Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Αν δεν το καταλαβατε ακομα, αυτο που εγινε στην Κυπρο σηματοδοτει το τελος της εγγυησης καταθεσεων στην Ε.Ε.

Τριτη πρωι εχει να πεσει γελοιο και ισως κυβερνηση

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα με τα αυτάκια μου, πριν λίγο στο mega, τον Σόιμπλε να λέει ότι το πρόβλημα της Κύπρου είναι ο διογκωμένος(ω ναι!! ο διογκωμένος με λεφτά Ρώσων) τραπεζικός τομέας.

Ετσι όμως τα ες ες του βορρά στέλνουν άθελά τους, σε όλη την Ε.Ε, το μήνυμα που λες.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαριέστε να το διαβάσετε (ούτε εγώ το διάβασα), δείτε το διαγώνια, ΑΛΛΑ διαβάστε τα σχόλια.

Ενας αντι-Τσίπρας γεννιέται στο ΠΑΣΟΚ - Πολιτική - Επικαιρότητα - Τα Νέα Οnline

Γιατί δεν τον λένε νέος Ανδρέας Παπανδρέου; Μήπως γιατί τώρα καταλαβαίνουν πόσο λαϊκιστής και λαοπλάνος ήτανε; Τέλος πάντων σε ένα μαντρί με λύκους βρήκανε πρόβατο;

Link to comment
Share on other sites

Αν βαριέστε να το διαβάσετε (ούτε εγώ το διάβασα), δείτε το διαγώνια, ΑΛΛΑ διαβάστε τα σχόλια.

Ενας αντι-Τσίπρας γεννιέται στο ΠΑΣΟΚ - Πολιτική - Επικαιρότητα - Τα Νέα Οnline

Μήπως ο Αντι-Τσίπρας στον ΣΥΡΙΖΑ είναι ο Λαφαζάνης;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] [MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION]

Ο χΛαπαβίτσας δεν απαντάει επί της ουσίας. Την απάντηση του τύπου "γιατί τώρα με τον μνημόνιο είναι καλύτερα;" την δίνω και 'γω που η μόνη σχέση που έχω με τα οικονομικά είναι το μάθημα Διοίηκησης Επιχειρήσεων που έδωσα στις Πανελλήνιες και πήρα και 7.

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

O Ανδρουλάκης είναι τα ίδια σκατά με τον Τσίπρα. Παιδί του κομματικού σωλήνα, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

Μια χαρά απαντάει επί της ουσίας.

Απλά δεν γουστάρεις την απάντηση του και την θεωρείς ως μη γενόμενη.

Χωρίς να θέλω να μπλέξω σε έναν κυκεώνα απαντήσεων και διαφωνιών οφείλω να σου υπενθυμίσω ότι αυτά που ευαγγελίζεται είναι η πεπατημένη όσων κατάφεραν να ξεφύγουν από τέτοιες οικονομικές δυσκολίες, των γερμανών συμπεριλαμβανομένων

Link to comment
Share on other sites

Καλα εχει να πεσει τρελλο γελιο με τους κουμπαρους.

Οταν 1 μηνα πριν ειχαν τρελλαθει στα κορναρισματα και τις σημαιες ηταν καλα...

Γενικα ολα γινονται για να "σωθει" η Μαρφιν-Λαικη του Βγενοπουλου... συμφωνα με τα λεγομενα του μεγαλου τιμονιερη :hehe:

«8 000 οικογένειες θα έμπαιναν στην ανεργία και το χρέος θα ανέβαινε στα 30 δις»

Για να καταλαβετε το μεγεθος αλητειας ο... μεγαλος τιμονιερης βεβαια... ειχε πει αυτα πριν κατι μερες

Εμενα κατι μου βρωμαει παντως...

1) Διαβεβαιωνεις οτι δεν θα πειραξεις τις καταθεσεις

2) Σε Σ/Κ (τριημερο) κλεινεις ολα τα ΑΤΜ και εξαγγελεις κουρεμα (ή εστω δεσμευση 10% υπερ σωτηριας υμων μετοχικου κεφαλαιου Βγενοπουλου... )

3) Δηλαδη οοοοποτε ανοιξουν οι τραπεζες δεν θα γινει το κανονικο το bank run το σωστο το προστυχο???? Και αν οχι απο τους κουμπαρους, σιγουρα απο τους νταβαριτς (60-70.000+++ κατω και οχι τιποτα τυχαρπαστιδηδες... οι "ματσωμενοι")

4) ...

