Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Πάντως το ίδιο σενάριο παίχτηκε και στην Αργεντινή.ΔΝΤ (για να φάνε ότι έχει απομείνει)-ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ(για να επιμεριστούν οι ευθύνες)-ΕΠΙΣΗΜΗ ΠΤΩΧΕΥΣΗ(έρχεται;παράδεισος διεθνών επενδυτών).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μπορούμε να δούμε το πράγμα απο άλλη σκοπιά; Γιατί αρκετά σχολιάσαμε να δούμε αν μπορεί να γίνει κάτι.

Μπορούμε να μαζεψουμε υπογραφές, να κανονίσουμε κάτι ομαδικό έστω και μέσω του site??

Τσακωνα να στείλουμε κανα εξώδικο ή κάτι τέλος πάντων; Ουσιαστικά μένουμε αμέτοχοι παρατηρητές.

Δηλαδή οκ, είμαστε τόσο ανίκανοι να αμυνθούμε;

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μπορούμε να δούμε το πράγμα απο άλλη σκοπιά; Γιατί αρκετά σχολιάσαμε να δούμε αν μπορεί να γίνει κάτι.

Μπορούμε να μαζεψουμε υπογραφές, να κανονίσουμε κάτι ομαδικό έστω και μέσω του site??

Τσακωνα να στείλουμε κανα εξώδικο ή κάτι τέλος πάντων; Ουσιαστικά μένουμε αμέτοχοι παρατηρητές.

Δηλαδή οκ, είμαστε τόσο ανίκανοι να αμυνθούμε;

Εκλογές και ψήφο στην αριστερά - ή επανάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Ή 51% λευκό στις εκλογές...

Εμένα προσωπικά δε με εκφράζει κανένας τους και δε τους έχω εμπιστοσύνη. Θέλω κυβέρνηση από επιστήμονες και γνώστες του αντικειμένου με @@.

Link to comment
Share on other sites

Βρε, όλοι θέλουμε τον μεσσία αλλά έλα που δεν λέει να σκάσει μύτη τόσα χρόνια.

Με 51% λευκό τι θα γίνει την επομένη των εκλογών; θα εμφανιστεί το σούπερ κόμμα;

Δε ξέρω τι θα γίνει... Εγώ πάντως, αν ισχύει αυτό που έχω διαβάσει για το 51%, θα ψηφίζω λευκό μέχρι να σχηματιστεί κάτι που είναι κοντά σε αυτά που πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πως πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε/πράττουμε ρεαλιστικά, γιατί στη θεωρία το έχουμε εξαντλήσει το θέμα.

Στην κατάσταση που είναι η χώρα, με 51% λευκό θα ξημερώσει χούντα. Το πολιτικό δυναμικό της χώρας είναι δεδομένο, Πασοκ-ΝουΔου είναι για τον π-καβάλα αλλά ένα 15-25% θα το πάρει έκαστο. Βάλε και τον φύρερ, συμμαχία και @@ μύδια και πες μου εάν βλέπεις άλλη λύση από το να μπει η αριστερά δυναμικά πλέον στη βουλή, να κάνουνε και κάνα τάμα οι θρήσκοι μπας και αλλάξει κάτι..

Πολιτικοί που θα σώσουν την χώρα όσο παραμένουμε στην νομισματική ένωση, δεν υπάρχουν. Πολιτικοί που θα βγάλουν την χώρα από την νομισματική ένωση, μόνο από την αριστερά μπορούν να προκύψουν. Το αν θα καταφέρουν τίποτα, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Αυτά είναι όμως τα δεδομένα:

α) κυβέρνηση συνεργασίας - aka παραμονή στο ευρώ aka ασάλιωτο μέχρι να πάρουν σύνταξη τα εγγόνια μας(τουλάχιστον)

β) εκλογές και Νουδου κυβέρνηση - ότι είπα παραπάνω στο α)

γ) 51+% αποχή: χούντα ή με διαδικασίες εξπρές το α)

δ) τι μένει;

Έγινε επεξεργασία από RootX
Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ με τις προβλέψεις που έκανες, αλλά πολύ φοβάμαι ότι ούτε η αριστερά θα κάνει κάτι...

