Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Ήταν. Από προσωπική εμπειρία. 1.5 χρόνο εργάζοταν το άτομο αυτό και τους τελευταίους μήνες που κ***βαραγε αναγκάστηκα να την διώξω. Αποτέλεσμα με μισθό καθαρό 900€ (1300€ μικτό περίπου) δώσαμε 4.500€. Δεν είναι απαράδεκτο? Και μιλάμε άτομο που επίτηδες έκανε μ....ς για να την διώξουμε. Εγώ είμαι ο μ....ς βέβαια που έπρεπε να της κάνω την ζωή κόλαση να παραιτηθεί, αλλά ελα ντε που δεν είμαι τέτοιος. Anyways...

Link to comment
Share on other sites

Α) ας του έκανες την ζωή κόλαση. (εννοώ είχες την επιλογή – δεν το λέω κακοπροαίρετα προς εσένα)

Β) δεν είναι άδικο για αυτούς που δουλεύουν 1 χρόνο, αλλά για αυτούς που δουλεύουν 10… τώρα θα πάρουν πόδι όλοι, με τις μισές αποζημιώσεις και θα πάρουν νέους με 600 ευρώ να κάνουν τις δουλειές τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βιώσει την απόλυση από την πλευρά του εργοδότη, αλλά από του εργαζόμενου.... και αν δεν έχεις δουλειά να σε περιμένει, το να μπορείς να καλύψεις τις ανάγκες σου για 2-3 μήνες με τα χρήματα της αποζημίωσης δεν το θεωρώ παράλογο.

Εάν τα χρήματα αυτά τα πάρεις σε 6 μήνες τα πράγματα δυσκολεύουν πάρα πολύ διότι καμία υποχρέωση (ενοίκιο, λογαριασμοί, σουπερ μάρκετ κλπ κλπ) δεν θα σε περιμένει.

Για την περίπτωση που αναφέρεις είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πάμπολλες περιπτώσεις που εργαζόμενοι δεν πληρώνονται υπερωρίες, δεν πληρώνονται σαββατοκύριακα ή τους έχει γίνει η ζωή κόλαση ώστε να παραιτηθούν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

BStath, είσαι από τα ρεμάλια που χαλάστηκαν...? Δεν πειράζει, λαδάκι για να σου μπουν τα μέτρα πιο εύκολα και καλά να περάσεις...

Edit: Το θέαμα το ευχαριστιέμαι ήδη...

Δεν διαφωνω σε τιποτα απ'οσα λες, απλα καλα ειναι να μην τσουβαλιαζεις ολο τον κοσμο...

Υπαρχουν ανθρωποι οι οποιοι δεν ανηκουν στις κατηγοριες που αναφερεις και ομως πηρε και αυτους η μπαλα...

αδικα-δικαια δεν εχει σημασια.

Link to comment
Share on other sites

Α) Καμια φορά εύχομαι να μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο, αλλά...

Β)Έχεις ένα δίκιο. Αλλά πόσοι είναι αυτοί που εργάζοντα σε 1 δουλειά πάνω από 10 χρόνια? Ειδικά η νεότερη γενιά το ΄95 και μετά? Εγώ προσωπικά πολύ λίγα άτομα ξέρω που έχουν κάτσει τόσο καιρό σε 1 εργασία. Από την άλλη όμως κάποια στιγμή έπρεπε να γίνει. Και δυστυχώς δεν μπορούν όλοι να είναι ευτιχισμένοι. Κάποιοι θα δυσαρεστηθούν, και για ακόμα μια φορά θα είναι αυτοί που δεν πρέπει.

P.S. Από την άλλη πόσες περιπτώσεις σαν την δικιά μου έχεις ακούσει όμως? Δλδ να κρατείται "αιχμάλωτος" ο εργοδότης λόγω υψηλής αποζημείωσεις. Πάντως το συμπέρασμα είναι 1. Δεν γίνεται τόσο απλά να ψηφίζονται τέτοιο νόμοι. Θέλει συνεχείς διαβουλεύσεις μεταξύ φορέων (ανέκδοτο, ξέρω) και με τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

ε ακριβώς...

