Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Ολα αυτα τα στοιχεια, ληξεις ομολογων, αναπτυξη-υφεση πλεονασματα ειναι γνωστα εκ των προτερων ομως.

Τους μαυρους κυκνους δεν μπορεις να τους ξερεις ομως, οπως φουκουσιμα ας πουμε που εκανε την ιαπωνια ελλειματικη διαρκως 4 χρονια, ή δεν ξερεις αν αυριο γινει ενα κραχ και στεγνωσουν ολοι και σιγα μην κοιτανε να παρουν ομολογο εστω και με 6% εγγυημενο.

Ξερεις οτι το ευρω δεν σπαει και μπορει να επιζει στην εντατικη η ελλαδα αλλα δεν μπορεις να βασιζεσαι να χρηματοδοτεις μερισματα απο ομολογα με 6% και αναπτυξη -1% με ταυτοχρονο αποπληθωρισμο.wth μονο ο συριζα και η ελια λειπει απο το κοκτεηλ. Βεβαια μπορουμε να συνεχισουμε εσαει αν ειναι καποιος διατεθιμενος να αγοραζει τα ομολογα και εννοειται πως αυτα τα πετρινα χρονια θα ξεχαστουν, αλλα απλα κλωτσαμε το κουτακι παραπερα.

η αποψη ερχεται με τη γνωση, αλλιως εκει ειναι που πας σε οτι γυαλιζει.

αλλιως καταληγουμε σε διαχωρισμους προδοτες-πατριωτες, σωρρας, υδρογονανθρακες, cds, ουρανιο, βρηλ κλπ.

ντροπη ειναι να λες οτι εγω ξερω και δεν αναθεωρεις ποτε την αποψη σου οταν δεχεσαι νεα δεδομενα που σου χαλαν την υπαρχουσα αποψη.

Ξέρουμε το debt profile όπως είναι τώρα, σωστό αυτό που λες. Αφήνω το αν αυτο θα αλλάξει μέσα απο την αναδιαπράγματευση και πάω στα παρακάτω:

Ανάπτυξη/ύφεση δεν είναι γνωστά εκ των προτέρων. Μόνο εκτιμήσεις γίνονται κατά τη διάρκεια ενός έτους, πόσο μάλλον για 2,3, 10 χρόνια στο μέλλον.

Δεν είπα πουθενά ότι ότι η Ελλάδα μπορεί να ταίζει 6% επιτόκια. Ούτε και μπορεί ρεαλιστικά να χρηματοδοτήσει όλο της το χρέος με ομόλογα του 5% σαν και αυτό που έβγαλε προ εβδομάδων. Αυτό που είχα πει και τότε ήταν ότι αυτό το ομόλογο δε βγήκε για τα χρήματα αυτά καθεαυτά. Βγήκε προκειμένου να διορθώσει μια τεχνική ανωμαλία στην καμπύλη επιτοκίων της χώρας.

Προφανώς και πρέπει να μας πάνε καλά οι διεθνείς συγκυρίες (btw πες με μ@λακα και ότι κολλάω στην λεπτομέρεια αλλά μαύρος κύκνος δεν ήταν η Φουκοσίμα, τουλάχιστον όχι με την έννοια του Νασιμ Τάλεμπ. Η πτώση της Λίμανς ήταν). Κλασικό παράδειγμα η Τουρκία. Κατάφερε να περάσει την κρίση της στις αρχές του 2000 πολύ γρήγορα διότι πολύ απλά οι διεθνείς χρηματοοικονομικές συγκυρίες ήταν πάρα πολύ ευνοικές. Άλλο θεματάκι που μας τα σκατώνει εσχάτως είναι οι κινήσεις στην Ουκρανία. Αν σκεφτείς ότι funds που αγοράζουν εμάς, έχουν θέσεις και εκεί αντιλαμβάνεσαι ότι η κατάσταση περιπλέκεται.

