Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Μπα κανείς δεν μειώνει εισακτέους. Όλοι είναι χαρούμενοι με πολύ κόσμο στο Πανεπιστήμιο. Οι μαθητές που μπαίνουν, οι γονείς που μπήκαν τα παιδιά τους, οι καθηγητές που θα έχουν κόσμο, οι φοιτητικές παρατάξεις που θα έχουν αφισοκολλητές, οι τοπικές κοινωνίες που θα έρθει φρέσκο χρήμα και δεν ξέρω πόσοι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

δεν χρείάζεται πολλά πολλά...κρατάς την χρηματοδότηση ίδια, μειώνουν τους εισακτέους, ψηφίζουν ένα νομοσχέδιο για άρση μονιμότητας, γίνεται ένα οργανόγραμμα με βάση τον νέο αριθμό εισακτέων και αυτόν τον καθηγητή τον στέλνεις άσχετα με τους τίτλους του... έτσι και αλλιώς έχει και εξωτερικό ιατρείο..δεν του κόβεις το κεφάλι...

ως γνωστών τα ράσα δεν κάνουν τον παπά... έχω δεί τύπους με πτυχία και είναι πιο στούρνοι και από ποντίκι...

Έχεις καταλάβει ότι πλέον το Υπουργείο Παιδείας δεν έχει την αποκλειστική ευθύνη για να κρατάει τα πανεπιστήμια ζωντανά?

Ίδια χρηματοδότηση και μείωση εισακτέων = no money για τις λειτουργίες των ιδρυμάτων.

Το νομοσχέδιο σιγά μην το κάνουν...

Οργανόγραμμα? LOL, από ποιον??? Από τον πρύτανη που θέλει τις ψήφους των συνεδέλφων του? Η κάποιον άσχετο απο το ίδρυμα που δεν ξέρει ποιος κάνει τι? Και τι θα προσάψεις σε αυτόν τον καθηγητή για να τον στείλεις?

Link to comment
Share on other sites

^^ σωστά...εγώ είμαι αφελής και σκληρός και θέλω εξυγίανση... @yanni

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

οργανογραμμά; από ανεξάρτητη δημόσια ή ιδιωτική αρχή. που να κοινωποιηθεί μετά παντού unedited...Πως no money για τις λειτουργίες των ιδρυμάτων; Μηδενική είναι η χρηματοδότηση(αν είναι μηδενική λάθος μου); Δεν εννοώ να μείνει η χρηματοδότηση να είναι ανα εισακτέο. Θα παίρνει ένα ποσό stadar. eg. 100M.. (παράδειγμα)

Το νομοσχέδιο; Φυσικά και δεν θα το κάνουν οι παρόντες ούτε και ο ΣΥΡΙΖΑ, ούτε κανένας.

Θα εξαρτάται η απόδοση των μαθητών με τον καθηγητή. Αν οι μαθητές παιρνάνε το μαθημά του σημαίνει ότι κάνει καλά την δουλειά του. Επίσης στο ΑΙΤ που έκανα Msc στα μέσα και στο τέλος κάθε εξαμήνου, βαθμολογούσαμε εμείς οι ίδιοι τους καθηγητές... Ένας άχρηστος καθηγητής μετά το τέλος του εξαμήνου απλά δεν υπήρχε.

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

6000 τουλαχιστον πρεπει

εγω εχω παρει πτυχιο και δε με νοιαζει :crazy_pilot:

να αρχισουν να μαθαινουν τα παιδια οτι νοθιν ις φρι

επειτα τι λετε σαν πολλοι δεν σπουδαζουμε στην Ελλαδα; Καπως πρεπει να μειωθει αυτο δεν μπορει να ειμαστε ολοι ισα κ ομοια. Οποιος τα εχει χοντρα θα λαμβανει και "παιδεια" απο το υπουργειο μας. Ολοι οι αλλοι θα δουλευουν 4ωρα με 200ε στην επιχειρηση του μπαμπα ή θα παιρνουν ενα χαμηλοτοκο δανειακι με 50 χρονια αποπληρωμης αν εχουν τη διψα.

Έγινε επεξεργασία από kostas314
Link to comment
Share on other sites

Και ετσι κραταμε και το συναλλαγμα που αιμοραγει την χωρα μας στο εξωτερικο.

Δεν θα τα παιρνουν τα ξενα ιδρυματα αλλα ελληνικα ιδρυματα (ιδιωτικοποιημενα και ιδιωτικα)!

