Jump to content



Επιλογη router/switch και αποριες για video streaming με wirelless (n)


GoMaR

Recommended Posts

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

σε εθερνετ δεν παρουσιαζουν προβληματα σε hd streaming σε μενα μεσω του NAS

επισης χθες που εκανα αντιγραφη καποιες ταινιες επιανα 8MB/sec κοντα στο 80-90% lan ussage (100ari εχω)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με χιλιάρι μπορώ να στέλνω 60-90Mb/sec, ανάλογα με το δίσκο και το επίπεδο φόρτου του υπολογιστή που κάνει το server. Πάντως και παλαιότερα με 100αρι που ήμουν δεν είχα θέμα...ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

για μενα 100αρι το λιγοτερο.Αλλα σταθερο 100αρι.οχι ασυρματο

Συμφωνώ για το σταθερό, αλλά μου φαίνεται πολύ μεγάλο όριο τo 100άρι για minimum. Δεν μιλάμε για Blu Ray που μπορεί να έχει πολύ bitrate σε κάποιες σκηνές, αλλά για encode όπου συνήθως ένα high quality video μπορεί να φτάσει τα 12000 kbps και ο DTS ήχος τα 1510 kbps. Βάλε και λίγο overhead...τα 100 mbps μου φαίνοναι υπερβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το σταθερό, αλλά μου φαίνεται πολύ μεγάλο όριο τo 100άρι για minimum. Δεν μιλάμε για Blu Ray που μπορεί να έχει πολύ bitrate σε κάποιες σκηνές, αλλά για encode όπου συνήθως ένα high quality video μπορεί να φτάσει τα 12000 kbps και ο DTS ήχος τα 1510 kbps. Βάλε και λίγο overhead...τα 100 mbps μου φαίνοναι υπερβολικά.

υπαρχει κατι λιγοτερο την σημερον ημερα απο 100mbit δικτυο,σταθερο και ενσυρματο ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ σ' αυτό. Το ονομαστικό μπορεί να λέει 100mbit, αλλά στην πραγματικότητα πολλοί χαροπαλεύουν στα 50-60...που και εκεί θα έπρεπε να είναι εντάξει.

Στο ασύρματο είναι δυσκολότερα τα πράγματα γιατί υπάρχουν και τα packet loss κλπ.

Link to comment
Share on other sites

τελειως ηλιθια ερωτηση ....αμα κανω stream μια ταινια που ειναι στο main pc 1080 και ειναι συνδεδεμενο στο modem router με ethernet 100ari η ταχυτητα που θα δινει ασυρματα το μοντεμ στο wd live θα ειναι 100 ή θεωρητικα 300 ?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ αρα μονο το θεωρητικο 300αρι αμα την εχεις σε σκληρο που ειναι συνδεδεμενος στο μοντεμ και απο εκει να γινεται stream στο δικτυο σε οποιοδηποτε media player wd . xtreamer etc ....Γιατι να μην μεταφερεις σε ενα passport και να τον κοτσαρεις πανω στο media player και να μην εχεις το αγχος απο σπασιματα , streaming etc.....

Για μενα αξιζει μονο αν εχεις lan gigabit παντου ωστε να μην εχεις την μεταφορα αρχειων σε σκληρους ....ή αν βαλεις σε 100αρι δικτυο τα πριζακια powerline 85mpbs αλλα και παλι σε ταινιες με γρηγορες σκηνες και μεγαλο bitrate να εχεις σπασιματα.

Καποιες εσωτερικες σκεψεις , ισως να ειμαι και λαθος .......

υ.γ παντως ενα thread πανω σε αυτο το τοπικ θα ηταν ιδιαιτερα ενδιαφερον για ολους μας

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τόσο απλό. Ακόμα και ο τύπος των καλωδίων ethernet μπορεί να παίξει τον ρόλο του στην μείωση της ταχύτητας. Επειδή ψάχνομαι γενικά με το θέμα αυτό (είμαι σε powerline), προσπαθώ να βρω την άκρη.

Προσωπικά, αν και τα 2 PC θεωρητικά υποστηρίζουν gigabit LAN και τα Powerline είναι 200άρια, με κόβει το modem/router που είναι 100άρι. Έτσι τουλάχιστον νομίζω...Ψάχνω τρόπους να βελτιώσω το LAN speed.

post-14013-1416074320,346_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα πριζάκια μια χαρά φτάνουν για HD ταινίες, όπως και ένα 100αρι lan !

Το κακό με τα 300αρια modem-router είναι ότι δεν έχουν 1000αρια lan, αποτέλεσμα το 300αρι να το πιάνεις μόνο στο net (που είναι και άχρηστο) ή όπως είπες αν κοτσάρεις κανά δίσκο! Γι'αυτό είπα ότι εγώ θα το βάλω κάποια στιγμή, αλλά θα το συνδέσω με 1000άρι lan, που σημαίνει ότι θα πιάνω το εύρως ταχυτήτων (θεωρητικά) που μπορεί να δώσει.

Παίδες, αν θέλετε να απολαμβάνετε ταχύτητες, πρέπει να στήνετε το δίκτυο με βάση το χιλιάρι lan, και το modem (αν δεν το έχετε για ασύρματο) να το κοτσάρετε ως προσθήκη στην τοπολογία, να μην είναι σημείο όπου περνάνε τα data. Η καλύτερη λύση είναι με switch, αν δεν θέλετε να μπλέξετε με ενδιάμεσους υπολογιστές.

Παρακάτω τι έχω κάνει εγώ, δεδομένου ότι είχα και την ευχέρεια να τραβήξω καλώδια!

post-5359-1416074320,374_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τόσο απλό. Ακόμα και ο τύπος των καλωδίων ethernet μπορεί να παίξει τον ρόλο του στην μείωση της ταχύτητας. Επειδή ψάχνομαι γενικά με το θέμα αυτό (είμαι σε powerline), προσπαθώ να βρω την άκρη.

Προσωπικά, αν και τα 2 PC θεωρητικά υποστηρίζουν gigabit LAN και τα Powerline είναι 200άρια, με κόβει το modem/router που είναι 100άρι. Έτσι τουλάχιστον νομίζω...Ψάχνω τρόπους να βελτιώσω το LAN speed.

Παίρνεις ένα 1000άρι switch (κόστος ~50Ε) και πάνω του βάζεις το modem-router και τα PCια σου.
Link to comment
Share on other sites

Τα πριζάκια μια χαρά φτάνουν για HD ταινίες, όπως και ένα 100αρι lan !

Το minimum για Blu-ray (κανονικό, όχι encode) είναι 40 mbps. Το παρακάτω πρέπει να είναι από το Blu-ray white papers (αν και δν θυμάμαι 100% την πηγή).

post-14013-1416074320,4079_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.