Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Και η Χώρα στα ανέκδοτα είναι.

Αν δεν διώξουμε τους Γερμανούς, θα γυρίσουμε στο ..42

Χώρα χωρίς δικό της νόμισμα, είναι σαν βάρκα χωρίς κουπιά.

Πρόσεχε μην πάμε σε δικό μας νόμισμα και βρούμε τα κουπιά, αλλά χάσουμε την βάρκα.

Τώρα το να διώξουμε τους Γερμανούς είναι καλό για σύνθημα. Σε αυτή την χώρα στα συνθήματα είμαστε πρώτοι. Το έξυπνο δεν είναι να διώξεις κάποιον, αλλά να δεις αν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις/εκμεταλλευτείς να κάνεις την δουλειά σου. Εδώ ένα εμπάργκο της Ρωσίας και οι παραγωγοί φρούτων, αλλά και οι γουναράδες έχουν βάλει θηλιά στο λαιμό. Από αυτό το γεγονός θα πρέπει να καταλάβει κάποιος πόσο εξαρτημένος είναι σήμερα ο οποιοσδήποτε από τους άλλους. Αντί για αυτό περιοριζόμαστε σε συνθήματα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε μην πάμε σε δικό μας νόμισμα και βρούμε τα κουπιά, αλλά χάσουμε την βάρκα.

Τώρα το να διώξουμε τους Γερμανούς είναι καλό για σύνθημα. Σε αυτή την χώρα στα συνθήματα είμαστε πρώτοι. Το έξυπνο δεν είναι να διώξεις κάποιον, αλλά να δεις αν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις/εκμεταλλευτείς να κάνεις την δουλειά σου. Εδώ ένα εμπάργκο της Ρωσίας και οι παραγωγοί φρούτων, αλλά και οι γουναράδες έχουν βάλει θηλιά στο λαιμό. Από αυτό το γεγονός θα πρέπει να καταλάβει κάποιος πόσο εξαρτημένος είναι σήμερα ο οποιοσδήποτε από τους άλλους. Αντί για αυτό περιοριζόμαστε σε συνθήματα.

Και εγώ όταν δεν μου κάνει το ένα αφεντικό, θα ψάξω να βρω δουλειά σε άλλο.

Το να κάτσω στο ίδιο αφεντικό όταν αυτό είναι απάνθρωπο μαζί μου, δεν πιστεύω ότι είναι έξυπνο.

Το να προσπαθήσω να γίνω αφεντικό, αυτό είναι πιο έξυπνο.

Εσύ κάτσε στο ίδιο αφεντικό, να σου κλείνει τα ναυπηγία, να σου καταστρέφει την γεωργία, και να σου παίρνει την ενέργεια, και να σου καταστρέφει την βιομηχανία, ώστε να τα κάνει όλα Γερμανικά.....κάτι μου θυμίζει αυτό...από το 42!

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όταν δεν μου κάνει το ένα αφεντικό, θα ψάξω να βρω δουλειά σε άλλο.

Το να κάτσω στο ίδιο αφεντικό όταν αυτό είναι απάνθρωπο μαζί μου, δεν πιστεύω ότι είναι έξυπνο.

Το να προσπαθήσω να γίνω αφεντικό, αυτό είναι πιο έξυπνο.

Εσύ κάτσε στο ίδιο αφεντικό, να σου κλείνει τα ναυπηγία, να σου καταστρέφει την γεωργία, και να σου παίρνει την ενέργεια, και να σου καταστρέφει την βιομηχανία, ώστε να τα κάνει όλα Γερμανικά.....κάτι μου θυμίζει αυτό...από το 42!

Τι σου είπα εγώ, τι μου λες εσύ. Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Και στην τελική άλλο μια χώρα, άλλο ένας άνθρωπος. Οπότε και το παράδειγμά σου άκυρο είναι. Για να μην σου πω ότι η καταστροφή της βιομηχανίας συντελέστηκε την δεκαετία του 80 κάτω από τα ίδια συνθήματα που πετάς εσύ εδώ μέσα. Με λίγα λόγια τι μου θυμίζει εμένα; Ας πούμε ότι μαντεύω τι ψήφιζες τότε.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ κάτσε στο ίδιο αφεντικό, να σου κλείνει τα ναυπηγία, να σου καταστρέφει την γεωργία, και να σου παίρνει την ενέργεια, και να σου καταστρέφει την βιομηχανία, ώστε να τα κάνει όλα Γερμανικά.....κάτι μου θυμίζει αυτό...από το 42!

