Jump to content



.::Thermaltake Armor +.::.Chassis Painting::.


PClord

Recommended Posts

Ρώτησα,έμαθα,το έψαξα και επιτέλους ξεκίνησα το project μου. :laughing:

To case είναι το γνωστό Supertower Thermaltake Armor,είναι το πρώτο μου βάψιμο οπότε μην είστε αυστηροί...! :rolleyes:

Τα χρώματα που χρησιμοποιώ είναι μαύρο μεταλλικό(όλο το chassis) και μπλε μεταλλικό(motherboard tray,hhd cage κλπ)

Μερικές photo από το πρώτο χέρι...

DSC00260.jpg

DSC00261.jpg

DSC00262.jpg

DSC00263.jpg

DSC00264.jpg

DSC00266.jpg

DSC00267.jpg

DSC00269.jpgΕυχαριστώ πολύ τον φίλο LevelOne για τις πληροφορίες του,χρησιμοποιώ τα χρώματα που μου είπε...!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο για τον κοπο σου...αλλα....οι φοτο που εβαλες αδικουν το αποτελεσμα.....

btw το tray της μητρικης και των δισκων του armor+ ειναι αποσπωμενα ή τα ξεπιρτσινωσες?

Link to comment
Share on other sites

Photo θα μπουν νέες αύριο από μηχανή 12mp οπότε ok...! (δεν ήθελα να την έχω μεσ' τις σκόνες και τις μπογιές:hehe:)

Είναι αποσπόμενα,δεν ξεπριτσίνωσα τπτ κυρίως για λόγους σταθερότητας...:happy:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! θέλω να κάνω ακριβώς το ίδιο οπότε κάνε έναν κόπο και πες τα χρώματα:daisy:

για τα χρώματα πήγα στο Practiker,και πήρα τα εξής :

1x αστάρι 500ml (4.40e)

2x μπλε μεταλλικό 350ml (7.20e)

2x μαύρο μεταλλικό 350ml (7.20e)

2x βερνίκι γυαλιστερό 350ml (4.40e)

σύνολο 40κάτι euro...

μάρκα θα σου πω αύριο :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος, συνέχισε το.

Εμεινες ικανοποιημένος απο τα χρώματα και το πως έκατσαν πανω στο ατσάλι;

Πάρα πολύ φίλε!!

ειδικά η μπογιές είναι σε ΑΛΛΗ διάσταση...

επίσης μου άρεσουν πολύ οι βαλβίδες και έτσι όπως ρίχνουν το χρώμα :X:

Link to comment
Share on other sites

για τα χρώματα πήγα στο Practiker,και πήρα τα εξής :

1x αστάρι 500ml (4.40e)

2x μπλε μεταλλικό 350ml (7.20e)

2x μαύρο μεταλλικό 350ml (7.20e)

2x βερνίκι γυαλιστερό 350ml (4.40e)

σύνολο 40κάτι euro...

μάρκα θα σου πω αύριο :happy:

Σε μια βόλτα που πήγα τις προάλλες για κάτι plexi, έριξα μια ματιά για χρώματα αλλά δεν είχε sprays.

Θεσσαλονίκη πάντα...

Το κουτί βγαίνει καταπληκτικό πάντως! :neo:

Link to comment
Share on other sites

Σε μια βόλτα που πήγα τις προάλλες για κάτι plexi, έριξα μια ματιά για χρώματα αλλά δεν είχε sprays.

Θεσσαλονίκη πάντα...

Το κουτί βγαίνει καταπληκτικό πάντως! :neo:

Δοκίμασε να πας σε κάνα φαναρτζή αυτοκινήτων και να του πεις να σου φτίαξει χρώμα σε spray,πρόσεξε μόνο μην σου πασάρει τπτ σε 25euro το can γτ τα έχω ακούσει και αυτά εδώ στην Αθήνα...;)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να πας σε κάνα φαναρτζή αυτοκινήτων και να του πεις να σου φτίαξει χρώμα σε spray,πρόσεξε μόνο μην σου πασάρει τπτ σε 25euro το can γτ τα έχω ακούσει και αυτά εδώ στην Αθήνα...;)

Χμμ, καλό... Έχω μπόλικες εναλλακτικές, υπάρχουν διάφορα μαγαζάκια που ασχολούνται με καλλιτεχνικά.

Ο αδερφός μου δηλαδή που κάνει graffiti με καθοδήγησε :p

Φτάνει το offtopic, ανέβασε καμιά πιο εκλεπτυσμένη φώτο να γουστάρουμε!

Θα αποπειραθώ να κόψω κανα δυο τρυπούλες για cable management στο mobo tray.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, καλό... Έχω μπόλικες εναλλακτικές, υπάρχουν διάφορα μαγαζάκια που ασχολούνται με καλλιτεχνικά.

