Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Εγώ πάντως καλού κακού γέμισα και το καταφύγιο με 32 κούτες εβαπορέ, νερά και μπόλικους ξηρούς καρπούς. Κάτι πήρε το αυτί μου ότι απογειώθηκαν Ju-87s και 88s από τα βουλγαρικά αεροδρόμια που συνεργάζονται με το Γ' Ράιχ.

:fist::fist::fist:

Link to comment
Share on other sites

Αν δανειστούμε από το ΔΝΤ θα είμαστε υπόχρεοι για πολάαααααααα χρόνια. Μιλάμε για μεγάλο επιτόκιο δανεισμού. Η κατάσταση ειναι σε φάση μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...ή φεύγεις από Euro ή δανείζεσαι από ΔΝΤ..

Χωρίς να θέλω να φανώ εριστικός ποιος ανίδεος σου το είπε αυτό; Το πρόβλημα με το IMF δεν είναι το επιτόκιο(κάθε άλλο βασικά), αλλά τα extra μέτρα που θα απαιτήσει να παρθούν....

Link to comment
Share on other sites

To ΔΝΤ μας δίνει δάνειο με κυμαινόμενο επιτόκιο 2.15% και θα φτάσει το πολύ εώς το 3%. Το δάνειο θα είναι ύψους 15-18 δις αλλά για να το πάρουμε πρέπει να παρθούν κι άλλα μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν κάτι πολύ (((απλό))), ποσα ακριβώς φράγκα χρωστάει η ελλάδα σήμερα, ποσο είναι ο ετησίως τόκος και πια τα δημοσια έσοδα?

Μια κινέζικη παροιμία λέει "Όταν έχεις σπίτι φτιαγμένο από γυαλί, δεν πετάς πέτρες στα σπίτια των άλλων".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια κινέζικη παροιμία λέει "Όταν έχεις σπίτι φτιαγμένο από γυαλί, δεν πετάς πέτρες στα σπίτια των άλλων".

ωραία ρήση, (θα την χρησιμοποιώ) αλλα δεν κατάλαβα τον χαρακτήρα τής σε σχέση με το post μου

Link to comment
Share on other sites

Γιατί προφανώς εκεί που το πας κάποιος θα δυσαρεστηθεί σίγουρα.

γιατί συνεχίζω να μην σε πιάνω?

και το πάω πολύ απλά πως από ότι θυμάμαι καλά από μια χρηματοοικονομική ανάλυση που έτυχε να παρακολουθήσω, τα κρατικά έσοδα φτάνουν για την αποπληρωμή μονο των τόκων

Link to comment
Share on other sites

Ποιός σας είπε οτι το ΔΝΤ δανείζει με 2-3%?! Θα είχαμε βουλιάξει! Υπάρχει συγκεκριμένος υπολογισμός που γίνεται μηνιαίως. Παρούσα φάση το επιτόκιο δανεισμού είναι περίπου 1.50%. Μην ξεχνάτε δεν μιλάμε για €100.000 αλλά για δις. Οπότε το κάθε 0.01% άυξηση είναι πολλά εκατομμύρια. Όταν λοιπόν το ΕΚΤ στα δάνεια/χορηγήσεις (δημοπρασίες) που έδινε προς Ευρωπαϊκές Τράπεζες το επιτόκιο ήταν κάτω του 1% στα ίδια θα κυμαινόμασταν και εμείς. Οπότε i beg to differ αλλά το επιτόκιο παίζει μεγάλο ρόλο. Όντως θα υπάρχνουν και τα μικρά γραμματάκια μεταξύ ΔΝΤ και Ελλάδος τα οποία συνήθως έχουν να κάνουν με τους μοχλούς πίσεσης που εφαρμόζει η ΔΝΤ για να σιγουρέψει την αποπληρωμή του δανείου (κοινώς εξαιτίας του δανεισμού θα παρθούν και άλλα μέτρα αλλά αυτό το γνωρίζουμε ήδη).

Link to comment
Share on other sites

Ποιός σας είπε οτι το ΔΝΤ δανείζει με 2-3%?! Θα είχαμε βουλιάξει! Υπάρχει συγκεκριμένος υπολογισμός που γίνεται μηνιαίως. Παρούσα φάση το επιτόκιο δανεισμού είναι περίπου 1.50%. Μην ξεχνάτε δεν μιλάμε για €100.000 αλλά για δις. Οπότε το κάθε 0.01% άυξηση είναι πολλά εκατομμύρια. Όταν λοιπόν το ΕΚΤ στα δάνεια/χορηγήσεις (δημοπρασίες) που έδινε προς Ευρωπαϊκές Τράπεζες το επιτόκιο ήταν κάτω του 1% στα ίδια θα κυμαινόμασταν και εμείς. Οπότε i beg to differ αλλά το επιτόκιο παίζει μεγάλο ρόλο. Όντως θα υπάρχνουν και τα μικρά γραμματάκια μεταξύ ΔΝΤ και Ελλάδος τα οποία συνήθως έχουν να κάνουν με τους μοχλούς πίσεσης που εφαρμόζει η ΔΝΤ για να σιγουρέψει την αποπληρωμή του δανείου (κοινώς εξαιτίας του δανεισμού θα παρθούν και άλλα μέτρα αλλά αυτό το γνωρίζουμε ήδη).