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχω πει σε φιλους μου, που κραζονταν σε φασεις ΠΑΟ-ΟΣΦΠ ειναι διαπιστωμενο εργαστηριακα οτι οταν κερδιζει η ομαδα σου, εσυ δεν κερδιζεις τιποτα.

το εργαστήριο αυτό καλό θα ήταν να κλείσει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε το debt profile όπως είναι τώρα, σωστό αυτό που λες. Αφήνω το αν αυτο θα αλλάξει μέσα απο την αναδιαπράγματευση και πάω στα παρακάτω:

Ανάπτυξη/ύφεση δεν είναι γνωστά εκ των προτέρων. Μόνο εκτιμήσεις γίνονται κατά τη διάρκεια ενός έτους, πόσο μάλλον για 2,3, 10 χρόνια στο μέλλον.

Δεν είπα πουθενά ότι ότι η Ελλάδα μπορεί να ταίζει 6% επιτόκια. Ούτε και μπορεί ρεαλιστικά να χρηματοδοτήσει όλο της το χρέος με ομόλογα του 5% σαν και αυτό που έβγαλε προ εβδομάδων. Αυτό που είχα πει και τότε ήταν ότι αυτό το ομόλογο δε βγήκε για τα χρήματα αυτά καθεαυτά. Βγήκε προκειμένου να διορθώσει μια τεχνική ανωμαλία στην καμπύλη επιτοκίων της χώρας.

Προφανώς και πρέπει να μας πάνε καλά οι διεθνείς συγκυρίες (btw πες με μ@λακα και ότι κολλάω στην λεπτομέρεια αλλά μαύρος κύκνος δεν ήταν η Φουκοσίμα, τουλάχιστον όχι με την έννοια του Νασιμ Τάλεμπ. Η πτώση της Λίμανς ήταν). Κλασικό παράδειγμα η Τουρκία. Κατάφερε να περάσει την κρίση της στις αρχές του 2000 πολύ γρήγορα διότι πολύ απλά οι διεθνείς χρηματοοικονομικές συγκυρίες ήταν πάρα πολύ ευνοικές. Άλλο θεματάκι που μας τα σκατώνει εσχάτως είναι οι κινήσεις στην Ουκρανία. Αν σκεφτείς ότι funds που αγοράζουν εμάς, έχουν θέσεις και εκεί αντιλαμβάνεσαι ότι η κατάσταση περιπλέκεται.

Σωστα εκτιμησεις γινονται. Απλα σε τοσο χοντρα νουμερα οπως της Ελλαδας δεν περιμενεις το Ιρλανδικο θαυμα.

Δεν εχω καταλαβει πως το εννοει ο Ταλεμπ, ειμαι στη μεση ακομα, ισως ειναι κακη η ελληνικη μεταφραση ισως φταιω εγω. Ωστοσο εννοω οτι δεν περιμενεις να σου κανει σεισμο και τσουναμι που θα υπερκερασουν τις προδιαγραφες του πυρηνικου σου εργοστασιου. Η λιμαν ηταν μαυρος κυκνος, αλλα η αφορμη και οχι η αιτια για να επιταχυνθει μια διαδικασια που ειχε ξεκινησει σχεδον ενα χρονο πιο πριν καθως τα fundamentals ειχαν διαβρωθει ηδη.Την επιτυχια του ομολογου εγω την θεωρω επιτυχια των διεθνων συγκυριων, καθως που ολοι τωρα στρεφονται στα αμερικανικα με 1 και 2%, ενα 6% σε αγγλικο δικαιο ηταν λουκουμι.

Δεν ξερω τι funds ειναι αυτα που λες, (distress?) επισης η ελλαδα ειναι επιπεδου junk ακομα ή οχι?

Η αναδιαπραγματευση, restructuring κουρεματακι δεν ειναι? Δεν παραπεμπει σε SD παλι?

Ερωτηση, πως παιρνει μπρος ο πληθωρισμος σε μια τετοια κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο που αν δεν έχετε ιδέα για το τι διαβάζετε κινδυνεύετε να την πάθετε σαν την ξανθιά στο ανέκδοτο με το αλκοτεστ και να βρεθείτε με μια ξαφνική υπόξινη γεύση στο στόμα.