Σε αυτό το σημείο που έχουμε φτάσει τπτ και κανένας δε μπορεί να κάνει πολλά.

Η καλύτερη περίπτωση (κατά τη γνώμη μου) είναι να συμβεί το (γ) και να ακολουθηθεί μια πορεία σαν του (α). Δε θέλω να δω αυτοδύναμη κυβέρνηση...

Ίσως βέβαια και ένα στυλ χούντας να μας έλυνε τα χέρια στην κατάσταση που έχουμε φτάσει...

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πως πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε/πράττουμε ρεαλιστικά, γιατί στη θεωρία το έχουμε εξαντλήσει το θέμα.

Στην κατάσταση που είναι η χώρα, με 51% λευκό θα ξημερώσει χούντα. Το πολιτικό δυναμικό της χώρας είναι δεδομένο, Πασοκ-ΝουΔου είναι για τον π-καβάλα αλλά ένα 15-25% θα το πάρει έκαστο. Βάλε και τον φύρερ, συμμαχία και @@ μύδια και πες μου εάν βλέπεις άλλη λύση από το να μπει η αριστερά δυναμικά πλέον στη βουλή, να κάνουνε και κάνα τάμα οι θρήσκοι μπας και αλλάξει κάτι..

Φανη οσο παραξενο, τρελο κι ανευθυνο κι αν ακουγεται

αυτη τη στιγμη ομολογω οτι πιθανοτατα θα ειχα περισσοτερη εμπιστοσυνη σε μια υποθετικη ομαδα

(στρατιωτικων, ομαδας Ε, πυροσβεστων, φαντασου τους οπως θες)

που εστω και με πραξικοπηματικο τροπο θα επαιρνε την κατασταση στα χερια της,

θα ζητουσε την Χ πιστωση χρονου,

θα στελεχωνε 10-20 καιρια ποστα με ανθρωπους κοινως αποδεκτους και με καθαρο πολιτικο μητρωο

και παραλληλα θα αρχιζε την εκκαθαριση και αποδοση ευθυνων με συνοπτικες διαδικασιες

και αφου καθαρισει καπως το τοπιο απο τα χοντρα σκ@τα...

Απο αυτα που θα περισσεψουν αλλα και οσα αλλα νεα τυχον προκυψουν

ας συσταθει τοτε η λεγομενη κυβερνηση εθνικης ενοτητας/συναινεσης κτλ

Η τωρινη κατασταση, ειναι κατ'εμε σαν να λεμε

οτι με τη θεληση μας θα δεχτουμε για κυβερνηση την dream team των λαμογιων

που δεν θα χρειαζεται καν να κρατανε τα προσχηματα της αντιπολιτευτικης διαφωνιας,

ολοι μαζι ενωμενοι, συνεννοημενοι και βουρ στον πατσα

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο πολλοι ειναι αυτοι που μακαριζουν και θελουν πλεον ενα νεο παπαδοπουλο και δεν τους αδικω γιατι κι εγω βλεπω οτι

επι χουντας πχ ο κοσμος δεν ειχε την ελευθερια να βγει εξω πχ για ποτο.

Το ιδιο συμβαινει και στην σημερινη δημοκρατια που εχουμε οικονομικη χουντα.

Δε μας φτανουν για να βγουμε οποτε μενουμε μεσα απο μονοι μας κ.ο.κ.

Το θεμα ειναι οτι τοτε δεν ειχες την επιλογη να το κανεις λογω απαγορευσης

Τωρα μπορει να την εχεις αλλα παλι δε μπορεις να το κανεις λογω οικονομικης δυσχερειας.

Ιδιο μεν το αποτελεσμα , ελα ομως που σε χαλαει πιο πολυ η πρωτη κατασταση απο τη δευτερη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ με τις προβλέψεις που έκανες, αλλά πολύ φοβάμαι ότι ούτε η αριστερά θα κάνει κάτι...

Σε αυτό το σημείο που έχουμε φτάσει τπτ και κανένας δε μπορεί να κάνει πολλά.

