Jump to content



Επιλογη router/switch και αποριες για video streaming με wirelless (n)


GoMaR

Recommended Posts

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

real use δοκιμες βρε μη φανταστεις τπτ αναλυτικο

σερφαρισμα, κατεβασμα αρχειων

speed & pingtest

coh multiplayer :baby:

κυριως το ψαχνω για τα 300mpbs

για να εχω το κεφαλι μου ησυχο με ενα Χtreamer για streaming HD υλικου...

το θεμα ειναι οτι παραλληλα με τις δοκιμες σε modem/router

πρεπει να τσεκαρω και τα αντιστοιχα wusb n sticks μπας και...

Link to comment
Share on other sites

Κανένα laptop δες τι κάνει με ενσωματωμένο N.

Τώρα για HD πιστεύω πως και τα 150 φτάνουν, αλλά μόνο για μεταφορά. Για 2 σημεία χλωμό. Δες μήπως υπάρχει στο menu κάτι που σε κάνει limit.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα laptop δες τι κάνει με ενσωματωμένο N.

Τώρα για HD πιστεύω πως και τα 150 φτάνουν, αλλά μόνο για μεταφορά. Για 2 σημεία χλωμό. Δες μήπως υπάρχει στο menu κάτι που σε κάνει limit.

ναι ειναι κι αυτο στο προγραμμα

εχω μια wireless n απλα πρεπει να ανοιξω το laptopακι να αντικαταστησω την b/g που εχει.

αυτο για τα 2 σημεια δεν το επιασα για να ειμαι ειλικρινης.

οσο για το router, το μονο σχετικο που εχει, ειναι η επιλογη μεταξυ 20mhz & 20/40mhz mode

που υποτιθεται οτι υποστηριζει τα 300mbps

θα ξανατσεκαρω το βραδακι και θα δω

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Wireless-Networking/Modem-Routers/Netgear-Wireless-Modem-Router-Annex-A-N-DGN2000-100ISS.htm

αυτο ειναι καλο ? μου αρεσει το χαρακτηριστικο που εχει να ανοιγοκλεινεις το ασυρματο οποτε θες.....περα απο αυτο ομως σαν μοντελο πως εχει βγει ?

ειμαι μεταξυ αυτου και του Belkin

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Wireless-Networking/Modem-Routers/Belkin-F5D8636-Wireless-Modem-Router-N-300Mbps-Annex-A-F5D8636.htm

Link to comment
Share on other sites

@ Κοπρίτη, εννοώ να στέλνεις το ίδιο ή διαφορετικό αρχείο HD σε 2 αποδέκτες...διπλάσιο bandwidth. πχ. το να δείς μια ταινία, σε δυο διαφορετικά μηχανάκια ταυτόχρονα με wifi.

@PGM, δεν ξέρω, απλά προτειμώ να απέχω από netgear! Δεν μου έχουν κάνει κάτι (μέχρι τώρα - μόνο ένα switch 100αρι είχα), αλλά έχω ακούσει πολλά!

Link to comment
Share on other sites

@ Κοπρίτη, εννοώ να στέλνεις το ίδιο ή διαφορετικό αρχείο HD σε 2 αποδέκτες...διπλάσιο bandwidth. πχ. το να δείς μια ταινία, σε δυο διαφορετικά μηχανάκια ταυτόχρονα με wifi.

@PGM, δεν ξέρω, απλά προτειμώ να απέχω από netgear! Δεν μου έχουν κάνει κάτι (μέχρι τώρα - μόνο ένα switch 100αρι είχα), αλλά έχω ακούσει πολλά!

