Jump to content



οποιος μπορει....


vellamos

Recommended Posts

παιδια καλησπερα.ειμαι νεος στο φορουμ και επλιζω να εβαλα σε σωστη θεση τις ερωτησεις μου.προσφατα ειχα αρχισει ενα project δηλαδη ενα κουτακι απο την αρχη. αυτο σταματισε στην μεση περιπου γτ ειχα ενα ατυχημα με τον τροχο εσπασε ο δισκος και καρφωθηκε στο χερι μου με αποτελεσμα να κανω φισιοθεραπιες για περιπου 6 μηνες για να επαναφερω τους τενοντες (απροσεξια και σιγουρια εκτος απο μ........ια).εχω καποιες ερωτησεις που δεν εχω βρει απαντηση και ελπιζω εδω να βρω.πρωτα θα ηθελα να ρωτησω για τα πλεξι. εδω στην ναυπακτο ενα κομματι 30χ30 εκατοστα παχους 2 mm το αγορασα περιπου 45 ευρω(απο μαγαζι με επιγραφες.κατα 2ον βλεπω σε πολλα τοπικ που γινονται καπιες δοκιμες σε εξαρτηματα μετα απο modες χωρις να ειναι συνδεμενα σε υπολογιστη. μονο με το τροφοδοτικο. αυτο πως γινεται? τελος θα ηθελα να ρωτησω κατι τελειως τεχνικο.εχω στο μιαλο μου να συνδεσω το power button αντι για διακοπτη τηλεκατευθηνση απο παλιο αυτοκινιτακι. το ρευμα θα επιρεασει την μητρικη?ισως ειναι φιλοδοξο αυτο αλλα και παρατολμο.ρωτω γτ η μητρικη ειναι p55-gd80 και ειναι πανακριβη.. σε λιγο καιρο που θα εχω αναρωσει πληρως και θα ειμαι σε θεση να μπορω παλι να δημιουργησω θα εχω καιρο να τελειωσω και να δειξω την δουλεια μου:D:D

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.ειμαι νεος στο φορουμ και επλιζω να εβαλα σε σωστη θεση τις ερωτησεις μου.προσφατα ειχα αρχισει ενα project δηλαδη ενα κουτακι απο την αρχη. αυτο σταματισε στην μεση περιπου γτ ειχα ενα ατυχημα με τον τροχο εσπασε ο δισκος και καρφωθηκε στο χερι μου με αποτελεσμα να κανω φισιοθεραπιες για περιπου 6 μηνες για να επαναφερω τους τενοντες (απροσεξια και σιγουρια εκτος απο μ........ια).εχω καποιες ερωτησεις που δεν εχω βρει απαντηση και ελπιζω εδω να βρω.πρωτα θα ηθελα να ρωτησω για τα πλεξι. εδω στην ναυπακτο ενα κομματι 30χ30 εκατοστα παχους 2 mm το αγορασα περιπου 45 ευρω(απο μαγαζι με επιγραφες.κατα 2ον βλεπω σε πολλα τοπικ που γινονται καπιες δοκιμες σε εξαρτηματα μετα απο modες χωρις να ειναι συνδεμενα σε υπολογιστη. μονο με το τροφοδοτικο. αυτο πως γινεται? τελος θα ηθελα να ρωτησω κατι τελειως τεχνικο.εχω στο μιαλο μου να συνδεσω το power button αντι για διακοπτη τηλεκατευθηνση απο παλιο αυτοκινιτακι. το ρευμα θα επιρεασει την μητρικη?ισως ειναι φιλοδοξο αυτο αλλα και παρατολμο.ρωτω γτ η μητρικη ειναι p55-gd80 και ειναι πανακριβη.. σε λιγο καιρο που θα εχω αναρωσει πληρως και θα ειμαι σε θεση να μπορω παλι να δημιουργησω θα εχω καιρο να τελειωσω και να δειξω την δουλεια μου:D:D

Φιλε μου καταρχην περαστικα...

ελπιζω τωρα που επαθες να εμαθες...

