Jump to content



Εχω δικιο? Plz help


icy20

Recommended Posts

Για πειτε ρε παληκαρια γιατι θα ξεχασω αυτα που ξερω.Εχω στο καθημερινο μηχανημα ενα asus h55 board + i3 530 + kingston ddr3/1333 2x2gb

Ολα καλα μεχρι εδω.Τις τελευταιες μερες εχω το εξης...Τον υπολογιστη τον αφηνω ανοιχτο ολη μερα οκ?

Γυρναω διαφορες μερες και τον βρισκω σε αλλη κατασταση ( εν ολιγοις εχει φαει επανεκκινιση)

Μια φορα κιολας τον βρηκα κλειστο ενω τον εχω βαλει απο το bios allways on...Ε εκεινη τη φορα τον ανοιγω και τι βλεπω artifacts...

Αλλαζω τις μνημες εφοσον η μνημη της vga παιρνει απο εκει και πανε τα artifacts...ΟΚ λεω οι μνημες θα ηταν...

Τωρα δεν μου βγαζει ποτε artifacts στο bios αλλα κολλαει και τρωει επανεκκινιση και 2-3 φορες που τυχαινε να το δουλευα μου βγαζει πολλα παραλληλογραμμακια πανω αριστερα κολλαει και restart...ΟΚ ειναι μαλλον η vga πιστευω αλλα το θεμα ειναι τι αλλαζω?Τον επεξεργαστη (στον οποιο ειναι η καρτα) η το motherboard???

Η κανω καπου λαθος στην σκεψη μου και εχετε καποια αλλη προταση?

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι Oced , γυρνα το στα κανονικα ολα το μηχανημα να δεις αν στο κανει και εκει...

και γενικως δες θερμοκρασιες επεξεργαστη και στοκ ολα τα ρευματα.Να δεις απλως

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλλάξεις την σύνδεση με την οθόνη (δηλ. αν έχει HDMI βάλε DVI ή VGA και το αντίθετο). Μπορεί να είναι και χαζομάρα αυτό που λέω αλλά δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αυτο μαλλον.Το pc το εχω σε kvm switch με αλλο pc το οποιο παιζει παντα σωστα και δεν κολλαει.Θα δοκιμασω παντως να το βαλω αντι για το hdmi που το εχω τωρα στο dvi...

Link to comment
Share on other sites

To πρωτο που θα δοκιμαζα θα ηταν να παιξω με ενα dimmακι μνημης... αλλα αυτο με τα artifacts δεν μου κανει...

Μηπως αν καβαντζωνες καμια οτι να ναι καρτα γραφικων απο κανεναν γνωστο?

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα είναι σε UPS; Στο BIOS υπάρχει μια ρύθμισης last state after power lost κάτι. Με λίγα λόγια αν κοπεί στιγμιαία το ρεύμα το μηχάνημα ξαναμπουτάρει και δεν μένει κλειστό. Αν είναι σε UPS θα δοκίμαζα να τα βάλω όλα σε ένα πάγκο με το minimum configuration για να τρέξει το μηχηνυμα και θα άρχιζα το debugging. Απενεργοποίηση κάρτας ήχου, δικτύου θυρών, δοκιμή επίσης με την ενσωματωμένη αν έχει

Link to comment
Share on other sites

Με ενα dimm μπορω να δοκιμασω.Καρτα γραφικων καπου εχω κατι ξεχασμενες χ600.Το pc ειναι πανω σε ups και να εχω το last state after power down on...Το θεμα ειναι το pc να δουλευει με ολα enabled (sound-lan κτλ) γιατι με αυτα δουλευω

Link to comment
Share on other sites

Αρα ψάξου και για θέμα software.

κάποιο πρόγραμμα που πάει να κάνει update και έχει πρόβλημα ;

κάποιο scheduled task των windows, που αρχίζει σε άσχετη φάση και δημιουργεί πρόβλημα ;

ο event viewer είναι καθαρός ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις μερες θα το ψαξω καλυτερα.Αφησα μονο μια ΑΛΛΗ μνημη πανω σε αλλο dimm και απενεργοποιησα την audio card...Σημερα θα κανω και bios update γιατι ειδα οτι εχει βγει νεο και οτι κανει fix incompatibility με μερικες μνημες...

Link to comment
Share on other sites

Update: Μετα απο 3-4 μερες με: νεο bios + τελειως αλλες μνημες και ρυθμιση χειροκινητη 25 σε ενα timing που το ενα dimm εχει spd 25 και το αλλο 24 δεν εχει κολλησει.Τωρα μη με ρωτησετε ποιο απο ολα διορθωσε το θεμα δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.