Jump to content



Router στον ρόλο switch?


Thanos123

Recommended Posts

Τα switch δεν έχουν DHCP... Αν χρησιμοποιήσεις DHCP τότε φτιάχνεις ένα νέο υποδίκτυο και περιπλέκονται τα πράγματα. Κοίταξε αν το Zyxel μπορεί να λειτουργήσει σε bridged mode

Link to comment
Share on other sites

Τα switch δεν έχουν DHCP... Αν χρησιμοποιήσεις DHCP τότε φτιάχνεις ένα νέο υποδίκτυο και περιπλέκονται τα πράγματα. Κοίταξε αν το Zyxel μπορεί να λειτουργήσει σε bridged mode

κατσε αρχηγε μου γιατι σε εχασα και με ενδιαφερει το θεμα...

dhcp ειναι η λειτουργια που μια συσκευη δινει αυτοματα ΙΡ στις συσκευες.Καλα ως εδω?

πχ το ρουτερ μου δινει 192.168.1.1 μεχρι 192.168.1.255 με τις εργοστασιακες ρυθμισεις...Αυτο δεν ειναι dhcp?Για εξηγα μου λιγο γιατι μπερδευθην μπιγκ ταιμ.

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά:

τα switch δεν ανακατεύονται με ΙΡ. Δεν αναθέτουν ΙΡ, δεν κάνουν καθόλου δρομολόγηση. Βλέπουν μόνο MAC addresses. Τη δρομολόγηση την κάνει το ρούτερ. Ουσιαστικά χρησιμοποιούνται για να προστεθούν θύρες σε ένα δίκτυο...

Το ρούτερ είναι αυτό που αναθέτει ΙΡ και κάνει τη δρομολόγηση βάσει των ΙΡ. Τα περισσότερα ρούτερ έχουν ενσωματωμένο και switch, και έχουν πάνω από μία θύρα δικτύου.

Την ανάθεση των IP την αναλαμβάνει κάποιος DHCP (ή γίνεται χειροκίνητα). Αν θέλουμε στο σπίτι μας να έχουμε ένα ενιαίο δίκτυο, θα πρέπει να έχουμε μόνο ένα DHCP ενεργοποιημένο. Αν χρησιμοποιήσουμε δύο, τότε σημαίνει πως έχουμε φτιάξει δύο LAN δίκτυα και συνεπώς πρέπει να γίνουν επιπλέον ρυθμίσεις (port forwarding κλπ)..

χμ... Τώρα συνειδητοποίησα κάτι... Εγώ θεώρησα πως ο Thanos123 θέλει το zyxel να λειτουργεί ως switch γιατί το routing θα το αναλάβει κάποια άλλη συσκευή.. Αλλιώς η ερώτηση δεν έχει και πολύ νόημα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ακριβώς θέλω,το routing το αναλαμβάνει ένα usr που έχω!Παρα αυτά κι εγώ περίμενα ότι θα ήθελε ρυθμίσεις,αλλα έπεσα έξω!Τελικά απλός σύνδεσα τα καλώδια και δούλεψε μια χαρά!Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.