Jump to content



Official Battlefield 3 Thread


Jaco

Recommended Posts

Άμα έχεις ξεμείνει από σφαίρες και δε σου δίνει κανείς, δεν έχεις και πολλές εναλλακτικές.

Το καλύτερο είναι να πετύχεις support, να ρίξεις ammo, να πάρεις πάλι το δικό σου και να περιμένεις να γεμίσει. Αν δε σε φάει κανείς στο ενδιάμεσο. Το ίδιο κάνω αν δεν πετάνε οι assults medic kits.

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις ξεμείνει από σφαίρες και δε σου δίνει κανείς, δεν έχεις και πολλές εναλλακτικές.

Το καλύτερο είναι να πετύχεις support, να ρίξεις ammo, να πάρεις πάλι το δικό σου και να περιμένεις να γεμίσει. Αν δε σε φάει κανείς στο ενδιάμεσο. Το ίδιο κάνω αν δεν πετάνε οι assults medic kits.

και οχι μονο αν ξεμεινεις: μπορει να εισαι assault/support/recon και να εντοπισεις ενα αρμα που σε εχει στριμωξει. μπορεις να παρεις τα οπλα ενος engineer και να το ρουκεταρεις. η μπορει σε ενα σημειο να ειστε στριμωγμενοι αρκετοι , να εχεις τρεις τεσσερις νεκρους διπλα σου και να παρεις το kit ενος assault και να κανεις revive κοσμο (αυτο το εχω κανει). ή να βρεις εναν νεκρο recon σε ενα πολυ καλο spot να του παρεις τον εξοπλισμο και να βαλεις εκει ενα respawn point (και αυτο το εχω κανει).

το BF3 ειναι -πιστευω- ετσι σχεδιασμενο ωστε εκμεταλλευεται ακριβως αυτον τον τροπο παιχνιδιου, δεν ειναι CoD οπου ο μονος λογος να παρεις οπλο απο κατω ειναι οτι σου εχουν τελειωσει τα δικα σου πυρομαχικα ή οτι εχει καλυτερες αναβαθμισεις και perks.

οσον αφορα τα ακουστικα που ρωταει παραπανω ο φιλος, ενα καλο ζευγαρι TRUE 5.1 ακουστικων, βοηθαει γενικα στο gaming αλλα και σε αλλα (πχ ταινιες ή ακομα και στις μουσικες που ειναι πολυκαναλικες)

στο BF3, προσωπικα δεν με βοηθαει τοσο πολυ οσο σε αλλα games παρα τον γενικως φανταστικο ηχο του παιχνιδιου. αυτο συμβαινει επειδη συνηθως γινεται της ταναπου σχεδον παντου και σου ερχονται συνεχως ηχοι αλλα και επειδη ενω μεν ακους σχεδον παντα τις δικες σου πατημασιες (ή το κολυμπι) σε ολα σχεδον τα εδαφη, σπανιως εως ποτε δεν ακους τις πατημασιες των αλλων, ακομα και αν χοροπηδουν ακριβως πισω σου. ακους σχεδον ολες τις σφαιρες που εξοστρακιζονται αλλα δεν μπορεις να καταλαβεiς την κατευθυνση (τουλαχιστον οχι τοσο οσο σε αλλα παιχνιδια)

πιστευω οτι επιτηδες το εχουν φτιαξει ετσι, για να ειναι "stealth" και να βασιζεσαι περισσοτερο στο μινιμαπ. αυτος ειναι και ο λογος που -κατα την αποψη μου- απουσιαζει απο το παιχνιδι το record theater, το spectator mode και η killcam που δειχνει αυτο ακριβως που εβλεπε αυτος που σε σκοτωσε και οχι τη θεση του που πολλες φορες δεν σου δινει πολλα στοιχεια για το που ειναι και πως σε ειδε/σημαδεψε.

αν προκειται λοιπον ΜΟΝΟ για το BF3, ενα ζευγαρι καλα στερεοφωνικα ακουστικα σου δινουν να καταλαβεις οτι θα καταλαβαινες και με 5.1 και δεν ειναι αναγκη για κατι παραπανω. γενικοτερα ομως τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πολυκαναλικα ακουστικα, ειναι must.