Θα σε συμβούλευα να μην ενδίδεις στην ικανοποίηση της μαγκιάς πίσω από το πληκτρολόγιο.

Είναι γνωστό ότι αυτό το κάνουν οι καρπαζοεισπράκτορες της ζωής και δεν νομίζω να θέλεις να δόσης τέτοια εντύπωση.

Παραμάγαζο του Άδωνη Γεωργιάδη το Δημόσιο

Η φράση «απίστευτο αλλά αληθινό» έχει αρχίσει να χάνει το νόημά της στην Ελλάδα του 2014, ιδίως όταν μιλάμε για τα στελέχη της κυβέρνησης Σαμαρά, τα οποία δεν διστάζουν να λειτουργούν ως κράτος εν κράτει αντιμετωπίζοντας τους απλούς πολίτες, ως παιδιά ενός κατώτερου Θεού.

Τα παραπάνω φιλοσοφικά, βρίσκουν απόλυτη εφαρμογή στην περίπτωση του Άδωνη Γεωργιάδη και της κυρίας Βασιλικής Κατραβά, η οποία εργάζεται στο γραφείο του, στο υπουργείο Υγείας, είναι παράλληλα διορισμένη εδώ και περίπου έναν μήνα, στην Εθνική Αρχή Ιατρικώς Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής, είναι συνεργάτης του υπουργού εδώ και τουλάχιστον μια 15ετία και παράλληλα εμφανίζεται να καταθέτει σε δικαστικές Αρχές για λογαριασμό του, ως συνεργάτης του.

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω μία ματιά σε όλες τις αμερόληπτες εφημερίδες , ΝΕΑ, ΕΘΝΟΣ , Ημερησία και βλέπω πλεόνασμα. Πέφτω εδώ Το ΧΩΝΙ - Η Eurostat επιβεβαίωσε πανηγυρικά Το ΧΩΝΙ: ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΣ ΕΛΛΕΙΜΜΑ 15 ΔΙΣ ΕΥΡΩ!!! και μου κόβονται τα πόδια.

Κλείστο γρήγορα το ρημάδι , ακούω μία φωνή μέσα μου , θα ξυπνήσεις από το όνειρο...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά γράφει το Χωνί και αυτά τα στοιχεία έδωσε η EUROSTAT.

Κι εγώ σπίτι, αν δεν πληρώσω τόκους, δόσεις δανείων και αν αφαιρέσω και τα έξοδα για φαγητό (ενίσχυση στις τράπεζες 19δις), τότε μια χαρά πλεόνασμα έχω, δηλαδή τα έσοδά μου, καλύπτουν τις τακτικές μου ανάγκες. Δηλαδή, όπως είπα και πριν, το χρέος έχει μεγαλώσει, το έλλειμμα επίσης, αλλά πανηγυρίζουν προεκλογικά για να μη πάθουνε καταστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Το ζουμί είναι στο τέλος - για κάθε χώρα έχουν ξεχωριστούς κανόνες.

Ξεχωριστούς για κάθε χώρα ή ίδιους για όλες εκτός της Ελλάδας?

Πάντως η ουσία παραμένει σε αυτό που είπε ο Wizard ! , δημιουργική λογιστική..

Στάλθηκε από το Android κινητό μου με το Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επικαλείται μάλιστα τον εκπρόσωπο της Κομισιόν, Σάϊμον Ο Κόνορ ο οποίος είπε:

«Πρώτον, εξαιρέσαμε τις δαπάνες των τόκων της τάξης του 4% του ΑΕΠ».

«Δεύτερον, εξαιρέσαμε αρκετά ειδικά μεγέθη...»

«Έτσι, καταλήγουμε σε πρωτογενές πλεόνασμα 0,8% του ΑΕΠ».