οχι βρε

δεν σκοπευω να κανω κατι τετοιο (ταυτοχρονη θεαση)

απλα θελω να μπορω να βλεπω hd υλικο σε δυο οροφους

με ασυρματη προσβαση μεσω του main pc (και αργοτερα καποιου nas)

πιθανοτατα αρκουν και τα ονομαστικα 150mbps

(μιας και πρακτικα απαξ κι αρχισει διαμεταγωγη πεφτει η ταχυτητα απ'οσo γνωριζω)

αλλα αφου το διαφημιζουν το 300αρι, ε θελω να το δω κι εγω στην πραξη

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θέλω να το δώ, κάποια στιγμή. Απλά εμένα θα μου φτάσει σκέτο router, ως επέκταση, μιας και το τωρινό σήμα φτάνει στο μισό σπίτι. Περιμένω λεπτομέρειες, αν είμαστε offtopic εδώ στείλε μου pm.

Link to comment
Share on other sites

κοπριτης...

επειδη στο σπιτι εχω στησει NAS και το HTPC ηταν ασυρματο στα 130mbit

σε hd streaming αντιμετωπιζα πολλα προβληματα.Οπως να κολλαει και να συνεχιζει μετα σαν fast forwarding κλπ.

σε N δικτυο συγχρονιζα 270mbit αλλα και παλι δεν ηταν σταθερο το streaming.Επισης εχω διαβασει οτι με το xtreamer καλυτερα να κανεις streaming μεσω LAN και απο οχι απο wireless

Μην περιμενεις κατι..

Εκτος αν δεν ηξερα κατι εγω.τι να πω.Παντως συγκεκριμενα για HD , προτεινεται το lan κατα 1000

Link to comment
Share on other sites

κοπριτης...

επειδη στο σπιτι εχω στησει NAS και το HTPC ηταν ασυρματο στα 130mbit

σε hd streaming αντιμετωπιζα πολλα προβληματα.Οπως να κολλαει και να συνεχιζει μετα σαν fast forwarding κλπ.

σε N δικτυο συγχρονιζα 270mbit αλλα και παλι δεν ηταν σταθερο το streaming.Επισης εχω διαβασει οτι με το xtreamer καλυτερα να κανεις streaming μεσω LAN και απο οχι απο wireless

Μην περιμενεις κατι..

Εκτος αν δεν ηξερα κατι εγω.τι να πω.Παντως συγκεκριμενα για HD , προτεινεται το lan κατα 1000

:o χολυσιτ

τι σκ@τα το βαζουν τοτες το wireless n πανω ρε γμτ...

αμα ειναι να τραβηξω καλωδια....συνουσιαστηκε ο Διας κι ολο το δωδεκαθεο παρεα

ασε που μετα πρεπει να βρω και wireless n modem/router με gigabit switch

Υ.Γ.μηπως θα επρεπε να μεταφερθουν τα τελευταια posts σε κανενα νεο θεμα του στυλ

"ασυρματες συνδεσεις και ΗΤPC streaming"

Link to comment
Share on other sites

για της HOL το Netfaster 2 εχουν ακουστει καλα λογια (αυτο εχω προς το παρον - μου κανει κατι κουλα τελευταια...πεφτει το ιντερνετ ξαφνικα , restart μονο του κλπ) ? σκεφτομαι να παρω ενα καλο modem router N up to 300 ......

Καμμια καλη προταση ? μεχρι 100 ευρω .........

Σπαστικό είναι το Netfaster IAD 2. Καμία σχέση με τα Fritz!Box που έδινε παλιά η hol.. Έχεις full double play? Κοινώς, αν αλλάξω router, θα παίξει το τηλεφωνάκι μου;

Ψήνομαι να βάλω το Fritz επάνω πάνω, το τιμημένο μέχρι και mod του κάνεις για να έχεις ssh...

Link to comment
Share on other sites

το linksys wag160n ταιριασμενο με Linksys usb wireless adaptor wusb100 αποδειχθηκε χειροτερο...

max 135mbps σε mixed mode και τρελλες κοιλιες μεχρι τα 15mbps

μιλαμε για αποσταση 5 μετρων απο το pc ετσι, ουτε καν σε αλλο οροφο..

με τελευταιο firmware και ολες τις ρυθμισεις οκ.

