Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Το είχα πει και γράψει επανειλημμένα, ότι παρόλο που τόσα χρόνια δεν είχαμε πετρέλαιο και παρόλο που αυτά ήταν ιστορίες που διέδιδαν γραφικοί δημοσιογράφοι, ότι θα αποφασίσουμε να τα βγάλουμε, όταν πιά θα είναι αργά. 150δις υποστηρίζει ο Αντωνάκης την αξία των κοιτασμάτων, περισσότερα από όσα χρωστούσαμε το 2009. Αν δηλαδή τα είχαμε βγάλει πριν 20 χρόνια, θα ήμασταν μια πλούσια χώρα. Αντί για αυτό όμως, φτάσαμε το χρέος στα >300δις, και τώρα αποφασίζουμε να τα βγάλουμε, όπου δε φτάνουν να πληρώσουμε ούτε τα μισά. Συνέχιζε να τους ψηφίζεις και να τους πιστεύεις Μ@ΚΑ.

Σαμαράς: Εσοδα έως 150 δισ. από την εκμετάλλευση υδρογονανθράκων | πολιτικη | ethnos.gr

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πει και γράψει επανειλημμένα, ότι παρόλο που τόσα χρόνια δεν είχαμε πετρέλαιο και παρόλο που αυτά ήταν ιστορίες που διέδιδαν γραφικοί δημοσιογράφοι, ότι θα αποφασίσουμε να τα βγάλουμε, όταν πιά θα είναι αργά. 150δις υποστηρίζει ο Αντωνάκης την αξία των κοιτασμάτων, περισσότερα από όσα χρωστούσαμε το 2009. Αν δηλαδή τα είχαμε βγάλει πριν 20 χρόνια, θα ήμασταν μια πλούσια χώρα. Αντί για αυτό όμως, φτάσαμε το χρέος στα >300δις, και τώρα αποφασίζουμε να τα βγάλουμε, όπου δε φτάνουν να πληρώσουμε ούτε τα μισά. Συνέχιζε να τους ψηφίζεις και να τους πιστεύεις Μ@ΚΑ.

Σαμαράς: Εσοδα έως 150 δισ. από την εκμετάλλευση υδρογονανθράκων | πολιτικη | ethnos.gr

Και ένα τρις δολάρια να είχαμε σε κοιτάσματα παλι θα χρωσταγαμε τα μαλλιοκεφαλα μας. Αλλά τουλάχιστον θα το παίζαμε Ντουμπάϊ για 2-3 χρόνια.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και ένα τρις δολάρια να είχαμε σε κοιτάσματα παλι θα χρωσταγαμε τα μαλλιοκεφαλα μας. Αλλά τουλάχιστον θα το παίζαμε Ντουμπάϊ για 2-3 χρόνια.

Δίκιο έχεις. Θα φρόντιζαν για αυτό ΝΔ/ΠΑΣΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Πες το όπως θες. Θες οι κάθε λογής Τζοζατζοπουλαιοι θες οι κάθε λογής συνδικαλιστές θες το αντίστοιχο των αγροτών που έπαιρναν επιδοτήσεις για θερμοκήπια και τα έκαναν cayenne το θέμα παραμένει οτι θα τα κάναμε οδοντογλυφίδες σε χρόνο dt

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

«Έπαιρνα 9.500 ευρώ το μήνα. Γιατί είναι κακό;» (Video) - ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ

''Επαιρνα 5 (βαρβάτα) μηνιάτικα το μήνα ΡΕ ! Τραβάτε κάνα ζόρι ??''

...''Αντε μη σας αρχίσω και σε τίποτα μάπες''

Link to comment
Share on other sites

«Έπαιρνα 9.500 ευρώ το μήνα. Γιατί είναι κακό;» (Video) - ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ

''Επαιρνα 5 (βαρβάτα) μηνιάτικα το μήνα ΡΕ ! Τραβάτε κάνα ζόρι ??''

...''Αντε μη σας αρχίσω και σε τίποτα μάπες''

Χουμ

Και συνέχισε, αναφερόμενος στο μισθό του: «Έπαιρνα μικτά 9.500 ευρώ και γιατί αυτό είναι κακό; Καθαρά 5.500 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Πες το όπως θες. Θες οι κάθε λογής Τζοζατζοπουλαιοι θες οι κάθε λογής συνδικαλιστές θες το αντίστοιχο των αγροτών που έπαιρναν επιδοτήσεις για θερμοκήπια και τα έκαναν cayenne το θέμα παραμένει οτι θα τα κάναμε οδοντογλυφίδες σε χρόνο dt

Μόνο τα χρήματα που φαγώθηκαν από τους πολιτικούς στα εξοπλιστικά, είναι υπέρ αρκετά για να καλύψουν όλα αυτά που έφαγαν όλοι οι υπόλοιποι μαζί. Αν βάλω και ολυμπιακά έργα μαζί, χάσαμε το λογαριασμό. Οι συνδικαλΗστές έχουν φάει ψίχουλα συγκριτικά, όσο για τον κυρ Γιάννη το μανάβη φυσικά που δεν έκοψε απόδειξη, ούτε λόγος.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1086]Hero[/MENTION]

Μην ντρέπεσε, βάλε όλο το κείμενο!

