Jump to content



Αγορά οθόνης για PC - Δίλημμα


wolfmandim

Recommended Posts

Χαιρετώ τα παληκάρια! Η 24άρα EIZO που προς το παρόν έχω παρουσίασε πρόβλημα και θα πρέπει στο άμεσο μέλλον να αντικατασταθεί. Εδώ εστιάζεται και το δίλημμά μου... Σκέφτομαι να την αντικαταστήσω με μία 32άρα Philips Full HD και κατά προτίμηση αυτήν (http://www.consumer.philips.com/c/televisions/9000-series-32-inch-full-hd-1080p-digital-tv-32pfl9604h_12/prd/gr/) . Αν και διανύουμε χαλεπούς καιρούς, οι τιμές στο Skroutz.gr δεν είναι απαγορευτικές.

Οι ενασχολήσεις μου στο PC είναι surfing, παιχνίδια κι ενίοτε παρακολούθηση κάποιων ταινιών. Πιθανόν να κάνω και σύνδεση RF για προγράματα TV. Η απόστασή μου από την οθόνη είναι στα 80-90 cm. Να ληφθεί υπόψη και το γεγονός της πρεσβυωπίας που έχω (σεβασμός, όλοι θα περάσουμε από εκεί κάποια στιγμή).

Πιστεύετε ότι η επιλογή αυτή θα με καλύψει κι ότι δεν θα "στραβωθώ" από τόσο κοντινή απόσταση; Παρακαλώ για εμπεριστατωμένες απόψεις κι αν είναι δυνατόν από άτομα που έχουν προηγούμενη εμπειρία από την διάσταση που με ενδιαφέρει!

Να ευχαριστήσω εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας! :T:

ΥΓ1. Χρησιμοποιώ Win7 Ultimate x64, Intel Q9650, 4 GB RAM και δύο ΑΤΙ 4870 σε διάταξη Crossfire.

ΥΓ2. Εχω κάτι με την Philips γι αυτό και κοιτάζω μόνο προς τα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγω προσωπικά είχα 32αρα στο pc για αρκετό καιρό, αλλά στο τέλος κουράστηκαν τα μάτια μου και πήγα σε 24αρα !! Βέβαια τότε καθόμουν αρκετές ώρες μπροστά από την οθόνη.. Σε άλλους αρέσει η μεγάλη οθόνη. Πιστεύω πως είναι προσωπική επιλογή του καθενός!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγω προσωπικά είχα 32αρα στο pc για αρκετό καιρό, αλλά στο τέλος κουράστηκαν τα μάτια μου και πήγα σε 24αρα !! Βέβαια τότε καθόμουν αρκετές ώρες μπροστά από την οθόνη.. Σε άλλους αρέσει η μεγάλη οθόνη. Πιστεύω πως είναι προσωπική επιλογή του καθενός!!

Με αναλύσεις είχες πρόβλημα; Φερ' ειπείν τώρα χρησιμοποιώ 1920χ1200, σε 32άρα Full HD η μέγιστη ανάλυση είναι 1900χ1080!

Link to comment
Share on other sites

ποια eizo εχεις?

και τι προβλημα σου εβγαλε?

για μενα σε 24αρα και οχι σε ποιο μεγαλη(32αρα) γιατι θα εισαι ετσι μετα απο καιρο :-O :sarcastic:

Το πρόβλημα... Είχα ένα επιτραπέζιο φωτιστικό πάνω από την οθόνη. Είχα βάλει να κατεβάσω κάτι και δίχως να το προσέξω η θερμοκρασία από το φωτιστικό έκαψε/έλιωσε το πλαστικό περίβλημα της EIZO. Η οθόνη δεν έχει πρόβλημα, όταν βλέπω το κάψιμο όμως μου σηκώνόνται οι τρίχες. Γι αυτό προγραμματίζω (μεσοπρόθεσμα) αλλαγή οθόνης! :(

Link to comment
Share on other sites

με τη 32 αρα θα στραβωθεις ειναι μεγαλη για pc μικρή για ταινίες.

μπορεις να παρεις βεβαια μια 37+ για ταινιες

και ενα πολυ οικονομικο 19αρι

4/3 και να εχεις δυο οθόνες

τωρα επειδη βλέπω είχες EIZO λογικα δεν θες να πέσεις σε

ποιοτητα

μπορεις να χτυπησεις μια Dell ,Μια Αpple, nec,hp

σε 24"-->30" και να τελειώσει εκεί το θέμα

υ.γ. παντως τηλεόραση μεγάλη (30+) με 1920*1200 δεν νομίζω να βρεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.