Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Δεν το αναφέρω για να σχολιάσουμε το τι έκανε, αλλά το ότι σε ένα χρόνο από ηγέτης έγινε προδότης.

Απλά μερικοί/πολλοί αργούν να πάρουν χαμπάρι ή δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα ή ήταν ευνοούμενοί του.

Link to comment
Share on other sites

Επικρατεί ένα κλίμα τον τελευταίο χρόνο, ότι ο Ανδρέας Παπανδρέου το μόνο που έκανε ήταν ότι δανείστικε πολλά λεφτά και χρέωσε το ελληνικό κράτος.

Μέχρι πριν από 2 χρόνια, τον θεωρούσαν τον καλύτερο πρωθυπουργό της μεταπολίτευσης.

βασικα ηταν ο χειροτερος ολων.

οχι μονο χρεωσε ολη τη χωρα,αλλα εγκατεστησε μια νοοτροπια δημοσιουπαλληλισμου,σταρχιδισμου,και ωχαδερφισμου που δε βγαινει με τιποτα απο τον εγκεφαλο του ελληνα.

Link to comment
Share on other sites

Κάντε τον κόπο και διαβάστε προσεκτικά την Σύμβαση Δανειακής Διευκόλυνσης (http://aganaktismenoi-drama.gr/wp-content/uploads/2011/06/mnimonio.pdf ) που μας επιβλήθηκε , αναλογιστείτε τί μας περιμένει με την καινούργια και μετά τα λέμε για το τί έκανε ο ΓΑΠ και που θέλουν να μας πάνε.

Η ιστορία έχει δείξει ότι κάτω από ειδικές συνθήκες ενωθήκαμε όλοι για την σωτηρία της πατρίδας μας .Ίσως θα πρέπει να το ξανακάνουμε παραμερίζοντας τις ιδεολογίες μας διότι όπως τα πράγματα δείχνουν , όλοι αυτοί που μας εκπροσώπησαν έως τώρα νοιάστηκαν μόνο για το συμφέρον τους κα την τσέπη τους και θα πρέπει να πληρώσουν για αυτό.

Πιστεύω ότι είναι ο μόνος τρόπος αν θέλουμε να αφήσουμε την Ελλάδα που ξέρουμε στα παιδιά μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ την τωρινή νοοτροπία των Ελλήνων αλλά την χώρα Ελλάδα όπως αναγράφεται στους χάρτες - δηλώσεις σχετικές με την Κρήτη , με την Θράκη , με το Αιγαίο και μία σειρά από άλλα πράγματα που φοβάμαι ότι θα έρθουν ως επακόλουθα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι καλά γιατρέ μου:

  • Ο ΓΑΠ κυβερνα με 148 +2/+3/+4/+5 βουλευτές ανάλογα αν είναι Δευτερα/Τρίτη/Τετάρτη
  • Θέλει δημοψήφισμα για να αποφασίσει ο Ελληνικός Λαός για τα νεα μέτρα/σύμβαση που θα έρθουν
  • Οι Μερκοζύ δεν θέλουν δημοψήφισμα γιατί φοβούνται το όχι εκτός αν το καθόλου εκβιαστικό δίλημα είναι μέσα ή έξω από την Ε.Ε.
  • Ο ΓΑΠ δεν χρειάζεται δημοψήφισμα γιατί και η αξ. αντιπολίτευση ψηφίζει ναι στα νέα μέτρα/σύμβαση (=220+ ναι στην βουλή)
  • Παίρνει ψήφο εμπιστοσύνης για να αλλάξει η κυβέρνηση !!
  • Οι Μερκοζύ το έδεσαν τώρα θέλουν υπογραφές από τα μεγάλα κόμματα και όχι μόνο από την κυβέρνηση για να μην κάνουν πίσω οι έλληνες αργότερα αν ψηφιστεί σήμερα από 150κάτι βουλευτές τα νέα μέτρα/σύμβαση
  • Εκλογές δεν θέλουμε γιατί ΝΔ+Πασοκ μαζεύουν δεν μαζέυουν 32% μαζί και αρα by by my darling σύμβαση.
  • O Πρόεδρος της Δημοκρατίας δεν ασχολείτε πια μαζί μας γιατί τον κράξαμε στην παρέλαση (γιατί θα έκανε και τίποτα άλλο αν δεν τον κράζαμε)
  • O FAΠ δεν παραιτείται, αφού εκεί που έτρωγε ξυλίτσες στον πωπό από Μερκοζύ και σία και από το κόμμα του όταν επέστρεψε, τώρα έχει 153 "Μαζί σου".
  • Ο Αντώνης δεν τον θέλει σε μια νέα κυβέρνηση (όπως και πολλοί στο κόμμα του)
  • Οι ευρωπέοι συνεχίζουν : "η εκτη δόση" θα δωθεί μόνο αν τα "βρείτε" αλλιώς "μπορείτε και να βρεθείτε εκτός Ε.Ε." (λες και είναι κάτι τόσο ευκολο να κάνουν)
  • Για την έκτη δόση δώσαμε και τα μπαλωμένα βρακία της γιαγιάς να την πάρουμε τον προηγούμενο μήνα (+ κατάλυση των εργασιακών δικαιωμάτων και αργεί η π*^τανα η Πρωτομαγιά)

