Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Αυτοί μας αξίζουν...

Τι πας τοσο πισω, η Ντορουλα πριν 2 μήνες ειπε οτι δε ξαναγυρναει στους "προδότες" και ο κόσμος την ξανάψήφισε τι να πεις...

Η δραχμή θα δώσει νέα καύσιμα στο πελατειακό κράτος που μας έφερε ως εδώ. Αν δεν αλλάξει η νοοτροπία "σε ψηφίζω - με βολεύεις" προσωπικά να μου λείπει η δραχμή και το λαμπρό της μέλλον.

Μα προφανως, δε λεω επιστροφή στη δραχμή με τον Σαμαρα. Απλα με την πολιτική του σημερα ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-Τροικα-Ευρώπη η ελλαδιτσα δεν εχει στον ήλιο μοίρα για πολλες δεκαετίες. Reset, δραχμή, να ξερεις οτι εισαι στον πατο και βλεπεις μονο πανω τωρα. Και δε θα στο κανει κανενας πολιτικός αυτό, ο κόσμος θα πρεπει να το ζητήσει.

Έγινε επεξεργασία από DJD
Link to comment
Share on other sites

Έτσι νομίζεις. Ο κόσμος ψήφισε Σαμαρά, για να μην του πάρει ο Τσίπρας τα σπίτια, τις καταθέσεις και μας γυρίσει στη δραχμή.

...και μας φουλάρει στους μετανάστες και αφήσει τη χώρα χωρίς στρατό.

^^

Χωρίς αυτά τα 2 θα ήταν σήμερα πρωθυπουργός

Link to comment
Share on other sites

Μα προφανως, δε λεω επιστροφή στη δραχμή με τον Σαμαρα. Απλα με την πολιτική του σημερα ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-Τροικα-Ευρώπη η ελλαδιτσα δεν εχει στον ήλιο μοίρα για πολλες δεκαετίες. Reset, δραχμή, να ξερεις οτι εισαι στον πατο και βλεπεις μονο πανω τωρα. Και δε θα στο κανει κανενας πολιτικός αυτό, ο κόσμος θα πρεπει να το ζητήσει.

Συμφωνώ αλλά δυστυχώς η επιστροφή στη δραχμή με τον Τσίπρα και το Φωτόπουλο δε θα μας πήγαινε προς τα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά δυστυχώς η επιστροφή στη δραχμή με τον Τσίπρα και το Φωτόπουλο δε θα μας πήγαινε προς τα πάνω.

Koρυφαίοι οικονομολόγοι και όχι τσιράκια του ΔΝΤ και της ΕΕ, υποστηρίζουν το αντίθετο, ένθερμα κιόλας.

Κοίτα δεν είμαστε βιομηχανική χώρα και το Ευρώ είναι "σκληρό" νόμισμα.

Έτσι δεν επωφελείται ο Τουρισμός , με την καμμία όμως.

Ένα "μαλακότερο¨εθνικό νόμισα θα έχει , ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ στον Τουρισμό,θετικά αποτελέσματα.

Επιστροφή στην δραχμή θα γίνει αλλά πως θα γίνει:

Ως επαίτες ή από επιλογή μας.

Πάντως με 480 Ευρώ μικτά (ως βασικό μισθό ,στον οποίο επιμένει η Τρόικα και η ΕΕ)και 24% ανεργία , η οποία θα ακουμπήσει το τρέχων έτος, ο κόσμος δεν θα αντέξει.

Η Τρόικα καλά κάνει και μας :rip: , η κυβέρνηση ευθύνεται για την έλλειψη ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

...και μας φουλάρει στους μετανάστες και αφήσει τη χώρα χωρίς στρατό.

^^

Χωρίς αυτά τα 2 θα ήταν σήμερα πρωθυπουργός

Πριν 1-2 σελίδες δεν λέγαμε ότι (κακώς κάκιστα χείριστα απαπα) το να γυρίσουμε στην Δραχμή είναι πιθανό και με Σαμαρά?

Στους μετανάστες ξέρω ότι μας φούλαρε η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ, αλλά τους ψήφισαν. Ακόμα, σε αντίθεση με τον ΣΥΡΙΖΑ, κανείς από τους δύο δεν είπαν πως ακριβώς θα διώξουν τους μετανάστες, απλά είπαν "Με τον ΣΥΡΙΖΑ θα έρθουν περισσότεροι".

Ο κόσμος ψήφισε ένα μάτσο -αποδεδειγμένο από την πρόσφατη ιστορία- ανήθικων, αναξιόπιστων ψευτών.