γυαλακια και γαντακια εαν χρειαζεται πρωτα απ'ολα...

και φυσικα δοκιμες, εξασκηση και προσοχη!

η τιμη του Plexiglass που αναφερεις ειναι απαραδεκτη

εκτος και εαν μιλαμε για υλικο παχους 2εκ. που δεν το νομιζω

ενα καλης ποιοτητας κομματι 50χ50 παχους 3χιλ. δεν πρεπει να σου κοστισει πανω απο 15€

στην χειροτερη περιπτωση

οι δοκιμες των εξαρτηματων σε εκτος λειτουργειας συστημα

γινονται με βραχυκυκλωμενο το τροφοδοτικο

δες εδω οδηγιες

εαν εχεις κανενα δευτερο παλιο τροφοδοτικο θα ηταν καλυτερο να πειραματιστεις πρωτα εκει

επισης σε καταστηματα Η/Υ στην Αθηνα παιζουν και τροφοδοτικα τυπου notebook

που δινουν απευθειας 12V 4pin molex

οποτε εκει πανω μετα συνδεεις οτι θελεις.

οσο για το διακοπτακι

αν καταλαβα καλα θες να ανοιγεις το pc σου τηλεχειριζομενα?

για αυτο το σκοπο (και οχι μονο) υπαρχουν φτηνα usb-IR τηλεχειριστηρια των ~12€

που κανουν τη δουλεια απλα κι ευκολα

και παλι σιδερενιος σου ευχομαι (κι αλουμινενιος αμα προτιμας)

και καλη συνεχεια με τα εγχειρηματα σου

Link to comment
Share on other sites

Όντως ... στον πιάσανε λίγο με το plexi.

"χωρις να ειναι συνδεμενα σε υπολογιστη. μονο με το τροφοδοτικο", εννοείς, μήπως, εκτός κουτιού ?

Δείγματα του τροφοδοτικού που λέει ο "κοπρίτης" :

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p5289_Innovatek-externes-Netzteil-20W-12V.html

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p8105_Phobya-Externes-Netzteil-230V-auf-4Pin-Molex-24-Watt-inkl--Euro-UK-Stecker.html

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καταρχην περαστικα...

ελπιζω τωρα που επαθες να εμαθες...

γυαλακια και γαντακια εαν χρειαζεται πρωτα απ'ολα...

και φυσικα δοκιμες, εξασκηση και προσοχη!

η τιμη του Plexiglass που αναφερεις ειναι απαραδεκτη

εκτος και εαν μιλαμε για υλικο παχους 2εκ. που δεν το νομιζω

ενα καλης ποιοτητας κομματι 50χ50 παχους 3χιλ. δεν πρεπει να σου κοστισει πανω απο 15€

στην χειροτερη περιπτωση

οι δοκιμες των εξαρτηματων σε εκτος λειτουργειας συστημα

γινονται με βραχυκυκλωμενο το τροφοδοτικο

δες εδω οδηγιες

εαν εχεις κανενα δευτερο παλιο τροφοδοτικο θα ηταν καλυτερο να πειραματιστεις πρωτα εκει

επισης σε καταστηματα Η/Υ στην Αθηνα παιζουν και τροφοδοτικα τυπου notebook

που δινουν απευθειας 12V 4pin molex

οποτε εκει πανω μετα συνδεεις οτι θελεις.

οσο για το διακοπτακι

αν καταλαβα καλα θες να ανοιγεις το pc σου τηλεχειριζομενα?

για αυτο το σκοπο (και οχι μονο) υπαρχουν φτηνα usb-IR τηλεχειριστηρια των ~12€

που κανουν τη δουλεια απλα κι ευκολα

και παλι σιδερενιος σου ευχομαι (κι αλουμινενιος αμα προτιμας)

και καλη συνεχεια με τα εγχειρηματα σου

Σε παρακαλώ,μπορείς να μου περισσότερα για το Remote??

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ αλλά δεν υπάρχει κάτι σχετικό στο εμπόριο απ'όσο βλέπω...! (Plaisio,Multirama,E-Shop) :laughing::laughing::laughing:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.