όπως είπες δεν γίνεται αν είναι όλοι χαρούμενοι...

τώρα την τρώνε οι "μεγάλοι" και "καβατζάρονται" οι μικροί (και τους πληρώνεις εσύ)...

αυτά δυστηχώς πάνε με τις συνθήκες την εποχή που ψηφίζονται... τώρα θέλανε περισσότερες απολύσεις και να μην βαρύνουν τους ήδη ζορισμένους εργοδότες κλπ...

η χρυσή τομή σε αυτά είναι πολύ δισδιάκρητη

Link to comment
Share on other sites

Το αιχμάλωτος εργοδότης μου κάνει κάπως είναι η αλήθεια - αλλά ίσως να έχει να κάνει και με την θέση.... όπου έχω δουλέψει, ο εργοδότης ζήτησε και επικοινώνησε με τα άτομα που είχα δώσει ως references. Εάν τους έβγαλα την ψυχή ώστε να με απολύσουν, μάλλον δεν θα είχαν και τα καλύτερα να πουν για μένα.

Τέλος πάντων, αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι το 6μηνο είναι πολύ άδικο διότι τίθεται θέμα επιβίωσης.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ήταν. Από προσωπική εμπειρία. 1.5 χρόνο εργάζοταν το άτομο αυτό και τους τελευταίους μήνες που κ***βαραγε αναγκάστηκα να την διώξω. Αποτέλεσμα με μισθό καθαρό 900€ (1300€ μικτό περίπου) δώσαμε 4.500€. Δεν είναι απαράδεκτο? Και μιλάμε άτομο που επίτηδες έκανε μ....ς για να την διώξουμε. Εγώ είμαι ο μ....ς βέβαια που έπρεπε να της κάνω την ζωή κόλαση να παραιτηθεί, αλλά ελα ντε που δεν είμαι τέτοιος. Anyways...
Δεν βγαίνουν με τίποτα τα νούμερα που λές ! 2 μήνες έπρεπε να δώσεις + τα αναλογούντα "δώρα" που είχε ήδη δουλέψει. Επίσης αν όντως το άτομο αυτό έκανε κακό στην επιχείρισή σου μπορούσες να του κοινοποιήσεις 2 μήνες πρίν την απόλυση ώστε να του δώσεις το 50% από αυτά που ώφειλες στην απόλυση χωρίς προειδοποίηση και φυσικά να ΜΗΝ δωσεις συστατικές επιστολές. Δυστυχώς είναι αρκετοί αυτοί που κάποια στιγμή αντί να παραιτηθούν καταφεύγουν σε τετοιες λύσεις, και γίνονται και βάρος στο ταμείο ανεργείας που χρηματοδοτούμε όλοι μας, αλλά είναι πολλοί περισσότεροι αυτοί που πραγματικά εργάζονται και σέβονται το ψωμί που βγάζουν και τον εαυτό τους.

Το είπε ο/η Dolly παραπάνω, φτηνές απολύσεις και ακόμα φτηνότερα (κάτω του βασικού) εργατικά χέρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω σε τιποτα απ'οσα λες, απλα καλα ειναι να μην τσουβαλιαζεις ολο τον κοσμο...

Υπαρχουν ανθρωποι οι οποιοι δεν ανηκουν στις κατηγοριες που αναφερεις και ομως πηρε και αυτους η μπαλα...

αδικα-δικαια δεν εχει σημασια.

