Jump to content



ΟΤΕ ή Forthnet?


MUL

Recommended Posts

Εγώ από Ξάνθη, έχω βάλει forthnet και στο γραφείο και στο σπίτι. Στο γραφείο μόνον internet και στο σπίτι τα πάντα όλα και είμαι πελάτης τους μπορεί και πάνω από 5χρόνια.

Είμαι 75-80% ευχαριστημένος με forthnet...από άποψη πραγματικής λειτουργικότητας.

Εξηγούμαι.

Αποσυνδέσεις ..δεν έχω.

Έχω όμως 3-4 σοβαρά περιστατικά το χρόνο διακοπής της γραμμής αλλά για λιγότερο από 1 εργάσιμη ημέρα στις 3.5 από τις 4 φορές. Η 0.5η φορά θα είναι για 2 εργάσιμες.

Στο τηλέφωνο, 8.5/10 φορές είναι άψογοι.

Τους κράζω σωστά, αλλά και τα σωστά τους τα λέω.

Καλό Ping σε counter-strike και γενικότερα καλό ping παρά το χαμηλό κλείδωμα.

Από έως 24 και γραφείο και σπίτι μου κλειδώνουν στα 13 με 10 το πολύ αντίστοιχα. Είναι ένα θέμα....που μου τη σπάει, αφού και τα κολλήμματά της στο streaming τα τρώει η γραμμή.

Κάτι που μου κάνει εντύπωση είναι πως όλοι κράζαμε τον πΟΤΕ...αλλά τελικά η ελεύθερη οικονομία-ανταγωνισμός μπλά-μπλά-μπλά...ξακινάει και τελειώνει στους υπαλλήλους των 700ευρώ....οπότε γυρνάμε στο στανταράκι τον πΟΤΕ...το έχουμε χάσει σαν έλληνες ή είναι η εντύπωσή μου...

Αν και δεν ξέρω τους άλλους παρόχους, εμένανε η forthnet μέχρι στιγμής έχει μια πραγματική λειτουγρικότητα καλή έως πολύ καλή και οι τύποι/τύπισες στα τηλέφωνα 7-7.5 στα 10 προσπαθούν για το καλύτερο. Έτσι πιστεύω πως συμβαίνει αφού θεωρώ δεδομένο το internet στα pc μου, είτε για δουλειά, είτε για διασκέδαση στο σπίτι.

Στις 24 Μαρτίου είχα για πρώτη φορά στο γραφείο κόλλημμα από το πουθενά χοντρό, πήρα τηλέφωνο...με τα πολλά κι αφού μίλησα (απλή κουβέντα όχι απαίτηση) με τον τοπικό αντιπρόσωπο της εταιρείας το θέμα πήρε μπρός στις 26/3 για όλη την εργάσιμη πάλι, αλλά τελικά στις 27/3 ήταν λυμένο με αποστολή τεχνικού στο γραφείο μου....ένα καλώδιο ήτανε....τέσπα...προσπαθώ να έχω μια θετική στάση στην προσπάθεια (την απρόσωπη κακά τα ψέματα) μέσω τηλεφώνου με τους κατά καιρούς υπαλλήλους αλλά όπως έχω διαπιστώσει κάνουν καλά τη δουλειά τους ή έστω διαπιστώνω πως προσπαθούν στην πράξη. Δεδομένης της αργίας της 25ης Μαρτίου πιστεύω πως με λίγη υπομονή το θετικό αποτέλεσμα και σε βάθος χρόνου (όχι δηλαδή σε μια μεμονομένη ημέρα) η forthnet προσπαθεί προς την σωστή κατεύθυνση.

Αυτά κι αναμένω για τα καλύτερα. :smoke:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

εγω εδω κ 2 χρονια εχω ον μενω ν.ιωνια εχω ακουσει πολλα προβληματα γενικα με την ον ποτε δεν ειχα προβληματα εγω παρα μονο στην αρχη κ αυτο ηταν με τα καλωδια του σπιτιου τα οποια αλλαχτηκαν με τα εφεδρικα κ τωρα κλειδωνω στα 14.5 απο τα 8 που κλειδωνε στις αρχες,πραγματικα πιστευω οτι παιζει ρολο κ η γειτονια που εισαι γιατι κ ενας φιλος που ηταν λιγο ποιο μακρια απο εμενα τραβαγε τα χιλια μυρια με την ον κανε το γνωστο γκαλοπ στη γειτονια σου να δεις ποια εταιρια επικρατει περισσοτερο κ πραξε αναλογως

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι αξίζει να το συζητάμε καν. Έχω εγκαταστήσει πάνω από 350 ADSL στη καριέρα μου, το 90% OTENET, οι άλλες λοιπές εταιρίες. Για αυτό το υπόλοιπο 10% παίζει να έχω ξαναπάει 2-3 φορές από εκεί ξανά για προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

τα καλωδια του σπιτιου τα οποια αλλαχτηκαν με τα εφεδρικα κ τωρα κλειδωνω στα 14.5 απο τα 8 που κλειδωνε στις αρχες

Δλδ τι άλλαξες ακριβώς και πώς???Ρωτάω μήπως μπορέσω και κάνω και εγώ τπτ τέτοιο και δω καμιά αύξηση από το πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι αξίζει να το συζητάμε καν. Έχω εγκαταστήσει πάνω από 350 ADSL στη καριέρα μου, το 90% OTENET, οι άλλες λοιπές εταιρίες. Για αυτό το υπόλοιπο 10% παίζει να έχω ξαναπάει 2-3 φορές από εκεί ξανά για προβλήματα.

