την "εξουσία" του TheLab.gr :

Μπορεί να εκτελεστεί ένα τέτοιο συγκριτικό τεστ ανεμιστήρων υπό την αιγίδα του TheLab.gr ?

Μπορούν να παρασχεθούν σχετικά όργανα ή/και εργαστήριο για τη διενέργεια των δοκιμών ?

Θα μπορούσαν διάφοροι εισαγωγείς ή διανομείς να χορηγήσουν ανεμιστήρες για τις δοκιμές ?

Θα μπορούσε γενικά το TheLab.gr να μανατζάρει την όλη διαδικασία ?

Όσο αφορά το ανθρώπινο δυναμικό και την παροχή τεχνικής υποστήριξης, είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν αρκετοί "φουρφουράδες" στο forum που θα ήθελαν να συνδράμουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καταρχην καλησπερα σε ολους ειμαι νεος στο site και επειδη το συγκεκριμενο ζητημα το ψαχνω εδω και λιγο καιρο λογω αγορας νεας ψυκτρας, συγκεκριμενα πηρα την Thermalright Venomous X, βρηκα λοιπον αυτο το review http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/120-140-fans-roundup_28.html#sect0 και νομιζω οτι τον καλυτερο λογο CFM/Db τον εχουν οι scythe ultra kaze 2000 που μπορειτε να βρειτε εδω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807919&u=SCYTHE-DFS123812L-2000-ULTRA-KAZE-120MM-FAN.

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη ματιά στα χαρακτηριστικά της ψύκτρας, δεν νομίζω να χρειάζεται ανεμιστήρα 2000 rpm για ψύξη. Τα πτερύγιά της έχουν αρκετή απόσταση μεταξύ τους για να μπορεί και όχι τόσο δυνατός ανεμιστήρας να σπρώξει τον αέρα. Στην θέση σου θα κοιτούσα κάποιον ανεμιστήρα 1600 rpm με 60-70 CFM ροή, σαν αυτόν. Επειδή έχω ανεμιστήρες σχεδόν απ' όλη την σειρά των scythe, οι S-FLEX μου φαίνονται οι πιο ποιοτικοί απ' όλους. Επειδή ο ανεμιστήρας που αναφέρεις είναι 38άρης, σιγουρέψου πως δεν θα έχεις πρόβλημα με την RAM.

Όλα βέβαια είναι συνάρτηση του πόσο σε ενδιαφέρει η αθόρυβη λειτουργία ή η μέγιστη ροή αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλησπερα σε ολους ειμαι νεος στο site και επειδη το συγκεκριμενο ζητημα το ψαχνω εδω και λιγο καιρο λογω αγορας νεας ψυκτρας, συγκεκριμενα πηρα την Thermalright Venomous X, βρηκα λοιπον αυτο το review http://www.xbitlabs.com/articles/coolers/display/120-140-fans-roundup_28.html#sect0 και νομιζω οτι τον καλυτερο λογο CFM/Db τον εχουν οι scythe ultra kaze 2000 που μπορειτε να βρειτε εδω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807919&u=SCYTHE-DFS123812L-2000-ULTRA-KAZE-120MM-FAN.

Το review είναι πολυ ενδιαφέρον ...

Και βέβαια θε πρέπει να το δούμε εκτενέστερα.

Τώρα ο συγκεκριμένος ανεμιστήρας που προτείνεις βγάζει cfm/dBA = 2.66

Δεν είναι και ότι καλύτερο ...

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη ματιά στα χαρακτηριστικά της ψύκτρας, δεν νομίζω να χρειάζεται ανεμιστήρα 2000 rpm για ψύξη. Τα πτερύγιά της έχουν αρκετή απόσταση μεταξύ τους για να μπορεί και όχι τόσο δυνατός ανεμιστήρας να σπρώξει τον αέρα. Στην θέση σου θα κοιτούσα κάποιον ανεμιστήρα 1600 rpm με 60-70 CFM ροή, σαν αυτόν. Επειδή έχω ανεμιστήρες σχεδόν απ' όλη την σειρά των scythe, οι S-FLEX μου φαίνονται οι πιο ποιοτικοί απ' όλους. Επειδή ο ανεμιστήρας που αναφέρεις είναι 38άρης, σιγουρέψου πως δεν θα έχεις πρόβλημα με την RAM.

Όλα βέβαια είναι συνάρτηση του πόσο σε ενδιαφέρει η αθόρυβη λειτουργία ή η μέγιστη ροή αέρα.

Καλησπέρα φίλε μου,

Μήπως έχεις δουλέψει ποτέ την σειρά Skythe Gentle Typhoon??????

Σε όλα τα forums τους προτείνουν ανεπιφύλακτα και εδώ στην Ελλάδα δεν είναι διαθέσιμοι πουθενά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Απο ολα τα reviews που εχω δει ψαχνοντας για ψυκτρα πολλοι χρησιμοποιουν τις Sanyo Denki San Ace H1011 που δυστυχως δεν υπαρχουν Ελλαδα απο οσο ξερω.