Αυτό συμβαίνει γιατί όσοι πραγματικά δεν ανήκαν στην κατηγορία των ρεμαλιών δεν έδειξαν να ενοχλούνται από αυτούς που ανήκαν και πληρώνονταν για να περνάνε ζάχαρη και να γυρνάνε σπιτάκι κατά τις 12 το μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα πανό του ΚΚΕ στην ακροπολη το ειδατε ? μα καλα ποσο ΗΛΙΘΙΟΣ πρεπει να ειναι καποιος για να κανει τετοιο πραγμα ? Τι τον νοιαζει τον καταραμενο τουριστα αν το κρατος μας ειναι για τον μπετσο ? Δηλαδη εγω αμα παω στο παρισι θα με νοιαξει αν τα παιρνουν οι πολιτικοι και αν η οικονομια τους παει κατα διαολου ? για τον χαβαλε κανουμε τουρισμο ενιοτε και για να μαθουμε λιγη ιστορια, οχι για να γινουμε κουτσομποληδες, για το ονομα της φουτσας ...... :(

Για τις απεργιες μην μιλησω, 2 μερες τωρα η εφορια δουλευει εμενα και τον πατερα μου ψιλογαζι και δεν μπορουμε να κανουμε την δουλεια μας σωστα εξαιτιας τους, ουτε που θελω να σκεφτομαι τι ζημιες προκαλουνται σε οσους δυσκολευονται να τα βγαλουν περα.

Btw αυτες τις μερες νομιζω πως πρεπει να αναθεωρηθουν πληρως οι αποψεις μου, τοσο καιρο νομιζα πως σε αυτη τη χωρα στρατος και εκκλησια περνανε καλα, εως πολυ καλα σε καποιες περιπτωσεις, αμ δε .......

http://www.macedoniablogs.com/HeLLeNiCReVeNgE/2010/05/02/%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%99%CE%96%CE%9F%CE%A5%CE%9C%CE%95_%CE%A4%CE%9F%CE%9D_%CE%A3%CE%A4%CE%A1%CE%91%CE%A4%CE%9F,_%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%99%CE%96%CE%9F%CE%A5%CE%9C%CE%95_%CE%A4%CE%97%CE%9D_%CE%95%CE%9B%CE%9B%CE%91%CE%94%CE%91_-_%CE%9C%CE%91%CE%9A%CE%A1%CE%A5%CE%91_%CE%91%CE%A0%CE%9F_%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%92%CE%9F%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%A3%CE%99%CE%95%CE%A3_-_%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%99_%CE%91%CE%A5%CE%A1%CE%99%CE%9F_%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%A3_4_%CE%A3%CE%A4%CE%9F_%CE%9C%CE%95%CE%A4%CE%A1%CE%9F_%CE%A3%CE%A4%CE%9F_%CE%9C%CE%9F%CE%9D%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%91%CE%9A%CE%99

http://news.ert.gr/el/ellada/koinonia/36187-poreia-diamartyrias-stratiotikon

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω βλεπω καθημερινα τουλαχιστον στο αεροδρομιο Μακεδονια απο περσυ αυξηση πτησεων

και ταξιδιακια αναψυχης για Μαγιορκα,Πραγα,Ζυρυχι ολα τινκα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει γιατί όσοι πραγματικά δεν ανήκαν στην κατηγορία των ρεμαλιών δεν έδειξαν να ενοχλούνται από αυτούς που ανήκαν και πληρώνονταν για να περνάνε ζάχαρη και να γυρνάνε σπιτάκι κατά τις 12 το μεσημέρι.

Αν και ο Root εχει κανει συσταση (αν θελει ας τα μεταφερει διπλα)απλα να σου πω οτι δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο.

ή νομιζεις οτι αν "δωσεις" τον συναδελφο θα τον στειλουν σπιτι του?

