Jump to content



Σοβαρό πρόβλημα με GT220 !!!


apotsi

Recommended Posts

Σαν καλός "μακάκας" πήγα και αγόρασα την Albatron GT220 SVGA (PCI-Express, DDR3, 1GB) από το Πλαίσιο.

Τί το ήθελα ...; Δεν έπαιρνα ATI ??? Βάζω την κάρτα (σε Windows 7 32bit Ultimate) μιά χαρά μιά ευτυχία... Με το που βάζω τον driver (196.21 από το site της NVIDIA) δεν μπαίνει στα Windows παρά μόνο σε safe mode. Μετά το Starting Windows, blank screen και κολλημένος Η/Υ. Δοκίμασα και με άλλες εκδόσεις οδηγών... Τίποτα... Κάπου διάβασα για πρόβλημα τροφοδοτικού. Δοκίμασα και με ένα Hiper 680W για να είμαι σίγουρος.... Τα ίδια σκ@τά....

Καμιά ιδέα; ή να την πάω τελικά πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα πρίν τι κάρτα είχε; Nvidia?

1. Κάνε Uninstall τους drivers μέχρι να μείνει το σύστημα με τους οδηγούς των windows και μετά κάνε εγκατάσταση της nvidia.

2. Αν δεν παίξει πέρνα οδηγούς στην κάρτα "χειροκίνητα" (update driver και browse στο υποφάκελο πού έχουν γίνει uncompressed). Αν σου "βαρέσει" BSOD κατά την διαδικασία, δοκίμασε τους 196.75 (αυτούς με το issue με τα fans) για να δεις αν αναγνωρίζεται σωστά η κάρτα. Aν δουλέψουν σωστά μάλλον υπάρχει κάποια ασυμβατότητα (?) με τους 196.21.

Υ.Γ. Οι Albatron γενικά σαν κάρτες είναι ρώσικη ρουλέττα. Ότι σου τύχει δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

απο safe mode κάνε απεγκατάσταση τους drivers, ασε τα windows να περάσουν drivers και δες αμα μπαίνει κανονικά μέσα για αρχή.
Το έχω κάνει. Δεν περνάνε τα windows μόνα τους drivers. Δεν την έχουν. Την βλέπουν σαν "Τυπικός προσαρμογέας γραφικών VGA".
Το σύστημα πρίν τι κάρτα είχε; Nvidia?
Την Onboard. Μια Intel. Τώρα ακριβώς δεν θυμάμαι. Το PC είναι ένα HP dx7400.
1. Κάνε Uninstall τους drivers μέχρι να μείνει το σύστημα με τους οδηγούς των windows και μετά κάνε εγκατάσταση της nvidia.
Το έχω κάνει. Δεν παίζει.

2. Αν δεν παίξει πέρνα οδηγούς στην κάρτα "χειροκίνητα" (update driver και browse στο υποφάκελο πού έχουν γίνει uncompressed). Αν σου "βαρέσει" BSOD κατά την διαδικασία, δοκίμασε τους 196.75 (αυτούς με το issue με τα fans) για να δεις αν αναγνωρίζεται σωστά η κάρτα. Aν δουλέψουν σωστά μάλλον υπάρχει κάποια ασυμβατότητα (?) με τους 196.21.

Θα το δοκιμάσω αργότερα. Ευχαριστώ. Υπάρχει κανένα link διαθέσιμο για τους 196.75 ?
Υ.Γ. Οι Albatron γενικά σαν κάρτες είναι ρώσικη ρουλέττα. Ότι σου τύχει δηλαδή...
Αυτό είναι το μόνο που δεν ήθελα να ακούσω.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει. Δεν περνάνε τα windows μόνα τους drivers. Δεν την έχουν. Την βλέπουν σαν "Τυπικός προσαρμογέας γραφικών VGA".

Ωχ.... Να σου πω η κάρτα έχει κάποιο error στον device manager (π.χ. Error 42 ή error 12) ή φαίνεται Ok?

Πιθανώς να χρειάζεσαι οδηγούς με modded inf λόγω του HP. Αλλά δεν παίρνω και όρκο. Τσέκαρε το πάντως στο google.

Την Onboard. Μια Intel. Τώρα ακριβώς δεν θυμάμαι. Το PC είναι ένα HP dx7400.Το έχω κάνει. Δεν παίζει.Θα το δοκιμάσω αργότερα. Ευχαριστώ. Υπάρχει κανένα link διαθέσιμο για τους 196.75 ?Αυτό είναι το μόνο που δεν ήθελα να ακούσω.