5) profit ---> φινιτο η σεμνη τελετη... αντιος κρατος... δωσε ολες τις ΑΟΖ για ψιχουλα.

Για μενα πολυ σπασμωδικη υποπτη κινηση... Κατι παιζεται απο πισω. Ή εχουν κανει τραγικο λαθος... ή απλα κατι ετοιμαζουν.

Ακουσα επισης απο εκπροσωπο να λεει... "Παλεψαμε για αυτο και πετυχαμε το 10%... γιατι το Eurogroup ηθελε -40% (!!!!)"

Νομιζω οτι αυτα τα πραγματα δεν τα λες ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΜΙΑ προς τα εξω... Η δουλεια σου σαν πολιτικος ειναι να λες ψεματα και να καθησυχαζεις τα προβατα.... οχι να λες "εεε παιδια ερχεται κι αλλο... "

Συγκρισεις με Ισλανδια ειναι απλα αστειες....

Link to comment
Share on other sites

Θέλετε κούρεμα καταθέσεων ή μείωση μισθών και συντάξεων;

Το δίλημμα έτοιμο,Stay tuned :mamba:

Εγώ Τρίτη σηκώνω ότι έχει απομείνει στην τράπεζα και μισθό πλέον στο χέρι. Να πα να *μπιπ* τα μπάσταρδοϊδρυματα

Βέβαια Δευτέρα έχει bank run Ισπανία δεν έχουν καθαρά Δευτέρα εκεί...

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο μου για τον Τσίπρα ([MENTION=22080]tavliban[/MENTION]) είναι ότι θα ήθελα να μου βρει κάποιος τα στοιχεία, για Ελλάδα και Κύπρο, πόσο έχουν μειωθεί οι μισθοί και οι συντάξεις και πόσο έχει ανέβει η φορολογία, από την στιγμή που η κάθε χώρα μπήκε στο μνημόνιο.

Μετά συζητάμε...

Γνώμη μου είναι ότι στην Ελλάδα κάνανε το πρώτο πείραμα, νόμιζαν ότι τους βγήκε και το δοκιμάσανε και σε Ισπανία. Μάλλον μετά καταλάβανε το λάθος τους, και τώρα, στην Κύπρο (με διαφορετικές συνθήκες) κάνουνε άλλο πείραμα να δουνε αν θα τους βγει εκεί...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=8837]l2phile[/MENTION]

Καλύτερα κρανιοφόροι για να προστατευτούν από ΜΑΤ και διάφορους άλλους, παρά ναζιστές..

ειμαστε ο Ανθός....της ελληνικής νεολαίας;

Υ.Γ. Εκείνοι οι τύποι είναι πλέον 40+ ετών..

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μίλησε για ναζιστές; Μία εικόνα έβαλα για να δείξω ότι είμαστε ούγκα σε πολλά επίπεδα.

Προστασία από τα ΜΑΤ; Σε τι ποσοστό πορειών με μη ανάμειξη /ανάμειξη βλακάκων αναρχικών έχουν κάνει ντου τα ΜΑΤ?

ΥΓ. Εκείνοι οι τύποι θα είναι πλέον οι πολύ χρήσιμοι συνδικαλιστές.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μίλησε για ναζιστές; Μία εικόνα έβαλα για να δείξω ότι είμαστε ούγκα σε πολλά επίπεδα.

Προστασία από τα ΜΑΤ; Σε τι ποσοστό πορειών με μη ανάμειξη /ανάμειξη βλακάκων αναρχικών έχουν κάνει ντου τα ΜΑΤ?

ΥΓ. Εκείνοι οι τύποι θα είναι πλέον οι πολύ χρήσιμοι συνδικαλιστές.

Την φωτό του SLN δεν την είδες? Ανθός της Ελληνικής κοινωνίας, 20 χρονών, βάζει γκολ και χαιρετάει ναζιστικά.. Και μετά αρχίζει τα συγνώμη, δεν ήξερα, κάπου το είχα δει, έδειχνα τον Παυλή και χαιρετούσα την μαμά μου..