Τελικά, θα πούμε ναί στην νέα συμφωνία με 180+ ψήφους (για να μας δέσουν χειροπόδαρα πλέον, και να βαράμε κουπί στην γαλέρα τους μέχρι το 2030 και βλέπουμε) ή όχι; Δεν την αντέχω τέτοια ασυμφωνία/ακυβερνησία/αστάθεια στις αγορές. Αντε γιατί πρέπει να πάρει και η Ιταλία σειρά. Τον κλασικό τον μλκ τον Ελληνα ποιος των ρωτά ;

Υ.Γ. Μιας και η δημοκρατία γεννήθηκε σ'αυτήν την χώρα έχουμε κάθε δικαίωμα να την σκοτώσουμε εδώ και τώρα :hehe:

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Την Ελλάδα που ξέρουμε είναι που ΔΕΝ πρέπει να αφήσουμε στα παιδιά μας.

και εγώ παιδί είμαι

δεν βλέπω να μας αφήσανε τίποτα η γενιά τον πενηντάρηδων, εξηντάρηδων και τους συχωρεμένους

Link to comment
Share on other sites

Η δικτατορία, είναι μια κυβέρνηση, η οποία κυβερνά χωρίς να περιορίζεται από τους νόμους, το σύνταγμα, ή άλλους κοινωνικούς και πολιτικούς παράγοντες του κράτους. Σε απλά ελληνικά, μπορεί να σου λύσει 5 πράγματα, αλλά αν βγεις εσύ και πεις" αυτό που κανείς δεν είναι σωστό" σε στήνει στα 6 μέτρα, έτσι απλά, σου στερεί τις ελευθερίες σου, σε καταπιέζει σαν άνθρωπο πιο απλά. Δεν νομίζω να πιστεύει και να θέλει κανείς σας να ζήσει κάτι τέτοιο.

Είσαι σίγουρος ότι μιλάς για δικτακτορία;

Γιατί εγώ για κοινοβουλευτική δημοκρατία το κόβω...

Τα 6 μέτρα δεν χρειάζονται καν, και είναι ατυχές μέτρο σύγκρισης - το ξαναείπαμε - με άλλες εποχές.

Kαι επιπλέον από τα ...5 πράγματα που αναφέρεις αυτή η κυβέρνηση δεν μπορεί να λύσει κανένα...

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι μιλάς για δικτακτορία;

Γιατί εγώ για κοινοβουλευτική δημοκρατία το κόβω...

Τα 6 μέτρα δεν χρειάζονται καν, και είναι ατυχές μέτρο σύγκρισης - το ξαναείπαμε - με άλλες εποχές.

