Jump to content


ΒΟΗΘΕΙΑ cisco 876w


PainkiLer

Recommended Posts

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Οκ, με το username. Το θέμα είναι τώρα ότι μπορώ να κατεβάσω με torrent και να μπω στο msn, αλλά δεν μου φορτώνει σελίδες από τον firefox. Πρέπει να είναι θέμα του DNS όπως φαίνεται στη φωτόγραφία.

Όμως με "καρφωτές" ip,DNS, κλπ δουλεύει μια χαρά. Να το αφήσω έτσι ή να το βάλω να τα παίρνει αυτόματα;

post-3756-1416075539,226_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από τη φωτογραφία δε φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Το

nslookup www.google.com

τι σου επιστρέφει;

Άκυρο, ο 4.2.2.2 έχει κλάσει μάλλον. Δώσε τις παρακάτω εντολές:

conf t 
ip dhcp pool LOCAL
no dns-server 4.2.2.2
dns-server 208.67.222.222
dns-server 208.67.220.220
end
wr

Αντί για τους παραπάνω μπορείς να βάλεις της otenet ή όποιον άλλον θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Το nslookup με αυτόματη IPv4 μου βγάζει τον 4.2.2.2, με καρφωτή μου βγαζει τον primary DNS του ΟΤΕ 195.170.0.1.

Κάτι άλλο. Μου έστειλαν το SDM-V25 και στην εγκατάσταση ρωτάει που θέλω να το κάνω εγκατάσταση, ή στο pc,ή στο router ή και στα δύο. Δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αυτό που μου είπες, αλλά με τους DNS του ΟΤΕ:

conf t

ip dhcp pool LOCAL

no dns-server 4.2.2.2

dns-server 195.170.0.1

dns-server 195.170.2.2

end

wr

και τώρα με αυτόματη IPv4 το nslookup βγάζει τον 195.170.2.2 και στην κονσόλα->ip dhcp pool LOCAL ->dns-server 195.170.2.2

Επίσης στο if cef έχει μείνει ο ip name-server 4.2.2.2

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να εγκαταστήσω το SDM όπως φαίνεται σε αυτή τη σελίδα Installing Security Device Manager (SDM) on a Cisco Router , όμως κατά την εγκατάσταση μου είπε ότι έχω ελεύθερο γύρω στα 4 MB και έτσι προσπάθησα να εγκαταστήσω μόνο το SDM Express. Μόλις του πάτησα install μου είπε ότι είναι ήδη "περασμένο" το SDM 2.5 στη flash. Έτσι μπήκα από τον firefox στην σελίδα του router με https τη μία φορά και με http την άλλη και μου βγάζει αυτό, ενώ έχω απενεργοποιήσει τον popup blocker για αυτή την σελίδα.

post-3756-1416075539,4318_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα reboot.

Την πρώτη φορά που το άνοιξα δεν έκανε τίποτα. Μετά το έκλεισα και προσπάθησα πάλι, με reboot πάντα. Μετά βαρέθηκα και το άφησα. Όταν έκανα reboot αφού πέρασα το authentication για το SDM, ξαφνικά άνοιξε το wireless με το OK led να αναβοσβήνει. Μετά δεν χρειαζόταν να κάνω reboot για να ανόιξει ή να κλείσει, με το που έδινα την εντολή shutdown ή no shutdown έκλεινε ή άνοιγε. Βέβαια μετά πατούσα και wr για να το "γράψει" στο config. Το OK led αναβοσβήνει πάντα, όταν είναι ανοιχτό και στο show ip int brief λέει ότι είναι up. Μια φορά στο status έλεγε reset, αλλά δεν θυμάμαι αν άναβε το led.

Οι εντολές είναι οι παρακάτω:

conf t

interface Dot11Radio0

shutdown / no shutdown

exit

exit

wr

Το είχα δοκιμάσει όταν το είχαμε πρωτοσετάρει και δούλευε κανονικά. Δεν ξέρω τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να μην παίζεις και με κονσόλα και με sdm παράλληλα, προτίμησε ένα από τα 2 και μείνε σε αυτό. Έχει παρατηρηθεί στο παρελθόν μπλέξιμο μεταξύ αυτών των 2.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.