Wall Street Journal: Αφήστε τα ζήτω! Έχετε έλλειμμα 16 δις ευρώ! | Οικονομία - NewsIt.gr

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=573]aggelopas[/MENTION]

Μα όπως σου είπα και εγω προφανώς και θέλεις να παίξουν μπάλα μαζί σου οι διεθνείς συγκυρίες.

Η Ελλάδα ειναι ακομα rated σαν junk bond οποτε και κατα πλειοψηφία προσελκύει funds που έχουν θέσεις σε ανάλογες αγορές.

Η αναδιαπραγματευση σε επίπεδο OSI δε συνιστά default. Για την ακρίβεια ακομα και το κούρεμα του 12 δε θα οδηγούσε σε default αν δεν είχαμε βάλει μέσα στο ομόλογα εκεί των υστέρων το CAC τους (collective action clause που ανάγκασε τους επενδυτές να δεχτούν κούρεμα αν η πλειοψηφία στη συγκεκριμένη σειρά το ειχε δεχτεί)

Πληθωρισμός σε επίπεδο ευρωζώνης; Αν ήμουν οικονομολόγος κατ επάγγελμα θα σου λέγε νομισματική χαλάρωση αλλά δεν ειμαι οποτε θα σου πω ****ed if I know.

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] ναι λες και με ενδιαφέρει ιδιαίτερα τι εντύπωση σας δίνω. Το γεγονός παραμένει οτι δεν καταλαβαίνετε τι διαβάζετε και οτι ακομα χειρότερα καταλαβαίνετε αυτό που θα θέλατε να διαβάσετε.

Αλλο το αποτέλεσμα κεντρικής κυβέρνησης, αλλο το αποτέλεσμα γενικής κυβέρνησης και αλλο το πρωτογενές αποτέλεσμα. Όταν σας βλέπω απο μια αρμαθιά νούμερα να παίρνετε το χειρότερο και να αναφωνείτε Greek statistics υπάρχει περιπτωση να σας παρω στα σοβαρά;

Δε μου πες. Βάση ποιου κριτηριου ο Manchau ειναι ο κυριότερος αρθρογράφος;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός παραμένει οτι δεν καταλαβαίνετε τι διαβάζετε και οτι ακομα χειρότερα καταλαβαίνετε αυτό που θα θέλατε να διαβάσετε.

οι κυβερνήσεις των τελευταίων 50 ετών, σκότωσαν μερικές χιλιάδες ανθρώπους εκ προ μελέτης.

Οι οικονομικές θεωρίες είναι για να ταλαιπωρείς το πληκτρολόγιό σου.

Nooz.gr : Έκθεση - σοκ για τις αυτοκτονίες στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

2 αυτοκτονίες την ημέρα και μια στις 2 απο την κρίση. Αυτό μου κανει αν δε με απαταν τα μαθηματικά μου μια την ημέρα δλδ 365 αυτοκτονίες απο την κρίση.

Πρώτη σειρά στο άρθρο 550 άνθρωποι αυτοκτόνησαν λόγω της κρίσης.

Οκ οτι του φανεί του λολοστεφανη.

Προφανώς και ένας άνθρωπος να χάσει τη ζωή του ειναι ήττα για την οποιαδήποτε κυβερνηση η οποία δεν κατάφερε να προστατέψει έναν πολίτη της.

Ένα ενδιαφέρον ερώτημα θα ήταν βέβαια πόσοι θα είχαν αυτοκτονήσει αν ειχε εφαρμοστεί οποιοδήποτε αλλο μείγμα πολιτικής. Αλλά αυτό εμπίπτει στη σφαίρα των υποθέσεων και εδω δε μπορούμε να βγάλουμε άκρη για τα πραγματικά δεδομένα που έχουμε στα χέρια μας, θα βάλουμε στο παιχνίδι και υποθέσεις;

ΥΓ εννοείς οι οικονομικές θεωρίες που δεν επενδύουν στην καταστροφή να υπόθεσω.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ εννοείς οι οικονομικές θεωρίες που δεν επενδύουν στην καταστροφή να υπόθεσω.