Kαι επιπλέον από τα ...5 πράγματα που αναφέρεις αυτή η κυβέρνηση δεν μπορεί να λύσει κανένα...

Αρκετά σίγουρος φίλε μου. Θέλω να πιστεύω ότι δεν έχεις καταλάβει αυτά που γράφεις, και επίσης, μην μπερδεύεις τον όρο ''κοινοβουλευτική δημοκρατία'' με το τι συμβαίνει στην χώρα αυτή την στιγμή που μιλάμε. Όσο για το ''ατυχές μέτρο σύγκρισης'', δεν είναι καθόλου ατυχές, είναι η ωμή πραγματικότητα, μήπως θες να σου θυμίσω και τα υπόλοιπα; τα βασανιστήρια, τις εξορίες; μήπως θες να υπάρχει κάποιος που για το κομμάτι ψωμί που σου δίνει, να σου λέει τι και πώς να σκεφτείς, καταργώντας σου την ελευθερία, την έκφραση, την σκέψη; Αν το θές αυτό για τον εαυτό σου, πραγματικά, είναι επιλογή σου και την σέβομαι, αλλά προσωπικά, χίλιες φορές στα 6 βήματα, παρά αυτό. Τώρα, το κατά πόσο μπορεί η παρούσα κυβέρνηση, (πιστεύω ότι σε αυτή αναφέρεσαι, όπως και παραπάνω, συγχέεις τους ορισμούς με την κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα), όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ, καμία σχέση δεν έχει η αντιπροσωπευτική δημοκρατία, με το τι επικρατεί στην Χώρα.

Link to comment
Share on other sites

βασικα ηταν ο χειροτερος ολων.

οχι μονο χρεωσε ολη τη χωρα,αλλα εγκατεστησε μια νοοτροπια δημοσιουπαλληλισμου,σταρχιδισμου,και ωχαδερφισμου που δε βγαινει με τιποτα απο τον εγκεφαλο του ελληνα.

Για να το λες αυτό ούτε με τρύπια παπούτσια έχεις πάει σχολείο ούτε έχεις δει συνομήλικο σου να αρπάζει το κόκκαλο από τη μπριζόλα που πέταξες στο διπλανό οικόπεδο.Ανεξάρτητα με τα όποια λάθη που μπορεί να έκανε πίστεψε με αξίζει μεγαλύτερο σεβασμό.

----------------------------

[MENTION=5317]Seaside[/MENTION] Ξεκίνα να ακολουθείς τα επιτεύγματα του ''ήρωα'' σου και των ομοίων του από το σαμποτάζ των τεθωρακισμένων του Ελληνικού Στρατού στον Έβρο μέχρι την εισβολή στη Κύπρο και θα φτάσεις σε χρήσιμα συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Για να το λες αυτό ούτε με τρύπια παπούτσια έχεις πάει σχολείο ούτε έχεις δει συνομήλικο σου να αρπάζει το κόκκαλο από τη μπριζόλα που πέταξες στο διπλανό οικόπεδο.

Παρέλαβε τέτοια κατάσταση το 81' και δεν το ξέρουμε?

Ανεξάρτητα με τα όποια λάθη που μπορεί να έκανε πίστεψε με αξίζει μεγαλύτερο σεβασμό.

Λάθη? Πλάκα κάνεις...ηθελημένες κινήσεις κάνουν όλοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Για να το λες αυτό ούτε με τρύπια παπούτσια έχεις πάει σχολείο ούτε έχεις δει συνομήλικο σου να αρπάζει το κόκκαλο από τη μπριζόλα που πέταξες στο διπλανό οικόπεδο.Ανεξάρτητα με τα όποια λάθη που μπορεί να έκανε πίστεψε με αξίζει μεγαλύτερο σεβασμό.

----------------------------

[MENTION=5317]Seaside[/MENTION] Ξεκίνα να ακολουθείς τα επιτεύγματα του ''ήρωα'' σου και των ομοίων του από το σαμποτάζ των τεθωρακισμένων του Ελληνικού Στρατού στον Έβρο μέχρι την εισβολή στη Κύπρο και θα φτάσεις σε χρήσιμα συμπεράσματα.

