Jump to content



Fortran ή Scilab? (υπολογιστικά μαθηματικά)


jimakos21

Recommended Posts

Καλησπέρα λαμπίτες ..

Στο δεύτερο εξάμηνο της σχολής μου έχουμε μάθημα τα υπολογιστικά μαθητικά.

Το μάθημα αυτό κάνει συνεδρίες πάνω στην fortran, και έχει μη-υποχρεωτική παρακολούθηση scilab σε εργαστήριο! Στο τέλος μπορούμε να περάσουμε το μάθημα (να κάνουμε την επίλυση τον ασκήσεων) είτε με fortran είτε με scilab.

Εγώ δήλωσα να παρακολουθήσω και scilab στο εργαστήριο ..

Θέλω να ρωτήσω, σε τι από τα δύο να δώσω μεγαλήτερη έμφαση ώστε να τ ξέρω καλύτερα για το τέλος..?

Link to comment
Share on other sites

Η scilab βασίζεται στη Matlab

Αν θες να έχεις πλήρη έλεγχο υψηλού επιπέδου όπως στη C++ τότε πας σε Fortran

Αν θες να κανεις τα ίδια πράγματα με λιγότερο κόπο τοτε σε scilab. Μπορείς να μεταφέρεις κώδικα MATLAB σε SCILAB

τι σχολή είσαι αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Ασοεε πληροφορική..

Βασική προυπόθεση πάνω απ'όλα να περάσω το μάθημα... και μετά αν θέλω να ψαχτώ ψάχνομαι..

Ναι δοκίμασα scilab και μ'άρεσε τωρα fortran δεν ξέρω δεν έχω κάνει μάθημα..

κατέβασα scilab στο mac μου και πειραματίζομαι :D

Link to comment
Share on other sites

Για το μαθημα δες τι κανει και τι ζηταει ο καθηγητης.

Γενικα το matlab θα ειναι χρησιμο και για αργοτερα (Σηματα και σηστηματα,ψηφιακη επεξεργασια εικονας κτλπ)

το Matlab είναι πολύ εύκολο και χρήσιμο πρόσφατα μόλις τελείωσα το 2ο εξάμηνο και το εργαστήριο αρχές τηλεπικοινωνιών που έχει μόνο matlab το περασα με 10,πολύ χρήσιμο και εύχρηστο..

Link to comment
Share on other sites

Η fortran υπάρχει από το '50... αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι, αλλά σημαίνει ότι είναι μια γλώσσα που έχει περάσει (και έχει επιβιώσει) από όλα τα κύματα της επιστήμης των υπολογιστών και οι τελευταίες της εκδόσεις υποστηρίζουν πλέον ότι υποστηρίζουν και οι νέες γλώσσες (oop κτλ)...

Επειδή πρέπει υποχρεωτικά να διαλέξεις κάποια από τις δύο, πήγαινε σε fortran, γιατί στο αντικείμενό σου κυριαρχεί και αν κάτι δεν θα σου λήψει είναι ο άπειρος κώδικας και η βοήθεια στο internet...

Link to comment
Share on other sites

Και απο μένα go for fortan, με έναν καλό compiler μπορείς να κάνεις δουλίτσα! Είναι ολίγον δύστροπη, αλλά αυτό να μην σε αποθαρρύνει! Είναι τρελό μαθηματικό εργαλείο, όχι πως το matlab δεν είναι, αλλά αντέχει κάποια παραπάνω πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, υπάρχει μια μεγάλη διαφορά, η fortran είναι κλασική γλώσσα προγραμματισμού, το scilab είναι μαθηματικό πακέτο.

Δεν έχω να προτείνω κάποιο σε βάρος του άλλου, αλλά άμα προτιμήσεις το scilab, καλύτερα να μην ασχοληθείς μαζί του και να ασχοληθείς με matlab.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.