Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Για όσους αναρωτιούνται τί έγινε το 1δις από τα 5,2 που θα λαμβάναμε και τελικώς λάβαμε τα 4,2δις , το άρθρο της Καθημερινής στο οπισθόφιλο είναι διαφωτιστικό - ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ | Newsbomb.gr

Το ερώτημα που παραμένει όμως είναι το εξής : με πιο δικαίωμα σε μία συμφωνημένη διεθνή δανειακή σύμβαση καθορίζει ο δανειστής πόσα θα δώσει , πότε θα τα δώσει και πού θα πάνε; Ρητορικό το ερώτημα βέβαια , αναπάντητο όμως από όλους τους πολιτικούς.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω κόσμο που άλλαξε 2 πτήσεις για να έρθει να ψηφίσει από το εξωτερικό.

Οι φοιτητές, μπορούν να πάνε σε ΝΔ - ΠΑΣΟΚ (αυτούς ξέρω στα σίγουρα ότι δίνουν). ΝΔ, που έχω πάρει αρκετές φορές εισιτήριο, ούτε καν τα πραγματικά μου στοιχεία δεν δίνω (πλην ονόματος)

Οι μόνοι που δικαιολογούνται να μην ψηφίσουν είναι οι νεκροί που υπάρχουν στους αρχαίους εκλογικούς καταλόγους. Και όσοι έχουν θέματα υγείας.

Ακόμη και για μπάνιο να πήγανε, μπορούσαν είτε πιο πριν είτε κατά την επιστροφή να περνούσαν από το εκλογικό τμήμα τους να ψηφίσουν. 7 το πρωί με 7 το απόγευμα ήταν που μπορούσες να ψηφίσεις.

τα κόμματα δίνουν εισιτήρια μόνο για λεωφορεία, για να ψηφίσω έπρεπε να κάνω 13 ώρες ταξίδι με bus και 13 να γυρίσω.Την επομένη πως θα έδινα; με τι μυαλό απο το ταξίδι?

μεγάλη μπούρδα μόνο οι νεκροί δικαιολογούνται - με προσβάλει. την προηγούμενη άφησα 2 βδομάδες τη σχολή για να κάτσω να ψηφίσω αλλά σε όλα υπάρχει μια κόκκινη γραμμή.

δε θα τη πληρώσω εγώ επειδή κάποιοι θέλουν ανά μήνα εκλογές.

Link to comment
Share on other sites

Και τα μαθήματα να περάσετε και πτυχίο να πάρετε, δουλειά δεν θα βρείτε και αν βρείτε θα είστε με μισθούς της πείνας και χωρίς κανένα εργασιακό δικαίωμα...

Το αν είναι πιο σημαντικό αν θα πάρει πτυχίο αυτό το εξάμηνο κάποιος ή θα αφήσει για τα επόμενα 4 χρόνια και ίσως για πάντα, τους ίδιους που μας έφεραν στην κατάσταση αυτή να μας αποτελειώσουν, αυτό είναι καθαρά επιλογή και όχι υποχρεωτικό ή ανάγκη... Γνώμη μου πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Και τα μαθήματα να περάσετε και πτυχίο να πάρετε, δουλειά δεν θα βρείτε και αν βρείτε θα είστε με μισθούς της πείνας και χωρίς κανένα εργασιακό δικαίωμα...

Το αν είναι πιο σημαντικό αν θα πάρει πτυχίο αυτό το εξάμηνο κάποιος ή θα αφήσει για τα επόμενα 4 χρόνια και ίσως για πάντα, τους ίδιους που μας έφεραν στην κατάσταση αυτή να μας αποτελειώσουν, αυτό είναι καθαρά επιλογή και όχι υποχρεωτικό ή ανάγκη... Γνώμη μου πάντα...

Σε μερικά χρόνια όλα θα είναι Ιδιωτικά Πανεπιστήμια, Νοσοκομεία, Σχολεία.

Οπότε ΔΕΝ θα μας απασχολεί η Παιδεία και η Υγεία!

Θα είμαστε ένα μάτσο αμόρφωτοι Γραικοί.

Pizza Antonio κάποιος??

Link to comment
Share on other sites

Και τα μαθήματα να περάσετε και πτυχίο να πάρετε, δουλειά δεν θα βρείτε και αν βρείτε θα είστε με μισθούς της πείνας και χωρίς κανένα εργασιακό δικαίωμα...