Αυτή είναι η διαπραγμάτευση στους όρους του μνημονίου? "Κανένα μέτρο για την ανακούφιση των μικρομεσαίων στρωμάτων! Δεν θα πουλήσω μόνο τον ΟΣΕ, αλλά και την ΔΕΗ και την ΕΥΔΑΠ"

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Πάντως ούτε ο ΣΥΡΙΖΑ μας είπε πως θα τους διώξει. Λέει μόνο ότι θέλουν να φύγουν και δεν τους αφήνουμε. Το ξέρω, χαίρω πολύ Χαιροπουλος, στο εξωτερικό θέλουν να πάνε. Πίσω στην πατρίδα απ' όπου κυνηγήθηκαν πολλοί αποκλείεται. Έλα μου όμως που οι άλλες χώρες, στις οποίες θέλουν να πάνε δεν δέχονται μετανάστες. Οπότε; Μηδέν εις το πηλίκο!

Ένα κι ένα κάνουν δύο, ας μην το κουράζουμε... όλοι πολιτική κάνουν και η πολιτική έχει πάψει απ' τα χρόνια του Περικλέους και του Σωκράτη να οφελεί τον λαό.

Link to comment
Share on other sites

"Με τον ΣΥΡΙΖΑ θα έρθουν περισσότεροι".

Επίσης είπατε μεταξύ άλλων ότι θα δώσετε επίδομα ανεργείας και σε αυτούς, ότι θα μονιμοποιήσετε έναν περίδρομο απο δαύτους και και και. Το χα πει νομίζω εδώ πριν κάτι μέρες. Όσο και αν δε με συμφέρει να το λέω, δεν κέρδισε ο Σαμαράς τις εκλογές. Τις έχασε ο ΣΥΡΙΖΑ (ή μάλλον οι συνιστώσες του)

Link to comment
Share on other sites

480 Ευρώ μικτά, ΕΛΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΙΝΔΙΑΑΑΑΑΑΑ:crazy_pilot:

Ο Σα(χλα)μάρας θα μας σώσει!

ΕΡΧΕΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Link to comment
Share on other sites

δεν κέρδισε ο Σαμαράς τις εκλογές. Τις έχασε ο ΣΥΡΙΖΑ (ή μάλλον οι συνιστώσες του)

Μάθατε τις συνιστώσες και τις κοπανάτε συνέχεια. Το αστείο είναι, ότι όλες οι αντικρουόμενες (αν και συνήθως δεν ήταν αντικρουόμενες) φωνές του ΣΥΡΙΖΑ ήταν από την ίδια συνιστώσα, τον ΣΥΝ.

Οι υπόλοιποι, είτε δεν έβγαιναν συχνά στα κανάλια, είτε απλά ήταν πιο συγκεντρωμένοι σε αυτά που έλεγαν.

Αλλά, "πολύφωνία συνιστωσών" άκουσες, "πολυφωνία συνιστωσών" λες.

Link to comment
Share on other sites

Μάθατε τις συνιστώσες και τις κοπανάτε συνέχεια. Το αστείο είναι, ότι όλες οι αντικρουόμενες (αν και συνήθως δεν ήταν αντικρουόμενες) φωνές του ΣΥΡΙΖΑ ήταν από την ίδια συνιστώσα, τον ΣΥΝ.

Οι υπόλοιποι, είτε δεν έβγαιναν συχνά στα κανάλια, είτε απλά ήταν πιο συγκεντρωμένοι σε αυτά που έλεγαν.

Αλλά, "πολύφωνία συνιστωσών" άκουσες, "πολυφωνία συνιστωσών" λες.

μήπως ο Γλέζος που έλεγε για "υποχρεωτικό" (δήμευση) δάνειο τα έλεγε σωστά;

Μήπως κάποιοι που λέγανε για ανάπτυξη με τις καταθέσεις του κόσμου;

Μήπως κάποιοι που λένε για κρατικοποίηση της Ολυμπιακής και του ΟΤΕ;

Ότι ο Τσίπρας έλεγε μια θα κάνει ότι πρέπει για να μείνει στο ευρώ και μετά ότι δεν είναι φετίχ; (ξέρω τι μου απάντησες περί αυτού, εμένα μου απόδειξε ότι ο Τσίπρας είναι ζογκλέρ)

Αυτά τα λίγα σίγουρα τρομοκράτησαν τον κόσμο. Εμένα πάντως σίγουρα. Αν το ΣΥΡΙΖΑ γλυτώσει από αυτούς και τις συνιστώσες και αποκτήσει ξεκάθαρη ευρωπαική νοοτροπία και ξεκάθαρη πολιτική από όλα τα μέλη τους (ναι λένε όλοι το ίδιο πράγμα) τότε συζητάμε.

