Jump to content


Προτείνετε το καλύτερο CD/DVD READER??


Infotech

Recommended Posts

Ανοίγω το θέμα αυτό με αφορμή τον Γολγοθά που τράβηξα με κάποια BACKUP cds 5ετίας. Έχω ένα ASUS DRW1814BL και ένα LG GH22NS30 και τα δύο με ενημερωμένες firmware και πλήρως λειτουργικά. Όταν όμως χρειάστηκε να διαβάσω τα εν λόγω CDs μου βγάλανε την πίστη! Να τονίσω ότι τα δισκάκια είναι Verbatim,Sony και TDK και την τελευταία φορά που τα είχα χρησιμοποιήσει (σε παλαιότερο σύστημα) ήταν μια χαρά.

Anyway δεν ζητάω να μου βρείτε λύση για αυτό αλλά να προτείνετε βάσει εμπειριών (και μή) το καλύτερο κατά την γνώμη σας DVD-Rewriter που να είναι καλό σε ανάγνωση CDs και DVDs.

Link to comment
Share on other sites

Plextor. Απλά είναι πάντα οι πρώτοι και οι καλύτεροι. Το μόνο μείον είναι η τιμή αλλά τα αξίζουν τα παραπάνω χρήματα.

Καποτε ισχυε αυτο δυστυχως.

Πλεον απλως αγοραζεις ενα των 16-20€ και ξερεις οτι σε ενα χρονο θελει αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ παλιά Plextor που ακόμα και σήμερα λειτουργούν όπως την πρώτη μέρα.

Και μην ξεχνάμε την εγγύηση που την χρειάστηκα μία φορά και μέσα σε 3 μέρες (ίσως και 2)

είχα καινούριο στο σπίτι μου μετά από ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nec RW ND 3520A είναι λίγο παλιό.http://www.cdrinfo.com/Sections/Reviews/Specific.aspx?ArticleId=12314 μου διαβαζει οσα δισκακια δεν μπορουν να διαβασουν τα αλλα 2 που εχω,ακομη και πολυ γρατσουνισμενα,χωρις κανενα προβλημα:

LG GH22NS50

SONY OPTIARC AD-7240S

και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το NEC , το εχω περιπου 5 χρονια , ενω το Sony το αλλαξα 2 φορες μεσα σε 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω το θέμα αυτό με αφορμή τον Γολγοθά που τράβηξα με κάποια BACKUP cds 5ετίας. Έχω ένα ASUS DRW1814BL και ένα LG GH22NS30 και τα δύο με ενημερωμένες firmware και πλήρως λειτουργικά. Όταν όμως χρειάστηκε να διαβάσω τα εν λόγω CDs μου βγάλανε την πίστη! Να τονίσω ότι τα δισκάκια είναι Verbatim,Sony και TDK και την τελευταία φορά που τα είχα χρησιμοποιήσει (σε παλαιότερο σύστημα) ήταν μια χαρά.

Anyway δεν ζητάω να μου βρείτε λύση για αυτό αλλά να προτείνετε βάσει εμπειριών (και μή) το καλύτερο κατά την γνώμη σας DVD-Rewriter που να είναι καλό σε ανάγνωση CDs και DVDs.

Βασικά δεν είναι πρόβλημα του recorder. Τα δισκάκια έχουν χρόνο ζωής, και ανάλογα το περιβάλλον, υπάρχουν περιπτώσεις να σου χαλάσουν σε μια 3ετία μέσα χωρίς να τα χρησιμοποιείς.

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να ψάξεις για κάποιο αθόρυβο recorder, μιας και πλέον το να γράψει ένα dvd σε 2 λεπτά ή σε 2 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα είναι μικρή διαφορά. Το να θες να δεις τα πρώτα γενέθλια του γιού σου όμως από το drive το οποίο να κάνει λες και είναι χορτοκοπτικό είναι πρόβλημα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα Δισκακια Για Να Μπορουν Να Διαβαστουν Στης Περισσοτερες Συσκευες Πρεπει :

1)Να Τα Γραφεις Οσο Πιο Αργα Γινεται Για Να Αποφευγονται Τα Σφαλματα Αλλωστε Οι Ταχυτητες Εγραφης Δεν Ειναι Πραγματικες.

