Jump to content



Coolermaster RC690 + 5970 θα χωρέσει??


agelosLX

Recommended Posts

Παιδιά θα ήθελα τη βοήθειά σας (ειδικά των κατόχων της 5970) σχετικά με το αν θα χωρέσει η συγκεκριμένη κάρτα στο κουτάκι μου Coolermaster RC690...Ευχαριστώ!

υγ: Από το πλαίσιο δεν μπορούν να με κατατοπίσουν...άλλοι λένε χωράει άλλοι λένε δε χωράει!!

Link to comment
Share on other sites

για να σου δώσω να καταλάβεις εμενα στο χαφ το κουτί χωράει τσίμα τσίμα έχει 5 πόντους κενό πριν ακουμπήσει στους δίσκους το κουτί σου δεν το ξέρω . ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί σου δοκίμασες να το μετρήσεις για να έχεις μια ιδέα ;

Αν είσαι στο +1 με -1cm, είναι θολό το τοπίο.

αλλά

αν είσαι στο -3cm, το ξεχνάς

αν είσαι στο +3, είσαι άνετος

εχω βρεθεί στην ίδια φάση, και με το μέτρημα ήταν σαφές πως δε χωρούσε η κάρτα που ήθελα να πάρω, και έτσι κινήθηκα ανάλογα.

Ανέβασε και καμμία φωτό, μήπως έρθει καμμία ιδέα.

οι δίσκοι δε βολεύονται αλλού π.χ. ; το φατνίο τους αφαιρείται ;

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτοντας πως γνωρίζεις ακριβώς τις διαστάσεις της συγκεκριμένης 5970 και βάσει και του ύψους που βρίσκεται το PCI-E slot που θα την τοποθετήσεις ( HDD bay / 5.25" bay) και λαμβάνοτας υπόψιν και το παρακάτω (link):

CM690-VGAMaxWidth.jpg

πιστεύω πως μπορείς να δείς ότι έχεις 1cm διαθέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το αν εχει ψηλα τουλαχιστον 1 pci-x η μητρικη.Γιατι οπως ειπα και πιο πανω δεν θα βρισκει στους δισκους.Το θεμα ειναι αν ειναι πλατυ το κουτι ωστε να χωρεσει στο επανω bay ,το πλατος και οχι το μηκος της καρτας ειναι το προβλημα.Λογικα χωραει εφοσον ενα dvd-rom/rw ειναι πλατυτερο απο μια καρτα γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βασικά για να μπει στο πρώτο pci-e x16 έπρεπε να κόψω μία λαμαρίνα που περίσσευε πάνω από τους σκληρούς..το θέμα είναι όμως οτι ήταν βιδωμένo επάνω σε αυτήν την λαμαρίνα το σίδερο που στηρίζει τους σκληρούς, επομένως δεν μπορούσα να το κόψω..

Εν πάσει περιπτώσει πολύ βαβούρα + ότι θα ακουμπούσε αν την έβαζα σε πιό κάτω pci-e x16(3η συγκεκριμένα) οπότε πήρα μια asus 5870 με το πιστωτικό και έχω το κεφάλι μου ήσυχο..Μπορεί να αντιμετώπιζα και πρόβλημα υψηλής θερμοκρασίας με τόσο σφήνωμα εκεί οπότε λέω άστο.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη για την απορία μου που μπορει να είναι βλακώδης είναι και η ώρα περασμένη και κοιμάμαι όρθιος :lazy:, αλλά γιατί δεν άλλαζες και το κουτί;;;.... :dance3: τέλος πάντον μεγειά και καλοδούλευτη...:D

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το αν εχει ψηλα τουλαχιστον 1 pci-x η μητρικη.Γιατι οπως ειπα και πιο πανω δεν θα βρισκει στους δισκους.Το θεμα ειναι αν ειναι πλατυ το κουτι ωστε να χωρεσει στο επανω bay ,το πλατος και οχι το μηκος της καρτας ειναι το προβλημα.Λογικα χωραει εφοσον ενα dvd-rom/rw ειναι πλατυτερο απο μια καρτα γραφικων.

Γιατί το πλάτος είναι το πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βασικά για να μπει στο πρώτο pci-e x16 έπρεπε να κόψω μία λαμαρίνα που περίσσευε πάνω από τους σκληρούς..το θέμα είναι όμως οτι ήταν βιδωμένo επάνω σε αυτήν την λαμαρίνα το σίδερο που στηρίζει τους σκληρούς, επομένως δεν μπορούσα να το κόψω..

Εν πάσει περιπτώσει πολύ βαβούρα + ότι θα ακουμπούσε αν την έβαζα σε πιό κάτω pci-e x16(3η συγκεκριμένα) οπότε πήρα μια asus 5870 με το πιστωτικό και έχω το κεφάλι μου ήσυχο..Μπορεί να αντιμετώπιζα και πρόβλημα υψηλής θερμοκρασίας με τόσο σφήνωμα εκεί οπότε λέω άστο.

Καλορίζικη και σου εύχομαι σύντομα να τις ζευγαρώσει :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να το εξηγησω πιο απλα.

Ορίζω ( και κατά την άποψή μου οι περισσότεροι έτσι το ορίζουν ):

Μήκος = διάσταση κάρτας παράλληλη με το slot

Πλάτος= διάσταση κάρτας κάθετη στο slot, παράλληλη με το I/O plate

To μήκος στις κάρτες είναι ελεύθερη διάσταση, το πλάτος είναι προτυποποιημένο, τουλάχιστον όσων αφορά το πλάτος του PCB.

Για την συγκεκριμένη κάρτα δεν νομίζω ότι μπορώ να θυμηθώ ηλοποίηση που να ξεπερνάει το I/O plate της κάρτας σε πλάτος.

Επειδή το κουτί υπό συζήτηση δεν είναι κάποιο low-profile HTPC (για να περιορίζει το πλάτος), η συμβατότητα της κάρτας κατά το πλάτος είναι για μένα τουλάχιστον ζήτημα άνευ λόγου αναφοράς.

Σε όσες περιπτώσεις έχω διαβάσει τουλάχιστον, πρώτη φορά ακούω να θεωρείται συμβατότητα σε πλάτος πιό κρίσιμη από αυτήν στο μήκος.

Αν θέλεις προσπάθησε να εξηγήσεις πιό απλά τι εννοούσες, εγώ αυτό κατάλαβα ότι έλεγες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.