Τι λετε; Αναδα ντει ιν παρανταις

Link to comment
Share on other sites

6000 για να πάρει κάποιος πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ?

μάλλον έχεις τρελαθεί. (εκτός εαν κάνεις πλάκα βέβαια)

Δηλαδή να καταντήσει η εκπαίδευση σαν τους αμερικανούς που μοιράζουν μερικές υποτροφίες από δω και από κει (εδώ θα τις παίρνει το μεγαλύτερο βύζμα) , και παιδιά του 19-20 από επαρχία να μην έχουν στον ήλιο μοίρα για να σπουδάσουν είτε είναι οι γονείς φτωχοί είτε γιατί δεν υπάρχει ένα πανεπιστήμιο κοντά στην πόλη/χωριό του;;

Άρα δηλαδή θα δουλεύουμε μια ζωή για να σπουδάσει ο γιος/κόρη μας.. No sir...

Στα μεταπτυχιακά ίσως πρέπει να υπάρχουν δίδακτρα ή υποτροφίες ανάλογα τον βαθμό του φοιτητή. Αλλά και πάλι τα δίδακτρα να είναι σε ένα λογικό πλαίσιο. Π.χ. εγώ δεν θα έκανα ποτέ msc αν ήταν στα 6Κ..2Κ πλήρωσα γιατί ήταν επιδοτούμενο από την δουλειά μου (τύχη βουνό)..

Link to comment
Share on other sites

Και το πιστευω οτι οποιος διαφωνει απλα δεν εχει τοσα λεφτα

αν τα ειχατε αυτο θα το θελατε απτο να βαλετε το μπαμπα να αγορασει σπιτι σε λονδινο/παρισι

ειπαμε για τις διακοπες και τις σπουδες μενουμε ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

ρε εδώ η πλειοψηφεία πεινάει και δεν έχει να πληρώσει ΔΕΗ, θα πληρώσει δίδακτρα για εκπαίδευση? 6 χιλιάρικα? το εξάμηνο? που ο μέσος όρος μισθού του έλληνα είναι 8000 κάτι ευρώ το χρόνο?

jesus christ..

μόλις είδα και το δεύτερο σχόλιο σου... απλά παραιτούμαι...

Link to comment
Share on other sites

Και τωρα πιο σοβαρα μιλωντας

αν πειραξουν το τελευταιο πυλωνα που εχει μεινει ορθιος και οι νεοι μας δεν αντιδρασουν με λυσα τοτε καλα να παθουμε.

:sorry: αν τα ειπα λιγο ακομψα αλλα νομιζω οτι εκανα ενα ποτ πουρι απο την κυριαρχη ιδεολογια οπως αυτη χρονια αναπτυσσεται απο καθε ειδους καλοθελητες αλλα και χειραγωγημενους

Link to comment
Share on other sites

Εχει τον παγκαλο τωρα στο ΣΚΑΙ

I6GSf.gif

Ολη την ωρα τσιτωνεται επειδη τον ρωτανε κατι το ποιο λεει oti το γραφει ηδη στο βιβλιο, Κανα torrent με αυτην την μπουρδα υπαρχει ή οχι ακομα ? Σιγα που θα δωσω 4 ευρω, εδω "ξεχασα" να πληρωσω το burn the fat feed the muscle του Venuto, θα δωσω λεφτα στο παχυδερμο ? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

δεν έχουμε χρεοκοπήσει μόνο στα λεφτά, αλλά είμαστε χρεοκοπημένοι και στον πολιτισμό καθώς ως φασίστες που είμαστε κανείς δεν μπορεί να πει την άποψη του ελέυθερα (σύμφωνα με το άρθρο)

Τον καταδίκασαν επειδή είναι νεοφιλελεύθερος! - ΣΙΩΠΗΤΗΡΙΟ - Capital.gr

με λίγα λόγια ότι λέει το τραγουδάκι

[ame]

[/ame] Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

δεν έχουμε χρεοκοπήσει μόνο στα λεφτά, αλλά είμαστε χρεοκοπημένοι και στον πολιτισμό καθώς ως φασίστες που είμαστε κανείς δεν μπορεί να πει την άποψη του ελέυθερα (σύμφωνα με το άρθρο)

Τον καταδίκασαν επειδή είναι νεοφιλελεύθερος! - ΣΙΩΠΗΤΗΡΙΟ - Capital.gr

Μα τι λες τώρα ??

