Jump to content


Προτείνετε το καλύτερο CD/DVD READER??


Infotech

Recommended Posts

http://www.plaisio.gr/Consumables/CD-DVD/Disks/DVDpR-Plus/Intenso-Dvd-Plus-R-4-7Gb-16X-Cake-25-Pcs-4111154.htm

Τα αγοραζω χρονια και δεν εχω παρατηρήσει καποιο error ή κόλλημα.

Εχετε ανάλογες εμπειρίες?

Μπορείς να κάνεις ένα test σε γραμμένα δισκάκια με το Nero Disc Speed ή το Kprobe, ώστε να δεις μόνος σου κατά πόσο είναι καλα ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: Αυτά δουλεύω κι εγώ χρόνια, αλλά δεν μου έχουν βγει και τόσο καλά διαπίστωσα (όχι τόσο καλά όσο περίμενα τουλάχιστον). Σε tests που έκανα με το Nero έχουν αρκετά errors και μου έκανε και εντύπωση.

Όσον αφορά τις τιμές, υπάρχουν σαφώς και φτηνότερα δισκάκια δεν αντιλέγω. Αλλά όλα μετά από κάποια χρόνια θα φθαρούν. Και δεν μιλάω για δεκαετίες αλλά για 3-5 έτη. Για εμένα οι εξωτερικοί δίσκοι συμφέρουν έναντι των DVD discs.

Μιλάω από την ίδια θέση όπως όλοι μας. Κάποτε έγραφα δισκάκια, αλλά όταν είδα πόσα πλήρωνα διαπίστωσα πως δεν συμφέρουν εκτός αν γράφεις ελάχιστα μόνο για ειδικές περιπτώσεις. Αν για παράδειγμα θες να βλέπεις τις ταινίες σε απλά DVD players. Τότε σε βάθος χρόνου ίσως και να συμφέρει, αλλά αν γράφεις πολύ πράμα το κόστος μπορεί να φτάσει κοντά ή και σε κάποιες περιπτώσεις να ξεπεράσεις αυτό ενός δίσκου για ανάλογη χωρητικότητα. Εκτός αυτού πρέπει να συνυπολογίσουμε και τα κόστη των DVD/RW. Έχω παρατηρήσει πως τα φτηνά μοντέλα που έχουμε οι περισσότεροι δεν αντέχουν και πάρα πολλές εγγραφές...

δεν δαιφωνω μαζι σου ως προς τους σκληρους δισκους, απλα εχεις την ταση να πιανεις τα ακρα για να διατυπωσεις/αποδειξεις κατι.

Οσων αφορα τον thread starter προτεινω να παρει καποιο dvdrw που να συνεργαζεται με nero discspeed/kprobe (νομιζω απορριπτονται τα LG) και να δοκιμασει τα media που αγοραζει σε διαφορες ταχυτητες μεχρι να βρει το ιδανικο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου φίλοι, χαίρομαι για την ανταπόκριση αλλά κάθομαι και διαβάζω τόση ώρα για το αν προτιμάει κάποιος τα dvd από τους εξωτερικούς δίσκους και τα flash drives, διαβάζω για τιμές από δισκάκια αλλά...:OT:

Συγνώμη που το λέω αλλά δεν ζητούσα αυτό όταν άνοιξα το thread. Ακόμη και το quality check που εχει το discspeed του Nero ή το Kprobe δεν είναι λύση γιατί το πρόβλημα είναι ότι τα εν λόγω δισκάκια δεν τα βλέπουν τα drives μου. Τίποτα, dead, σαν να μήν έχω βάλει δίσκο μέσα.

Γι'αυτό και ζητάω προτάσεις από drives δοκιμασμένα που μπορούν να αναγνώσουν ακόμη και τα πιό προβληματικά δισκάκια.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα πρεπει να το δεις αναποδα.

Καλως ή κακώς δεν μπορείς να τα διαβάσεις πλέον.

Προσπαθησε να βρείς ενα τρόπο να εισαι σίγουρος για τις μελλοντικές εγγραφές.

Πλεον τόση εξειδίκευση δεν νομιζω να εχει κάποιος ωστε να σου προτείνει καποιος παρε το ταδε με εξαιρεση τα γνωστα "plextor rulzzz" κλπ

(οχι οτι ειναι χαλια)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα πρέπει να ρίξεις μια ματιά στα reviews του CDRlabs για να αποφασίσεις (έχουν και reading performance test). Καλό κουράγιο (είναι αρκετά μοντέλα, αλλά θα πρότεινα να διαβάσεις για αυτά που μπορείς να βρεις σήμερα στην αγορά).

Γενικά από την μικρή μου εμπειρία θα πρότεινα να κοίταγες Lite-On.

Review για το συγκεκριμένο (πολύ αναλυτικό) θα βρεις εδώ.

Αν τα δισκάκια που σε ενδιαφέρουν είναι μόνο DVD και όχι CD πιστεύω θα σε καλύψει.

Conclusion: The drive is a good, steady reader with both CD and DVD media. It is also very good with defective DVD media.But it was very disappointing when it came to our CD error correction tests and does not appear to be a good choice for those old, scratched CDs. In contrast, it did very well with our array of defective DVD discs.

EDIT: Αν τελικά πάρεις αυτό, φρόντισε να του αναβαθμίσεις το firmware στην version 9L05 (αν φοράει πάνω την v.9L03), πετυχαίνει πολύ καλύτερη ποιότητα εγγραφής με δαύτο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.