εμενα τα δικα μου ειναι αυτα: συμπεριφερονται κανονικα σαν 5.1 ηχεια, ακομα και οι συνδεση τους ειναι με τρια ζευγη ξεχωριστα για κανε καναλι (front-rear-midle/sub) και οχι με ενα απλο minijack ή (ακομα χειροτερα) με usb (συνδεση με usb σημαινει συνηθως παρακαμψη της καρτας ηχου του υπολογιστη, που τις μερες μας ακομα και οι φθηνοτερες mobos εχουν πολυ καλα on board sound)

σε συνδυασμο με την τιμη τους (τα πηρα 12 ευρα και με ξεχωριστο μικροφωνο δωρο στη συσκευασια) ειναι απο τις καλυτερες αγορες (αποδοση/τιμη) που εχω κανει στον υπολογιστη μου. φοβερα μπασα, σχεδον δονουνται οταν σκανε εκρηξεις στις σκαλες του μετρο. και σε αλλα παιχνιδια που εχουν σχεδιαστει καταλληλα (πχ MW3) μπορεις να καταλαβεις ακριβως απο που ερχεται ο καθε ηχος, σαν να εισαι πραγματικα μεσα στην πιστα. οτι κοντινοτερο σε πραγματικο 5.1 συστημα ηχειων που εχω ακουσει. φυσικα, ολα τα TRUE 5.1 Hp που εχει το αρθρο του tom που ρωταει ο φιλος, πιθανοτατα ειναι ακομα καλυτερα (αν κρινω απο τις τιμες τους προφανως εχουν καλυτερα speakers και η ποιοτητα του ηχου τους μαλλον ειναι ανωτερη)

σορυ για το σεντονι :p

Έγινε επεξεργασία από WiFi Thief
Link to comment
Share on other sites

Τα 5.1 ακουστικα ειναι για τα σκουπιδια.

Αυτο.:T:

θα μας εξηγησεις το λογο; θα μοιραστεις μαζι μας τις (κακες) εμπειριες ΣΟΥ;

θα ηταν πολυ προτιμοτερο απο μια ατακα ή ενα συνθημα. σεβαστη η γνωμη σου, αμα την τεκμηριωνες θα ηταν ακομα πιο σεβαστη... :T:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

και οχι μονο αν ξεμεινεις: μπορει να εισαι assault/support/recon και να εντοπισεις ενα αρμα που σε εχει στριμωξει. μπορεις να παρεις τα οπλα ενος engineer και να το ρουκεταρεις. η μπορει σε ενα σημειο να ειστε στριμωγμενοι αρκετοι , να εχεις τρεις τεσσερις νεκρους διπλα σου και να παρεις το kit ενος assault και να κανεις revive κοσμο (αυτο το εχω κανει). ή να βρεις εναν νεκρο recon σε ενα πολυ καλο spot να του παρεις τον εξοπλισμο και να βαλεις εκει ενα respawn point (και αυτο το εχω κανει).

το BF3 ειναι -πιστευω- ετσι σχεδιασμενο ωστε εκμεταλλευεται ακριβως αυτον τον τροπο παιχνιδιου, δεν ειναι CoD οπου ο μονος λογος να παρεις οπλο απο κατω ειναι οτι σου εχουν τελειωσει τα δικα σου πυρομαχικα ή οτι εχει καλυτερες αναβαθμισεις και perks.

Συμφωνώ απολύτως!

οσον αφορα τα ακουστικα που ρωταει παραπανω ο φιλος...

Δε διαφωνώ. Ίσως τα threads που αναφέρει ο [MENTION=2526]Nephiλiμ[/MENTION] να έχουν άλλη άποψη, αλλά εγώ δεν το έχω ψάξει.

Αυτό που έχω ψάξει εγώ είναι πως αν έχεις ΗΔΗ X-Fi, όπως αναφέρει ο [MENTION=14033]KostasNK[/MENTION] παραπάνω, δε θα πάρεις τίποτα περισσότερο από οποιαδήποτε 5.1 ακουστικά. Χρειάζεσαι μόνο ένα καλό ζευγάρι stereo ακουστικά και τέλος. Επίσης, όσον αφορά στα Plantronics Gamecon 367/377 που αναφέρει ο [MENTION=22166]fiestanik[/MENTION], εγώ τα επέστρεψα πίσω σε λιγότερο από 12 ώρες. Καλά για τα λεφτά τους (~40€), αλλά καμία σχέση με τα AKG των 50€ (ελάχιστη διαφορά) που είχα ήδη. Επειδή όμως ήθελα και μικρόφωνο, πήγα στα AKG GHS-1.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα αυτά εγω Plantronics | GameCom 367 αλλα δεν έχω προλάβει να τα δοκιμάσω.

