Jump to content



OCZ H' GEIL ΙΔΟΥ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ!!!


Zarras

Recommended Posts

512Mb kit EL DDR PC4200 Dual Channel - OCZ

(2x 256Mb EL DDR RAM PC4200 DDR533 OCZ EL IC)

533Mhz, 184 pins, 64 bit, CAS2.5, 4-4-7 rating, copper h/s

SPD optimised for Intel 865/875 chipset, Dual Channel optimised

volt 2.8

512Mb kit DDR PC4200 Dual Channel - GeIL Ultra Platinum

(2x 256Mb DDR RAM PC4200 DDR533 GeIL Ultra Platinum)

533Mhz, 184 pins, 64 bit, CAS3, 8-4-4 rating, 3.5ns chips

SPD optimised for Intel 865/875 chipset. Dual Channel optimised

volt 2.6 - 2.95

τι απο τα 2 προτεινετε?

προοριζονται για το abit max3 ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΤΑ 540...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κατά την ταπεινή μου γνώμη...

1) Και οι δύο έχουν τα ίδια chips.

2) Και οι δύο έχουν το ίδιο PCB.

3) Η Geil απλά έχει μεγαλύτερα timings γιά να καλύπτει το 2.6ν που δηλώνει όσο αυτό είναι δυνατόν.

4) Και οι 2 με ανάλογη τάση πάνε στα 270MHz σαν περίπατο στο πάρκο.

Ταπεινή μου συμβουλή, πάρε όποιες είναι φτηνότερες, και οι 2 σε καλύπτουν το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να μας ελεγε σε τι mobo θα πανε για μη τυχον προβληματα ασυμβατοτητας.

Εγω εχω δει τις geil golden dragon se ABIT ic7 kai eida πολλα προβληματα και γενικα δεν εχω εμπιστοσινη σε geil pleon.

Link to comment
Share on other sites

δεν κοιτας τιποτα σε bh-5 μερια. πιστευο οτι με 5:4 και timings 2-2-2-5 θα εχεις καλυτερες επιδοσεις.

καλες ειναι οι Mushkin pc3200 level 2 kai oi pc3500 level 2 (και οι δυο με bh-5 ειναι)

επισης οι καινουριες OCZ Pc3500 platinum limited edition ειναι με BH-5

ακομα οι kingston hyper-x pc3200 khx3200 χωρις Α μετα

οπως και οι hyper-x pc3500 khx3500 χωρις Α μετα

οι corsair xms pc 3500 kai pc3200 oi revision 1.1 (oi revision 1.2 ειναι με CH-5)

Παντως αν θες οπωσδηποτε 1:1 οποιες και απο τις 2 να παρεις ειναι καλες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [15-12-2003 και 13:16]

asteieuesai SAFOS...etsi den einai yog-sothoth ?

Δεν νομίζω. Με 5:4 και πολύ καλά timings θα είναι λίγο καλύτερα στα 270 που θες.

Από την άλλη η Abit IC7-MAX3 έχει πρόβλημα παροχής τάσης στις μνήμες υπό πίεση και μιά και να δουλέψουν οι μνήμες με BH-5 καλά θέλουν 3ν+, ΙΣΩΣ ( προσέξατε το ίσως; ) έχεις πρόβλημα σε μεγαλύτερες ταχύτητες. Από την άλλη η Abit έχει ΚΑΙ πρόβλημα με τους divider, το οποίο μπορεί να γίνει σε οτιδήποτε μεταξύ των 270 και 300MHz FSB. Έκει που θα το 'πετύχεις' με 5:4 δεν θα παίζει καθόλου εκεί και παραπέρα.

Για σιγουριά το 1:1 το προτείνω εγώ πάντως. Θα πάνε χωρίς πρόβλημα και οι μνήμες και το motherboard και ίσως (μάλλον) πάνε και παραπέρα αν ο CPU αντέχει.

Γιατί δεν κοιτάς για A-Data PC4000; Είναι και πολύ φτηνές και γιά τα χρήματά τους αποτελεσματικότατες. Παίζουν σε 2.5/7/4/4 στα 270MHz σχετικά εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace [15-12-2003 και 17:47]

Δεν νομίζω. Με 5:4 και πολύ καλά timings θα είναι λίγο καλύτερα στα 270 που θες.

Από την άλλη η Abit IC7-MAX3 έχει πρόβλημα παροχής τάσης στις μνήμες υπό πίεση και μιά και να δουλέψουν οι μνήμες με BH-5 καλά θέλουν 3ν+, ΙΣΩΣ ( προσέξατε το ίσως; ) έχεις πρόβλημα σε μεγαλύτερες ταχύτητες. Από την άλλη η Abit έχει ΚΑΙ πρόβλημα με τους divider, το οποίο μπορεί να γίνει σε οτιδήποτε μεταξύ των 270 και 300MHz FSB. Έκει που θα το 'πετύχεις' με 5:4 δεν θα παίζει καθόλου εκεί και παραπέρα.