2)Το Δισκακη Να Μην Το Κανεις "On The Fly" Αντιγραφη

3)Να Το Γραφεις Παντα Σε "Dick At Once Mode" Και Να Κανεις "Finalize The CD"

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω το θέμα αυτό με αφορμή τον Γολγοθά που τράβηξα με κάποια BACKUP cds 5ετίας. Έχω ένα ASUS DRW1814BL και ένα LG GH22NS30 και τα δύο με ενημερωμένες firmware και πλήρως λειτουργικά. Όταν όμως χρειάστηκε να διαβάσω τα εν λόγω CDs μου βγάλανε την πίστη! Να τονίσω ότι τα δισκάκια είναι Verbatim,Sony και TDK και την τελευταία φορά που τα είχα χρησιμοποιήσει (σε παλαιότερο σύστημα) ήταν μια χαρά.

Anyway δεν ζητάω να μου βρείτε λύση για αυτό αλλά να προτείνετε βάσει εμπειριών (και μή) το καλύτερο κατά την γνώμη σας DVD-Rewriter που να είναι καλό σε ανάγνωση CDs και DVDs.

Τα cd από κάτω σε τι κατάσταση ήταν; Δοκίμασες να τα καθαρίσεις ακτινωτά από μέσα προς τα έξω με κάποιο μαλακό πανί; Να ξέρεις ότι όσο σημαντικό να κρατάς σε καλή κατάσταση το κάτω μέρος, άλλο τόσο πρέπει να προσέχεις και το πάνω μέρος (μακρυά από υγρασία κτλ) μιας και εκεί είναι που αποθηκεύονται οι πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Από κάπου είχε πάρει το αυτί μου ότι υπάρχει μια αλοιφή που "επουλώνει" τις γρατζουνιες... και ότι αν βάλεις το CD/DVD στην κατάψυξη, τότε διαβάζονται ποιο καλά, τώρα δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Αστρολάβε:

τα δισκάκια είναι σε πάρα πολύ κατάσταση μιάς και μία που τα έγραψα και μία που μπήκαν στην jewel case θήκη τους. Έκανα έναν πρόχειρο καθαρισμό περισσότερο για την ιδέα αλλά πραγματικά είναι πεντακάθαρα (μέχρι που το έβαλα και στο scanner για να δώ αν όντως είναι καθαρό).

NafestM:

όντως αυτά που λες είναι σωστά και πάντα τα ακολουθώ αλλά τα συγκεκριμένα δισκάκια ήταν από τον σκληρό κατευθείαν, δεν υπάρχει ζήτημα "on the fly" όπως εννοείται έχω κάνει finalize. Τι άλλο πια; Τώρα όσον αφορά την ταχύτητα εγγραφής ποτέ δεν γράφω στην μέγιστη ούτε του Recorder μα ούτε και του εγγράψιμου δίσκου.

Όλα προβλεπέ ρε γμτ και παρ'αυτά πάλι τζίφος!

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να ψάξεις για κάποιο αθόρυβο recorder, μιας και πλέον το να γράψει ένα dvd σε 2 λεπτά ή σε 2 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα είναι μικρή διαφορά. Το να θες να δεις τα πρώτα γενέθλια του γιού σου όμως από το drive το οποίο να κάνει λες και είναι χορτοκοπτικό είναι πρόβλημα. ;)

Δεν έχω πρόβλημα με τον θόρυβο, πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

μου κινησε την περιεργια αυτο το thread ...

να ψαξω να βρω καποια παλιoτερα thread απο καποιον Hemispasm (γνωστος μαλλον μονο στους παλιους)

To θεμα αφορα την ποιοτητα εγγραφης που επιτυγχανει το εκαστοτε dvdrw σε εκαστε δισκακι σε διαφορες ταχυτητες(και με εκαστοτε firmware για οσους αρεσκονται να αλλαζουν)

εδω το παλιο το thread.

Και εδω πληρεις επεξηγησεις

Υ.Γ

Σκαναρισμα του δισκου μπορεις να κανεις και με το quality check που εχει το discspeed του Nero (αρκει να υποστηριζεται το drive σου)

Περα απο Kprobe δλδ..

Link to comment
Share on other sites

για μενα τα οπτικα αρχιζουν και πεθαινουν.χρησιμα ακομα αλλα με τους εξωτερικους σκληρους μου φαινεται παλαιοληθικο να βαλω ενα dvd στο pc να δω ταινια η καποιο game!

Link to comment
Share on other sites

για μενα τα οπτικα αρχιζουν και πεθαινουν.χρησιμα ακομα αλλα με τους εξωτερικους σκληρους μου φαινεται παλαιοληθικο να βαλω ενα dvd στο pc να δω ταινια η καποιο game!