Η καλύτερη περίπτωση (κατά τη γνώμη μου) είναι να συμβεί το (γ) και να ακολουθηθεί μια πορεία σαν του (α). Δε θέλω να δω αυτοδύναμη κυβέρνηση...

Ίσως βέβαια και ένα στυλ χούντας να μας έλυνε τα χέρια στην κατάσταση που έχουμε φτάσει...

Τώρα που ξεβρακώθηκαν, τώρα που έπεσαν οι μάσκες, τώρα που μας πρόδωσε το κέντρο (ακα ΠαΣοΚ), η δεξια (ακα ΝΔ) αν μας προδώσει και η αριστερά -εφόσον την επιλέξουμε- έχουμε πλέον ΟΛΑ τα πολεμοφόδια τις αφορμές τις αιτίες και τους λόγους να απαλαχτούμε (= εξοντώσουμε) μια και καλή από δαύτους (κόμματα, συνδικαλιστές, θεσμούς, παρατρεχάμενους σαπίλα κλπ) εντός και εκτός Ελλάδας, να τα κάνουμε ΟΛΑ μπάζα και στάχτη, να σηκώσουμε μανίκια και να τα ξαναφτιάξουμε από την αρχή ΣΩΣΤΑ. Δεν περιμένω από καμιά χούντα σωτηρία ούτε από κανένα σοφό ή ήρωα. Ήρωες, σοφούς και σωτήρες θα φτιάξουμε μέσα από τον αγώνα μόνο να μην κάνουν το λάθος και ξεχάσουν αυτά που είδαν τα μάτια τους.

Ακούστε http://www.real.gr/VideoViewer.aspx?FileType=4&FileName=103247.mp3 από το 4-5ο λεπτό.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα παραξενιάς ή τρέλας Γιώργο, είναι θέμα του τι θέλουμε να γίνει και του τι μπορεί να γίνει.

Το σκηνικό που περιγράφεις ακούγεται μια χαρά στη θεωρία, στην πράξη είναι το θέμα τι γίνεται.

Το πραξικόπημα που έχεις στο μυαλό σου δεν πρόκειται ποτέ να συμβεί κατά την γνώμη μου διότι η πλειοψηφία δεν πρόκειται να το στηρίξει. Ποιος θα επιτρέψει με την ψήφο του(μιλάω πάντα για την πλειοψηφία) να δώσει πάτημα για πραξικόπημα σε ανθρώπους(στρατιωτικούς κλπ που ανέφερες) που δεν γνωρίζει; ποιος θα διασφαλίσει πως το λευκό που θα ρίξει είναι για το καλό του τόπου; Δυστυχώς (ή ευτυχώς) το λευκό δεν έχει βήμα στη βουλή, δεν έχει λόγο στα κανάλια, δεν γράφει σε εφημερίδες.

Στην αβεβαιότητα που κυριαρχεί θα δώσεις εξουσία και δη χωρίς δημοκρατικές διαδικασίες σε οπλοφόρους;

Η τωρινή κατάσταση είναι αυτή που περιγράφεις, για ακόμα μία φορά θα κληθούμε να επιλέξουμε το μη χείρον βέλτιστον, τουλάχιστον ας δοκιμάσουμε μία συνταγή που δεν έχουμε δοκιμάσει έως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα παραξενιάς ή τρέλας Γιώργο, είναι θέμα του τι θέλουμε να γίνει και του τι μπορεί να γίνει.

ε οσο να ναι, το να ακουγονται απο νεους ανθρωπους τετοιες επιθυμιες δεν ειναι και οτι πιο υγιες...

αλλα φαντασου που εχουμε φτασει...

Και ναι, μιλουσα οχι για το εφικτο αλλα για το πιθανοτατα επιθυμητο... υπαρχει οντως τεραστια διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ειναι υγιές. Άμυνα είναι και μάλιστα προερχόμενη απο υγιή προβληματισμό.

Ο σκλάβος πάντα θα είναι σκλάβος. Το μόνο που έχει να χάσει απο κατι εντελώς διαφορετικό είναι οι αλυσίδες του..