Και συνέχισε, αναφερόμενος στο μισθό του: «Έπαιρνα μικτά 9.500 ευρώ και γιατί αυτό είναι κακό; Καθαρά 5.500 ευρώ. Μιλάμε για το 2005, όχι για το 2014. Κι εσείς κι εγώ, εκείνη τη χρονική περίοδο, είχαμε άλλες οικονομικές δυνατότητες που σήμερα δεν έχουμε.

Ναι!? Τώρα ένας απλός εργαζόμενος παίρνει 450~600€ και τότε έπαιρνε... Για να μας θυμίσει λίγο ο εν λόγω κύριος. Μήπως 1700~2000€; Δεν νομίζω Τάκη!!!

Εκτός εάν από τα 5.500 τότε παίρνει ~4.000 τώρα (-30%), οπότε έχει ένα δίκιο. Αν βέβαια πληρώνεται ακόμα από εμάς (φορολογούμενους), με τις υγίες μας!!!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1086]Hero[/MENTION]

Μην ντρέπεσε, βάλε όλο το κείμενο!

Ναι!? Τώρα ένας απλός εργαζόμενος παίρνει 450~600€ και τότε έπαιρνε... Για να μας θυμίσει λίγο ο εν λόγω κύριος. Μήπως 1700~2000€; Δεν νομίζω Τάκη!!!

Εκτός εάν από τα 5.500 τότε παίρνει ~4.000 τώρα (-30%), οπότε έχει ένα δίκιο. Αν βέβαια πληρώνεται ακόμα από εμάς (φορολογούμενους), με τις υγίες μας!!!

Έχασες το νόημα του post μου.

Η διαφορά από τα 9500 στα 5500 πήγε (φαντάζομαι) σε φόρους. Αυτό είναι ένα ~43% που μαζί με τη λογική του wizard πιο πάνω, έχει πληρώσει περισσότερα το μήνα σε φόρους από ότι ο 1700-2000 εργαζόμενος που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα-πρώτα, το που πάνε οι κρατήσεις σε μισθούς δεν το γνωρίζω (εκτός οτι το μεγαλύτερο μέρος τους πάνε στο αντίστοιχο ασφαλιστικό ταμείο). Τον συγκεκριμένο εργαζόμενο των 1700~2000 τον ανέφερα ως παράδειγμα. Άλλωστε (από όσα γνωρίζω) δεν είναι ούτε και ήταν "ένας απλός εργαζόμενος".

Όσο για το ποσοστό των κρατήσεων ακόμα και σε χαμηλόμισθους πιστεύεις πως είναι μικρό;

Edit:

Εμένα πάντως αν μου έδιναν 10.000€ τον μήνα απλώς για να "κοπανίζω αέρα" θα δεχόμουν (εθελοντικά μάλιστα) να έχω κρατήσεις και πολύ παραπάνω από τα μισά!

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα χρήματα που φαγώθηκαν από τους πολιτικούς στα εξοπλιστικά, είναι υπέρ αρκετά για να καλύψουν όλα αυτά που έφαγαν όλοι οι υπόλοιποι μαζί. Αν βάλω και ολυμπιακά έργα μαζί, χάσαμε το λογαριασμό. Οι συνδικαλΗστές έχουν φάει ψίχουλα συγκριτικά, όσο για τον κυρ Γιάννη το μανάβη φυσικά που δεν έκοψε απόδειξη, ούτε λόγος.

Μου κάνει εντύπωση πως ξέρεις πόσα φαγώθηκαν σε μίζες για εξοπλιστικά τη στιγμή που δεν ξέρουμε ούτε καν πόσα πήγαν σε εξοπλιστικά συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω σε πρώτο πληθυντικό αναφερόμενος σε μενα σε σενα κτλ. Αυτοί που έχουν την απαραίτητη διαβάθμιση (οι οποίοι φαντάζομαι οτι δεν ειμαι ούτε εγω ούτε εσύ κτλ) ξερούν(ελπίζω δλδ) ποσά έχουν παει σε εξοπλιστικά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω σε πρώτο πληθυντικό αναφερόμενος σε μενα σε σενα κτλ. Αυτοί που έχουν την απαραίτητη διαβάθμιση (οι οποίοι φαντάζομαι οτι δεν ειμαι ούτε εγω ούτε εσύ κτλ) ξερούν(ελπίζω δλδ) ποσά έχουν παει σε εξοπλιστικά.

