Jump to content



HOW TO: SSD Performance Tips


Recommended Posts

τιποτα απολυτως.

Αμα θες απενεργοποιησε το hibernation για να γλυτωσεις καποια gb

απλά κουμπώνω ssd (είμαι σε shci mode απο bios) και παίζουν όλα καλά?

ωραία :D

κάτι προγράμματα όπως rapid storage technology που μου έχει στους drivers του λάπτοπ βάζω?

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

Aναμενόμενα είναι τα αποτελέσματα.

Ωραία ! Χαίρομαι γιατί έχω ενα θέμα με τους drivers γενικα και φοβόμουν μήπως έχω μειωμένες επιδόσεις στο δισκο...

Μπορει να με εξυπηρετήσει η dell στο θέμα με τους drivers αμα έχει λήξει η εγγύηση μου? Δεν δουλεύουν τα switchable graphics ενω έχω περάσει τους drivers που μου δίνει για τα 8.1..

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να με εξυπηρετήσει η dell στο θέμα με τους drivers αμα έχει λήξει η εγγύηση μου?

 

...δεν έχεις service tag το λάπτοπ? Πάς στην ιστοσελίδα με το service tag και κατεβάζεις ότι θέλεις για το μηχανάκι σου...

Επίσης αναφέρεις: "Δεν δουλεύουν τα switchable graphics"

εάν έχεις κάρτες γραφικών 1)intel π.χ. on board + 2η κάρτα γραφικών , μπορείς από το bios να επιλέξεις / τσεκάρεις "optimus", έτσι ώστε όποτε το χρειάζεσαι (gaming) να "παίρνει μπροστά" η 2η κάρτα γραφικών...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

...δεν έχεις service tag το λάπτοπ? Πάς στην ιστοσελίδα με το service tag και κατεβάζεις ότι θέλεις για το μηχανάκι σου...

Επίσης αναφέρεις: "Δεν δουλεύουν τα switchable graphics"

εάν έχεις κάρτες γραφικών 1)intel π.χ. on board + 2η κάρτα γραφικών , μπορείς από το bios να επιλέξεις / τσεκάρεις "optimus", έτσι ώστε όποτε το χρειάζεσαι (gaming) να "παίρνει μπροστά" η 2η κάρτα γραφικών...

φίλε μου απο το sevice tag βρήκα τους drivers και μάλιστα στο λειτουργικό μου 8.1 χ64.στα windows 7 δεν είχα κανένα θέμα οπότε υποψιάζομαι οτι είναι θέμα drivers.

απο το bios δεν έχω επιλογή ποια κάρτα θα δουλεύει.έχω το τελευταίο bios που βγήκε.

η κάρτα είναι η 7730m με την intel 4000.

το πρόγραμμα της amd ενώ του ορίζω και δίχνει να αποθηκεύει ποια προγράμματα θα τρέχουν σε high performance(δηλαδή με την 7730) στην ουσία δεν τρέχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έστησα ένα μηχάνημα με ssd 120GB, 4GB RAM.

Μόνο για internet και ολίγον office.

Ο ssd έχει πάνω από 80 GB free.

Από τα 4 γιγα της μνήμης μένουν ελεύθερα 3,7 περίπου διότι την μοιράζεται με την onboard GPU.

 

Έχω καταργήσει το Pagefile.sys 

 

Χρειάζεται να φτιάξω RAM DISK για τα temp του chrome; Και δεν ξέρω τι παίζει με τα temp των windows καθώς και με τα automatic updates. Πως συμφέρει να τα έχω;

Έγινε επεξεργασία από fonzi
Link to comment
Share on other sites

Έστησα ένα μηχάνημα με ssd 120GB, 4GB RAM.

Μόνο για internet και ολίγον office.

Ο ssd έχει πάνω από 80 GB free.

Από τα 4 γιγα της μνήμης μένουν ελεύθερα 3,7 περίπου διότι την μοιράζεται με την onboard GPU.

 

Έχω καταργήσει το Pagefile.sys 

 

Χρειάζεται να φτιάξω RAM DISK για τα temp του chrome; Και δεν ξέρω τι παίζει με τα temp των windows καθώς και με τα automatic updates. Πως συμφέρει να τα έχω;

 

Μην πειράξεις τίποτα. Μόνο το defrag απενεργοποίησε αν έχεις Win7. Και το Pagefile άφησέ το ανοιχτό. Όλα αυτά που κάναμε κάποτε, δεν επηρεάζουν πλέον τα drives. Επίσης τα drive έχουν τόσο μεγάλο life expectancy που απλά θα αλλάξεις λάπτοπ και drive πριν πάθει κάτι ο SSD από τις πολλές εγγραφές.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα παιδιά,

 

Συναίβει κάτι θετικά ενδιαφέρον χτες στον Samsung 840 Pro που κατέχω και θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία.

 

Μετά από μίας εβδομάδας πειραματισμού των Windows 10 Pro αποφάσισα να γυρίσω πίσω στα Windows 8.1 αντί όμως να ακολουθήσω τον παραδοσιακό τρόπο του format δοκίμασα κάτι άλλο. :rolleyes: 

 

Έχοντας στην κατοχή μου μία άδεια του Parted Magic preloaded σε usb stick που με έχει βοηθήσει άπειρες φορές στο παρελθόν χρησιμοποίησα το usb σαν bootable μέσω και μπήκα σε περιβάλλον Linux. :rubik: 

bootscreensyslinux2.png

 

Στην συνέχεια έτρεξα την εφαρμογή Erase Disk που έχει εγκαταστημένη και έσβησα τα πάντα από τον SSD. :rubik: 

desktop.png

 

main.png

 

 

 

 ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Σε περίπτωση που δείτε τον SSD σε status Frozen απλά πατήστε το Sleep και αφήστε την εφαρμογή να ξεκινήσει ξανά. 

 

 

Μετά κανονικότατα έκανα την εγκατάσταση πάλι με bootable usb τα Windows 8.1 και πέρασα τους οδηγούς και τα σχετικά προγράμματα.

Αυτό που παρατήρησα έκπληκτος ήτανε τα νούμερα που έβγαλε ο SSD στο benchmark  του SAMSUNG Magician.

 

Ποτέ δεν τον είχα δει τόσο ψηλά. Όταν πάω σπίτι θα ανεβάσω φωτογραφίες. :jumpy: 

 

Λέτε το linuxάκι να του έδωσε μία δόση Red Bull???

Έγινε επεξεργασία από env0y
Link to comment
Share on other sites

 

Το delete partition + create new / format μεσα απο την εγκατασταση των windows δεν σε βολευει  ? XD

 

Δεν κανει Secure Erase στον SSD αυτο :p That's Why.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.