Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Ζητήστε από εδώ δουλειά, θα σας πούνε να πληρώσετε 100 ευρώ για να αγοράσετε τα προϊόντα και όταν τα πουλήσετε θα κάνετε απόσβεση και "κέρδη".

Πήγε ένας φίλος μου και μου το έλεγε και χαιρόταν που έδωσε 100 και έβγαλε 30 σε 2 μήνες. Μπράβο πιθάρι. χαχαχα

Είχα πάει πριν τους μάθω για συνέντευξη και πέθανα απ' την πλύση εγκεφάλου που πήγαν να πουλήσουν, αλλά ήθελα να δω τί θα έλεγαν, να τα θυμάμαι για μετέπειτα. (νέος στην αγορά εξάλλου)

Είχα ακούσει για αυτούς πριν 7-8 χρόνια. Είχα πάει λοιπόν σε μια από αυτές τις παρουσιάσεις που κάνανε και από ένα σημείο και μετά γέλαγα με τις π@π@ριές και τα μεγάλα λόγια που λέγανε. Η αλήθεια είναι ότι αν είσαι σπίρτο στην προώθηση προϊόντων και δεν έχεις πρόβλημα να εκμεταλλευτείς φίλους και γνωστούς μπορείς να τα τσεπώσεις καλά. Πυραμιδούλα σύστημα αλλά θέλει να είσαι πραγματικός πωλητής, να πείσεις αυτόν που δεν χρησιμοποιεί καλλυντικά ότι πρέπει να βάζει κάθε μέρα κρέμα στο πρόσωπο για να μείνει νέος και αυτόν που είναι κανονικός ως προς το βάρος του ότι πρέπει να πίνει πράσινο τσάι για να καίει ποιο αποτελεσματικά τα λίπη. Ο φίλος σου πιθανόν είναι έντιμο άτομο για αυτό δεν έχει βγάλει λεφτά ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα μπουμπούκια της ελεύθερης αγοράς (εργασίας) όπου όλα εξισορροπούνται βάση προσφοράς και ζήτησης με το κοινωνικό κόστος να πηγαίνει περίπατο. Σαν το εκκρεμές κινούνται οι οικονομίες. Ή όλα θα είναι υπό κρατικό έλεγχο με τους προνομιούχους δημόσιους λειτουργούς ή δε θα είναι τίποτα με τους ιδιώτες μεγαλοκαρχαρίες να αλωνίζουν ελεύθερα διαπλεκόμενοι με τους εκάστοτε πολιτικούς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα μπουμπούκια της ελεύθερης αγοράς (εργασίας) όπου όλα εξισορροπούνται βάση προσφοράς και ζήτησης με το κοινωνικό κόστος να πηγαίνει περίπατο. Σαν το εκκρεμές κινούνται οι οικονομίες. Ή όλα θα είναι υπό κρατικό έλεγχο με τους προνομιούχους δημόσιους λειτουργούς ή δε θα είναι τίποτα με τους ιδιώτες μεγαλοκαρχαρίες να αλωνίζουν ελεύθερα διαπλεκόμενοι με τους εκάστοτε πολιτικούς.

Αίσχος, αίσχος,αίσχος, κοντοζυγώνει η ώρα που θα γίνει της *ΜΠΙΠ*

Link to comment
Share on other sites

Αίσχος, αίσχος,αίσχος, κοντοζυγώνει η ώρα που θα γίνει της *ΜΠΙΠ*

Σίγουρα σίγουρα κοντά στο 42% ψήφισε τους βιαστές του και περιμένεις να γίνεις της *ΜΠΙΠ*,ποιο πιθανο ειναι ο ΠΙΟΥ να είναι πραγματικός παρά να ξυπνήσει ο λαος.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα σίγουρα κοντά στο 42% ψήφισε τους βιαστές του και περιμένεις να γίνεις της *ΜΠΙΠ*,ποιο πιθανο ειναι ο ΠΙΟΥ να είναι πραγματικός παρά να ξυπνήσει ο λαος.

Ο λαός μια χαρά ξύπνιος είναι. Έχει ρίξει τον παλιό δικομματισμό από το 80% στο 42% και μάλιστα αυτό το 42% προήρθε ως αποτέλεσμα έντονης πόλωσης. Αν δεν είχε υπάρξει η πόλωση στις δεύτερες εκλογές ο παλιός δικομματισμός θα ήταν κάπου στο 35% ΜΑΧ. Αλλά ακόμα και αυτό το 42% είναι μικρότερο του 50%. Όταν λοιπόν περισσότεροι από τους μισούς δεν έχουν ψηφίσει τους βιαστές τους, γιατί λέτε ότι ο λαός κοιμάται;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λοιπόν περισσότεροι από τους μισούς δεν έχουν ψηφίσει τους βιαστές τους, γιατί λέτε ότι ο λαός κοιμάται;

Επειδή υπάρχει επιπλέον το 1/3 του πληθυσμού που το έριξε στην αποχή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει επιπλέον το 1/3 του πληθυσμού που το έριξε στην αποχή.