Την "απαραίτητη διαβάθμιση" την έχουν και μερικά κ@λοφάνταρα που κάνουν τη θητεία τους στο 1ο, 2ο, 4ο γραφείο του Γενικού Επιτελείου. Επίσης, ξέρουν το ελάχιστο που δόθηκε για κάποιες αγορές, όσοι ασχολούνται με αυτά από χόμπυ. Πχ η μέση τιμή πώλησης ενός AH-64D είναι στα $20εκ. Όταν εμείς τα πληρώνουμε διπλάσια τιμή, κάποιος τρώει με χρυσά κουτάλια. Για να μην αναφερθώ σε υποβρύχια, στα ΝΗ-90, ή στους πυραύλους που αγόρασαν, οι οποίοι είναι στις αποθήκες 15 χρόνια; "The list is long, but distinguist" - Lt. Nick "Goose" Bradshaw.

Μπορεί στα οικονομικά να γράφεις κατεβατά με τέτοιο τρόπο που κάποιος χωρίς γνώσεις, δεν ασχολείται ή δεν καταλαβαίνει, αλλά στα εξοπλιστικά άστο, γιατί απλά δεν έχεις ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Την "απαραίτητη διαβάθμιση" την έχουν και μερικά κ@λοφάνταρα που κάνουν τη θητεία τους στο 1ο, 2ο, 4ο γραφείο του Γενικού Επιτελείου. Επίσης, ξέρουν το ελάχιστο που δόθηκε για κάποιες αγορές, όσοι ασχολούνται με αυτά από χόμπυ. Πχ η μέση τιμή πώλησης ενός AH-64D είναι στα $20εκ. Όταν εμείς τα πληρώνουμε διπλάσια τιμή, κάποιος τρώει με χρυσά κουτάλια. Για να μην αναφερθώ σε υποβρύχια, στα ΝΗ-90, ή στους πυραύλους που αγόρασαν, οι οποίοι είναι στις αποθήκες 15 χρόνια; "The list is long, but distinguist" - Lt. Nick "Goose" Bradshaw.

Μπορεί στα οικονομικά να γράφεις κατεβατά με τέτοιο τρόπο που κάποιος χωρίς γνώσεις, δεν ασχολείται ή δεν καταλαβαίνει, αλλά στα εξοπλιστικά άστο, γιατί απλά δεν έχεις ιδέα.

Αααααα οκ. Άρα η πηγή σου είναι "I know a guy who knows a guy". Πες το έτσι.

Όσον αφορά τα οικονομικά στα τεχνικά θέματα που πολλές φορές καταπιάνομαι πιστεύω ότι γράφω με τέτοιο τρόπο ώστε αυτός με ελάχιστες γνώσεις επι του θέματος να μπορεί να πιάνει την κεντρική ιδέα. Ο εντελώς αδαής επί του θέματος, το μόνο που μπορεί να κάνει είναι απλά να αναπαράγει σελίδες με παπαριές ολκής και εκεί ίσως να έχεις δίκιο. Ότι και να του απαντήσω πάλι τις παπατζες απο το blog της κακιάς ώρας θα πιστεύει. Τι να κάνουμε; Ο Πάνος ο Καμένος μιλάει πιο απλά απο μένα.

Ααααααα και τώρα που το θυμήθηκα. Το κωλοφάνταρο που ξέρεις, ξέχασε να σου πει ότι δεν αγοράσαμε εμείς τους S300. Των Κυπραίων είναι.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα έσοδα από το πετρέλαιο - υπάρχει μία λεπτομέρεια που από πολλά μέσα ενημέρωσης (παραπληροφόρησης) αποκρύπτεται. Ο Σαμαράς αναφέρει στη δήλωσή του για φορολογικά έσοδα που μπορεί να φτάσουν και τα 150δις , όχι συνολικά έσοδα. Το άκουσα το πρωί στον Τράγκα , έψαξα λίγο να βρώ την δήλωση αλλά δεν βρήκα κάτι.

Βρήκα μόνο αυτό - egnatiapost.gr - Σαμαράς: Ενδείξεις για κοιτάσματα 150 δισ. ευρώ

Αυτό εγώ το αντιλαμβάνομαι ότι το πετρέλαιο έχει ήδη δωθεί - και ελπίζει ότι τα έσοδα που θα προκύψουν από την φορολόγηση θα φτάσουν το προαναφερθέν ποσό. Δεν μιλά καθόλου για έσοδα συνεκμετάλλευσης , μόνο φόρους.

Λέτε να την έχει δεί Κορέα και να την στήσει στη γωνία όταν θα ρέει ο μαύρος χρυσός;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ε;

"Ιωάννης Αθ. Μπαλτζώης, Αντγος (ε.α.)"

Για κάποιον που προφανώς ξέρει απο εξοπλιστικά μιας έχει τουλάχιστον τις γνώσεις να εκτιμήσει ότι εγώ δεν έχω ιδέα (btw έπεσες μέσα διότι ποτέ δεν ασχολήθηκα με το θέμα) θα περίμενα να ξέρεις ότι οι S-300 αγοράστηκαν απο την Κύπρο και τοποθετήθηκαν στην Κρήτη το 1999. Εγώ ο άσχετος πάντως το ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.