Jump to content



Χ48 ή 780i


Paranoic

Recommended Posts

Έχω σκοπό να αγοράσω new mobo για το pc μου γιατί η παλία βγήκε off (μάλλον). Το στοιχεία του pc μου είναι αυτά που έχω για υπογραφή.

Είμαι ανάμεσα σε:

Rampage Formula (X48) http://www.asus.gr/product.aspx?P_ID=MyJtSWUgzptSqKFN&templete=2

Striker II Formula (780i) http://www.asus.gr/product.aspx?P_ID=wOFZuyplXj0vLmAc

Απλά δεν μπορώ να αποφασίσω τι είναι καλύτερο από τα δύο. Αν αποφασίσω να κάνω sli με το Χ48 απλά δεν γίνεται...

Αν έχετε να μου προτείνεται και κάτι άλλο είναι καλοδεχούμενο...

Link to comment
Share on other sites

γενικά είναι ακριβές μητρικές για πλατφόρμα που έχει (σχεδόν) πεθάνει...

κάνεις την δουλειά σου ( O/c κλπ ) και με πιο φθηνά μοντέλα. έχεις κάποιο λόγο που κοιτάς ΜΟΝΟ αυτές τις 2?

Link to comment
Share on other sites

όχι απλά κοίταζα τα ποίο νέα chipset για s775 και με μια γρήγορη ματιά βρήκα αυτά τα 2. οπότε είπα να φτιάξω 1 threat για να ακούσω γνώμες για αυτές τις 2 αλλά και να πάρω και κάποια σχόλια και για άλλες mobo.

το έχω σκεφτεί και αυτό :p

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς για να μην σου έρθει ουρανοκατέβατο η Striker II Formula φοράει DDR3 και εσύ από ότι βλέπω φοράς DDR2 οπότε έχεις όντως θέμα....:yes2:

άκυρο μάλλον τυφλώθηκα....:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ αυτών των 2, τη Rampage. Μπορείς να κάνεις SLI με hack :)

το αυτο , και confirmed ;) αν και δεν θα πεταγα λεφτα στην RF, θ α πηγαινα μια βολτα απο stockhouse και θα επαιρνα μια τετοια, ή αν δεν την εβρισκα, μια τετοια (βασικα λογω του οτι απο στοκ ειναι γυμνες οι μητρικες , την gigabyte θα προτιμουσα.) απλως πριν την πληρωσεις τσεκαρε τα πινς στο σοκετ του επεξεργαστη , δεν ειναι σε ολες τις μητρικες οπως θα πρεπε να ναι.

Link to comment
Share on other sites

2πυρηνος με 780 ασους και σλι εδω (φτηνη εκδοση κιολας,την Ρ5Ν-Τ εχω) και νομιζω πως δεν πρεπει να το αποκλεισεις αμεσα...

γιατι

α)βλεπεις οτι γενικα εχει πολυ κακη φημη σαν τσιπσετ,αρα θα το βρεις και παμφθηνα...το Χ48 εχει αριστη φημη οβερκλοκερ και θα το βρεις αρκετα ακριβοτερα

β)ειναι πολυ δυνατο με τις μνημες.εδω τρεχω 2χ2 GB @800@4-4-4-12-1T@1,9V και μπλε οθονη βλεπω σπανιοτατα...φυσικα δεν πολυειμαι τυπος του στρες τεστινγκ οποτε δεν εχω ιδεα τι λενε τα ορθος κλπ σχετικα...φυσικα θα μου πεις αμα δεν σε νοιαζει το κλοκαρισμα τι να τις κανεις τις μνημες?

γ)σλι λειτουργει μια χαρα και κλοκαρισμενο κλπ και 400μηζ αουτ οφ δε μποξ αμαλαχει,σταθεροτητα καλη,παιζουμε τα παιχνιδια μας κλπ

δ)υπαρχει το χακ που λενε τα παιδια για να παιξεις σλι στο Χ48,αλλα η νβιντια νομιζω σε καθε νεους οδηγους βαζει αντιμετρα ωστε να το εμποδιζει..Και πραγματικα,πιστεψε με,οταν θες σλι και καλή αποδοση,εχεις αναγκη τους πιο ενημερωμενους οδηγους...για να μην πω για τα καινουρια παιχνιδια,που αν ο οδηγος δεν ειναι νεος δεν ενεργοποιειται το σλι...

Βεβαια εγω εχω διπυρηνο.Δεν ξερω τι κανει το 780 με 4πυρηνους.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να τα δώσω και επειδή μπορώ να διαθέσω αυτή την στιγμή 600E (συνολίκα) λέω να πάρω:

CPU:Intel*Core I7-920 (s1366, 2.66 GHz, Cache 8MP, Box) 263Ε

RAM:KINGSTON KHX1600C9D3K3/3GX DDR3 3GB (3X1GB) PC12800 1600MHZ HYPERX TRIPLE CHANNEL KIT 109Ε

mobo:Asrock X58 Deluxe3 (s1366, X58, DDR3) 216Ε

Σύνολο: 588Ε

Θα ήθελα την γνώμη σας για την mobo την έχει κανείς???

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να τα δώσω και επειδή μπορώ να διαθέσω αυτή την στιγμή 600E (συνολίκα) λέω να πάρω:

CPU:Intel*Core I7-920 (s1366, 2.66 GHz, Cache 8MP, Box) 263Ε

RAM:KINGSTON KHX1600C9D3K3/3GX DDR3 3GB (3X1GB) PC12800 1600MHZ HYPERX TRIPLE CHANNEL KIT 109Ε

mobo:Asrock X58 Deluxe3 (s1366, X58, DDR3) 216Ε

Σύνολο: 588Ε

Θα ήθελα την γνώμη σας για την mobo την έχει κανείς???

Η δική μου γνώμη είναι να πάρεις 1156 socket.

CPU:Intel Core I5-750 178.89 Ευρώ.

RAM:Corsair XMS 4GB DDR3 1600MHZ Dual Channel Kit 114,85 Ευρώ.

Mainboard:Asrock P55 Deluxe 164,95 Ευρώ.

Σύνολο: 458,69

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.