(δεν εχει καν αποκλειστικο n mode!!)

ξουτ απο δω και επιστροφη στο belkin προς το παρον

ρε λες να δοκιμασω την τυχη μου με crypto & airties μπας και βρω την υγεια μου?

ποιος θα μου το λεγε...

Link to comment
Share on other sites

Να πώ κι εγώ λίγο τη βλακεία μου, μήπως βοηθήσω κανένα χριστιανό...

Έκανα κάποια τεστάκια πριν μια βδομάδα για να ελέγξω το δίκτυό μου. Το δίκτυο αποτελείται από:

Ένα ρούτερ (fast ethernet + WiFi 802.11g)

ένα laptop

και ένα NAS (το οποίο είναι ένα 2ο λαπτοπ αλλά δε μας ενδιαφέρει)

Πήρα τις εξής μετρήσεις:

Η σύνδεση laptop---router ενσύρματη (Fast Ethernet - 100Mbps)

Η σύνδεση NAS-----router ενσύρματη (Fast Ethernet - 100Mbps)

Μεταφορά NAS --> laptop: 12MB/s (τα οποία μου φάνηκαν πολλά....)

-----

Η σύνδεση laptop---router ασύρματη (802.11g - 54Mbps)

Η σύνδεση NAS-----router ενσύρματη (Fast Ethernet - 100Mbps)

Μεταφορά NAS --> laptop: 3MB/s

-----

Η σύνδεση laptop---router ασύρματη (802.11g - 54Mbps)

Η σύνδεση NAS-----router ασύρματη (802.11g - 54Mbps)

Μεταφορά NAS --> laptop: 1.5MB/s

-----

Συμπέρασμα: Στα ρούτερ (ή στο δικό μου τουλάχιστον) που υποστηρίζουν ταχύτητες 802.11g, αυτό σημαίνει υποστηρίζουν θεωρητικές ταχύτητες των 54Μbps, ταχύτητες στην πράξη γύρω στα 3ΜΒ/s (και λίγο λιγότερο ίσως). Αυτό όμως ισχύει αν έχουν μόνο έναν wireless client. Αν έχουν 2, τότε ο καθένας θα πάρει το μισό (1.5MB/s).

Αν λοιπόν υποθέσουμε το ίδιο και για τα 802.11n routers, τότε αν συνδεθεί πχ το Xtreamer ασύρματα και άλλος ένας client ασύρματα... τότε οι θεωρητική ταχύτητα που μπορεί να στείλει το Xtreamer ΔΕΝ είναι 300Mbps αλλά 150Mbps... (αλήθεια, στην πράξη τί ταχύτητα μεταφοράς έχει το 802.11n????)

Link to comment
Share on other sites

εξτριμερ,για κανε ενα προχειρο σκαναρισμα με το λαπτοπ σου,τι ασυρματα δικτυα φτανουν ως τον χωρο σου.μπορει να φταινε και οι παρεμβολες δηλ για τις ταχυτητες αυτες.

Link to comment
Share on other sites

πηγα και πηρα αυτο Belkin F5Z0104 Wireless Modem/Router N+ & Usb N+ (300Mbps, Annex A) http://www.plaisio.gr/Peripherals/Wireless-Networking/Modem-Routers/Belkin-Bundle-F5Z0104NT-Wireless-Modem-Router-Np-Annex-A-Usb-Np-300Mbps.htm μπας και βελτιωθουν λιγο τα πραγματα με το netfaster 2 που ειχα και να δοκιμασω το wd live στο ασυρματο τι κανει για streaming...