Για σιγουριά το 1:1 το προτείνω εγώ πάντως. Θα πάνε χωρίς πρόβλημα και οι μνήμες και το motherboard και ίσως (μάλλον) πάνε και παραπέρα αν ο CPU αντέχει.

Γιατί δεν κοιτάς για A-Data PC4000; Είναι και πολύ φτηνές και γιά τα χρήματά τους αποτελεσματικότατες. Παίζουν σε 2.5/7/4/4 στα 270MHz σχετικά εύκολα.

- Επειδη ειμαι σιγουρος οτι θα γινει αυτο που λες με τους divider και το abit, 8ελω να παω στο 1:1 και να μην μπλεξω με τα bug του abit. :confused:

- Α-Data... οπως.... C3PO? μμμμ, μαλλον θα μεινω στις OCZ :whistling

- Το 270 ειναι ενα σχετικο νουμερο...μπορει να ειναι παραπανω, και για να ειναι πιο ....σιγουρο το παραπανω λεω για το 1:1 και τις OCZ. Καπου στο 270-280 πιστευω να πανε. Μετα μαλλον τα chipaκια να με κοιτανε καπως ετσι >>> :woot: <<<

και μετα θα μου πουνε ...:flower: bye bye....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [15-12-2003 και 20:29]

- Α-Data... οπως.... C3PO? μμμμ, μαλλον θα μεινω στις OCZ :whistling

- Το 270 ειναι ενα σχετικο νουμερο...μπορει να ειναι παραπανω, και για να ειναι πιο ....σιγουρο το παραπανω λεω για το 1:1 και τις OCZ. Καπου στο 270-280 πιστευω να πανε. Μετα μαλλον τα chipaκια να με κοιτανε καπως ετσι >>> :woot: <<<

και μετα θα μου πουνε ...:flower: bye bye....

Oι A-Data έχουν και αυτές τα ίδια chip αν δεν το ξέρεις...

Για κοίτα εδώ.

Όλοι σχεδόν που έχουν PC4200 έχουν ανέβει στα 290-310MHz. Οι μνήμες δεν καίγονται εύκολα, καθόλου εύκολα. Σπάνια έχω δει χαλασμένη μνήμη στην ζωή μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas [16-12-2003 και 13:28]

Αν και οι δυο ειναι μουφες... Ocz για το CAS τους!

πολυ τεκμηριωμενη αποψη, ευχαριστω θα το εχω υποψιν μου

:...:

φανταζομαι και εσυ οπαδος της....A-Data?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [16-12-2003 και 17:04]

φανταζομαι και εσυ οπαδος της....A-Data?

τι σου εκανε ο ανθρωπος και τον ειρωνευεσαι? τη γνωμη του ειπε.

και γω αν τελικα αγοραζα για 1:1 A-DATA θα επερνα γιατι ειναι πιο φθηνες και την πιο φθηνη εκδοση κιολας χωρις heatspreaders οχι τις Vitesta.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yog-sothoth [16-12-2003 και 16:35]

τι σου εκανε ο ανθρωπος και τον ειρωνευεσαι? τη γνωμη του ειπε.

και γω αν τελικα αγοραζα για 1:1 A-DATA θα επερνα γιατι ειναι πιο φθηνες και την πιο φθηνη εκδοση κιολας χωρις heatspreaders οχι τις Vitesta.

η εκφραση "ειναι μουφα" θα την ακουγα στο δρομο απο καποιο "χ8εσινο" τυπακι,

τουλαχιστο ας ελεγε γιατι ειναι μουφα...δες πχ την απαντηση της grace...και δες και της απαντηση του τυπου...η μερα...με τη ΝΥΧΤΑ

και πιστευω οτι σε αυτο το forum ειναι ατομα που κοζαρουν τι παιζει με την τεχνολογια...

το "ειναι μουφα" και τελος δεν ταιριαζει και πολυ σε ατομο που θεωρητικα τουλ. γνωριζει.

Συγνωμη παντως αν εθιξα καποιους....

Link to comment
Share on other sites

παντως αν φοβασαι να βαλεις bh-5 παρε A-Data θα σου βγει πιο φθηνα και πανω-κατω την ιδια αποδοση θα εχεις αφου εχουν τα ιδια chips. δεν αξιζουν τοσα λεφτα για μνημες με ψηλα timings.

Link to comment
Share on other sites

εχω βρει και τις 2 (ocz+geil) 2x256 σχεδον στην ιδια τιμη

δηλ. 200$-210$

οι Α-Data ειναι πολυ φθηνοτερες?

(ειναι χωρις heatspreader)?

αυριο μου ερχεται το pentiumaki kai to ABitaki....

[παλι δε 8α κλεισω ματι μεχρι αυριο.... :'( ]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.