Ο αδερφός μου δηλαδή που κάνει graffiti με καθοδήγησε :p

Φτάνει το offtopic, ανέβασε καμιά πιο εκλεπτυσμένη φώτο να γουστάρουμε!

Θα αποπειραθώ να κόψω κανα δυο τρυπούλες για cable management στο mobo tray.

Επειδή κάνει και ο δικός μου αδερφός graffity (:tongue::tongue::tongue::tongue:) πρέπει να σου πω πως στο παρελθόν έχω αποπειραθεί να βάψω με "montana black" ένα case...αποτυχία σκέτη...το χρώμα έτρεχε και δεν καθόταν με την ΚΑΜΙΑ στο σίδερο,και επίσης έχω βάψει μια θήκη εξωτερικού HDD,εκεί έκατσε η μπογιά ΑΛΛΑ γρατζουνιόταν με το παραμικρό...

Τις τρύπες με τι ακριβώς σκοπεύεις να τις κόψεις??τι case έχεις??

Επίσης για όλους σας λέω ότι αν επιθυμείτε "γυαλιστερό" αποτέλεσμα ΜΗΝ χρησιμοποιήσετε βερνίκι,μου κατάστρεψε ένα κομμάτι (ενώ το πέρασα πολύ προσεκτικά...!) και πρέπει να το ξανατρίψω και φτου από την αρχή... :mad::mad::mad: ευτυχώς είναι μικρό...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάνει και ο δικός μου αδερφός graffity (:tongue::tongue::tongue::tongue:) πρέπει να σου πω πως στο παρελθόν έχω αποπειραθεί να βάψω με "montana black" ένα case...αποτυχία σκέτη...το χρώμα έτρεχε και δεν καθόταν με την ΚΑΜΙΑ στο σίδερο,και επίσης έχω βάψει μια θήκη εξωτερικού HDD,εκεί έκατσε η μπογιά ΑΛΛΑ γρατζουνιόταν με το παραμικρό...

Τις τρύπες με τι ακριβώς σκοπεύεις να τις κόψεις??τι case έχεις??

Επίσης για όλους σας λέω ότι αν επιθυμείτε "γυαλιστερό" αποτέλεσμα ΜΗΝ χρησιμοποιήσετε βερνίκι,μου κατάστρεψε ένα κομμάτι (ενώ το πέρασα πολύ προσεκτικά...!) και πρέπει να το ξανατρίψω και φτου από την αρχή... :mad::mad::mad: ευτυχώς είναι μικρό...

Καλέ αυτά είναι για σοβάδες! Όχι, αλλά από εκεί που τα πήρε έχει μπόλικα χρώματα...

Τα θέλω όλα ματ!Το ίδιο case έχουμε αφου στο είπα στο πρώτο ποστ, θέλω να κάνω το ίδιο! :jump:

Όσο για τις τρύπες, dremelaki, σέγα κι ο Μπάμπης βοηθός...

Link to comment
Share on other sites

Καλέ αυτά είναι για σοβάδες! Όχι, αλλά από εκεί που τα πήρε έχει μπόλικα χρώματα...

Τα θέλω όλα ματ!Το ίδιο case έχουμε αφου στο είπα στο πρώτο ποστ, θέλω να κάνω το ίδιο! :jump:

Όσο για τις τρύπες, dremelaki, σέγα κι ο Μπάμπης βοηθός...

αα,μάλιστα...ωραίο και το ματ απλά εγώ είμαι κάγκουρας της κακιάς ώρας..! :hehe:

εγώ δεν θα χρησιμοποιούσα dremel πάντως πάνω στο case,το θεωρώ κακούργημα για ένα τέτοιο καμψοτέχνημα.. :tongue:

άσε που έχει από μόνο του δύο τρύπες,λίγο μεράκι θέλει μόνο πιστεύω και είσαι ok με τα καλώδια...

Το βράδυ που θα το επιχειρήσω στο δικό μου αν καταφέρω κάτι καλό θα σου δώσω συμβουλές...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,δούλευα όλη νύχτα,μόλις τώρα σχεδών ολοκλήρωσα το έργο...! :happy2:

Έκανα και cable management...! περιμένω σχόλια!! πάω να την πέσω τώρα γτ έχω ψοφίσει από την κούραση...!

P2010248.jpg

P2010246.jpg

P2010245.jpg

P2010241.jpg

P2010240.jpg

P2010239.jpg

P2010237.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το 24 pin καλώδιο έπρεπε να το μαζέψεις κιάλο να πήγαινε κάθετα πάνω!

Γενικά βγήκε πολύ ωραίο μπράβο σου!

Τα τσιρότα/χαρτοταινίες που έχεις κολλήσει στα καλώδια μάλλον πρέπει να τα βγάλεις γιατί από την ζεστη θα αφήσουν κόλα πάνω τους!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.