Εδώ αν φοράς μη εγκεκριμένο παντελόνι κινδυνεύεις να χάσεις τη δουλεία σου.

ΤΟ ΒΗΜΑ - Συνελήφθη ειδικός φρουρός στο... Πάντειο - κοινωνία

μιλάμε βέβαια για τη σχολή που παράγει/φιλοξενεί δημοκράτες που επί σειρά ετών ρήμαζαν το σύμπαν.

Στη φυλακή οι καταδικασθέντες για την κατάχρηση στο Πάντειο | TVXS - TV Χωρίς Σύνορα

Να τους χαιρόμαστε και να τους καμαρώνουμε να προοδεύουν.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχουμε χρεοκοπήσει μόνο στα λεφτά, αλλά είμαστε χρεοκοπημένοι και στον πολιτισμό καθώς ως φασίστες που είμαστε κανείς δεν μπορεί να πει την άποψη του ελέυθερα (σύμφωνα με το άρθρο)

Τον καταδίκασαν επειδή είναι νεοφιλελεύθερος! - ΣΙΩΠΗΤΗΡΙΟ - Capital.gr

με λίγα λόγια ότι λέει το τραγουδάκι

Δεν είπα απλά την άποψη του..

Αλλά, άκρη δεν έχουν βγάλει οι δημοσιογράφοι μεταξύ τους, δημοσιογράφοι που ξέρουν να χειρίζοντε τον λόγο, δεν θα βγάλουμε εμείς.

Μια γενική παρατήρηση,

την οποία έχω ξανακάνει, αν εγώ ανεβάσω κάτι απο RedNotebook.gr ή left.gr ή indymedia αμέσως θα πέσουν ποστ για την εγκυρότητα αυτών που λέει, και για την σκοπιά από την οποία βλέπουν τα πράγματα, το ίδιο όμως πρέπει να καταλάβετε ότι ισχύει και για τα capital.gr και defencenet.gr.

Ότι και να διαβάσεις σε αυτά (όλα αυτά) είναι συνήθως χρωματισμένα, ας μην παίρνουμε λοιπόν τις ειδήσεις τους και ειδικά τους σχολιασμούς τους σαν ευαγγέλιο, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

όπως έχω πει πολλάκις [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] το ότι είναι από το capital το άρθρο δεν σημαίνει τίποτα (για μένα) όπως και ότι ο δημοσιογράφος αναφέρει στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ όπως και αν βάλεις κάτι από το rednotebook ή και από το communist.gr...Τίποτα από αυτά δεν με έκανε να βάλω αυτό το ποστ...Αυτό που με εκνευρίζει είναι το γεγονός (ΑΝ αληθεύει)..Ακόμα και το αντίθετο να γίνοταν, πάλι θα το έβαζα στο ποστ... Οι απόψεις είναι για να λέγονται, να γράφονται και να κριτικάρονται...όχι να τιμωρούνται...

(με λίγες εξαιρέσεις σε ακραίες απόψεις του στυλ "κάψτε τους εβραίους")

Το "σύμφωνα με το άρθρο" που γράφω έχει και μια δόση αμφισβήτησης (μπορεί κανείς να ψαχτεί και να μου βάλει κείμενο που το διαψεύδει, άλλωστε για αυτό είναι τα forum).

βάλε και απο όποια πηγή θες..όπως είπαμε FREEDOM OF SPEECH...

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να διαβάσεις σε αυτά (όλα αυτά) είναι συνήθως χρωματισμένα, ας μην παίρνουμε λοιπόν τις ειδήσεις τους και ειδικά τους σχολιασμούς τους σαν ευαγγέλιο, έτσι?

Απόλυτο δίκαιο. Μόνο που για να χρωματίσεις κάτι, πρέπει να έχεις κάτι. Για να το πω και αλλιώς αν παραβλέψουμε το χρώμα, έχουμε ένα γεγονός (η τριμηνη διαγραφή του απο την ΕΣΗΕΑ) και η ανακοινωσή της που αιτιολογεί το γεγονός.

Το ερώτημα είναι: Απο μόνος του κανείς δεν μπορεί να αξιολογήσει τα γεγονότα αυτά, και να κρίνει το πόσο σωστά και δίκαια είναι ?? πρέπει δηλαδή κάποιος να του τα χρωματίσει, για να ''καταλάβει'' τι συμβαίνει ??

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.