Από την ευρώπη δανειζόμαστε/δανειζόμαστυαν κοντά στο 6%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι που το είδες? Ούτε η Eurobank δεν θα έκανε τέτοιες αλχημίες.

Στις νεες διαπραγματευσεις για δανεισμο απο την Ευρωπη, η Ελλαδα στοχευει σε ενα επιτοκιο με πρωτο αριθμο το 5 (και αυτο ειναι απο τα καλα επιτοκια).

Link to comment
Share on other sites

Στο καθεστώς τρομοκρατίας που επικρατεί, είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσεις τις φήμες από την πραγματικότητα.

Με πήρε η μάνα μου πριν 2-3 μέρες να μου πει ότι στο γραφείο (οικονομικό τμήμα νομικής) ακούστηκε πως ξεκίνησαν ήδη να "κόβουν" δραχμές....

Ψυχραιμία παιδιά και ενημέρωση από όσες περισσότερες πηγές μπορείτε.

εχει βουηξει ο τοπος οτι ξεκινησαν να κοβουν δραχμες. Στην αναμπουμπουλα ο λυκος χαιρετε , οι τραπεζες για το 2009 δινουν κερδη ρεκορ , 1 δις μονο η εμπορικη (αν θυμαμαι καλα) παρολαυτα αν θελει καποιος να επιταχυνει παση θυσια την καταρρευση μας (υποθετικη) το τελευταιο του χαρτι ειναι μαζικες αναληψεις και εκροη συναλλαγματος. Σε αλλο φορουμ εμφανιστηκαν καποιοι με ημερομηνια εγγραφης πριν 15 μερες και ποσταρουν μονο οικονομικα τρομοσεναρια .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιός σας είπε οτι το ΔΝΤ δανείζει με 2-3%?! Θα είχαμε βουλιάξει! Υπάρχει συγκεκριμένος υπολογισμός που γίνεται μηνιαίως. Παρούσα φάση το επιτόκιο δανεισμού είναι περίπου 1.50%. Μην ξεχνάτε δεν μιλάμε για €100.000 αλλά για δις. Οπότε το κάθε 0.01% άυξηση είναι πολλά εκατομμύρια. Όταν λοιπόν το ΕΚΤ στα δάνεια/χορηγήσεις (δημοπρασίες) που έδινε προς Ευρωπαϊκές Τράπεζες το επιτόκιο ήταν κάτω του 1% στα ίδια θα κυμαινόμασταν και εμείς. Οπότε i beg to differ αλλά το επιτόκιο παίζει μεγάλο ρόλο. Όντως θα υπάρχνουν και τα μικρά γραμματάκια μεταξύ ΔΝΤ και Ελλάδος τα οποία συνήθως έχουν να κάνουν με τους μοχλούς πίσεσης που εφαρμόζει η ΔΝΤ για να σιγουρέψει την αποπληρωμή του δανείου (κοινώς εξαιτίας του δανεισμού θα παρθούν και άλλα μέτρα αλλά αυτό το γνωρίζουμε ήδη).

Το δάνειο που πήρε πρόσφατα η Ουγγαρία είναι με 2.6%

Link to comment
Share on other sites

εχει βουηξει ο τοπος οτι ξεκινησαν να κοβουν δραχμες.

Πιστεύεις πως είναι αλήθεια δλδ; Δεν ξέρω, εμένα μου φάνηκε πολύ τραβηγμένο διότι δεν έχουν κλείσει όλες οι πόρτες.

Link to comment
Share on other sites

hmmm...thnx αλλά "με αποκλειστικές πληροφορίες του newstitt.."...περιμένω να δώ κάτι πιο επίσημο γιατί δεν έχει ακουστεί τέτοιος υψηλότοκος δανεισμός σε χώρα της Ε.Ε. ξανά για αυτό μου φαίνετε περίεργο.

Όσο για την αλλαγή νομίσματος μην τρελαίνεστε..δεν γίνετε έτσι εύκολα και σίγουρα δεν θα το θέλει κανείς από τους δικούς μας διότι οι επιπτώσεις θα οδηγήσουν την οικονομίας σε ύφεση και αυτό θα είναι το λιγότερο...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.