Οι δικές σου θεωρίες στηρίζουν την καταστροφή που ζούμε. Όσο για το άρθρο, αν αμφισβητείς τα δεδομένα της έρευνας ενός μεγάλου Πανεπιστημίου, δικό σου πρόβλημα. Στο έχω ξαναπεί, δεν πείθεις ούτε τον εαυτό σου.

Link to comment
Share on other sites

Οι δικές σου θεωρίες στηρίζουν την καταστροφή που ζούμε. Όσο για το άρθρο, αν αμφισβητείς τα δεδομένα της έρευνας ενός μεγάλου Πανεπιστημίου, δικό σου πρόβλημα. Στο έχω ξαναπεί, δεν πείθεις ούτε τον εαυτό σου.

Τελευταία φορά που ειχε γίνει συζήτηση εδω μέσα σας θυμάμαι να αμφισβητείτε γενικότερα τους οικονομολόγους και την οικονομική θεωρία. Έξαφνα είδατε κατι που σας άρεσε (τα της επένδυσης στην καταστροφή που έλεγα) και αυτόματα "ωωωωωωω έρευνα απο μεγάλο Πανεπιστήμιο".

Εγω δεν πειθώ; Εσείς πηδάτε απο τη μια άποψη στην άλλη κατα το δοκουν (και ενίοτε κάνετε και καμια γαργαρα).

Τουλάχιστον η ρητορεία της καταστροφής έπεσε στα 550. Μέχρι πριν κανά δίμηνο μας λέγατε για κανά 3000 νεκρούς την ίδια περίοδο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβούλευα να μην ενδίδεις στην ικανοποίηση της μαγκιάς πίσω από το πληκτρολόγιο.

Είναι γνωστό ότι αυτό το κάνουν οι καρπαζοεισπράκτορες της ζωής και δεν νομίζω να θέλεις να δόσης τέτοια εντύπωση.

Παραμάγαζο του Άδωνη Γεωργιάδη το Δημόσιο

Γιάγκο εξήγησε μου κάτι εδώ, πήγα και το διάβασα όλο το άρθρο.

Δηλαδή οι ******** που λέει με κάνουν να τραβάω τα μαλλιά μου στα πιο πολλά.

Η γραμματέας του υπουργού και τα πληρωμένα ταξίδια

Και ότι γράφει απο κάτω για 1000 ευρώ εδώ και 650 εκεί και ήταν μαζί του στο Βέλγιο και στο Λονδίνο και στην Σπιναλόγκα for that matter.

Που, ή ποια γραμματέας δεν ακολουθεί σε τέτοιες θέσεις, και ΦΥΣΙΚΑ της τα πληρώνουν και όλα?

Και αν με ρωτήσεις 1005€ πόσο είναι για 3 μέρες Βέλγιο με αεροπορικά + διαμονή + έξοδα κίνησης είναι μια χαρά, το ΜΟΝΟ τραβηγμένο είναι τα 140€ την μέρα αλλά σε αυτά είναι έξοδα + αποζημίωση που στην εν λόγο πόλη ακόμα και η εταιρία η δική μου που πιο ευραίοι πεθαίνεις δίνουν 60€ και εγώ θα είμαι όλη μέρα στο γραφείο.

Οι σχέσεις Κατραβά – Γεωργιάδη

Και οι λοιπές ******** επειδή δούλευε (έχει συγκεκριμένα παρατατηκό) σε βιβλιοπωλείο που εκδίδει φασιστικά βιβλία (επειδή είναι του Πλεύρη που άσχετα αν είναι ακραίος σε μερικά πράγματα είναι ίσως ο καλύτερος ιστορικός που έχουμε, αλλά επειδή έχει ψύχωση με την αρχαία Ελλάδα είναι φασίστας και χρυσή αυγή φυσικά).

Οπότε επειδή εγώ δουλεύω σε εταιρία που έχει παιδιά στην Ινδία να γράφουν κώδικα είμαι και εγώ δουλέμπορος και φασίστας και μέρος του regime?

Όσο για την συνωνυμία που αναφέρει εκεί απλά γελάω που "ερευνάται".