Από τέτοιο ασπόνδυλο προτιμώ 1000 φορές τον άλλο ούγκανο που πήγε και έγραψε στον τοίχο..

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου (δεν ειρωνευομαι), είτε έχει αναρχικομπάχαλους, είτε δεν έχει, πάντα υπάρχει ΠΟΛΥ μεγάλη περίπτωση να κάνουν ντου τα ματ σε πορεία.. Βασικά, αν έχει μπάχαλους είναι σχεδόν σίγουρο, αν δεν έχει εξαρτάται από διάφορα, πάντως και πάλι το κάνουν. Εδώ τα ΜΑΤ κάνουν βόλτα και πιάνουν κόσμο από τις καφετέριες στα Εξάρχια, η πορεία τους μάρανε?

Βέβαια, για την εποχή εκείνη δεν γνωρίζω τίποτα, απλά υποθέτω ότι δεν διαφέρει πολύ από την τωρινή από την πλευρά των ΜΑΤ, δεν νομίζω να έχουν εξελιχθεί τα πιθήκια τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το προβλημα της νεας γενιας ειναι οτι μουτζουρωνει τοιχους....

Το πρόβλημα της νέας, και όχι μόνο, γενιάς είναι ο αυταρχισμός... και αυτό φαίνεται σε πολλούς τομείς. Από τη συμπεριφορά απέναντι στη δημόσια περιουσία, και την εχθρική ή κουτοπόνηρη συμπεριφορά του μέσου ανθρώπου στον απέναντι μέσο άνθρωπο, ως τους Χρυσαυγήτες και τους "Αναρχικούς"

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα της νέας, και όχι μόνο, γενιάς είναι ο αυταρχισμός... και αυτό φαίνεται σε πολλούς τομείς. Από τη συμπεριφορά απέναντι στη δημόσια περιουσία, και την εχθρική ή κουτοπόνηρη συμπεριφορά του μέσου ανθρώπου στον απέναντι μέσο άνθρωπο, ως τους Χρυσαυγήτες και τους "Αναρχικούς"

Και οπως σε ολα τα θεματα ναι μεν ολα μπαινουν στην ιδια ζυγαρια και δειχνουν το τελικο νουμερο... αλλα ολα δεν ζυγιζουν το ιδιο. Ναι μεν τα φαγαμε ολοι μαζι αλλα δεν φαγαμε ολοι το ιδιο. Ναι μεν το να ζωγραφιζεις στον τοιχο δειχνει ασεβεια, αλλα δεν ειναι το ιδιο με το να κυνηγας με 5-10 φιλους σου με μαδερια τον αλλον. Ναι μεν χαλαει την "αισθητικη" στις πορειες ο τυπος με το κρανος, αλλα επισης και ο χοιρινος που ψεκαζει και βαραει.

Μην λεμε οτι θελουμε και καλο θα ειναι να βαλουμε προτεραιοτητες.

Σε λιγο θα βγαλουμε οτι φταινε και οι αναρχικοι που οι Σκουριες πουληθηκαν σε τιμη ευκαιριας γιατι κανουνε πορειες και "αντισταση" και καινε φορτηγα και μειωνουνε το profit margin και κανουνε τον επενδυτη να σκεφτει 2 φορες πριν επενδυσει.

Ή μηπως φταινε αυτοι που ειμαστε στο μνημονιο και που ειναι χαμηλα ο κατωτατος μισθος?

Και ναι ο αυταρχισμος ευθυνεται (με την γενικοτερη εννοια του σε εναν τεραστιο βαθμο) αλλα αλλο ο αυταρχισμος του τυπου που παει και κανει graffiti στην Ακροπολη κι αλλο ο αυταρχισμος του τυπου που θεωρει τσιφλικι του τη θεση του πολιτικου που του εδωσαν και ξεπουλαει οτι βρει μπροστα του.

Επισης οσο και να μη σας αρεσει, κανενας πολεμος/συρραξη που αιματοκυλησε λαους ή κατερρευσε ολοκληρα κρατη και οικονομιες δεν ξεκινησε απο αυτους που με περιφρονηση λετε οτι "κρυβουν" το μελλον σας.