Αερα στα παπακια του θα του κανουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει γιατί όσοι πραγματικά δεν ανήκαν στην κατηγορία των ρεμαλιών δεν έδειξαν να ενοχλούνται από αυτούς που ανήκαν και πληρώνονταν για να περνάνε ζάχαρη και να γυρνάνε σπιτάκι κατά τις 12 το μεσημέρι.
Ή αλλιώς: πώς τα βάζεις με "προισταμένους", κομματάρχες, βύσματα, "γκομενες /γκομενους του ταδε γενικού/προεδρου", συνδικαλιστικόμουτρα χωρίς να κινδυνεύεις για τα διάφορα που μπορούν να σου κάνουν (μεταθέσεις, μετατάξεις) κ.α. Έχω παράδειγμα πολύ δικού μου ανθρώπου που έχει φάει 3 τέτοιες "σφαλιάρες" στα 8 χρόνια που δουλεύει στο ευρήτερο δημόσιο. Ο μόνος τρόπος για να προστατευτεί ήταν να "συνδικαλιστεί-ξέρετε-πως" και δεν το επέλεξε.

Τα pop-corn κερασμένα από μένα !

Link to comment
Share on other sites

Btw αυτες τις μερες νομιζω πως πρεπει να αναθεωρηθουν πληρως οι αποψεις μου, τοσο καιρο νομιζα πως σε αυτη τη χωρα στρατος και εκκλησια περνανε καλα, εως πολυ καλα σε καποιες περιπτωσεις, αμ δε .......

http://www.macedoniablogs.com/HeLLeNiCReVeNgE/2010/05/02/%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%99%CE%96%CE%9F%CE%A5%CE%9C%CE%95_%CE%A4%CE%9F%CE%9D_%CE%A3%CE%A4%CE%A1%CE%91%CE%A4%CE%9F,_%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%99%CE%96%CE%9F%CE%A5%CE%9C%CE%95_%CE%A4%CE%97%CE%9D_%CE%95%CE%9B%CE%9B%CE%91%CE%94%CE%91_-_%CE%9C%CE%91%CE%9A%CE%A1%CE%A5%CE%91_%CE%91%CE%A0%CE%9F_%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%92%CE%9F%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%A3%CE%99%CE%95%CE%A3_-_%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%99_%CE%91%CE%A5%CE%A1%CE%99%CE%9F_%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%A3_4_%CE%A3%CE%A4%CE%9F_%CE%9C%CE%95%CE%A4%CE%A1%CE%9F_%CE%A3%CE%A4%CE%9F_%CE%9C%CE%9F%CE%9D%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%91%CE%9A%CE%99

HeLLeNiCReVeNgE ?

LOL.

Μεγας καραγκιοζης (μεγιστοι καραγκιοζηδες σε περιπτωση που γραφουν πολλοι)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω σε τιποτα απ'οσα λες, απλα καλα ειναι να μην τσουβαλιαζεις ολο τον κοσμο...

Υπαρχουν ανθρωποι οι οποιοι δεν ανηκουν στις κατηγοριες που αναφερεις και ομως πηρε και αυτους η μπαλα...

αδικα-δικαια δεν εχει σημασια.

2009 = 77.40%

2007 = 79.94%

2004 = 85.91%

2000 = 86.53%

1996 = 79.61%

Σε κάθε εκλογές το 80% αυτών που ψηφίζουν, διαλέγουν πασοκ και νδ... οι περισσότεροι ψηφίζουν για ένα ευνοϊκό νομοσχέδιο ή προεκλογικές υποσχέσεις για διαγωνισμούς για εισαγωγή στο δημόσιο...

Εγώ λοιπόν τους τσουβαλιάζω...? Αυτοί τσουβαλιάζονται μόνοι τους τις τελευταίες δεκαετίες...

Ας συνεχίσουν να βλέπουν Λαζόπουλο και να γελάνε με τα χάλια τους... ας πληρώνουν όλοι μαζί τους 45άχρονους συνταξιούχους του δημοσίου και τους αργόμισθους... ας μην έχουν να φάνε, δεν τους φταίει κανείς...

