Jump to content



Official Battlefield 3 Thread


Jaco

Recommended Posts

Server R18 had a crashbug in it. We have resolved it, and will soon send out server R19 to the RSPs.

A few RSPs will be trialling the server during this evening/morning. The new server update will begin rollout with all RSPs during Tuesday if no gotchas are found.

Changelog

Fixed the most common server crash. The story behind this one is fairly convoluted:

When a player begins the process of joining a server, the server will begin buffering some kinds of information in anticipation of the player completing the loading & joining phase. However, players sometimes get stuck in the loading screen. This makes the server buffer more and more info for that player. A side effect of this is a temporary resource leak in the game server. The leak is immediately restored if the server changes map, or the player completes loading, or the player shuts down the game client. However if a player manages to remain stuck for 30+ minutes in loading on a server with lots of activity and the server doesn’t end the round, then the server could run out of the particular resource – it would then crash.

The new server version will forcibly disconnect clients which are threatening to exhaust that particular resource. With this change in place, we do not know of anything that would make high-ticket servers less stable than normal-ticket servers.

Long banlists will not crash the server.

The banlist supports up to 10.000 entries now. This limit can be raised in the future.

The banList.list command has been modified to return at most 100 entries at a time (similar to how BC2 PC’s banList.list command works).

Any administrative tools will need to be updated to be able to see more than the first 100 entries.

Corrections to the banlist documentation.

Docs

The R18 documentation applies to R19 as well. It can be found here: http://static.cdn.ea.com/dice/u/f/bfbc2/tmp/BF3_PC_Server_R18_902705_Docs_ServerAdministrator.zip [static.cdn.ea.com]

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω μου θύμισε άλλη μια απορία μου. Τρέχω πιο γρήγορα με μαχαίρι, απ' ότι με όπλο ή RPG;
Σου φαινεται οτι με το οπλο τρεχεις πιο γρηγορα αλλά δεν ισχυει...
Link to comment
Share on other sites

Άρα τρέχω με όλα το ίδιο; Ποιο το νόημα να τρέχω έχοντας το μαχαίρι συνέχεια έξω τότε;
Ναι. Νοημα εχει οταν εισαι ο [MENTION=2526]Nephiλiμ[/MENTION] και κυνηγας σε ολη την πιστα να εκδικηθεις αυτον που σε μαχαιρωσε :hehe:
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Νοημα εχει οταν εισαι ο [MENTION=2526]Nephiλiμ[/MENTION] και κυνηγας σε ολη την πιστα να εκδικηθεις αυτον που σε μαχαιρωσε :hehe:

πφ.Σπανια με σφαζουνε, αλλα οποιος την κανει την κοτσανα απλα θα του ρθει Χ5.:p

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε. Ποτέ δεν κατάλαβα τον κόσμο που παραπονιέται για τους cheaters και συνεχίζει να spawnάρει παίζοντας στην ουσία το παιχνίδι τους. Ο cheater για αυτό έχει μπει, για να κάνει ένα 100-0 και να φύγει. Αν κάνεις συνεχώς spawn είσαι άξιος της μοίρας σου. Κανονικά θέλει no-spawn από όλους μέχρι να φύγει ο τριμάλακας. Ειδικά σε TDM δεν επηρεάζει καθόλου τη ροή του ματς.

Ο άλλος έφτιαξε και 12λεπτο vid, μιλάμε για φοβερό μαζοχισμό/ηλιθιότητα.

ΥΓ. Underslung Rail είναι η σωστή ορολογία για το GL :)

__________________

Tα πάντα ρει - Ηράκλειτος

Τα πάντα όλα - Αλέφαντος

τα παντα ρει μωρη-gousias φιλος Ηρακλειτου k στα καπακια αυτο ([ame=http://www.youtube.com/watch?v=-3d6yl4IPXM]Basilhs Karras - An eisaste oles sas sostes - YouTube[/ame])

οσο για το ριπορτ που λετε εχθες πρεπει να φαγα το πρωτο μου (δεν κανει τιποτα για τα ματια του κοσμου ειναι)

Link to comment
Share on other sites

οσο για το ριπορτ που λετε εχθες πρεπει να φαγα το πρωτο μου (δεν κανει τιποτα για τα ματια του κοσμου ειναι)

Νομίζω, ή καλλίτερα, θέλω να πιστεύω, ότι δεν είναι για τα μάτια του κόσμου. Παίζουν διάφορα ρόλο. Πχ:

Άμα σε κάνει report ένας, δεν ασχολείται κανείς.

Άμα σα κάνουν πολλοί, ΙΣΩΣ το κοιτάξουν.

Αν σε κάνει ban server, ΙΣΩΣ το κοιτάξουν.

Αν σε κάνει ban ccg stream, pb, κλπ, τότε θα δώσουν σημασία.

Αν σε κάνουν ban αρκετοί servers, θα ελέγξουν στατιστικά και μπορεί να σε κόψουν.

