Jump to content



avi σε DVD


wesker

Recommended Posts

Kαλημέρα παιδιά! Θέλω να ρωτήσω το εξής. Έχω μια ταινία σε .avi χωρισμένη σε 2 .avi με εξωτερικούς υπότιτλους. Θέλω να την μετατρεψω σε DVD. Προσπάθησα με διάφορα προγράμματα να ενσωματώσω τους υπότιτλους αλλα δεν πέτυχε κανένα. Δοκίμασα να την κάνω κατευθείαν με το Convert XtoDvD αλλά τα 2 αωι μου τα εμφανίζει ώς 2 ξεχωριστους τίτλους. Υπάρχει τρόπος να τα ενώσω με το Convert XtoDvD; Κανένας άλλος τρόπος;

Link to comment
Share on other sites

Στο ConvertX έχει επιλογή (και είναι ενεργοποιημένη από default εάν δεν κάνω λάθος) που λέει "Play titles one after the other". Αυτό που θα συμβεί κατά την αναπαραγωγή είναι ένα στιγμιαίο πάγωμα όταν θα αλλάζει τίτλο(όπως αυτό των dual layer dvds όταν αλλάζει το layer).

post-27-1416074331,5356_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλιως καντα join με το Avi Joiner και μετα τo "καις" με το ConvertX.

Το δοκίμασα απλά το πρόβλημα μου είναι οι υπότιτλοι που είναι εξωτερικοί. Όσα προγράματα δοκίμασα να τους ενσωματώσω μου εβγαλε πρόβλημα με τους υπότιτλους οτι είναι unsupported...

Link to comment
Share on other sites

Μισό γιατί κάπου υπάρχει μπέρδεμα. Αν οι υπότιτλοι αποτελούνται από 2 αρχεία κατάληξης .idx & .sub αλλά με το ίδιο ακριβώς filename, δηλαδή subtitles.idx & subtites.idx, ουσιαστικά πρόκειται για 1 stream μορφής vobsub. Αυτό συμβαίνει στην περίπτωσή σου ή έχεις ένα αρχείο subtitles1.idx και ένα δεύτερο με διαφορετικό filename subtitles2.sub?

H 1η περιπτωση θέλει subrip για να γίνουν srt.

Link to comment
Share on other sites

Μισό γιατί κάπου υπάρχει μπέρδεμα. Αν οι υπότιτλοι αποτελούνται από 2 αρχεία κατάληξης .idx & .sub αλλά με το ίδιο ακριβώς filename, δηλαδή subtitles.idx & subtites.idx, ουσιαστικά πρόκειται για 1 stream μορφής vobsub. Αυτό συμβαίνει στην περίπτωσή σου ή έχεις ένα αρχείο subtitles1.idx και ένα δεύτερο με διαφορετικό filename subtitles2.sub?

H 1η περιπτωση θέλει subrip για να γίνουν srt.

Ά, όχι το ίδιο ειναι. πχ JamesBondCD1.idx και JamesBondCD1.sub.

Link to comment
Share on other sites

Ά, όχι το ίδιο ειναι. πχ JamesBondCD1.idx και JamesBondCD1.sub.

Λοιπόν, αν και είναι λίγο κουλό η ταινία να είναι χωρισμένη σε 2 κομμάτια αλλά οι υπότιτλοι όχι, θα πρέπει πρώτα να ενώσεις την ταινία σε 1 κομμάτι. Προγράμματα υπάρχουν πολλά και δυστυχώς εγώ είμαι της παλαιάς σχολής και θα προτείνω VirtualDub. Εναλλάκτικές λύσεις υπάρχουν πολλές οπότε διαλέγεις αυτή που σου αρέσει. Αφού την ενώσεις, δες την ταινία με τους υπότιτλους να βεβαιωθείς πως παίζουν συγχρονισμένα.

Αφού λοιπόν ενώσεις την ταινία, το ConvertXtoDVD θα πρέπει να μπορεί να στην μετατρέψει σε mpeg2 (δηλαδή σε DVD) αφού υποστηρίζει τους vobsub υπότιτλους (δηλαδή τα idx & sub). Αν υπάρχει πρόβλημα, μπορείς να μετατρέψεις τος υπότιτλους σε text μορφή (δηλαδή σε srt) με το subrip (θα κάνεις OCR αναγνώριση) και μετά να χρησιμοποιήσεις τους srt στο ConvertXtoDVD.

