Jump to content



ψυκτρα για 9800gt!


redbighunter

Recommended Posts

επειδη το tide water παρεδωσε πνευμα, και επειδη το βαρεθηκα, λεω να παρω μια αεροψυκτρα για την 9800gt! ποια προτινετε? καλα λογια εχω ακουσει για μια accelero, αλλα ποια ακριβως δεν θυμαμαι! το να ειναι και αθορυβη ειναι ενα + αλλα οχι και αναγκαιο!

Link to comment
Share on other sites

1)http://www.eworld.com.gr/front/details/74

2)http://www.pc-store.gr/product_details.php?category_id=38&item_id=879

3)http://www.pixmania.gr/gr/gr/3532760/art/thermalright/o-eona-aea-eunoa-anaoee-i.html?srcid=7255&Partenaire=skroutz&CodePromo=&aftrack=TWpJMk1EczFNakE1OzEyNjc1OTQ1NDE7UGFydGVuYWlyZT1za3JvdXR6JkNvZGVQcm9tbz0=

ποια η διαφορα του 1) απο του 2) ?

αν ειναι μονο οι ανεμιστηρες, αξιζει τα 10+ ή καλυτερα να βαλω δικους μου ωστε να εχω καλυτερο λογο αποδοσης ως προς το θορυβο?

το 3) ειναι πολυ καλυτερο απο τα αλλα 2 πιο πανω?

edit: βαλτε και τη musashi μεσα! http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Aircooling/VGA-Coolers/Scythe-Vga-Cooler-Musashi-SCVMS-1000.htm

Link to comment
Share on other sites

Zerotherm Hurricane Hu82 (Μην μασάς μπαίνει σε 9800gt, ίδιο chip με το 8800gt είναι).

Mιλάμε για μία από τις κορυφαίες ψύκτρες χωρίς υπερβολές.

Η Accelero πολύ καλή είναι αλλά τεράστια σε μέγεθος, και θες και fan (έξτρα κόστος).

Η Zerotherm έχει προσέξει τα πάντα. Μέχρι και το fan έχει δικό του TEMP sensor και ρυθμίζεται μόνο του. Review (και μάλιστα συγκριτικό) θα βρεις εδώ.

Εναλλακτικά αν ψάχνεις κάτι σε στυλ Accelero, δες και την Τhermalright H03. Πολύ καλή ψυκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις και τη zalman vf1000 led (έχει και fan controller)

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062764900&postcount=31

http://www.skroutz.gr/c/680/diafora-fans.html?keyphrase=zalman+vf1000+led

ο μονος λογος που δεν την εβαλα ειναι οτι εχει μπλε φωτισμο, ενω το κουτι του αδερφου μου εχει κοκκινο και δεν θα το θελει ο brother! χαζο βεβαια, αλλα τι να κανω? δικο του το pc!

Zerotherm Hurricane Hu82 (Μην μασάς μπαίνει σε 9800gt, ίδιο chip με το 8800gt είναι).

Mιλάμε για μία από τις κορυφαίες ψύκτρες χωρίς υπερβολές.

Η Accelero πολύ καλή είναι αλλά τεράστια σε μέγεθος, και θες και fan (έξτρα κόστος).

Η Zerotherm έχει προσέξει τα πάντα. Μέχρι και το fan έχει δικό του TEMP sensor. Review (και μάλιστα συγκριτικό) θα βρεις εδώ.

Εναλλακτικά δες την Τhermalright H03.

Την Zerotherm Hurricane Hu82 την ειχα δει, απλα δεν την εχω πολυ-ακουσει σαν εταιρεια και γι'αυτο δεν της εδωσα πολυ σημασια! κλασικος ασχετος δλδ:tomato:! σε σχεση με τη musashi ποια ειναι καλυτερη? την thermalright H03 δεν την βρισκω Ελλαδα, επομενως...:hm:! καλο θα ηταν να μην ξεφυγουμε απο τα 30€! φανακια εχω να φανε και οι κοτες! αρα ας μην τα υπολογιζουμε!

edit: η Zerotherm Hurricane Hu82 ειναι κι αυτη με μπλε φωτισμο γμτ...

Link to comment
Share on other sites

Την Zerotherm Hurricane Hu82 την ειχα δει, απλα δεν την εχω πολυ-ακουσει σαν εταιρεια και γι'αυτο δεν της εδωσα πολυ σημασια! κλασικος ασχετος δλδ:tomato:! σε σχεση με τη musashi ποια ειναι καλυτερη? την thermalright H03 δεν την βρισκω Ελλαδα, επομενως...:hm:! καλο θα ηταν να μην ξεφυγουμε απο τα 30€! φανακια εχω να φανε και οι κοτες! αρα ας μην τα υπολογιζουμε!

edit: η Zerotherm Hurricane Hu82 ειναι κι αυτη με μπλε φωτισμο γμτ...

Η Thermalright υπάρχει στην Checkmate αλλά η τιμή ξεφεύγει λίγο.

Για την Ζerotherm, ναι έχει blue led.:( Δεν ήξερα ότι ψάχνεις με κόκκινα Led, το είδα μετά σε επόμενο post σου.

H GX810 όμως έχει κόκκινο Led. Τις ξέρω καλά (έχω δύο). Πολύ καλές, φτηνές σχετικά, και με πολυ καλή απόδοση και αθόρυβες!

Δυστυχώς δεν τις βρίσκεις Ελλάδα πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Την "μαμίσια" αερόψυκτρα τι την έκανες? Ρωτάω επειδή θεωρώ πως δεν αξίζει να δώσεις χρήματα για μια ψύκτρα που δεν θα μπορέσεις να ξαναχρησιμοποιήσεις αν αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η Thermalright υπάρχει στην Checkmate αλλά η τιμή ξεφεύγει λίγο.