Μας κυβερνάνε αυτοί που μας αξίζουν και θα πληρώσουμε αυτά που μας αναλογούν... δεν καταλαβαίνω γιατί γκρινιάζουν...

Τι περιμένουν, ότι θα βρεθεί ένα πορτοφόλι και θα πληρώσει ξαφνικά όλα μας τα χρέη...? Αυτό θα ήταν λάθος... δεν πρέπει να περάσει στο ντούκου αυτό, πρέπει να μας σκίσουν και να μας τα κόψουν όλα... μόνο έτσι θα μάθουμε...

Προσωπικά είμαι αποφασισμένος ότι θα υποστώ τα χειρότερα και δεν αγχώνομαι καθόλου... δουλειά ότι και να γίνει θα βρω και ας κάνω ότι να' ναι... στην τελική φεύγω και μετανάστης, δεν με νοιάζει... αρκεί μας πατήσουν στο λαιμό και να πονέσουν όλοι... να δω αν σε 20 χρόνια θα κάνουμε τα ίδια...

Εδιτ: Επίσης πρέπει να καταλάβει κάτι ο κόσμος... ΔΕΝ γίνεται αλλιώς, δεν υπάρχει φράγκο στο κράτος... δεν έχει σημασία αν η εκκλησία έχει λεφτά ή αν έχουν οι επιχειρήσεις τα δις στις τράπεζες... άπαξ και το κράτος δεν έχει χρήματα για τις υποχρεώσεις του, δεν έχει υπόσταση, απλά χρεοκοπεί... τι θέλουν τώρα και ζητάνε τα λεφτά τους πίσω...? Απλά πρέπει να καταλάβουν ότι δεν υπάρχουν, το ταμείο είναι άδειο... τέλος... μέχρι να ξαναγεμίσει (ποτέ), δεν θα αλλάξει τίποτα...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Βρε Jaco,

δεν ειναι το θεμα οτι θα κοψουν. Κι εγω ειμαι υπερ του να κοψουν... αν μπορουν ας τα κοψουν ολα. Αυτοι που αξιζουν και θελουν και δουλεια θα βρουν και θα συνεχιζουν να ζουν... με περικοπες, με στερησεις, με μεταναστευση αλλα προβλημα δεν θα εχουν.

Το θεμα δεν ειναι ομως να κοψουν απο ολο τον κοσμο για να πληρωσουν τα χρεη.

Για μενα το θεμα ειναι να μπει και καποιο καθικι φυλακη. Εχουν φαει και εχουν φαει πολλα.... σε σημειο το σκανδαλο Κωσκοτα τοτε (1990) να μοιαζει με κλοπη γλυφιτζουριου.... κι ομως αυτοι θα βγουνε για αλλη μια φορα λαδι και ο κοσμακης θα πληρωσει.. οποιος κι αν ειναι αυτος.

Το ειπα και σε αρκετα προηγουμενο ποστ, το προβλημα ξεκινησε απο τον πρωτο Παπανδρεα που ανοιξε την ψαλιδα μεταξυ ιδιωτικου και δημοσιου τομεα.

600 δις € σε 30 χρονια... αρα σε μια χωρα 10.000.000 ο καθενας εχει στην τραπεζα απο 60.000€... εχεις? οχι... εχω? οχι.... αρα καποιος τα εφαγε αυτα....

Ολο το σκηνικο θυμιζει λιγο κοτα και αυγο....

φταιει ο λαος που τους ψηφισε, φταινε αυτοι που τα φαγανε... αν δεν τους επαιρνε δεν θα τα τρωγανε... αλλα και αν δεν τους ξαναψηφιζαμε δεν θα τα ΞΑΝΑτρωγανε...

Το χειροτερο για μενα ξερεις πιο ειναι... οτι αν αυριο γινονταν εκλογες, παλι ενα απο τα 2 κομματα θα εβγαινε... δυστυχως.