EDIT: συγνώμη αλλά τώρα κατάλαβα πως έχεις 2 stream υποτίτλων vobsub μορφής. Ενώνονται είτε με το vobsub joiner είτε τους κάνεις srt με το subrip και τους ενώνεις με το Subtitle Workshop.

Δες το παρακάτω: http://www.afterdawn.com/guides/archive/how_to_join_subtitles.cfm

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν και είναι λίγο κουλό η ταινία να είναι χωρισμένη σε 2 κομμάτια αλλά οι υπότιτλοι όχι, θα πρέπει πρώτα να ενώσεις την ταινία σε 1 κομμάτι. Προγράμματα υπάρχουν πολλά και δυστυχώς εγώ είμαι της παλαιάς σχολής και θα προτείνω VirtualDub. Εναλλάκτικές λύσεις υπάρχουν πολλές οπότε διαλέγεις αυτή που σου αρέσει. Αφού την ενώσεις, δες την ταινία με τυς υπότιτλους να βεβαιωθείς πως παίζουν συγχρονισμένα.

Αφού λοιπόν ενώσεις την ταινία, το ConvertXtoDVD θα πρέπει να μπορεί να στην μετατρέψει σε mpeg2 (δηλαδή σε DVD) αφού υποστηρίζει τους vobsub υπότιτλους (δηλαδή τα idx & sub). Αν υπάρχει πρόβλημα, μπορείς να μετατρέψεις τος υπότιτλους σε text μορφή (δηλαδή σε srt) με το subrip (θα κάνεις OCR αναγνώριση) και μετά να χρησιμοποιήσεις τους srt στο ConvertXtoDVD.

EDIT: συγνώμη αλλά τώρα κατάλαβα πως έχεις 2 stream υποτίτλων vobsub μορφής. Ενώνονται είτε με το subresynch είτε τους κάνεις srt με το subrip και τος ενώνεις με το Subtitle Workshop.

Mα και οι υπίτιτλοι είναι χωρισμένοι. Στο φάκελό μου έχω τα εξής αρχεία:

1.JamesBondCD1.avi

2.JamesBondCD1.idx

3.JamesBondCD1.sub

4.JamesBondCD2.avi

5.JamesBondCD2.idx

6.JamesBondCD2.sub

Link to comment
Share on other sites

Δες το EDIT μου για να τους ενώσεις και μετά ένωσε και τα avi...

EDIT: συγνώμη αλλά τώρα κατάλαβα πως έχεις 2 stream υποτίτλων vobsub μορφής. Ενώνονται είτε με το vobsub joiner είτε τους κάνεις srt με το subrip και τους ενώνεις με το Subtitle Workshop.

Δες το παρακάτω: http://www.afterdawn.com/guides/arch..._subtitles.cfm

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να δεις μερικούς από τους εκατοντάδες οδηγούς που υπάρχουν για το πως ενώνεις vobsub υπότιτλους ή για το πως τους μετατρέπεις σε srt. Είναι όλα πολύ εύκολα και αν δεν ασχοληθείς και λίγο μόνος σου δεν θα ξέρεις τι να κάνεις την επόμενη φορά που θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Όσον αφορά τα 2 αρχεία video, θα πρότεινα να δοκιμάσεις και κάποιο άλλο πρόγραμμα για να τα ενώσεις. Αν (υποθετικά) έχουν δημιουργηθεί από 1 DVD με οποιοδήποτε πρόγραμμα μετατροπής σε mpeg4, θα πρέπει να μπορούν να ενωθούν ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως κάνω το εξης:

1. Θα ένωνα την ταινία με το VirtualDub (90% ταινιών πετυχαίνει)

2. Θα κατέβαζα τους υπότιτλους σε .srt

3. Θα έκανα το DVD με το DVD Flick.

Πως ενώνεις όμως 2 avi με διαφορετική συμπίεση;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.