Αποχή, δεν ψήφισαν τους βιαστές τους. Αν λάβεις υπόψιν και αυτό το 1/3 το 42% είναι ακόμα μικρότερο ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Αποχή, δεν ψήφισαν τους βιαστές τους. Αν λάβεις υπόψιν και αυτό το 1/3 το 42% είναι ακόμα μικρότερο ή κάνω λάθος;

Το point είναι ότι 42% + 1/3 δεν έχουν καμμία διάθεση να επιδιώξουν την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Το point είναι ότι 42% + 1/3 δεν έχουν καμμία διάθεση να επιδιώξουν την αλλαγή.

κάτι δεν μου κάθεται καλά... δλδ το 75% δεν θέλει να αλλάξει τίποτα? Βασικά το υπολογίζεις λάθος.

Στο 42% (ΝΔ και ΠΑΣΟΚ μάλλον αναφέρεσαι) έχει γίνει συνυπολογισμός αυτών που απήχαν ή έριξαν λευκό/άκυρο κλπ. Αντίστοιχα έχουν μεγαλώσει και τα ποσοστά και στα υπόλοιπα κόμματα. Το οποίο είναι θεωρητικά "δίκαιο" αν σκεφτείς την λογική "δεν πάω να ψηφίσω ψηφίστε εσείς για μένα"...

Τέλος στο 1/3 που απήχε μην ξεχνάς το γεγονός ότι κάποιοι από αυτούς (για μένα σίγουρα μεγάλο ποσοστό) δεν είχαν καν την δυνατότητα να ψηφίσουν λόγο αυξημένων εξόδων να ταξιδεψουν στην επαρχία. Οπότε μην τους βάζεις στον ίδιο κουβά...

Link to comment
Share on other sites

Το point είναι ότι 42% + 1/3 δεν έχουν καμμία διάθεση να επιδιώξουν την αλλαγή.

Είναι πως το βλέπεις το ποτήρι. Αν το βλέπεις μισό άδειο (πάλι τους ίδιους έχουμε στην κυβέρνηση) είναι όπως τα λες. Αν το βλέπεις μισογεμάτο (η αλλαγή γίνεται σταδιακά και όχι απότομα) τότε 58% + 1/3 δεν είναι διατεθειμένοι να δώσουν ψήφο εμπιστοσύνης στους εκφραστές του παλιού δικομματισμού.

Link to comment
Share on other sites

κάτι δεν μου κάθεται καλά... δλδ το 75% δεν θέλει να αλλάξει τίποτα? Βασικά το υπολογίζεις λάθος.

Στο 42% (ΝΔ και ΠΑΣΟΚ μάλλον αναφέρεσαι) έχει γίνει συνυπολογισμός αυτών που απήχαν ή έριξαν λευκό/άκυρο κλπ. Αντίστοιχα έχουν μεγαλώσει και τα ποσοστά και στα υπόλοιπα κόμματα. Το οποίο είναι θεωρητικά "δίκαιο" αν σκεφτείς την λογική "δεν πάω να ψηφίσω ψηφίστε εσείς για μένα"...

Τέλος στο 1/3 που απήχε μην ξεχνάς το γεγονός ότι κάποιοι από αυτούς (για μένα σίγουρα μεγάλο ποσοστό) δεν είχαν καν την δυνατότητα να ψηφίσουν λόγο αυξημένων εξόδων να ταξιδεψουν στην επαρχία. Οπότε μην τους βάζεις στον ίδιο κουβά...

Με μια διαφορά στο θέλει και στο επιδιώκει.

Αντίστοιχα μια μερίδα ανθρώπων σε όλα τα υπόλοιπα κόμματα, ξαναέδωσαν την ψήφο τους εκεί από συνήθεια ή υποχρέωση.

Είναι πως το βλέπεις το ποτήρι. Αν το βλέπεις μισό άδειο (πάλι τους ίδιους έχουμε στην κυβέρνηση) είναι όπως τα λες. Αν το βλέπεις μισογεμάτο (η αλλαγή γίνεται σταδιακά και όχι απότομα) τότε 58% + 1/3 δεν είναι διατεθειμένοι να δώσουν ψήφο εμπιστοσύνης στους εκφραστές του παλιού δικομματισμού.