Αυτο δειχνει για μενα ενα πραγμα.... ποιος πραγματικα φταιει....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο πρόβλημα του ελληνισμού έχει γίνει ο συνδικαλισμός.

Συνδικαλισμός σημαίνει δεν δουλεύω αλλά διεκδικώ, αδιαφορόντας για το τι.

Ο Συνδικαλισμός διδάσκεται στα μικρά (γυμνάσιο-λύκειο, 15μελή, οργανώσεις κλπ.), σταματάει να κρύβεται στο Πανεπιστήμιο (κόμματα και ηγέτες πάνω από πρόσωπα) και συνεχίζει με τους πάσης φύσεως εργατοπατέρες.

Το πολιτικό σύστημα του Συνδικαλισμού δεν έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρων, μπορεί να είναι από αναρχία μέχρι άκρα δεξιά (προσοχή, όχι χούντα, γιατί έχουμε ευαισθησία σε αυτόν τον τόπο) αρκεί ο βασικός μισθός των εργαζομένων να είναι 2 φορές πάνω από τον μέσο όρο της Ευρώπης και οι ώρες εργασίες οι μισές.

Δείγμα της αποτελεσματικότητας του Συνδικαλισμού είναι ο μισθός να είναι ο μισός της Ευρώπης και οι ώρες περισσότερες.

Τα πολιτικά φυτώρια είναι η αρχή του τέλους.

Κατ'εμέ θα έπρεπε να απαγορεύεται η ομαδοποίηση ατόμων σε πολιτικά κόμματα.

Μόνο έτσι θα μπορέσει να εξυγιανθεί ο τόπος, με κατάργηση των κομμάτων.

Διαχρονικά στην Ελλάδα, οι έσχαντοι έσσονται πρώτοι, διότι πρώτοι πρόλαβαν να κομματικοποιηθούν.

Καλώς ή κακώς, η κοινωνία είναι τόσο σαθρή, που μόνο με το παρών χαστούκι μπορεί να ξυπνήσει. Πραγματικά όταν βλέπω τους ανθρώπους γύρω μου να μου λένε τι ψηφίζουν και τους λέω ότι είναι ηλίθιοι, απορούν πολλές φορές με τους χαρακτηρισμούς μου ή θίγονται, γιατί "πιστεύουν στην αλλαγή", "η ελλάδα χρειάζεται ανανέωση" κλπ.

Αποτέλεσμα αυτού είναι η Ελλάδα να είναι η χώρα της αναξιοπιστίας και της αναξιοκρατίας, οπότε ΔΙΚΑΙΩΣ (κατ'εμέ) μια μεγάλη μερίδα του πληθυσμού, αφού γνωρίζει ότι θα πρέπει αντί να δουλεύει να πολιτεύεται, προτιμάει να δουλεύει όσο το δυνατόν λιγότερο.

Προσωπικά πιστεύω ότι θα πρέπει οι πολιτικοί και οι παρατρεχάμενοι να βιώσουν πολύ αυστηρούς ελέγχους και ποινές. Επειδή αυτό δεν μπορεί να γίνει, αφού η "ανεξάρτητη" δικαιοσύνη προφανώς πολιτεύεται και αυτή, η μόνη λύση είναι να μας φαλιρίσει το ΔΝΤ.

Αν δεν πάρουμε χαμπάρι ότι όταν περνάει ο κλέφτης δίπλα σου τον σκοτώνεις να μη σε κλέψει και τους κοιτάμε αμέριμνοι, η κατάσταση δεν θα βελτιωθεί.