Δεν με βοηθάς όμως βρε Λάπρο. Το πρόβλημά μου είναι τα υπάρχονται "παλαιολιθικά" όπως λες. Δηλαδή αν έχεις κάτι σημαντικό από την προηγούμενη 5ετία εσύ το πετάς;

Λοιπόν ας επανέλθω στο αρχικό ερώτημα...

Παρακαλώ αν έχετε να προτείνετε κάποιο καλό CD-DVD R-RW που να διαβάζει καλά.

Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφερει και μενα το θεμα,αφου το σατα dvd/rw που εχω παθαινει λουγκανο οποτε του καπνισει .Το τελευταιο που μου εκανε ηταν να αρνηται (και ακομα το κανει) να διαβασει το dvd με τους drivers της καινουργια μου μητρικης.Την επομενη φορα εχει πεταμα με σφεντονα.

Link to comment
Share on other sites

Taiyo Yuden 50 disc pack/Single layer 4,7gb x 100 disks (470gb) = 65 euros

Taiyo Yuden 50 disc pack/Dual layer 9,6gb x 50 disks (470gb) = 82 euros

+ το DVD/RW (περίπου κανά 20άρι)!

Seagate 500GB ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ δίσκος = 63 Ευρώ (δηλαδή 7,93 ευρώ/gb)

Και σου μένει και ο δίσκος...

Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

Υ.Γ. Τα DVD/RW γενικά είναι πιο αργά σε reading από τα απλά DVD/ROM. Μην περίμένεις και πολλά... Δες τα LG πάντως.

Πάντως καλύτερα να πάρεις DVD player που διαβνάζει από USB stick παρά να γράφεις σε δισκάκια. Εκτός του κόστους συνήθως μετά την πενταετία τα "παίζουν"... Ακόμα και τα Taiyo Yuden.

Εγώ το έχω κόψει το άθλημα πλέον, προτιμώ τους external hdd's. Δεν συμφέρει και από κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εγω την 100αδα την βλεπω καπου στα 30ευρω ισως και πιο κατω??

Υπολόγισα με τα TY watershield που γράφονται στα 16x.

Περίπου στα 22 ευρώ πάνε τα 100 TY τα απλά χωρίς θήκη με max speed εγγραφής τα 8x (τα οποία δεν τα αγοράζω γιατί βαριέμαι να περιμένω να γραφτούνε).

Προφανώς άλλες μάρκες ξεφτίλα δεν τις κοιτάω καν (TDK, Philips, Verbatim κ.λ.π. δεν τα αγοραζω καν. Αν και τα Verbatim όσα έχουν Mitsubishi coating είναι πολύ καλά αλλά άντε βρες τα).

Link to comment
Share on other sites

αυτα σου κανουν??

Offtopic: Αυτά δουλεύω κι εγώ χρόνια, αλλά δεν μου έχουν βγει και τόσο καλά διαπίστωσα (όχι τόσο καλά όσο περίμενα τουλάχιστον). Σε tests που έκανα με το Nero έχουν αρκετά errors και μου έκανε και εντύπωση.

Όσον αφορά τις τιμές, υπάρχουν σαφώς και φτηνότερα δισκάκια δεν αντιλέγω. Αλλά όλα μετά από κάποια χρόνια θα φθαρούν. Και δεν μιλάω για δεκαετίες αλλά για 3-5 έτη. Για εμένα οι εξωτερικοί δίσκοι συμφέρουν έναντι των DVD discs.

Μιλάω από την ίδια θέση όπως όλοι μας. Κάποτε έγραφα δισκάκια, αλλά όταν είδα πόσα πλήρωνα διαπίστωσα πως δεν συμφέρουν εκτός αν γράφεις ελάχιστα μόνο για ειδικές περιπτώσεις. Αν για παράδειγμα θες να βλέπεις τις ταινίες σε απλά DVD players. Τότε σε βάθος χρόνου ίσως και να συμφέρει, αλλά αν γράφεις πολύ πράμα το κόστος μπορεί να φτάσει κοντά ή και σε κάποιες περιπτώσεις να ξεπεράσεις αυτό ενός δίσκου για ανάλογη χωρητικότητα. Εκτός αυτού πρέπει να συνυπολογίσουμε και τα κόστη των DVD/RW. Έχω παρατηρήσει πως τα φτηνά μοντέλα που έχουμε οι περισσότεροι δεν αντέχουν και πάρα πολλές εγγραφές...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.