Μα ο παλιός δικομματισμός είναι που κυβερνάει τώρα ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Μα ο παλιός δικομματισμός είναι που κυβερνάει τώρα ταυτόχρονα.

Με την λαιμητόμο πάνω από το κεφάλι του, τον Κουβέλη και τον Μπένι να σκέφτονται πότε θα είναι το σωστό timming να εγκαταλείψουν το πλοίο και τον σύριζα να γίνεται περισσότερο κόμμα και λιγότερο συνασπισμός κάτι που θα του επιτρέψει να έχει μεγαλύτερη ευελιξία και να εκφράζεται ως μία φωνή όχι ως "από 10 χωριά χωριάτες" που ήταν και η αιτία που τρόμαξε τον κόσμο και τον έστειλε στο "σίγουρο" λιμάνι της νδ.

Link to comment
Share on other sites

Κούρεμα 20% σε όσους χρωστά το Δημόσιο - Capital.gr

με λίγα λόγια ο πατέρας μου σαν φαρμακοποιός θα χάσει ένα 20% αυτών που του χρωστάει το κράτος έτσι επειδή το θέλουν αυτοί....

Επίσης ένα 20% από το 6,5δις (1,3δισ) θα χαθούν από την αγορά...έτσι με μαγικές κινήσεις λοιπόν...

έχοντας όλοι αυτοί πληρώσει και τους αντίστοιχους φόρους...

$@#^@#@%#&@# το σπίτι τους..:rant::rant::rant::rant::rant::rant::rant:

Link to comment
Share on other sites

Κούρεμα 20% σε όσους χρωστά το Δημόσιο - Capital.gr

με λίγα λόγια ο πατέρας μου σαν φαρμακοποιός θα χάσει ένα 20% αυτών που του χρωστάει το κράτος έτσι επειδή το θέλουν αυτοί....

Επίσης ένα 20% από το 6,5δις (1,3δισ) θα χαθούν από την αγορά...έτσι με μαγικές κινήσεις λοιπόν...

έχοντας όλοι αυτοί πληρώσει και τους αντίστοιχους φόρους...

$@#^@#@%#&@# το σπίτι τους..:rant::rant::rant::rant::rant::rant::rant:

Θέλω κι εγώ να κάνω ένα μονομερές κούρεμα προς αυτά που χρωστάω στο κράτος. Μπορώ κύριε;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κι εγώ να κάνω ένα μονομερές κούρεμα προς αυτά που χρωστάω στο κράτος. Μπορώ κύριε;

μπορείς να απολύσεις όμως όσους Δ.Υ. θες, κλείσεις όσους Δημ. Οργανισμούς θες για να εξοικονομήσεις το χρόνο 1.3δις.

που να σημειώσω θα εξοικονομείται ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ.

την ευχή μου...άντε γιατί μου έχει σηκωθεί η πίεση άσχημα...

Όπως δείχνει λοιπόν το κράτος θα σκεφτεί ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ των Δ.Τ. και καθόλου τον Ι.Τ....

άντε να πάμε δραχμή να τελειώνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα σίγουρα κοντά στο 42% ψήφισε τους βιαστές του και περιμένεις να γίνεις της *ΜΠΙΠ*,ποιο πιθανο ειναι ο ΠΙΟΥ να είναι πραγματικός παρά να ξυπνήσει ο λαος.

Θα γίνει της *ΜΠΙΠ*, υπομονή μέχρι τον Δεκέμβριο.

Στην δραχμή θα μας γυρίσουν ούτως ή άλλως.

Και να λέμε την ωμή αλήθεια: σύντομα η ανεργεία θα χτυπήσει 24%, νομίζεις ότι ο άνεργος που πεινάει θα τον ενδιαφέρει η δραχμή ή το ευρώ ή το παξιμάδι??

Πεινάει και δεν δίνει δεκάρα για το νόμισμα, πεινάει και το μυαλό του θολώνει, πεινάει.

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

@Typhonios

Όπως το λες , θα μας γυρίσουν. Όπως ακριβώς το σχεδιάζουν (και θα το κάνουν) αυτοί , για το δικό τους συμφέρον και μόνο.

Δυστυχώς στο τέλος μόνο ένας τρόπος θα μείνει για να αντιδράσει ο κόσμος , λαικός ξεσηκωμός.

Όταν λιώσει και το τελευταίο στρώμα λίπους και θα αρχίσουμε να τρώμε σάρκα , τότε. Μέχρι τότε υπομονή κόσμε...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.