Τουσ εχει χρησιμοποιησει κανεις εδω να μας πει εντυπωσεις??

Link to comment
Share on other sites

Το too much ειναι σχετικο φιλε μου, εξαρταται απο τη χρηση που θελει να κανει ο καθενας. Αν δεις και το review παραπανω πολλοι 1600αρηδες εκτος οτι εχουν χαμηλοτερη αποδοση ειναι και πιο θορυβωδης.

Link to comment
Share on other sites

μέχρι τώρα ο ποιο δυνατός που κυκλοφορεί σε Ελλαδα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807956&u=SCYTHE-DFS123812H-3000-ULTRA-KAZE-120MM-FAN τωρα ειμαι με αυτουςhttp://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807938&u=SCYTHE-SY1225SL12SH-SLIP-STREAM-120MM-CASE-FAN σε push-pull πάνω σε μια 120 EXTREME από απόδοση σκοτώνει και από θόρυβο βέβαια! αλλά μπρος τα κάλλη τι είναι ο πόνος:) αυτό συμβαίνει μόνο στο game μετά με ποντεσιομετρο χαμηλώνουν στο μίνιμουμ και όλα είναι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Το too much ειναι σχετικο φιλε μου, εξαρταται απο τη χρηση που θελει να κανει ο καθενας. Αν δεις και το review παραπανω πολλοι 1600αρηδες εκτος οτι εχουν χαμηλοτερη αποδοση ειναι και πιο θορυβωδης.

Αν τα επίπεδα θορύβου δεν είναι πρόβλημα, δε χρειάζεται να την ψάξεις για τον αποδοτικότερο, απλώς κοτσάρεις τον πιο δυνατό και τέλος. Προσωπικά, δε βλέπω το λόγο να πάει κανείς πάνω από 1600άρη, αν θέλει τόσο ακραία ψύξη πάει σε νεράκι με τη μία και ησυχάζει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

Μήπως έχεις δουλέψει ποτέ την σειρά Skythe Gentle Typhoon??????

Σε όλα τα forums τους προτείνουν ανεπιφύλακτα και εδώ στην Ελλάδα δεν είναι διαθέσιμοι πουθενά!!!!

Όχι, δυστυχώς δεν τους γνωρίζω.

Αυτό που θα ξαναπώ είναι πως παίρνουμε έναν ανεμιστήρα ανάλογα με τις προδιαγραφές της ψύκτρας για την οποία προορίζεται και ανάλογα με τα επίπεδα θορύβου που είμαστε διατεθειμένοι να αντέξουμε.

Ανεμιστήρες κατάλληλοι για ψυγεία και ψύκτρες τύπου TRUE (το πρώτο revision με πολύ μικρή απόσταση στα πτερύγια) είναι όσοι έχουν ναι μεν αρκετά CFM ΑΛΛΑ έχουν και μεγάλη τιμή static pressure γιατί αλλιώς δεν θα μπορούν να σπρώξουν τον αέρα. Για παράδειγμα, το γομάρι Ultra Kaze των 3000 rpm που δίνει 133 CFM, έχει static pressure 6.05 mmΗ20. Για να καταλάβεις την διαφορά, ο slipstream των 2000 rpm που έχει 110,3 CFM έχει static pressure 2.3 mmΗ20, δηλαδή σχεδόν το 1/3...βέβαια, συνήθως αυτές τις διαφορές τις πληρώνεις σε ηχορύπανση. Αν δε δεις τις τιμές για Delta fans, θα καταλάβεις τι σημαίνει δύναμη σε όλο της το μεγαλείο αλλά και πονοκέφαλος.

Οπότε, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όταν θέλουμε να διαλέξουμε ανεμιστήρα, ούτε πρέπει να δεχόμαστε τις τιμές των μετρήσεων στα διάφορα CPU cooler tests με κλειστά τα μάτια. Περισσότερο δε, είναι άτοπο να λέμε γιατί εγώ κι εσύ αφού έχουμε την ίδια ψύκτρα, έχουμε τέτοια διαφορά στις CPU temps...είναι πράγματα μη συγκρίσιμα αφού, εκτός των ανεμιστήρων, υπάρχουν διαφορές από κουτί σε κουτί, διαφορές ambient temperature κλπ...

Link to comment
Share on other sites

46 dba! θα σου παιρνει τα αυτια.

Νομιζω τελικα οσο αερα και να δωσει καποιος δεν μπορει να ριξει ικανοποιητικα θερμοκρασιες.

Ετσι νομιζω! το μονο που καταφερνεις ειναι να αυξησεις την βαβουρα και να ριξεις λιγο την θερμοκρασια.

Οποτε τοτε ψαχνεις για νερο. Με αερα βαζεις σχετικα χαμηλες στροφες και εχεις και την υσυχια σου!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.