Το ΜΟΝΟ μεμπτό που μπορώ να βρω και το άρθρο δεν του έκοψε καν να σχολιάσει πέραν του τίτλου είναι το

Πληρώνουμε ιδιωτική υπάλληλο

Που ναι αν παίρνει 5.000 τον μήνα ναι τότε γάμα τον τον μπουμπούκο.

Αλλά

α) δεν το ξέρουμε, και κόβω τον πού*** μου πως το ψάξανε εκτενώς και ή πήραν τα @@ τους και παίρνει μισθό οκ, ή δεν το βρήκαν

β) Κάθε κυβέρνηση του πλανήτη έχει ΚΑΙ ιδιωτικούς υπαλλήλους για 1000-2 λόγους.

Δεν είμαι φαν του μπουμπούκου αν και είμαι κατά 90% με τον LL σε πολλά, αλλά να κράζουμε λίγο πιο καλά άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία φορά που ειχε γίνει συζήτηση εδω μέσα σας θυμάμαι να αμφισβητείτε γενικότερα τους οικονομολόγους και την οικονομική θεωρία. Έξαφνα είδατε κατι που σας άρεσε (τα της επένδυσης στην καταστροφή που έλεγα) και αυτόματα "ωωωωωωω έρευνα απο μεγάλο Πανεπιστήμιο".

Εγω δεν πειθώ; Εσείς πηδάτε απο τη μια άποψη στην άλλη κατα το δοκουν (και ενίοτε κάνετε και καμια γαργαρα).

Τουλάχιστον η ρητορεία της καταστροφής έπεσε στα 550. Μέχρι πριν κανά δίμηνο μας λέγατε για κανά 3000 νεκρούς την ίδια περίοδο.

Κλασική τακτική υποτίμησης του συνομιλητή (© Άδωνις), παράφραση όσων είπε και αποπροσανατολισμού από το θέμα.

Μιλάμε, χαραμίζεσαι. Πρέπει να βάλεις υποψηφιότητα άμεσα. Για πρωθυπουργό σε βλέπω άνετα. Και δεν είναι ειρωνεία, αντίστοιχοι μας κυβερνάνε.

Link to comment
Share on other sites

Κλασική τακτική υποτίμησης του συνομιλητή (© Άδωνις), παράφραση όσων είπε και αποπροσανατολισμού από το θέμα.

Μιλάμε, χαραμίζεσαι. Πρέπει να βάλεις υποψηφιότητα άμεσα. Για πρωθυπουργό σε βλέπω άνετα. Και δεν είναι ειρωνεία, αντίστοιχοι μας κυβερνάνε.

Επιστρέφοντας το κοπλιμεντο θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έστειλες μνμ για να μπεις στην κλήρωση για μια θέση στο ευρωψηφοδελτιο των ΑΝΕΞ.ΕΛ. Αν οχι κρίμα. Μια χαρά θα κουμπώνες εκεί με τους άλλους ψεκασμένους.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τους συνανθρώπους μας που αυτοκτονούν θεωρώ οτι δεν έχει προβληθεί όσο πρέπει. Άραγε για κάθε έναν που τελικά αυτοκτονεί πόσοι είναι αυτοί που το έχουν σκεφτεί και δε το κάνουνε ? Αυτοί που πήρανε την τραγική απόφαση δεν είναι τα τα μόνα θύματα.. οι γυναίκες και τα παιδιά τους τι μέλλον έχουνε ? Θέλω να πω οτι κάθε αυτοκτονία φανερώνει πολλαπλάσιους ανθρώπους που η κρίση τους έχει εξαθλιώσει..

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφοντας το κοπλιμεντο θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έστειλες μνμ για να μπεις στην κλήρωση για μια θέση στο ευρωψηφοδελτιο των ΑΝΕΞ.ΕΛ.

Αποφάσισε τι είμαι. τΣΥΡΙΖΑ, Ψεκασμένος; Μου τα αλλάζεις συχνά και με μπερδεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.