Λογικό με τόσους χιλιάδες παίκτες να μην ασχολούνται με τον καθένα κι επίσης λογικό να χρειάζεται και ανθρώπινος έλεγχος πριν αποκλείσουν κάποιον εντελώς αφού οι αυτοματισμοί δεν είναι 100% σωστοί.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις ενός noobα:

- Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τα motion sensors του BC2;

- Πως καταστρέφω τις νάρκες; (δοκίμασα να τις πυροβολήσω)

- Πως εντοπίζω τα claymores ώστε να βγαίνουν στον χάρτη;

- Τα squad specializations ισχύουν σε όλο το squad ή μόνο σε όσους είναι σε κάποια ακτίνα από αυτόν που τα έχει;

- Υπάρχει αντίστοιχο μαρκάρισμα για άρματα όπως το tracer dart του BC2;

- Πως βάζω underbarrel granade launcer;

- Πόσα mobile spawn points μπορείς να βάλεις και για πόσο κρατάνε;

- Μπορείς να πετάξεις C4 πιο μακρυά από τα 50 εκατοστά η πρέπει να ακουμπάς το άρμα σχεδόν για να το πετύχεις;

- Τελικά ο squad leader τι επιπλέον έχει;

Και κάποιες παρατηρήσεις (χαζές ίσως) μετά από τις λίγες ώρες που έχω παίξει

- Νιώθω ότι τα όπλα αλλάζουν μεταξύ τους δύσκολα

- Το να σηκώσεις το κιτ κάποιου άλλου από κάτω μου φαίνεται αργεί πολύ

- Σε μεγάλους χάρτες με λίγους παίχτες νιώθω ότι ψάχνω βελόνα στα άχυρα.

- Το να ξεκινήσεις να παίζεις με ελικόπτερα και αεροπλάνα τώρα που άλλοι έχουν ξεκλειδώσει τα πάντα και εσύ τίποτα είναι απαγορευτικό

- Δεν υπάρχει περίπτωση να ρίξεις αεροπλάνο/ελικόπτερο μόνος σου

Just sayin...

Γενικά ρε ...μώτι δεν με τραβάει. Η μόνη αφορμή που έχω και παίζω είναι γιατί μπαίνω με κάτι φίλους και ..λακιζόμαστε... :/

Η ποιο σωστή κουβέντα που μου είχε πει φίλος αεροπλανάς τον 1ο καιρο όταν έπαιζα μόνο infantry... "ανέβασε τα αεροπλάνα τώρα που δεν τα έχει ξεκλειδώσει κανείς, γιατί μετά θα "βελάξεις" να τα ξεκλειδώσεις.." , πόσο δίκιο είχε... χωρίς ούτε καν flares, μόλις άκουγα τον ήχο του incoming... απλά έκανα eject... :S. Λύση...?(επειδή το flight time στο αεροπλάνο ΔΕΝ σου δίνει unlocks), όπως σου είπαν και πιο πάνω, server με λίγα σχετικά άτομα, (π.χ. 16) όπου οι "pro" δεν είναι τόσο συχνό φαινόμενο... ;) και είναι αρκετά πιο εύκολο να πάρεις τα 2 disable+destroy που χρειάζεσαι για τα flares, αν δε, καταρίψεις και "kinder εκπληξη" ελικοπτεράκι γεμάτο, με x2 έχεις και τα Heat Seekers, και μπορείς να "κολυμπήσεις" πλέον με αρκετή αυτοπεποίηθηση παντού. ;)

υ.γ.> για τα ελικόπτερα, 100 μέλη του TheLab.gr platoon, συνιστούν shooterakis, αυτοί ξέρουν :D

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, ή καλλίτερα, θέλω να πιστεύω, ότι δεν είναι για τα μάτια του κόσμου. Παίζουν διάφορα ρόλο. Πχ:

Άμα σε κάνει report ένας, δεν ασχολείται κανείς.

Άμα σα κάνουν πολλοί, ΙΣΩΣ το κοιτάξουν.

Αν σε κάνει ban server, ΙΣΩΣ το κοιτάξουν.

Αν σε κάνει ban ccg stream, pb, κλπ, τότε θα δώσουν σημασία.

Αν σε κάνουν ban αρκετοί servers, θα ελέγξουν στατιστικά και μπορεί να σε κόψουν.

Λογικό με τόσους χιλιάδες παίκτες να μην ασχολούνται με τον καθένα κι επίσης λογικό να χρειάζεται και ανθρώπινος έλεγχος πριν αποκλείσουν κάποιον εντελώς αφού οι αυτοματισμοί δεν είναι 100% σωστοί.

α μακαρι δε λεω...αλλα με ανησυχει που ενω ο αλλος βγαζει ολοκληρο βιντεο με το νικ του κανονικα νa κλεβει kai το προφιλ του δουλευει μια χαρα ..

Έγινε επεξεργασία από gousias1979
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες τι φάση με το battlefield 3 τώρα; Με kickarei συνέχεια όταν πάω να μπω και λεει "game disconnected: you were kicked by PunkBuster. Stated reason: PunkBuster kicked player 'dexter20csgr' (for 0 minutes) ... RESTRICTION: Service Communication Failure: PnkBstrB.exe driver failure (PnkBstrK.sys) ffab"

wtf?

Και update το pb έκανα και πάλι τπτ... Διαβάζω ότι hackάρανε το pb κάτι τυπάδες AA (ανωνυμοι αλκοολικοί ;; :wassat: ) και ότι banάρανε random άτομα...

Και είχα όρεξη να παίξω λιγάκι !#@!$!%@

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες τι φάση με το battlefield 3 τώρα; Με kickarei συνέχεια όταν πάω να μπω και λεει "game disconnected: you were kicked by PunkBuster. Stated reason: PunkBuster kicked player 'dexter20csgr' (for 0 minutes) ... RESTRICTION: Service Communication Failure: PnkBstrB.exe driver failure (PnkBstrK.sys) ffab"

wtf?

Και update το pb έκανα και πάλι τπτ... Διαβάζω ότι hackάρανε το pb κάτι τυπάδες AA (ανωνυμοι αλκοολικοί ;; :wassat: ) και ότι banάρανε random άτομα...

Και είχα όρεξη να παίξω λιγάκι !#@!$!%@

Μην κλαιγεσαι σαν 7χρονο που δεν του πηραν σακα BEN10.:p

Ειπαμε εχουν θεμα.Θα φτιαχτει.

Δεν μπορει να γινει κατι γιαυτο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.