Jump to content



Ποιά κάρτα για υψηλό agp clock?


kbilly13

Recommended Posts

Eπειδή και "τα (μεγάλα) παιδία παίζει", και σκέφτομαι για αλλαγή της κάρτας γραφικών, τι προτείνετε για να αντέχει agp clock 76-80?

η Τi4200 που έχω δεν έχει πρόβλημα

και έχω ακούσει ότι οι ΑΤΙ δεν τα πάνε και τόσο καλά σε αυτόν τον τομέα..

με τις FX τι γίνεται?

να κάνω κίνηση για καμμιά FX5900?

H FX5700 ultra είναι πολύ καλύτερη από την Τi4200?

θα δω αισθητή διαφορά?

ΤHANKS!

Link to comment
Share on other sites

Η Ti4200 πλεον εχει "πεθάνει", η FX5600 και πάνω την αφήνουνε χιλίομετρα πίσω..... Η 5700Ultra και μάλιστα της Pixel View-Prolink είναι πολύ κορυφή κάρτα.... μιας και είσαι κάτοχος Ti4200 ή επόμενη προτασή μου θα ήταν άνετα μια "PROLINK GF FX5900 128MB DDR VIVO AGP"..... Βέβαια σημαντικό ρόλο παίζει και το οικονομικό κομμάτι.......

Link to comment
Share on other sites

Φημιζεται οτι οι nvidia καρτες τα πανε καλυτερα στα μεγαλα agp.Η ατι μου πανω απο και 73 κανει κατι χαζα.Η 4200 που εχεις δεν εχει πεθανει , ειναι μια χαρα καρτα μαλιστα διαφερει ελαχιστα απο μια 5600 σε επιδοσεις μεχρι και dx8 σε 9 σαφως και χανει.Συμφωνα με τα δικα μου δεδομενα καλο θα ηταν να επερνες κατι σε 5900 που και τα agp αντεχει αλλα σιγουρα ειναι η καρτα που θ ασε κανει να δεις διαφορες στα παιχνιαδια και οχι 400 μαρκσ στο 2001

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον Βαγκ μια που εχω -ειχα 5900-4200 Η διαφορά στην απόδοση είναι τεράστια τόσο απο ταχύτητα αλλά και από ποιότητα απεικόνησης Οσο για το αν αντέχει στο υψηλό agp clock δεν ξέρω μια που το έχω κλειδωμένο αλλα πιστεύω οτι μαλλον θα ακολουθεί τα καλά δείγματα των προηγούμενων μοντέλων

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό βλέπω...

FX5900, αλλιώς δεν έχει και τόσο νόημα - η ουσία είναι να υπάρχει πραγματική διαφορά σε fps και ταυτόχρονα καλύτερη απεικόνιση, και δυνατότητα για ΑΑ και Aniso στα games

οπότε θα περιμένω λίγο ακόμη για να πάω κατευθείαν για τη "μεγάλη"...

παρεπιπτόντως από ότι έχω δει σε reviews αλλά και από εντυπώσεις χρηστών, δεν αξίζει η αναβάθμιση από ti4200 για τίποτα λιγότερο από FX5900 ή 9700pro...

Link to comment
Share on other sites

Κατα το overclocking της AGP υπαρχει μια μεγαλη...πιθανοτητα να φας Stop απο

το ταυτοχρονο ανεβασμα της PCI (κατι που μαλλον δεν μπορεις να αποφυγεις)

οπως πχ να μην βλεπεις δισκους κλπ.

Αν υπο8εσουμε ομως οτι ολα 8α πανε καλα, τοτε σαν προταση θα συμφωνησω με τους παραπανω για την FX5900 με την οποια θα δεις διαφορες σε σχεση με την Τι4200, αν και κατα την ταπεινη μου παντα γνωμη ειναι καλυτερα να μην βασισεις το overclocking της καρτας στο ανεβασμα της agp αλλα της GPU και της μνημης της...καθωτι οπως ειπα μπορει να μην σου κατσει ακομα και με +1Mhz στην agp, και θα ηταν κριμα...

Κατω απο αυτη την προοπτικη τοτε θα σου προτεινα να πας σε ATI

Αν μπορεις δοκιμασε μια 5900 και αν δεις διαφορα "κουλα" με την AGP/PCI τοτε....

καλυτερα να ασχοληθεις με μια ΑΤΙ και το GPU/MEM.

...ενας πανευτηυχης κατοχος GFTi 4200 SUMA @290 - 580

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [27-12-2003 και 13:46]

αν και κατα την ταπεινη μου παντα γνωμη ειναι καλυτερα να μην βασισεις το overclocking της καρτας στο ανεβασμα της agp αλλα της GPU και της μνημης της...καθωτι οπως ειπα μπορει να μην σου κατσει ακομα και με +1Mhz στην agp, και θα ηταν κριμα...

Κατω απο αυτη την προοπτικη τοτε θα σου προτεινα να πας σε ATI

...ενας πανευτηυχης κατοχος GFTi 4200 SUMA @290 - 580

εννοείται ότι δεν βασίζω το ocing της κάρτας γραφικών στο ανέβασμα του agp clock!

δεν είναι επιλογή μου, απλά είναι κάτι το αναπόφευκτο γιατί έχω via chipset, και δεν μπορώ να το "κλειδώσω";)

να σε ενημερώσω ότι το agp clock είναι τώρα στο 80! (pci 40) και δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό...

για τις ΑΤΙ, έχω ακούσει για προβλήματα ακόμη και με agp clock 70!

οπότε τις αποκλείω...

πάντως και η ΤΙ-4200 μια χαρά τα παίζει (συγκριτικά) τα παιχνίδια, και σίγουρα μόνο μία FX5900 (στην περίπτωση μου) θα αποτελούσε ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FLO [29-12-2003 και 13:04]

Ρε παρε ΑΤΙ.

Νομίζω ότι ο φίλος ήταν κατατοπιστικότατος και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανένα επιχείρημα απέναντι στο δικό του.

Link to comment
Share on other sites

Mε μια 5900 δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το agp, εγώ είμαι στα 85Mhz για κάθε μέρα όσο για τις pci διστυχώς στα 42, άλλα δεν έχω πρόβλημα αφού το πάνω απο 40mhz {πλοβλημα} είναι μύθος...μέχρι και τα 42 όλα δουλευουν μια χάρα στα περισσότερα mobos.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman [29-12-2003 και 13:24]

Νομίζω ότι ο φίλος ήταν κατατοπιστικότατος και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανένα επιχείρημα απέναντι στο δικό του.

loool κερασιμαν ! :D :D (αληθεια, ειναι σωστη η ημισεια αποδοση του cherryman, ή cherry=American jazz cornetist whose playing and compositions were influenced by musical traditions from around the world??)

SkaL-

η ΑΤΙ, σου παιζει με 85??

εμενα η αναθεματισμενη η 9500 γιατι δεν παιζει πανω απο 70,οχι μονο στην abit (nf2) αλλα και στις msi (kt266/kt266a) ??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.