Φίλε konservas δεν χρειάζεται να ακολουθήσω τπτ απο αυτά που λες. Ουτε χρειάζομαι κανέναν ηρωα. Εχω σχηματίσει δική μου αποψη για αυτή την σκ@τοκατάσταση.

Την ζω την βιώνω τη συγκρίνω με παλιότερα και λυπάμαι. Γιατι ουτε ποτε εκλεψα το κράτος ουτες λαμογιές έκανα στην ζωή μου.

Οπως σου είπα και προηγουμένως ομως δεν πρόλαβα να ζήσω κάποια πράγματα για να είμαι 100% σίγουρος. Το μόνο σαμποτάζ που ξέρω εγώ είναι το σαμποτάζ το Π@π@νδρεικο αυτή την στιγμή.

Ηρθαν απο την Αμερική χωρίς μια και μας ξεζούμισαν για τα καλά 30 χρόνια. Αλήθεια που ήσουν οταν το Ωνάσειο είχε 1000 cops απέξω να φυλάνε λες και έγινε τπτ σπουδαίο ? Αυτα τα πλήρωνε ο λαός φίλε μου. Μαλλον μας τα

χρέωναν κανονικά. Αλήθεια το ξέρεις οτι σκ@τωσαν το σωματοφύλακα του Καραμανλή πριν πέσει η κυβέρνηση του ? Μήπως οτι τον απειλούσαν οτι θα τον σκοτώσουν ?

Υπήρξε ποτε πολιτικός να διεκδικήσει με το ετσι γουστάρω τα σπασμένα και καμμένα απο τους πολέμους ? Μπα όλοι κότες λιράτες είναι. Δούλοι, σαλιοπο@στες που γλύφουν.

Οπως και να εχει δεν σε παρεξηγώ γιατί εδώ κανουμε μια απλή κουβέντα.

Μην τα παρουσιάζεις τα πράματα ομως και τόσο τραγικα. Και σε πληροφορώ οτι και στα δικα μου χρόνια 15-17 πριν είδα και ανθρώπους να τρώνε απο τα σκουπίδια και παιδια στο σχολείο με τρύπια ρουχα οχι παπουτσια.

Βέβαια τότε δεν είχε ξεκινήσει ο νεοπλουτισμός τόσο έτονα και η μόδα των δανειων.

Το ζητουμενο είναι να μην καταντήσουμε έτσι με τους απατεώνες, κλέφτες και ληστές που κυκλοφορούν έξω και καταχράζονται τα πάντα.

Κλείνοντας για να μιλήσω ωμά και να γίνω αντιληπτός.

ΝΑΙ θέλω θανατική ποινή / ισόβια ή εξορία δια παντός σε ανθρώπους που για να φτιάξουν την τσέπη τους και το σοι τους εκαψαν ολο το κράτος. Με τέτοια εγκλήματα και μαλιστα συνειδητά δεν τους αναγνωρίζω κανένα

δικαίωμα. Φωναζει ο κοσμάκης και φυλακή δεν μπήκε κανένας κλέφτης απο τους γνωστούς.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβε τέτοια κατάσταση το 81' και δεν το ξέρουμε?

Είδες για να μην υπάρχει internet τότε;Πολλά είναι αυτά που δε μαθευόντουσαν από την επίσημη ενημέρωση...

(Υποθέτω ούτε τα μπαλώματα στους αγκώνες και στον καβάλο θα θυμάσαι!)

Link to comment
Share on other sites

Είδες για να μην υπάρχει internet τότε;Πολλά είναι αυτά που δε μαθευόντουσαν από την επίσημη ενημέρωση...

(Υποθέτω ούτε τα μπαλώματα στους αγκώνες και στον καβάλο θα θυμάσαι!)

Καλό.......:T:

Υπήρχαν και στα γόνατα μπαλώματα. Ειχα τζιν και φόρμα με τέτοια.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.