Προσωπικά ο καθένας μας στον μικρόκοσμό του κάτι θα βρει να κάνει, άλλωστε σε 2-3 χρόνια έχουμε εκλογές και θα χρειάζονται στήριξη οι αρχι-τσίροι, αν όμως δημιουργηθεί ικανή και αναγκαία φτωχή μάζα, μπορεί να δούμε και τίποτα πιο αληθινό από την έλλειψη παντεσπανιού που βιώνουμε σήμερα.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2009 = 77.40%

2007 = 79.94%

2004 = 85.91%

2000 = 86.53%

1996 = 79.61%

Σε κάθε εκλογές το 80% αυτών που ψηφίζουν, διαλέγουν πασοκ και νδ... οι περισσότεροι ψηφίζουν για ένα ευνοϊκό νομοσχέδιο ή προεκλογικές υποσχέσεις για διαγωνισμούς για εισαγωγή στο δημόσιο...

Εγώ λοιπόν τους τσουβαλιάζω...? Αυτοί τσουβαλιάζονται μόνοι τους τις τελευταίες δεκαετίες...

Ας συνεχίσουν να βλέπουν Λαζόπουλο και να γελάνε με τα χάλια τους... ας πληρώνουν όλοι μαζί τους 45άχρονους συνταξιούχους του δημοσίου και τους αργόμισθους... ας μην έχουν να φάνε, δεν τους φταίει κανείς...

Μας κυβερνάνε αυτοί που μας αξίζουν και θα πληρώσουμε αυτά που μας αναλογούν... δεν καταλαβαίνω γιατί γκρινιάζουν...

Τι περιμένουν, ότι θα βρεθεί ένα πορτοφόλι και θα πληρώσει ξαφνικά όλα μας τα χρέη...? Αυτό θα ήταν λάθος... δεν πρέπει να περάσει στο ντούκου αυτό, πρέπει να μας σκίσουν και να μας τα κόψουν όλα... μόνο έτσι θα μάθουμε...

Προσωπικά είμαι αποφασισμένος ότι θα υποστώ τα χειρότερα και δεν αγχώνομαι καθόλου... δουλειά ότι και να γίνει θα βρω και ας κάνω ότι να' ναι... στην τελική φεύγω και μετανάστης, δεν με νοιάζει... αρκεί μας πατήσουν στο λαιμό και να πονέσουν όλοι... να δω αν σε 20 χρόνια θα κάνουμε τα ίδια...

Εδιτ: Επίσης πρέπει να καταλάβει κάτι ο κόσμος... ΔΕΝ γίνεται αλλιώς, δεν υπάρχει φράγκο στο κράτος... δεν έχει σημασία αν η εκκλησία έχει λεφτά ή αν έχουν οι επιχειρήσεις τα δις στις τράπεζες... άπαξ και το κράτος δεν έχει χρήματα για τις υποχρεώσεις του, δεν έχει υπόσταση, απλά χρεοκοπεί... τι θέλουν τώρα και ζητάνε τα λεφτά τους πίσω...? Απλά πρέπει να καταλάβουν ότι δεν υπάρχουν, το ταμείο είναι άδειο... τέλος... μέχρι να ξαναγεμίσει (ποτέ), δεν θα αλλάξει τίποτα...

ΠΕΣ ΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Βγαίνουν οι κ@λοβολεμένοι της Βουλής να διαμαρτυρηθούν για το κόψιμο των δώρων. Παίρνουν 16, θα παίρνουν 14 και παραπονιούνται! ΗΜΑΡΤΟΝ! Φωτια και τσεκούρι σε ολα τα λαμόγια του δημοσίου.

Μακαρι να ψηφιστεί νομος που να προβλέπει δημευση περιούσιας και ΙΣΟΒΙΑ ΚΑΘΕΙΡΞΗ σε ΟΠΟΙΝΔΗΠΟΤΕ χρηματίζεται.

ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΕΚΟΥΡΙ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕ!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξερει/θυμαται κανεις αν ειναι αληθεια ή ραδιο αρβυλα.

Και στην ελαχιστη υποληψη που τους εχω το θεωρω πολυ χοντρο τοσο δουλεμα μερικες βδομαδες πριν, με τις αποφασεις ηδη ειλημμενες....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.