Αλλου αναζητηστε αιτια... Προτιμω τον χειροτερο αναρχικο για φιλο μου παρα τον καλυτερο τραπεζιτη.

Οπως εμεις λεμε... "τι να κανουμε υπαρχει θεμα μεταναστευσης και δυστυχως εξαιτιας του ΕΧΕΙ λογο υπαρξης και εξηγειται το φαινομενο των χρυσαυγουλων...." ψαχτε κι εσεις να βρειτε τι λογο εχει ο αλλος να ζωγραφιζει σε τοιχους. Ειναι κατιτις παραπανω απο "αυταρχισμος" παντως.

Link to comment
Share on other sites

Και ναι ο αυταρχισμός ευθυνεται (με την γενικοτερη εννοια του σε εναν τεραστιο βαθμο) αλλα αλλο ο αυταρχισμος του τυπου που παει και κανει graffiti στην Ακροπολη κι αλλο ο αυταρχισμος του τυπου που θεωρει τσιφλικι του τη θεση του πολιτικου που του εδωσαν και ξεπουλαει οτι βρει μπροστα του.

Η γνωμη μου είναι ότι δυστυχώς, ο καθ ένας εξαντλεί τα όρια της εξουσίας που του δίνεται. Γι αυτό το λόγο, πχ ως αξιολόγηση κλεφτή, δε ξεχωρίζω αυτόν που έκλεψε 10 χιλιάδες ευρώ από αυτόν που έκλεψε 10 εκατομμύρια. (και όχι, μη το επεκτείνεις σε αυτόν που έκλεψε μια τυρόπιτα για να φάει, γιατί εδώ μπαίνει και ο παράγοντας απληστία vs επιβίωση) Αυτό δε σημαίνει ότι τα "φάγαμε όλοι" γιατί απλά υπάρχουν και αυτοί που συνειδητά δεν έκλεψαν τίποτα. Αυτό έλειπε να πιστεύουμε ότι το πρόβλημα οφείλεται στο 100% της όποιας κοινωνικής ομάδας.

Από εκεί και πέρα δεν επεκτείνομαι σε όλα τα θέματα που έθεσες, καθώς αυτή η πρώτη φράση μου που είπα στο προηγούμενο ποστ, αφορά τη συμπεριφορά του κάθε ενός ατόμου ξεχωριστά, άνθρωπος απέναντι σε άνθρωπο. Δεν αναφέρθηκα σε όλα τα προβλήματα της ανθρώπινης κοινωνίας σε παγκόσμιο επίπεδο.

Εσκεμμένα μένω μακριά από τέτοιες "συζητήσεις" γιατί είναι τοξικές... μπορείς να αλλάξεις μια λέξη σε μια μου πρόταση και να φάμε τα μουστάκια μας σε αιώνιες κυκλικές αντιπαραθέσεις χωρίς τέλος.

πχ δεν θυμάμαι να έχω αναφερθεί στο φαινόμενο της XA. Αλλά καταλαβαίνω γιατί μια ακραία κατάσταση, μπορεί να φέρει ακραίες αντιδράσεις, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δικαιολογώ τις ακραίες αντιδράσεις.

Αν συνειδητά θέλεις να λύσεις το προβλήτα, και όχι να κάνεις τον νέο εμφύλιο, θα πρέπει ταυτόχρονα να αναγνωρίσεις-αντιμετωπίσεις πολλά μέτωπα του προβλήματος.

πχ. Το να πιστεύεις ότι όσοι ψήφισαν ή θα ψηφίσουν ΧΑ είναι αυτόματα χιτλερικοί, και ότι ο μόνος τρόπος αντιμετώπισης είναι μια πολεμική σύρραξη (πες την και επανάσταση) όπου απλά θα κρεμάσουμε τους αντιπάλους, είναι αντίστοιχο με το να πιστεύεις ότι το 70% του ελληνικού λάου που ψήφισε στο παρελθόν ΠΑΣΟΚ & ΝΔ είναι κλέφτες, λαμόγια και προδότες. Οπότε η καλύτερη λύση είναι να κρεμάσουμε τους εαυτούς μας για να γλιτώσουμε απ τα βάσανα μια ώρα αρχύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.