έχω τα 377 (open-ear) και τα προτείνω σε όλους με κλειστά τα μάτια. Για τα λεφτά τους δεν θα βρεις καλύτερα σε ποιότητα ήχου + κατασκευή + άνεση (ως τώρα δεν έχω δει ακουστικά με ίδιο ή μεγαλύτερο μαξιλαράκι).

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζονται τίποτα ιδαίτερες ρυθμίσεις, γιατι εγω απλά τα σύνδεσα στην κάρτα ήχου. Θέλω κάποια στιγμή να τα δοκιμασω στο παιχνιδι με το μικρόφωνο

Link to comment
Share on other sites

[off topic]

Δε διαφωνώ. Ίσως τα threads που αναφέρει ο @Nephiλiμ να έχουν άλλη άποψη, αλλά εγώ δεν το έχω ψάξει.

Αυτό που έχω ψάξει εγώ είναι πως αν έχεις ΗΔΗ X-Fi, όπως αναφέρει ο @KostasNK παραπάνω, δε θα πάρεις τίποτα περισσότερο από οποιαδήποτε 5.1 ακουστικά. Χρειάζεσαι μόνο ένα καλό ζευγάρι stereo ακουστικά και τέλος. Επίσης, όσον αφορά στα Plantronics Gamecon 367/377 που αναφέρει ο @fiestanik, εγώ τα επέστρεψα πίσω σε λιγότερο από 12 ώρες. Καλά για τα λεφτά τους (~40€), αλλά καμία σχέση με τα AKG των 50€ (ελάχιστη διαφορά) που είχα ήδη. Επειδή όμως ήθελα και μικρόφωνο, πήγα στα AKG GHS-1.

καθε αποψη σεβαστη, το αυτι του καθενος και το πως αντιλαμβανεται (και) τον ηχο, ειναι υποκειμενικο. αλλωστε δεν μιλαμε για να ακουσουμε ηχους απο ηχογραφησεις αναφορας (το thread που εδωσε ο νεφελιμ και διαβασα ξεφευγει πολυ σε καποια posts και μου φαινεται σαν να διαβαζω το παλιο περιοδικο "ηχος") αλλα για το πως το αυτι μας αντιλαμβανεται τον surround ηχο.

εγω ειδα σε εκεινο το νημα τον νεφελιμ να λεει οτι ακουσε και true και virtual και δεν καταλαβε διαφορες (αν το καταλαβα καλα), και εδω να λεει οτι τα true ειναι σκουπιδια. :p

εγω σπανια εως ποτε δεν κανω προτασεις αγορας (το εκανα παλιοτερα σε αλλο φορουμ και το μετανιωσα, απο τη στιγμη που καποιος θα απορριψει ή θα αγορασει κατι που του προτεινω επειδη μου αρεσει και δεν μεινει ευχαριστημενος, αισθανομαι ασχημα αφου μιλαμε για λεφτα) και απλα λεω τις εμπειριες μου οπως τις αντιλαμβανομαι.

παντως, θα μου φανει πολυ παραξενο καποιος να εχει καλη discrete καρτα ηχου (διαβαζω για κατι x-fi και αλλες gaming sound cards) και να προτιμησει καποια λυση με digital (USB) συνδεση και ξεχωριστο audio driver απο την αναλογικη, παρακαμπτοντας στην ουσια το καλο hardware που εχει για να χρησιμοποιησει τον τροπο που ο κατασκευαστης των ακουστικων του επιλεγει για να εξομοιωσει surround ηχο στα ακουστικα του. πιστευω οτι οι αναλογικες συνδεσεις και οι ρυθμισεις απο την καρτα ηχου του ειναι προτιμοτερες.

εμενα τα δικα μου ακουστικα συμπεριφερονται (απο πλευρας συνδεσης-ρυθμισεων) σαν κανονικα ηχεια μεσα σε δυο earcup, και οπως ακριβως και τα αναλογικα 5.1 ηχεια ρυθμιζονται απο την καρτα ηχου του υπολογιστη μου.