Αν είσαι επαγγελματίας στο είδος, τότε όντως δεν χρειάζεται καν να το συζητάμε.

Αν πάντως ο ΟΤΕ είχε και καλύτερες τιμές, θα τους είχε σβήσει όλους.

Link to comment
Share on other sites

Είχα Forthnet 3,5 χρόνια. Από τότε που ενεργοποιήθηκε το "μέχρι 24Mbps" ο συγχρονισμός της γραμμής μου έχει πέσει μέσα σε 2 χρόνια σχεδόν 8 Mbps. Pings σε διαδικτυακά παιχνίδια πιάνω 100ρια (από servers ελληνικούς). Αύριο βάζω (για πρώτη φορά) Conn-X. Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Στην δικια μου περιπτωση, ειχα ΟΝ 1μιση χρονο και η ταχυτητα επεσε απο τα αρχικα 8-8.5 στα 6-6.5 λογω μεγάλων θορύβων γραμμηες 9ετσι μου ειπαν απο το helpdesk).

Εχω Forthnet 4 μηνες τωρα, ειμαι στα 10200 kbps και απο τοτε δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ προβλημα. Αυτα εγω...

Θα σου ελεγα να δοκιαμσεις εναλακτικο και αν δεν εισαι ευχαριστημενος να φυγεις μετα !

Link to comment
Share on other sites

Ψήνομαι για Forthnet ADSL Economy..15ευρώ για 6 μηνες και 25 για τους υπόλοιπους 6 μήνες...βαλε και 51 ευρώ η ενεργοποίησή σε νεα γραμμή δηλαδή 290 ευρώ για εναν χρόνο (καθαρά μονο το ιντερνετ)... Αν συγχρονίζω στην χειρότερη 8m τότε νομιζω πως θα αξίζει..γιατί ο (π)ΟΤΕ στα 2m βγαίνει 33 ευρώ(15 ευρώ παγιο και 17 το ιντερνετ) το μήνα και 35 ευρώ η ενεργοποίησή (αν θυμάμαι καλά τόσο ειναι η ενεργοποίησή στον ΟΤΕ) δηλαδή 430 περίπου ευρώ το χρόνο..:crazy_pilot: .....τελικά ειμαι πολύ ψύρας (θα πρέπει να το κοιταξω :baby:) να δουμε όμως ποσο καιρό θα κάνει η 4net Να ενεργοποιήσει την γραμμη :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω Forthnet εδώ και 3 χρόνια και έχω πάθει disconnect 2-3 όσο καιρό το έχω.Γενικά η ταχύτητα κυμένεται από 8Mbps έως 11Mbps.Εγώ είμαι ευχαριστημένος αλλά πιστεύω ότι ο ΟΤΕ είναι καλύτερος αφού όλες οι γραμμές είναι δικές του...Βέβαια εσύ αποφασίζεις....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Θεσσαλονίκη, εάν εξαιρέσεις το youtube που για κάποιο λόγο φορθνετ και youtube δεν πάνε και πολύ πακέτο, κλειδώνω στα 20, δεν είχα ούτε ένα disconnect χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος (σύνολο πρέπει να είχα τρια) και είμαι μαζί τους από το 2006.

Γενικά Θεσσαλονίκη πολύ καλύτερα τα πράματα. όλοι οι φίλοι μου έχουν ΟΤΕ και υπάρχει τουλάχιστον μια φορά το τρίμηνο που για κάποιον λόγο απλά δεν εχουν ιντερνετ...

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε.Ειναι και μεγαλο θεμα σε ποια περιοχη θα ειναι ο ανθρωπος εγω (οτε εχω) δεν λεω οτι ειμαι δυσαρεστημενος με τον ΟΤΕ γιατι δεν φταιει ο provider σαν υπηρεσια αλλα τα καλωδια που ειναι προπολεμικα και ερχονται 3.5 χλμ μακρια απο το σπιτι μου.Αρα και τα 700-800kb/s και παλι καλα ειναι (με καποια disconnects τα οποια ομως δεν με ενοχλουν).Αν ημουν με αλλο παροχο πιστευω μαξ 5 θα επιανα...

Link to comment
Share on other sites

Fail:fist:....στο σπίτι ο προηγούμενος ενοικιαστής (γρια) ξέχασε να κάνει διακοπή στον π(ΟΤΕ) :suicide: ..δηλαδή ελεος...:wall: τωρα έτσι για πλάκα λεω παω στην 4net να δω αν μπλέξουν τα μπουτια τους να γελαώ :getlost:...

Ξέρεις κανείς πόσες μέρες κάνει η διακοπή να πραγματοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.