Jump to content



Ram Issue::.


PClord

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες...! :)

Λοιπόν...σήμερα αναβάθμισα την ram του pc της κοπέλας μου,από 1Gbyte (2x512mb) σε 2Gbyte 1066mhz.

Το mobos είναι το Gigabyte M52L-S3P,CPU Amd Phenom x3 8650...

Η μνημούλα είναι αυτή :

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553953&u=KINGSTON-KHX8500D2/2G-DDR2-2GB-PC8500-1066MHZ-HYPERX

Το CPU-Z όμως δυστυχώς μου διαβάζει την μνήμη για 400mhz... :unsure:

Έδωσα ρεύμα στην RAM αλλά το μόνο που κέρδισα ήταν 4-5 mhz.

Μπορεί να μου πει κάποιος τι να κάνω ώστε να κερδίσω τα 1066??? :fist:

P.S. η mobos υποστηρίζει 1066 ram... :T:

Link to comment
Share on other sites

To 400 που σου λέει=800mhz μιας και DDR=Double Data Rate:)

Συνεπώς τώρα παίζουν στα 800 οι μνήμες. Για να δοκιμάσεις στα 1066 θα πρέπει να τις βάλεις χειροκίνητα από το bios. Ενδεχομένως να χρειαστεί να χαλαρώσεις λίγο τα timings αν δείς ότι δε σου bootάρει.

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι οτι τα εχεις ολα στο auto στο bios , γι αυτο σου τρεχουν σε μικροτερη συχνοτητα.

Δεν λεει ψεματα δλδ το cpuz. Αφου λεει στα 400 οντως στα 400 τρεχουν. (800 δλδ)

Οποτε αν θες να τις κανεις να δουλεψουν στα 1066 πρεπει να πας και να βαλεις τα timings μονος σου - εκει που στο bios λεει dram frequency βαλε το 1066 και πιο κατω που λεει timings βαλε αυτα που σου λεει ο κατασκευαστης στη περιπτωση σου CAS 5, TRCD 5, TRP 5, TRAS 15 , και μετα απ αυτα dram voltage 2,2 και λογικα καθαρισες.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το μόνο που βρήκα στο Bios είναι το ρεύμα όπου έβαλα και +02.5V,τπτ για timings,frequency...

cc.jpg

ορίστε και μια photo από CPU z μήπως καταλάβετε τπτ άλλο... :p

το NBFrequency που λέει το CPU z τι είναι?

P.S.

Μπορώ να κάνω ρυθμίσεις σε timings,frequency με άλλους τρόπους??

Link to comment
Share on other sites

Δε στα εμφανίζει γιατί οι gigabyte τις έχουν σε κρυφό μενού συτές τις ρυθμίσεις.

Για να τις δείς πρέπει να πατήσεις Ctrl+f1 απ' ότι θυμάμαι.

ΑΛΛΑ

αν η μητρική είναι αυτή που λες, τότε σύμφωνα με το site της gigabyte δεν υποστηρίζει μνήμες στα 1066, αλλά μέχρι 800.

Επίσης λάβε υπ' όψιν σου ότι σε πραγματική χρήση, δε θα δεί καμμία διαφορά με τις μνήμες να τρέχουν στα 800 ή στα 1066. Εκτός και αν η κοπέλα σου benchάρει...

Μην ασχοληθείς άλλο κατά τη γνώμη μου:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Δε στα εμφανίζει γιατί οι gigabyte τις έχουν σε κρυφό μενού συτές τις ρυθμίσεις.

Για να τις δείς πρέπει να πατήσεις Ctrl+f1 απ' ότι θυμάμαι.

ΑΛΛΑ

αν η μητρική είναι αυτή που λες, τότε σύμφωνα με το site της gigabyte δεν υποστηρίζει μνήμες στα 1066, αλλά μέχρι 800.

Επίσης λάβε υπ' όψιν σου ότι σε πραγματική χρήση, δε θα δεί καμμία διαφορά με τις μνήμες να τρέχουν στα 800 ή στα 1066. Εκτός και αν η κοπέλα σου benchάρει...

Μην ασχοληθείς άλλο κατά τη γνώμη μου:getlost:

νομίζω πώς είναι μλκία τoυ site,είδα και εγώ τι γράφει... :dance3:

αλλά,αν πας specification και δεις εκεί που γράφει για την ram λέει και 1066 + ότι αν κάνεις μεγέθυνση την photo θα δεις ότι δίπλα στα slot της ram γράφει 1066 (οπώς και αυτό στην περιπτωσή μου...)

πάω να δοκιμάσω αυτό που μου είπες...!

P.S. την ενδιαφέρει γτ πλήρωσε 45eura για 1066,αλλιώς έπαιρνε μια με 20-30 euro :p :P :p

(μακριά από τσιγκούνικα κοριτσάκια με απαιτήσεις :fist: :fist: :fist:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.