Jump to content



Σε αναζήτηση Powerline και Wi-Fi Router.


Jerry007

Recommended Posts

Ψάχνω ένα συνδυασμό Powerline και Wireless Router γύρω στα 120-140€.

Το σπίτι είναι τριόροφο και το modem με το internet είναι στο ισόγειο. Ουσιαστικά θέλω να τραβήξω internet με το Powerline στον πρώτο όροφο και μετά να το μοιράσω με Wi-Fi στο υπόλοιπο σπίτι.

Σε ένα thread του greekfragma είχα διαβάσει ότι αυτό είναι καλό

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Powerline/TP-LINK-TL-PA201-Powerline-Ethernet-Kit-200Mbps-TL-PA201-KIT.htm

Για router τώρα μου φάνηκαν καλά αυτά τα δύο:

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Routers/TP-LINK-Wireless-Router-N-Mimo-TL-WR941ND.htm

http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Modem-Router/Wireless-Routers/Belkin-F6D4230-Wireless-Router-N-150-150Mbps-F6D4230.htm

Το TP-Link φαίνεται να έχει καλά specs αλλά αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερ είναι ότι πάρω, να είναι Plug&Forget. Να το ρυθμίσω μια φορά και να λειτουργεί απροβλημάτιστα στο μέλλον.

Η αγορές θα γίνουν σύντομα, πείτε γνώμες :)

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που θες να περασεις απο τα powerline σημα για ConnX-TV η για τον αποκωδικοποιητη της ΟΝ, να σιγουρευτεις οτι υποστηριζουν unicast και multicast, αλλιως ΔΕΝ θα παιζει (παθων)...

Link to comment
Share on other sites

Στην προκειμένη περίπτωση θα πάρω ότι πάρω από Ελλάδα, και κατά προτίμηση από πλαίσιο.

Μπορείς να μου πεις τι διαφορές θα έβλεπα με εκείνα του gigabit και αυτό που επέλεξα στην χρήση που θα τους κάνω; Καθώς και το Xtreamer και το Router δεν πέρνουν πάνω από 100mbit.

Εκτός δηλαδή από την ιδέα ότι στο μέλλον δεν θα χρειαστεί να τα αντικαταστήσω για κάτι πιο γρήγορο.

Εντυπώσεις για τα TP-link υπάρχουν;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τα tp-link, τα 85αρια ομως...

Δεν εκανα τπτ για να παιξουν .. πραγματικα plug n play (and forget)

Αποδοση δν μπορω να πω γιατι τα χρησιμοποιω για να φερω το AWMN απο το μπαλκονι στο δωματιο και δν εχω ξεπερασει για κανενα λογο μονοψηφιο αριθμο mpbs..

Αναφερω επισης οτι τα 2 adapters ειναι σε πριζες που βρισκονται "κατω απο την ιδια ασφαλεια".. ( Καπου καποτε ειχα ακουσει οτι πρεπει να ειναι στην ιδια φαση για να παιξουν, αμα εχεις 3φασικο δλδ αμα δεν ειναι στην ιδια φαση δν παιζει.. αυτο δν το εψαξα γιατι δν με ενδιεφερε)

Link to comment
Share on other sites

θέλω το Router στον πάνω όροφο και το modem με το internet/γραμμή είναι στο ισόγειο. Μια άλλη λύση θα ήταν να περάσω ένα καλώδιο ethernet από την υδρορροή αλλά δεν θέλω να μπώ σε αυτή την διαδικασία γιατί θα πρέπει να κάνει τον κύκλο του σπιτιού για να καταλήξει εκεί που θέλω μετά :p

Ουσιαστικά αυτό θα κάνω

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

@@@@@|---Powerline---Router---Wifi--Laptop@@

@@@@@|@@@@@@@@@@|@@@@@@@@@@@

@@@@@|@@@@@@@@@@|_Ethernet--Xtreamer.

modem---@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Ελπίζω να πέρνεις μια ιδέα απο το "σχέδιο" :D

@Basilakis:Το σπίτι έχει τριφασικό κύκλωμα, κάθε όροφος με τον δικό του πίνακα. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

@Basilakis:Το σπίτι έχει τριφασικό κύκλωμα, κάθε όροφος με τον δικό του πίνακα. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;

να περάσω ένα καλώδιο ethernet από την υδρορροή

Αλλιως ξεχνα το δεν προκειται να δουλεψει κατι αλλο.

Αν ηταν στον ιδιο πινακα ισως γινοταν αλλα ετσι δεν γινεται

Link to comment
Share on other sites

Αμα δν κανω καποιο λαθος :cool:

Καθε φαση εχει και διαφορετικη καλωδιωση.Αρα δν εχεις συνεχεια αρα δν παιζει..

Κατι που θα μπορουσες να κανεις ειναι Hub στον πινακα

Εσυ που εχεις πολλους πινακες .. τρεχα γυρευε.

Το καλωδιακι μου φαινεται καλη λυση... στήνεις και gigabit δυκτιο για μεταφορες,nas κλπ κλπ

edit: sirdiman +1 :p

Edit 2 : Μπορεις να ανεβασεις το ethernet μεχρι ενα σημειο στον πανω οροφο ...και εκει να βαλεις το powerline (για να μην κανεις τον γυρο του σπιτιου)

Καπως ετσι το δουλευω και εγω : Ταρατσα-μπακλονι ethernet Μπαλκονι-δωματιο powerline.. ( Η μανα μου δν ηθελε να ακουσει για τρυπες στον τοιχο :p )

Link to comment
Share on other sites

τον ουδέτερο χρησιμοποιούν και αυτός πρέπει να είναι κοινός.

Για τέτοιες αποστάσεις αμόλα καλούμπα... κοινώς πέτα καλώδιιο καλύτερα (θωρακισμένο όμως γιατί σε καμιά βροχή...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.