Jump to content



Antec 550W ...true review


Zarras

Recommended Posts

Οποτε ας επανερθουμε στο θεμα μας. φιλε Ζαρρα καταπληκτικοτατο το review σου αλλα, χτυπα ξυλο, αν παθει κατι το τροφοδοτικο απο την κακοκαιρια(ΔΕΗ) τι θα κανεις? RMA δεν νομιζω να παιζει μιας και ξηλωσες και ταυτοχρονα κατεστρεψες το προστατευτικο αυτοκολλητο του τροφοδοτικου. Λοιπον????????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [01-01-2004 και 19:58]

Στο review χωρις ρυθμιστικο ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑ. Αλλα ενα τελειως, μα τελειως διαφορετικο. Οποτε δεν μπορεις να ξερεις αν τελικα το Truepower θα εδινε αυτες τις τασεις ή οχι. Απ'την στιγμη ομως που η Antec δινει και τα 2 τροφοδοτικα σαν ιδια με μονη διαφορα τους το Control πολυ απλα αυτες τις τασεις θα ειχε και το δικο σου σε εκεινο το συστημα. Αν αγορασεις κι εσυ το control τοτε θα εχεις τελειως διαφορετικες τασεις. Απ'την στιγμη δηλαδη που ενα Truepower με προσθηκη του Control γινεται Truecontrol, πολυ απλα καταλαβαινεις οτι προκειται για ενα και το αυτο τροφοδοτικο. Δεν νοειται κιολας να ειναι διαφορετικα. Γιατι? Σκεψου εσενα ετσι. Δινει το τροφοδοτικο σου οπως λες τις παραπανω τασεις? αν συνδεσεις επανω το Control τοτε η 3.35 που εχεις θα παει πανω απο τα 3.75!!!!!!! Τα 5.05 θα πανε στα 5.58 και τα 11.95 στα 13.27. ΠΙστευεις οτι αν μπορουσε να υπαρξει τετοιο τροφοδοτικο δεν θα το εχει παρει ο Hipro ηδη?????

Δηλαδη αν καποιος εχει το true power δεν εχει τις μεγιστες επιδοσεις απο το τροφοδοτικο του??Πρεπει να παρει καποιος την συσκευουλα(control) που ελεγχει τις τασεις??

To λογικο ειναι αφου η κατασκευαστρια εταιρια τα δινει ως τροφοδοτικα ισης αποδοσης το true power να αποδιδει οσο το true control ρυθμισμενο 100% και απλα το true control να εχει και επιλογη για μειωση των αποδοσεων για περισοτερη ησυχια ή και εξικονωμηση ρευματος σε ενα "ελαφρυ" συστημα...

Δεν συμφωνειτε?

Δεν εχει κανεις το true power να το παει στο παληκαρι που εκανε το review να μας λυθουν ολες οι αποριες??Οσο για την εγγυηση ας θεωρηθει ως δωρεα στην επιστημη των υπολιγιστων :)

Link to comment
Share on other sites

- Να πω κατι σχετικο με αυτα που λετε.

Αν ημουν πολυ πορωμενος με το o/c θα επαιρνα το true control για να εχω οσο το δυνατον πληρη ελεγχο στα ρευματα μου. και θα εδινα αυτα τα 30-40ευρω παραπανω.

Αν δεν με ενοιαζε και τοσο, θα επαιρνα το αλλο ...το απλο...που κατα τα αλλα ειναι το ΙΔΙΟ πραγμα, ξεροντας οτι θα μου αποδωσει τις ιδιες καλες και σταθερες τασεις.

!!!!! Το θεμα ειναι ομως αν το true power αποδίδει τα ιδια, με το True control οταν το αυτο βρισκεται στο 100% των ρυθμισεων του. !!!!!

και αυτο γινεται αν μετρηθουν στο ιδιο συστημα, στον ιδιο χωρο, με τα ιδια πολυμετρα

αυτα..

:getlost: ειμαι πολυ περιεργος να δω το αποτελεσμα :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από krisiun82

Toτε RootX το τροφοδοτικο δεν αξιζει τα λευτα του..Οι τασεις που δινει συμφωνα με το review οταν το ρυθμιστικο ειναι 0% (ιδιετερα στην full load κατασταση)δεν ειναι και οι καλυτερες..

Δεν είπα ότι το true power θα αποδίδει όπως το true control με το ρυθμιστικό στο 0%, είπα ότι θα αποδίδει όπως το true control με 0% overvoltage...

Όπως θα είδατε από τα αποτελέσματα του Zarra, με το ρυθμιστικό μπορείς να κάνεις undervoltage στις γραμμές, να τις ρυθμίσεις ακριβώς στα +12, +5, +3.3, καθώς και να κάνεις overvoltage....

To overvoltage δεν επιτρέπει το true power, δλδ είναι ρυθμισμένο όσο ποιο κοντά στις τιμές +12, +5, +3.3 γίνεται......

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με αυτο που λες Φανη και ειναι το πιο λογικο το θεμα ομως ειναι οτι : τι γινεται σε ενα απλο Truepower οταν συνδεεις το Control? Επιτηδες το τροφοδοτικο ενεργοποιει την επιλογη για undervolting? Δεν θα ηταν λιγο "ηλιθιο"?????

Link to comment
Share on other sites

Από μία γρήγορη ματιά στο true control, έχει συγκεκριμένο βύσμα για την σύνδεση με το πάνελ.... το true power έχει τέτοιο βύσμα? το true control πως αποδίδει χωρίς το πανελ συνδεδεμένο ?

Εξάλλου, οι επιλογές ρύθμισης των τάσεων, είναι ένα ποτενσιόμετρο ουσιαστικά για κάθε γραμμή, αν στο true power μπορεί να συνδεθεί το πάνελ, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα στο undervolting......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Λαθος μου τελικα. Δεν βγαινει. Παντως ημουν 1000% σιγουρος οτι εβγαζε το control ξεχωριστα. Τεσπα, λαθη ειμαστε και ανθρωπους κανουμε.

Γκουχ γκουχ.....ξερω γιατι εισαι σιγουρος....κρυβε λογια.....κατι ξερει και μιλαει εχω ενα rev εγω που ειναι σαν 550 control...χιχιχιχ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.