Το αν είναι πιο σημαντικό αν θα πάρει πτυχίο αυτό το εξάμηνο κάποιος ή θα αφήσει για τα επόμενα 4 χρόνια και ίσως για πάντα, τους ίδιους που μας έφεραν στην κατάσταση αυτή να μας αποτελειώσουν, αυτό είναι καθαρά επιλογή και όχι υποχρεωτικό ή ανάγκη... Γνώμη μου πάντα...

OMG :drool:

Όπως όταν γίνονται οι καταλήψεις των φραπεδιάρηδων με τις προβολές ταινιών στις σχολές και σου λένε "Είναι πιο σημαντικό να πάρεις το πτυχίο αυτό το εξάμηνο ή να διεκδικήσεις τα δικαιώματά σου". (κάτι που δε γίνεται με τις καταλήψεις)

Ναι είναι πιο σημαντικό να πάρω το πτυχίο τώρα, όταν οι μεροκαματιάρηδες γονείς πληρώνουν έξοδα και όταν μερικοί βιάζονται να προλάβουν κι άλλα μέχρι οι άλλοι να τελειώσουν ότι πρέπει να γίνει τώρα... μεθαύριο!

Ο performer φαντάζομαι αν ακολουθούσε την λογική αυτή που λες, με τα αποτελέσματα θα έκανε τρελές χαρές που σώθηκε από τον Βενιζελοσαμαροκουβέλη!! Θα άξιζε να αφήσει την εξεταστική...

Link to comment
Share on other sites

Τον πρόεδρο της Εθνικής Τράπεζας και στενό συνεργάτη του πρώην πρωθυπουργού Κώστα Σημίτη πρότειναν οι Αντώνης Σαμαράς και Φώτης Κουβέλης για το αξίωμα του Υπουργού Οικονομικών. Ο Ευάγγελος Βενιζέλος δεν είχε αντιρρήσεις ως προς την επιλογή.

Σταματησα να διαβαζω στο bold. Δυστυχως, την γ@μ1$4μ3...

Link to comment
Share on other sites

τα κόμματα δίνουν εισιτήρια μόνο για λεωφορεία, για να ψηφίσω έπρεπε να κάνω 13 ώρες ταξίδι με bus και 13 να γυρίσω.Την επομένη πως θα έδινα; με τι μυαλό απο το ταξίδι?

μεγάλη μπούρδα μόνο οι νεκροί δικαιολογούνται - με προσβάλει. την προηγούμενη άφησα 2 βδομάδες τη σχολή για να κάτσω να ψηφίσω αλλά σε όλα υπάρχει μια κόκκινη γραμμή.

δε θα τη πληρώσω εγώ επειδή κάποιοι θέλουν ανά μήνα εκλογές.

Συγνώμη αν σε πρόσβαλλα. Αλλά επιμένω στην άποψή μου. Μόνο οι νεκροί και οι άρρωστοι δικαιολογούνται.

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικά χρόνια όλα θα είναι Ιδιωτικά Πανεπιστήμια, Νοσοκομεία, Σχολεία.

Οπότε ΔΕΝ θα μας απασχολεί η Παιδεία και η Υγεία!

Θα είμαστε ένα μάτσο αμόρφωτοι Γραικοί.

Pizza Antonio κάποιος??

Εντάξει και τώρα με την παραπαιδεία δε μπορείς να πεις πως έχουμε αμιγώς δημόσια παιδεία.

Link to comment
Share on other sites

«Εάν δεν ήταν τόσο τραγική, η σημερινή ευρωπαϊκή κρίση θα ήταν αστεία», γράφει στο τελευταίο σχόλιό του που ο νομπελίστας οικονομολόγος Paul Krugman.

«Γιατί καθώς το ένα σχέδιο διάσωσης μετά το άλλο καταρρέει, οι Πολύ Σοβαροί Άνθρωποι της Ευρώπης –που είναι, εάν αυτό είναι δυνατό, ακόμα πιο πομπώδεις και με μεγάλη άποψη για τους εαυτούς τους από τους Αμερικανούς ομολόγους τους- φαίνονται όλο και πιο γελοίοι».