Για την Ζerotherm, ναι έχει blue led.:( Δεν ήξερα ότι ψάχνεις με κόκκινα Led, το είδα μετά σε επόμενο post σου.

H GX810 όμως έχει κόκκινο Led. Τις ξέρω καλά (έχω δύο). Πολύ καλές, φτηνές σχετικά, και με πολυ καλή απόδοση και αθόρυβες!

Δυστυχώς δεν τις βρίσκεις Ελλάδα πλέον...

Δυστηχως στο Ελλαδισταν ολα με το τσιγκελι τα βρισκεις γμτ!

Την "μαμίσια" αερόψυκτρα τι την έκανες? Ρωτάω επειδή θεωρώ πως δεν αξίζει να δώσεις χρήματα για μια ψύκτρα που δεν θα μπορέσεις να ξαναχρησιμοποιήσεις αν αναβαθμίσεις.

η μαμησια ψυκτρα ειναι ενα κομματι αλουμινιο με ενα ανεμιστηρακι πανω! για τα μπαζα δλδ! καρτα ο αδερφος μου δεν θα αλλαξει για αρκετο καιρο ακομη! οσο για την αναβαθμισιμοτητα, γι'αυτο θελω να δωσω μαχ 30€ και οχι παραπανω!

Αν θές καθαρά μόνο για 9800GT δές αυτή την accelero Arctic Cooling Accelero Xtreme 9800

Αν θές μια universal δεν αυτη που είναι το νέο μοντέλο Arctic Cooling Accelero Twin Turbo Pro

θα προτιμουσα να ειναι universal! H Arctic Cooling Accelero Twin Turbo Pro μαζι με την καρτα θα πιανει 3 slots?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου παρε μια acellero S1 χωρις fan και απλα προσαρμοσε με 2 δεματικα ενα δικο σου φαν..

η τιμη της ειναι ξεφτιλα για αυτα που προσφερει..

στην 8800GT ακομα και χωρις fan ειχα λιγο καλυτερες θερμοκρασιες σε σχεση με τη ψυξη της evga..εχω βαλει ενα 9αρι στη μεση ακριβως ρυθμισμενο στις 800 στροφες και εχω μια αθορυβη και αποτελεσματικοτητατη ψυξη...καπου ειχα κανει και ενα θεμα με μετρησεις εδω μεσα,ψαξε αν εχεις ορεξη ή στο αντιστοιχο πριν 2 χρονια που μιλουσαμε για τις 8800..

επισης η acellero μπαινει μεχρι και σε 4890-5870,αν αποφασισεις να παρεις καμια νεα καρτα..

οτι ειναι τερας διαστασεων ειναι αληθεια..

Link to comment
Share on other sites

Auras Fridge ιδια φιλοσοφια με Accelero.Πολυ καλη (εχω και temp tests αν θελεις + photos σε 8800gt)

To Zalman vf1000 πολυ πιο compact,αποδοτικο, ο ανεμιστηρας δεν φεγγει ιδιαιτερα(σχεδον καθολου)

Accelero φοβερες επιδοσεις,τεραστιο μεγεθος,με τα 2 φανακια της εταιριας κανει δουλιτσα αλλα με 2 12αρια/8αρια κανει καλυτερη.Πιανει 3 slots σε ολες τις περιπτωσεις εκτος απο passive.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους όσον αφορά την accelero S1 Rev.2, η οποία αν και καιρό στην αγορά παραμένει σύμφωνα με τα reviews μια απο τις καλύτερες . . .

Αν πάλι θέλεις κάτι συμμαζεμένο σε διαστάσεις, οικονομικό (νομίζω ~ 15 €), και αποδοτικό τότε σκέψου και την Accelero L2 Pro

(http://www.arctic-cooling.com/catalog/product_info.php?cPath=2_&mID=256 )

Link to comment
Share on other sites

Αχ Χρήστο αυτό το pc πότε θα το αφήσεις λίγο στην ησυχία του?:p:p:pΠαντός εγώ θα σου πω ότι μια scythe musashi είναι η καλύτερη επιλογή...:hug:http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Aircooling/VGA-Coolers/Scythe-Vga-Cooler-Musashi-SCVMS-1000.htm

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνω για aftermarket ψύκτρα για την 5850 (που βρίσκεις δύσκολα), έπεσα σε reviews της Scythe Setsugen η οποία είναι συμβατή και με την δική σου κάρτα και δίνει πάρα πολύ καλά αποτελέσματα και σου αφήνει και περιθώριο χρήσης στις νέες κάρτες γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνω για aftermarket ψύκτρα για την 5850 (που βρίσκεις δύσκολα), έπεσα σε reviews της Scythe Setsugen η οποία είναι συμβατή και με την δική σου κάρτα και δίνει πάρα πολύ καλά αποτελέσματα και σου αφήνει και περιθώριο χρήσης στις νέες κάρτες γραφικών.

ωραια η συγκεκριμενη αλλα δεν την βλεπω πουθενα στο Ελλαντα! κανα συγκρητικο εχουμε να δω διαφορες?

edit: Neph μπορεις να στηλεις tests + photos με την Auras Fridge?

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω συγκριση με το stock cooler αλλα συγκριση με αλλες aftermarket!

μεχρι να βρω+edit-αρω τις φωτος απλα να σου πω οτι οσα ανεφερα παραπανω ΟΛΑ περασαν απο τα χερια μου το Auras ηταν με μικρη διαφορα το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.