εχω (μεταξυ αλλων) και usb (stereo) headphones (τα Microsoft LifeChat LX-3000) τα οποια συμπεριφερονται σαν ξεχωριστη καρτα ηχου. τα ειχα παρει για podcasting σε ραδιοφωνικο σταθμο (adslgr.com) αλλα ο ηχος τους ητανε απαραδεκτος, μαλλον λογω του usb, ακομα και τα φθηνιαρικα ακουστικα του περιπτερου ακουγοτανε καλυτερα επειδη μετεφεραν τον ηχο της sound card μου και οχι ηχο απο δικο τους driver...

σορυ για το οφ και δεν το συνεχιζω...(δεν θα το αρχιζα καν αν δεν μου φαινοταν "καπως" η απολυτοτητα ενος moderator ενος τεχνολογικου φορουμ στο οτι "τα 5.1 ειναι σκουπιδια και... τελος!!!" γιατι πιστευω οτι η πραγματικη τεχνολογια δεν ειναι ασπρο-μαυρο[/off topic]

:)

Έγινε επεξεργασία από WiFi Thief
Link to comment
Share on other sites

Οτι και να βαλετε απανω δεν μου γλυτωνετε.

fb21.png

Ειμαι ανηψιος του Sylvester Staline

[off topic]

εγω ειδα σε εκεινο το νημα τον νεφελιμ να λεει οτι ακουσε και true και virtual και δεν καταλαβε διαφορες (αν το καταλαβα καλα), και εδω να λεει οτι τα true ειναι σκουπιδια. :p

ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΛΕΕΙ?

Αν θυμαμαι καλα ειπα οτι ακουσα EAX TRUE (απο Creative) και ΕΑΧ emulated (απο ASUS) και δεν ακουσα διαφορα.

Απολυτοτητα το λες εσυ.Χαβαλε το λεω εγω.

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζονται τίποτα ιδαίτερες ρυθμίσεις, γιατι εγω απλά τα σύνδεσα στην κάρτα ήχου. Θέλω κάποια στιγμή να τα δοκιμασω στο παιχνιδι με το μικρόφωνο

τίποτα, plug&play

Link to comment
Share on other sites

[off topic]

(δεν θα το αρχιζα καν αν δεν μου φαινοταν "καπως" η απολυτοτητα ενος moderator ενος τεχνολογικου φορουμ στο οτι "τα 5.1 ειναι σκουπιδια και... τελος!!!" γιατι πιστευω οτι η πραγματικη τεχνολογια δεν ειναι ασπρο-μαυρο[/off topic]

:)

Το οτι εχει τιτλο moderator δεν σημαίνει κατι οπως επίσης απάντησε μονολεκτικά γιατι εχει πολυσυζητηθει το θέμα και ισως δεν εχει όρεξη-χρονο να απαντήσει με επιχειρήματα.

just some thoughts :T:

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να βαλετε απανω δεν μου γλυτωνετε.

fb21.png

Ειμαι ανηψιος του Sylvester Staline

ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΛΕΕΙ?

Αν θυμαμαι καλα ειπα οτι ακουσα EAX TRUE (απο Creative) και ΕΑΧ emulated (απο ASUS) και δεν ακουσα διαφορα.

Απολυτοτητα το λες εσυ.Χαβαλε το λεω εγω.

ΟΚ. λαθος καταλαβα. σορυ φιλε. :o

μπορεις να συνεχισεις τον χαβαλε... (ελπιζοντας οτι ο φιλος που ζητησε συμβουλη, θα καταλαβει τον χαβαλε σου...)

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχει τιτλο moderator δεν σημαίνει κατι οπως επίσης απάντησε μονολεκτικά γιατι εχει πολυσυζητηθει το θέμα και ισως δεν εχει όρεξη-χρονο να απαντήσει με επιχειρήματα.

just some thoughts :T:

Βασικα αυτο.

Οπως ειδες σου δωκα και τα links -εγω προσωπικα παιζω με ηχειαρες γιατι τα ακουστικα με κουραζουν γενικα- ασχετο οτι εχω αγορασμενα καμποσα (δουλεια δεν ειχε ο διαολος...)

Πρεπει να καταλαβαινετε ποτε μιλαω σαν Νephiλiμ και ποτε σαν Νephiλiμ

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.