Όπως εξηγεί ο Krugman, η Ευρώπη είναι ένας τρύπιος κουβάς. Βρίσκεται σε έναν φαύλο κύκλο, με τη χρεοκοπία να απειλεί να γίνει μια αυτό-εκπληρούμενη προφητεία.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Z6h4LoMgqlI]There's a hole in my bucket - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

^ ο ίδιος είχε πει ότι όλα τα μέτρα του μνημονίου για την Ελλάδα είναι λάθος και το μόνο που κάνουν είναι να επιταχύνουν την κατάσταση προς την αρνητική μεριά. Μου είχε κάνει εντύπωση το "όλα".

Link to comment
Share on other sites

Διότι όλα κάνουν άμεσα ή έμμεσα το ίδιο πράγμα , μεώνουν την αγοραστική δύναμη του πολίτη (φτωχού ή και πλούσιου) , δηλαδή μέσω εσωτερικής υποτίμησης καθίσταται ο φαύλος κύκλος της ύφεσης αρχικά και μετέπειτα της συρρίκνωσης - φάση την οποία διανύουμε (βλέπε μεγάλες επιχειρήσεις να φεύγουν μαζικά).

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικά χρόνια όλα θα είναι Ιδιωτικά Πανεπιστήμια, Νοσοκομεία, Σχολεία.

Οπότε ΔΕΝ θα μας απασχολεί η Παιδεία και η Υγεία!

Θα είμαστε ένα μάτσο αμόρφωτοι Γραικοί.

Pizza Antonio κάποιος??

Γιατί δε θα μας απασχολεί; Επειδή θα πληρώνουμε για υγεία και παιδεία ενώ τώρα όχι; Ή μήπως η παιδεία και η υγεία θα πάνε κατά διαόλου ενώ τώρα είναι η καλύτερη δυνατή;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε θα μας απασχολεί; Επειδή θα πληρώνουμε για υγεία και παιδεία ενώ τώρα όχι; Ή μήπως η παιδεία και η υγεία θα πάνε κατά διαόλου ενώ τώρα είναι η καλύτερη δυνατή;

Kατάλαβες κάτι τέτοιο από τα λεγόμενα μου???

Δεν θα απασχολεί την μεσαία τάξη (ΠΟΙΑ??? καλό ανέκδοτο) μας μιας και οι περισσότεροι θα είναι άστεγοι και επαίτες, ας είναι καλά η Τρόικα.

Η Παιδεία και η Υγεία θα γίνει προνόμιο των πλουσίων.

Pizza Antonio κανείς????

Link to comment
Share on other sites

Kατάλαβες κάτι τέτοιο από τα λεγόμενα μου???

Δεν θα απασχολεί την μεσαία τάξη (ΠΟΙΑ??? καλό ανέκδοτο) μας μιας και οι περισσότεροι θα είναι άστεγοι και επαίτες, ας είναι καλά η Τρόικα.

Η Παιδεία και η Υγεία θα γίνει προνόμιο των πλουσίων.

Pizza Antonio κανείς????

Μεγάλη συζήτηση αλλά σε αυτό που έγραψες έχουμε μια μεγάλη διαφωνία. Ναι η τρόικα πράττει με βάση το συμφέρον της -λογικό. Για μένα όμως δεν φταίει η τρόικα και το μνημόνιο για την κατάντια της χώρας. Εξάλλου από το μνημόνιο έχουν εφαρμοστεί στο ακέραιο ΜΟΝΟ οι φόροι (τους οποίους πληρώνουν οι γνωστοί μαλ@κες που δεν μπορούν να φοροδιαφύγουν).

Φταίει η -εκλεγμένη(!)- πολιτική ομάδα που μας διοικεί μέσα από τη βουλή και προστατεύει τα συμφέροντα της και των πελατών της. Άλλωστε οι πολιτικές που εφαρμόζονται σε αυτή τη χώρα όλα αυτά τα χρόνια αποσκοπούν στη βελτίωση της καμπύλης ευημερίας των πολιτικών και όχι των πολιτών σαν εσένα κι εμένα. Όσο βλέπεις τον εχθρό στην τρόικα αποσπάς το βλέμμα σου από τον εχθρό που γλεντάει στο ίδιο σου το σπίτι ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να ενοχοποιεί την τρόικα για όλα τα δεινά μας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.