Πραγματικά πιστεύεις πως αυτό έγινε ΤΩΡΑ? Τα χρόνια της κρίσης? Και όχι απο την μεταπολίτευση και μετά συντονισμένα και μεθοδευμένα?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πιστεύεις πως αυτό έγινε ΤΩΡΑ? Τα χρόνια της κρίσης? Και όχι απο την μεταπολίτευση και μετά συντονισμένα και μεθοδευμένα?
Ένα κράτος χρειάζεται χρόνια πολλά για να το κατακτήσεις ειρηνικά. Αυτό άρχισε μετά την μεταπολίτευση. Συμφωνώ απόλυτα. Οι Γερμανοί όμως το τραβάνε πάρα πολύ.... Εγώ πιστεύω ότι λίγο τσαμπουκάς δεν βλάπτει.
Link to comment
Share on other sites

Τι σου είπα εγώ, τι μου λες εσύ. Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Και στην τελική άλλο μια χώρα, άλλο ένας άνθρωπος. Οπότε και το παράδειγμά σου άκυρο είναι. Για να μην σου πω ότι η καταστροφή της βιομηχανίας συντελέστηκε την δεκαετία του 80 κάτω από τα ίδια συνθήματα που πετάς εσύ εδώ μέσα. Με λίγα λόγια τι μου θυμίζει εμένα; Ας πούμε ότι μαντεύω τι ψήφιζες τότε.

Αφεντικά υπάρχουν και μεγάλα και μικρά...

Ήμουν κουμουνιστής επί Χούντας, πασόκος μετά, νεοδημοκράτης αργότερα, και τώρα αναπολώ την Χούντα με 9,8% ανάπτυξη.

Τώρα ειλικρινά δεν ξέρω ούτε εγώ τι είμαι. Είμαι Έλληνας και αγαπώ την πατρίδα μου, και μου την δίνει όταν έχουμε ξεπουλημένες αδελφές και όχι ηγέτες.

Ηγέτες δεν έχουμε...αυτό είναι το πρόβλημα για μένα.

Τι σχέση έχει ο Σαμαράς με τον συγχωρημένο Καραμανλή και Παπανδρέου?

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει ο Σαμαράς με τον συγχωρημένο Καραμανλή και Παπανδρέου?

Καραμανλή λες τον Κωνσταντίνο φυσικά και όχι τον Κωστάκη. Ήμουν μικρός την δεκαετία του 70, βασικά ήμουν μόνο την μισή δεκαετία του 70 :hehe:, αλλά όσο τον άκουσα μετέπειτα έμοιαζε για σοφός άνθρωπος. Ήταν και ο τρόπος που μίλαγε. Αλλά έχω επίσης ακούσει ότι την εποχή του άρχισε το βόλεμα στο δημόσιο.

Τώρα για Παπανδρέου ελπίζω να μην λες τον "Ανδρέα ζεις εσύ μας οδηγείς". Διότι αν κάθεσαι και λες για αυτόν, εντάξει δεν χρειάζεται να σχολιάσω. Θα βάλω ένα smile απλά

:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με νοιάζει και με πονάει είναι ότι το μόνο που ξέρετε να κάνετε είναι να πατάτε τα πλήκτρα πίσω από έναν υπολογιστή και να κρίνεται τους άλλους για να πάρετε μερικά like.

Η Ελλάδα όμως χάνετε, και κανένας από εσάς δεν θα κάνει κάτι για να την σώσει.

Έγινε επεξεργασία από seismic
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με νοιάζει και με πονάει είναι ότι το μόνο που ξέρετε να κάνετε είναι να πατάτε τα πλήκτρα πίσω από έναν υπολογιστή και να κρίνεται τους άλλους για να πάρετε μερικά like.

Η Ελλάδα όμως χάνετε, και κανένας από εσάς δεν θα κάνει κάτι για να την σώσει.

ΡΕ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ? ΔΕΝ ΘΥΜΑΣΑΙ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ? ΠΟΙΟΣ ΕΓΡΑΦΕ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΑΡΕΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ? ΠΟΙΟΣ ΚΡΙΝΕΙ ΠΟΙΟΝ?

Μας δουλεύεις κανονικά έτσι? Δεν μας παρατάς? Δεν κοιτάς εκεί πέρα που 50 χρόνια ψηφίζεις πριν τις εκλογές αυτόν που τάζει και την επομένη τον μουτζώνεις; 50 χρόνια ο Έλληνας μέσα στην σοφία του αυτά κάνει. Από σύνθημα σε σύνθημα πάει και από μούτζα σε μούτζα. Και σου φταίνε οι άλλοι; Α! και που σαι. Και συ πλήκτρα βαράς. Μέσα από τα πλήκτρα προσπαθείς να δώσεις αξία στο αντισεισμικό σου. Αν είχε πραγματικά αξία δεν θα μάτωνες δάκτυλα σε fora όπως το lab. Αφού θέλεις να τα ακούσεις. Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται ο «κροκοδειλάκιας» για τον Σήφη

"Θα πάμε ίσως σε συνεργασία, συν λειτουργία, συνύπραξη και όχι σε απορρόφηση. Άρα λέμε ξεκάθαρα σε όλους τους τόνους πάμε να βοηθήσουμε.

