Jump to content



Recovery Disc σε HP mini 110


Fireman1234

Recommended Posts

Όπως λέω και στο τίτλο μπορεί κανείς να με βοηθήσει στο να φτιάξω recovery των windows XP σε usb flash?

Έχω ψάξει στο ιντερνετ αλλά και στη σελίδα της ΗΡ όμως δεν έχω βρει κάτι να με βοηθήσει. Για όλα χρειάζεται cd με τα windows για να τα περάσω σε φλασάκι.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέω και στο τίτλο μπορεί κανείς να με βοηθήσει στο να φτιάξω recovery των windows XP σε usb flash?

Έχω ψάξει στο ιντερνετ αλλά και στη σελίδα της ΗΡ όμως δεν έχω βρει κάτι να με βοηθήσει. Για όλα χρειάζεται cd με τα windows για να τα περάσω σε φλασάκι.

Συνήθως τα Recovery δισκάκια ή έρχονται με την αγορά ή (στα μικρά όπως το δικό σου) υπάρχουν μέσα σε 'κρυφό' partition. Για να ετοιμάσεις ένα flashaki bootable με Windows ρίξε μια ματιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

οταν προσπαθησα να κανω εγκατασταση ΧΡ σε ενα 110 με εξωτερικο drive τελικα δεν αναγνωρισε τον δισκο !(τον κοντρολερ βασικα) και μαλιστα με sp3........

οποτε καλο ειναι αν φτιαξεις το φλασακι φροντισε να κατεβασεις και να συμπεριλαβεις και τον οδηγο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ με Usb Bootable Flash (τον οδηγό νομίζω πως τον βρήκα στο Forum) όλα καλά εκτός του ότι δεν μου έπαιρνε το Windows Key των XP (SP3) που έχω με το Netbook...

Με εξωτερικό Drive και άλλη έκδοση των Windows XP (SP2) (original) όλα δούλεψαν καλά...

Να αναφέρω πως πέρασα και τα Vista με την μέθοδο του Usb Bootable Flash πολύ πιο εύκολα και γρήγορα από όλα τα άλλα αλλά δεν την πάλευε το μηχάνημα με αυτά...

Η μνήνη σε Idle δούλευε στο ~70% (1GB γαρ).

PS. Τώρα με τα Windows XP (SP2) => (SP3) η χρήση της μνήμης είναι αρκετά χαμηλά (~20%) αντίθετα με την χρήση του CPU που πολλές φορές βαράει και 100-άρια.

Άρα να υποθέσω πως τα Vista είναι RAM Killer (το ξέραμε αυτό ρε μεγάλε) και τα XP CPU Killer (αυτό εγώ δεν το ήξερα) ?!?!?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα Recovery δισκάκια ή έρχονται με την αγορά ή (στα μικρά όπως το δικό σου) υπάρχουν μέσα σε 'κρυφό' partition. Για να ετοιμάσεις ένα flashaki bootable με Windows ρίξε μια ματιά εδώ.

Ευχαριστώ πάρα πολύ akilleas και όλους για τις ιδέες σας.

Έχω κολλήσει στο βήμα 4. Δεν μου ανοίγει το dvd. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ akilleas και όλους για τις ιδέες σας.

Έχω κολλήσει στο βήμα 4. Δεν μου ανοίγει το dvd. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

Σίγουρα κάτι θα κάνεις λάθος με τα γράμματα. Πάρτο με το μαλακό και 'σιγούλια-σιγούλια' θα την βρεις την άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να φτιάξω τα recovery disks που έπρεπε να είχε το netbook μαζί κατά την αγορά. Είναι εφικτό αυτό? Και μετά με το καλό φτιάχνω και ένα φλασάκι bootable.

Τα netbooks, εάν δεν κάνω λάθος, δεν σου δίνουν την δυνατότητα να φτιάξεις. Έρχονται έτοιμα με recoveery partition.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό που μου έχεις παραθέσει χρειάζεται και τα recovery disk. Στο βήμα 4 ζητάει το δισκάκι, ή κάνω λάθος?

Τι εννοείς με το δισκάκι;

Εάν εννοείς να έχεις ένα DVD με windows....εννοείται. Αλλά όπως γράφει και στην αρχή όλα αυτά γίνονται και με ISO. To κάνεις mount με το Daemon Tools και είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.