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο πολλοι ειναι αυτοι που μακαριζουν και θελουν πλεον ενα νεο παπαδοπουλο και δεν τους αδικω γιατι κι εγω βλεπω οτι

επι χουντας πχ ο κοσμος δεν ειχε την ελευθερια να βγει εξω πχ για ποτο.

Το ιδιο συμβαινει και στην σημερινη δημοκρατια που εχουμε οικονομικη χουντα.

Δε μας φτανουν για να βγουμε οποτε μενουμε μεσα απο μονοι μας κ.ο.κ.

Το θεμα ειναι οτι τοτε δεν ειχες την επιλογη να το κανεις λογω απαγορευσης

Τωρα μπορει να την εχεις αλλα παλι δε μπορεις να το κανεις λογω οικονομικης δυσχερειας.

Ιδιο μεν το αποτελεσμα , ελα ομως που σε χαλαει πιο πολυ η πρωτη κατασταση απο τη δευτερη.

Δεν υπάρχει "Νέος Παπαδόπουλος" ακόμα και να γινόταν κάτι τέτοιο σήμερα. Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε εποχές και καταστάσεις.

Τότε υπήρχαν μόνο καφενεία και ταβέρνες όπου διασκέδαζε ο κόσμος. Τώρα η διασκέδαση επιβάλει καφε 3 ώρες, clubs, delivery όλη μέρα....

Τότε υπήρχε το ραδιόφωνο και λίγο η τηλεόραση ως ΜΜΕ, τώρα η πλήροφορία είναι ...ασταμάτητη.

Αν κάποιος τους έδιωχνε όλους αυτούς έχοντας μαζί του το σύνολο των ΜΜΕ, την επάυριο θα είχε εισβάλει εδώ όλο το ΝΑΤΟ, διότι θα έτρεμαν την "αλλαγή". Δυστυχώς δεν είναι στο χέρι των δικών μας ανάξιων πολιτικών ή όχι (πολιτικών) , το μέλλον της χώρας.

Πολύ θα ήθελα να είναι. Πολύ θα ήθελα να ξεκινούσε από εδώ το κάτι διαφορετικό που θα επηρέαζε όλες τις χώρες. Μπορούμε να το κάνουμε σαν λαός; Χωρίς αρχηγό; χωρίς ηγέτη; Η ιστορία δεν δείχνει ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Και το σχέδιο προβλέπει και άλλες χώρες. Εδώ σκεφτείτε λίγο γιατί επηρεάζει αρχικά τις χώρες του Νότου...και συνδέστε το λίγο με το Μάαστριχτ. Κάπου θα καταλήξετε... ;)

Δυστυχώς όμως απολαμβάνουμε τα καλά της παγκοσμιοποίησης. Καλό το μικρό χωριό, καλά τα ταξίδια, αλλά μετά; ΤΙ;

Και δυστυχώς που το λέω....η μόνη ελπίδα πια, είναι να έχει δίκιο κανένας Λιακόπουλος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως την μέρα που θα την κάνω για έξω μια και καλή, προτίθομαι να ξυλοφορτώσω κάποιον πολιτικό αν μου τον βρείτε :p

17 του November.

Ολοι έξω να γίνει της που........ας.

Θα έπρεπει να ντρέπονται. Μετρήστε πολιτικούς του Π@ΣΟΚ που έλεγαν ΟΧΙ στην ψήφο εμπιστοσύνης και στα μέτρα και τελικα στην απειλή της διαγραφής τους απο το βρωμόκομμα εκαναν πίσω.

Αξιοι ρε. Αξιοι. Ετσι. Και μετα να λένε να μείνει η νεολαία εδώ. Εδώ σ'αυτόν τον τόπο που κλεινουν οι επιχειρήσεις η μια πίσω απο την άλλη.

Που επειδη δεν ήταν σωστό να μας υποδουλώσουν με πόλεμο το εκαναν με χρέη για να ξεπουληθούμε τσάμπα.

Και απ'όσο έχω διαβάσει και μου έχουν διηγηθεί αρκετοί η Χούντα δεν πείραζει κανέναν. Ουτε χρώσταγε το κράτος τον κ@λο του οπως σήμερα.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.