δεν έχει μακριά ποδάρια. Εάν ερμηνεύω σωστά σε αυτή την προσπάθεια θα μπορούσα να βοηθήσω

Link to comment
Share on other sites

ROFL

(To link ειναι δηλώσεις του Καρατζαφέρη)

awowFDS.png

Πρόκειται για είδηση και προσωπικό σχόλιο ταυτόχρονα, που αφορά την επιστράτευση Καρατζαφέρη για την αντιμετώπιση του Τσίπρα. ; )

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για είδηση και προσωπικό σχόλιο ταυτόχρονα, που αφορά την επιστράτευση Καρατζαφέρη για την αντιμετώπιση του Τσίπρα. ; )

Μάλλον την ΧΑ θέλει να αποδιοργανώσει έτσι..

Link to comment
Share on other sites

Πήγε καλά ο Καρατζαφέρης στις ευρωεκλογές, οπότε ρίξανε γέφυρες προς τα εκεί. Αν είχε πιάσει τα ποσοστά του Κουβέλη δεν θα ασχολούνταν με αυτόν. Από την άλλη με την ΧΑ την πάτησαν κοινός. Όλη αυτή η ιστορία και η ΧΑ εκεί με τα ίδια ποσοστά. Οπότε άλλος ένας λόγος να ψάχνουν εναλλακτικούς τρόπους να τραβήξουν ψήφους από αυτούς. Και βέβαια η συνεργασία και όχι απορρόφηση του Καρατζαφέρη βολεύει και τους δύο. Και ο Καρατζαφέρης διατηρεί τον τίτλο του αρχηγού και η ΝΔ μπορεί να τραβήξει ακροδεξιούς ψηφοφόρους που θα τους χρεώνει ως ψηφοφόρους του Καρατζαφέρη και όχι δικούς της.

Link to comment
Share on other sites

Πήγε καλά ο Καρατζαφέρης στις ευρωεκλογές, οπότε ρίξανε γέφυρες προς τα εκεί. Αν είχε πιάσει τα ποσοστά του Κουβέλη δεν θα ασχολούνταν με αυτόν. Από την άλλη με την ΧΑ την πάτησαν κοινός. Όλη αυτή η ιστορία και η ΧΑ εκεί με τα ίδια ποσοστά. Οπότε άλλος ένας λόγος να ψάχνουν εναλλακτικούς τρόπους να τραβήξουν ψήφους από αυτούς. Και βέβαια η συνεργασία και όχι απορρόφηση του Καρατζαφέρη βολεύει και τους δύο. Και ο Καρατζαφέρης διατηρεί τον τίτλο του αρχηγού και η ΝΔ μπορεί να τραβήξει ακροδεξιούς ψηφοφόρους που θα τους χρεώνει ως ψηφοφόρους του Καρατζαφέρη και όχι δικούς της.

Μμμμμμ όχι ακριβώς. Αν δεν κατέβουν ως ένα κόμμα και η ΝΔ παρει 15%, ο Σφυριζα 17% και το ΛΑΟΣ 3% το bonus των 50 εδρών ο πάτέρας Αλέξιος θα το τσιμπήσει

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμμ όχι ακριβώς. Αν δεν κατέβουν ως ένα κόμμα και η ΝΔ παρει 15%, ο Σφυριζα 17% και το ΛΑΟΣ 3% το bonus των 50 εδρών ο πάτέρας Αλέξιος θα το τσιμπήσει

Σε στυλ Μπακό θα παιχτεί. Αν δεν κάνω λάθος η Μπακό δεν απορροφήθηκε.

Anyway συνεργασία, κοινό ψηφοδέλτιο, αλλά ο Καρατζαφερ θα είναι προεδράρας πάντα και όποτε του καπνίσει το καπελάκι του και άντε γεια. Βέβαια την προηγούμενη φορά που είπε άντε γεια το έφαγε το καπελάκι του και όταν το δοκίμασε και ο Κουβέλ, το έφαγε και αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς αποζημιώσεις από την ΕΕ οι ροδακινοπαραγωγοί

Τα ελληνικά ροδάκινα δεν περιλαμβάνονται στη λίστα αποζημιώσεων, την οποία ανακοίνωσε σήμερα η Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Αναλυτικά, περίπου 125 εκατ. ευρώ αποδεσμεύει η ΕΕ για τη στήριξη του τομέα των οπωροκηπευτικών, ο οποίος πλήττεται από το εμπάργκο που επέβαλε για ένα χρόνο η Ρωσία στα δυτικά προϊόντα τροφίμων.

Από τη στήριξη θα οφεληθούν κυρίως οι μεγάλοι προμηθευτές οπωροκηπευτικών της Ρωσίας, η Πολωνία, η Λιθουανία, το Βέλγιο και η Ολλανδία, διευκρίνισε ευρωπαϊκή πηγή.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.