Link για τους 196.75

'Εκανες κανα καθάρισμα των intel drivers καλού κακού με Driversweeper?

Κάτι τελευταίο.. Την οθόνη την έχεις πάνω σε DVI? Aν ναι, δοκίμασε την κάρτα με την οθόνη στο d-sub, πέρνα οδηγούς και δες αν θα σου παίξει. Το ξέρω ακούγεται περίεργο, αλλά δοκίμασε το.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ.... Να σου πω η κάρτα έχει κάποιο error στον device manager (π.χ. Error 42 ή error 12) ή φαίνεται Ok?

Πιθανώς να χρειάζεσαι οδηγούς με modded inf λόγω του HP. Αλλά δεν παίρνω και όρκο. Τσέκαρε το πάντως στο google.

Link για τους 196.75

'Εκανες κανα καθάρισμα των intel drivers καλού κακού με Driversweeper?

Κάτι τελευταίο.. Την οθόνη την έχεις πάνω σε DVI? Aν ναι, δοκίμασε την κάρτα με την οθόνη στο d-sub, πέρνα οδηγούς και δες αν θα σου παίξει. Το ξέρω ακούγεται περίεργο, αλλά δοκίμασε το.

Το έχω δοκιμάσει. Κει με DVI και με VGA και με HDMI. Τίποτα. Η κάρτα δεν έχει κανένα error στο device manager. Απλά δεν έχει driver για αυτή και βάζουν τα windows τον standard VGA όπως έκαναν και παλιά.
Μήπως πρέπει να απενεργοποιήσει την καρτα γραφικών της μητρικής?
Στα HP (και συγκεκριμένα στο dx7400) όταν βάζεις κάρτα γραφικών στο PCI-Express, απενεργοποιήται αυτόματα η onboard. Εννοείται ότι πριν βάλω την κάρτα έγινε πλήρη απεγκατάσταση τον οδηγών της on-board κάρτας.
Μην βάλεις τους 196.75

τον λόγο μπορέισ να τον διαβάσεις στο παρακάτω link.

Το διάβασα και εγώ.

Μου πρότεινε ο sakattack να πάω να την αλλάξω και να πάρω μιά 5450. Που είναι και χωρίς ψύκτρα. Συμφωνείτε; Αν ναι, ποιά απ' όλες προτείνετε;

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/with%28CHIPSET_TYPE=HD%205450%29.htm

Link to comment
Share on other sites

Μου πρότεινε ο sakattack να πάω να την αλλάξω και να πάρω μιά 5450. Που είναι και χωρίς ψύκτρα. Συμφωνείτε; Αν ναι, ποιά απ' όλες προτείνετε;

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/with%28CHIPSET_TYPE=HD%205450%29.htm

Την πιο φτηνή πάρε man. Έτσι κι αλλιώς όλες άθλιες είναι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάτι άλλο να προτείνεις σε αυτά τα λεφτά (ταβάνι 65€) για χρήση σε HTPC ?

1. XFX 5450 passive στα 46 euros.

2. Gainward 9500gt passive στα 40 ευρώ.

Kαι οι δύο θα κάνουν αυτό που θες άνετα. Τώρα αν θες να δώσεις και τα 65 σου ευρώ για να πάρεις κάτι καλύτερο ώστε να παίζει και κανα game, τότε προτείνω είτε να βρεις καμιά 9600gt με κανά 65-70 ευρώ ή κάποια αντίστοιχη ATi.

Μεταχειρα 8800GT/4850.

Βρε συ ο άνθρωπος για htpc την θέλει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και αναγκαστικά από Πλαίσιο, μιάς και θα επιστρέψω αυτή τώρα. Αλήθεια... Πώς την επιστρέφω; Απλά πάω και τους λέω ότι δεν μου παίζει, πάρτε την πίσω και θα πάρω στη θέση της μιά 5450 ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω νέα... ΗΤΑΝ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΤΕΛΙΚΑ !!!

Έφερα ένα σκληρό από τη δουλειά, έστησα στα γρήγορα 7άρια 32bit, πέρασα drivers... και όλα καλά.... τί να πώ.... Μάλλον ο driver της onboard Intel κάτι είχε αφήσει πίσω και το ξέσκιζε το μηχάνημα. ΄Τα έστησα τώρα τα windows κατευθείαν με αυτή την κάρτα επάνω. Χωρίς να παίξει η onboard καθόλου. Και παίζει τέλεια. Απ' αυτό το PC σας γράφω τώρα...

Άγνωστε αι βουλαί των Intel, Nvidia και Microsoft... :rant:

post-79-1416074349,2169_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.