Με ενα προχειρο τεστακι ειχα τα ακολουθα αποτελεσματα :

TAINIA Top .Gun.1986.SE.1080p.BluRay.x264-CLASSiC ΣΤΟ MAIN PC

DU Meter Stopwatch - #1 (ΜΕ ETHERNET)

Start time 7/2/2010 6:55:48 ìì

Stop time 7/2/2010 7:05:49 ìì

Elapsed time 10 min 1,4 sec

Incoming Outgoing

------------------------------------ ---------------- ----------------

Total of data transferred 25,3 MB 803,6 MB

Maximum transfer rate 5,2 MB/s 105,7 MB/s

Average transfer rate 43,0 KB/s 1,3 MB/s

DU Meter Stopwatch - #1 (ME TO USB WIFI ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ BELKIN)

Start time 7/2/2010 7:07:40 ìì

Stop time 7/2/2010 7:17:40 ìì

Elapsed time 10 min 0,7 sec

Incoming Outgoing

------------------------------------ ---------------- ----------------

Total of data transferred 14,3 MB 451,2 MB

Maximum transfer rate 2,3 MB/s 48,6 MB/s

Average transfer rate 24,3 KB/s 769,1 KB/s

η ταινια με ethernet ψιλοβλεποταν αλλα με μικρο σπασιματα ενω με το ασυρματο με ΤΙΠΟΤΑ. Κανω κατι λαθος ή δεν προκειται να δω σωστα μκν ασυρματα ποτε ?

Link to comment
Share on other sites

εξτριμερ,για κανε ενα προχειρο σκαναρισμα με το λαπτοπ σου,τι ασυρματα δικτυα φτανουν ως τον χωρο σου.μπορει να φταινε και οι παρεμβολες δηλ για τις ταχυτητες αυτες.

Σε εμένα λες έτσι? Δε νομίζω να είναι θέμα παρεμβολών. Δεν υπάρχει άλλο δίκτυο κοντά στο κανάλι που χρησιμοποιώ (13). Επίσης, τα 3ΜΒ/s για το 802.11g νομίζω πως είναι πολύ καλά, από ό,τι έχω διαβάσει τουλάχιστον. Λάθος?

Link to comment
Share on other sites

πηγα και πηρα αυτο Belkin F5Z0104 Wireless Modem/Router N+ & Usb N+ (300Mbps, Annex A) http://www.plaisio.gr/Peripherals/Wireless-Networking/Modem-Routers/Belkin-Bundle-F5Z0104NT-Wireless-Modem-Router-Np-Annex-A-Usb-Np-300Mbps.htm μπας και βελτιωθουν λιγο τα πραγματα με το netfaster 2 που ειχα και να δοκιμασω το wd live στο ασυρματο τι κανει για streaming...

Με ενα προχειρο τεστακι ειχα τα ακολουθα αποτελεσματα :

TAINIA Top .Gun.1986.SE.1080p.BluRay.x264-CLASSiC ΣΤΟ MAIN PC

DU Meter Stopwatch - #1 (ΜΕ ETHERNET)

Start time 7/2/2010 6:55:48 ìì

Stop time 7/2/2010 7:05:49 ìì

Elapsed time 10 min 1,4 sec

Incoming Outgoing

------------------------------------ ---------------- ----------------

Total of data transferred 25,3 MB 803,6 MB

Maximum transfer rate 5,2 MB/s 105,7 MB/s

Average transfer rate 43,0 KB/s 1,3 MB/s

DU Meter Stopwatch - #1 (ME TO USB WIFI ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ BELKIN)

Start time 7/2/2010 7:07:40 ìì

Stop time 7/2/2010 7:17:40 ìì

Elapsed time 10 min 0,7 sec

Incoming Outgoing

------------------------------------ ---------------- ----------------

Total of data transferred 14,3 MB 451,2 MB

Maximum transfer rate 2,3 MB/s 48,6 MB/s

Average transfer rate 24,3 KB/s 769,1 KB/s

η ταινια με ethernet ψιλοβλεποταν αλλα με μικρο σπασιματα ενω με το ασυρματο με ΤΙΠΟΤΑ. Κανω κατι λαθος ή δεν προκειται να δω σωστα μκν ασυρματα ποτε ?

Το ρύθμισες να έχει ταχύτητα 300?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.