Jump to content



ATI 5970 Crossfire με 5850 Μετρήσεις-Εντυπώσεις


PasxosC

Recommended Posts

Κάτοχος μιας ASUS 5970 τον τελευταίο καιρό μου έπεσε στα χέρια μια Sapphire 5850 κουτάτη ,δεν εχασα λοιπόν την ευκαιρία να την βαλω πάνω στο σύστημά μου και να κάνω και εγω μερικές μετρήσεις σε Trifire έστω και αν οι κάρτες ειναι διαφορετικές, αφου όπως ειναι γνωστό η ΑΤΙ δίνει την δυνατότητα συνδιασμού σε Crossfire της σειράς 5800.

Ξεκινώντας το System specs είναι :

Core i7 920 O/C στα 4,2 - Coolermaster V8 , M/B Asus P6T Deluxe v2, 3x1 GB Corsair DDR3 RAM, ASUS 5970+Sapphire 5850, 2x Intel X-25M G2 Raid0, case το φοβερό κατα την γνωμη μου Lian Li PC P50,PSU Coolermaster 1000W

img1146s.th.jpg img1149y.th.jpg

Το λειτουργικο σύστημα είναι Windows7 Ultimate 32bit και οι Drivers Ati Catalyst 10.3pre Beta

οι δυο καρτούλες εχουν υποστεί ένα ελαφρύ κλοκάρισμα στα 770 core και 1100 memory εδώ με περιορίζει η Sapphire 5850 αφου δεν με αφήνει να πάω παραπάνω (κλειδωμένη δυνατότητα στο Bios??) ΕΔΩ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΗ!!

cpugpuz.jpg

1η Μέτρηση λοιπόν με 3DMark Vantage

crossfirevantageoc.jpg

2η Μέτρηση FarCry2 μια σε Very High και μια σε Ultra High

aticrossfirefarcry2oc.jpg

aticrossfirefarcry2ultr.jpg

3η Μετρηση Unigine Heaven όλα στο max

aticrossfireunigineheav.jpg

4η Μέτρηση Dirt2 όλα στο max

dirt2game20100228110939.jpg

Στο σημείο συτό δοκίμασα να τρέξω το Benchmark του Crysis Warhead αλλά ανεπιτυχώς αφού μου έβγαζε μια μαυρη οθόνη με τον κέρσορα,αυτο ειναι και το μοναδικό πρόβλημα που συνάντησα και θα ήθελα την γνώμη σας όπως επίσης και για τον περιορισμό στο overclocking της Sapphire 5850.

Ακούω με προσοχή γνώμες συμβουλές απο όλους τους φίλους.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Φιλε μου μαλλον κατι στραβωνει με το crossfire.

Στο farcry2 στο 2ο τεστ βλεπω δυο βουτες στα καρε σου με αποτελεσμα να περνεις ελαχιστο 37,16. Για δοκιμασε με την 5970 μονη της να δεις τι γινετε.

Κοιτα και στο unigine μαλλον το tesselation ειναι off ειχα και εγω το ιδιο προβλημα http://www.thelab.gr/showthread.php?t=73623

Το κουτι πολυ ωραιο και με καλο cable managment.

Link to comment
Share on other sites

To tesselation ειναι off στο unigine αρχηγε μου! Δεν παιζουν 90fps για κανενα λογο.

To farcry2 το εχεις περασμενο σε ssd?

Κοιταξε και στο δικο μου Threadaki εδω.

http://thelab.gr/showthread.php?t=72238

απ'οτι βλέπω οντως το tesselation ειναι ανενεργο μεσα στο benchmark αν και η αντιστοιχη επιλογή ειναι τσεκαρισμένη......να απεγκαταστήσω τους drivers και να τους ξαναπεράσω?

Link to comment
Share on other sites

Επ ευκαιρια του νηματος μηπως εδω http://thelab.gr/showthread.php?t=72238 το HT ειναι on?

Δεν μου βγαινουν τα νουμερα..

Moνο στο νantage ειναι οn, σε ολα τα υπολοιπα ειναι off. Eτσι κι αλλιως δεν βοηθαει πουθενα το ΗΤ.

@PasxosC

Βγαλε κ ξαναβαλε drivers και ξαναπερνα το unigine γι αρχη.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα με το Tssselation τελικά το έλυσα ως εξής:

Uninstall όλα τα Utilities που εχουν σχεση με την καρτα Γραφικών Msi Afterburner-Riva Tuner και ειδικότερα oτι εχει σχεση με software της Asus Gamer OSD ASUS Doctor στην συνέχεια μπήκα σε Safe Mode και απεγκατεστησα όλους τους drivers με τον Sweeper,στην συνεχεια επαννεκίνηση και προσοχη πριν την εγατασταση των νεων Drivers εβαλα το MSI Afterburner-GPU-Z στην συνεχεια εβαλα κανονικά τους Catalyst 10.3 pre και τα αναλογα profiles,επαννεκίνηση και Voila το Tesselation κανονικά στο Unigine!!!!!

Επίσης στην Sapphire 5850 πέρασα το BIOS της ASUS αφού βέβαια προηγουμένως εκανα Backup το παλιο με το GPU-Z,

και ορίστε το αποτελεσμα όπως φαίνεται μέσα απο το GPU-Z,με το νεο Bios εκανα και μερικές μετρησεις με την 5850 μονη της και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση εκτος απο τις πάρα πολύ καλές επιδόσεις και οι πολυ χαμηλές θερμοκρασίες!!!

gpuzs.jpg

unigine5850.jpg

5850vantage.jpg

FarCry2 Very High ολα στο max

farcry2veryhigh5850.jpg

crysiswarhead5850.jpg

πάμε τωρα στο Crossfire 5970 +5850 που ειναι και το ζητούμενο:

στην 5970 ανεβασα τους χρονισμούς στα 850-1200 ενω την 5850 την αφησα ως εχει 850-1200

gpuz5970.jpg aticrossfireunigineheav.jpg

crossfirevantageoc4.jpg

Link to comment
Share on other sites

μεταξυ της 5850 με την 5870?

στους ιδιους χρονισμους λεμε! αντε να ειναι 10% παραπανω δεν ειναι με την καμια!

Φιλαρακι μου πηρε 5850 και τρεχει 1100 πυρηνα και 1370 μνημες! και ολα αυτα με 220 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

στους ιδιους χρονισμους λεμε! αντε να ειναι 10% παραπανω δεν ειναι με την καμια!

Φιλαρακι μου πηρε 5850 και τρεχει 1100 πυρηνα και 1370 μνημες! και ολα αυτα με 220 ευρω!

Δώσε περισσότερα στοιχεία γι' αυτό το μαγικό pls.Ποιά κάρτα , με τι ψύξη , ποιό bios και με τι temps ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.