@Typhonios

Τι προτιμάτε ίδιο μισθό και απολύσεις και ιδιωτικοποιήσεις στο Δ.Τ.;; ή καμία απόλυση και μείωση μισθού + αύξηση φορολογίας κλπ κλπ;;;

Εγώ διαλέγω το 1 πάντως. :D

http://news247.gr/eidiseis/politiki/ypallhloi_voylhs_se_dhmosiografoys_alhtes_mas_kapsate.1842846.html

^^

το θράσος τους απλά δεν παίζεται

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

μήπως ο Γλέζος που έλεγε για "υποχρεωτικό" (δήμευση) δάνειο τα έλεγε σωστά;

Μήπως κάποιοι που λέγανε για ανάπτυξη με τις καταθέσεις του κόσμου;

Μήπως κάποιοι που λένε για κρατικοποίηση της Ολυμπιακής και του ΟΤΕ;

Ότι ο Τσίπρας έλεγε μια θα κάνει ότι πρέπει για να μείνει στο ευρώ και μετά ότι δεν είναι φετίχ; (ξέρω τι μου απάντησες περί αυτού, εμένα μου απόδειξε ότι ο Τσίπρας είναι ζογκλέρ)

Αυτά τα λίγα σίγουρα τρομοκράτησαν τον κόσμο. Εμένα πάντως σίγουρα. Αν το ΣΥΡΙΖΑ γλυτώσει από αυτούς και τις συνιστώσες και αποκτήσει ξεκάθαρη ευρωπαική νοοτροπία και ξεκάθαρη πολιτική από όλα τα μέλη τους (ναι λένε όλοι το ίδιο πράγμα) τότε συζητάμε.

Stick to the point for once.

ο Γλέζος, οι "κάποιοι που λέγανε για ανάπτυξη με...", οι "κάποιοι που λένε για κρατικοποίηση της Ολυμπιακής και.." και ο Τσίπρας είναι όλοι στην ίδια συνιστώσα.

Αυτό που είπα είναι ότι είναι λάθος να λέμε για πολυφωνίες συνιστωσών, όταν απλά, δεν υπήρξε πολυφωνία συνιστωσών. Δεν θα κάθομαι να ξαναμιλάω για όλες τις δηλώσεις του ΣΥΡΙΖΑ.

Link to comment
Share on other sites

Stick to the point for once.

ο Γλέζος, οι "κάποιοι που λέγανε για ανάπτυξη με...", οι "κάποιοι που λένε για κρατικοποίηση της Ολυμπιακής και.." και ο Τσίπρας είναι όλοι στην ίδια συνιστώσα.

Αυτό που είπα είναι ότι είναι λάθος να λέμε για πολυφωνίες συνιστωσών, όταν απλά, δεν υπήρξε πολυφωνία συνιστωσών. Δεν θα κάθομαι να ξαναμιλάω για όλες τις δηλώσεις του ΣΥΡΙΖΑ.

μάλλον δεν με κατάλαβες...

το point είναι ότι το ΣΥΡΙΖΑ έλεγε πράγματα που το έκαναν να χάσει της εκλογές... το πιασες;

Αν δεν έλεγε τέτοιου είδους μπαρούφες και να δίνει τροφή στα media για να τους πάρει παραμάζωμα, θα είχε κερδίσει της εκλογές με ποσοστό 50%...

GOT IT? :)

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν με κατάλαβες...

το point είναι ότι το ΣΥΡΙΖΑ έλεγε πράγματα που το έκαναν να χάσει της εκλογές... το πιασες;

Αν δεν έλεγε τέτοιου είδους μπαρούφες και να δίνει τροφή στα media για να τους πάρει παραμάζωμα, θα είχε κερδίσει της εκλογές με ποσοστό 50%...

GOT IT? :)

Πάω πάσο, δεν συννενοούμαστε.

Στο δικό σου point λοιπόν, απαντάω, ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ήθελε να πει ψέματα και δεν ήθελε να εκτεθέι αν έκανε οτιδήποτε θα έκανε σαν κυβέρνηση.

Αυτό βέβαια δεν φαίνεται να απασχολέι τον Σαμαρά.

Είσαι βέβαιως ότι φταίνε αυτά που έλεγε ο ΣΥΡΙΖΑ και όχι η Τρομοκρατία από ΝΔ και κυρίως από ξένους αξιωματούχους? Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είχε μαζί του ούτε media ούτε ξένες δυνάμεις ούτε τίποτα και έχασε για 3%, είμαι αρκετά σίγουρος ότι αν δεν είχαμε αυτές τις ξένες δηλώσεις και αλήτες σαν την Τρέμη, τον Πρετεντέρη και τον Καψή θα βγαίναμε πρώτοι άσχετα από αυτά που είχε πει ο ΣΥΡΙΖΑ.

Βέβαια με υποθέσεις δεν μπορούμε να βάλουμε επιχειρήματα, οπότε, απλά κουβέντα να γίνεται.

Πάντως, αφού ο "Μένουμε Ευρώ με κάθε κόστος" και "Η Ελλάδα κύριε???? (δεν είναι στο ευρώ)" βγήκε Πρωθυπουργός, makes sense να μην κινδυνευουμε καθόλου να βγούμε από ευρώ, οπότε μην φοβάστε, η καταστροφή δεν θα έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.