Jump to content



Official Battlefield 3 Thread


Jaco

Recommended Posts

Εννοειται οτι ο Bazo ειναι ενας σερβερ φίλων(ειτε με εισαγωγικα, ειτε οχι). Δεν ειναι ομως ενας "κλειστος"/"clanιαρης" σερβερ.

Ευχη και καταρα του ειναι οτι μαζευει παρα, μα παρα πολυ καλους/skilled παιχτες. Και βγαζω την ουρα μου απ'εξω οντας noob μεχρι το κοκκαλο :bye:

Νομιζω οτι πρεπει να αρχιζουμε σιγα σιγα να λεμε ποιοι θα ειναι μεσα για το επομενο τριμηνο ή εξαμηνο.....(σε αλλο νημα και οχι εδω φυσικα)....αγαπη για διευθετησε το :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα win/lose, :p

φυσικα και δεν ειναι θεμα win/lose, αν ητανε εγω προσωπικα θα ειχα παρατησει ολοκληρο το παιχνιδι εδω και μηνες (αφου ειμαι ασχετος και συνηθως χανω) :hehe:

ομως, προσωπικα θεωρω το οτι καποιοι επιμενουν οτι ο bazo ειναι balanced server, υποτιμαει την νοημοσυνη μου.

σερβερ παρεας ειναι (καθολου κακο, το αντιθετο!).

απλα καποιοι δεν το παραδεχονται...

εγω εψες, ενα παιχνιδι BF3 επαιξα και αυτο στο bazo. μαλιστα ο σερβερ με εβαλε με την "παρεα" και πατησα κατευθειαν "switch team" (για λογους προσωπικης αξιοπρεπειας, που μου ειναι δυσκολο να εξηγησω σε οσους δεν τους εχουνε ηδη καταλαβει)

τον ηπια (ως συνηθως) το ευχαριστηθηκα (ως συνηθως) και ολα καλα! :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αμα ειμουνα με 8 ατομα στο voice και γινοντουσαν scrambled τα teams θα το ανεχομουνα ΜΟΝΟ αμα παιζαμε SQDM ( πολυ καλο mode για 32ατομα btw, κριμα που το HUD μας τα χαλαει λιγο )

Τωρα για το balance τι να πω, μιλαμε για το BAZO, απτην στιγμη που η μια ομαδα δεν εχει 1-2 squads εστω με voice, δεν μπα να εχει στο roster 10 κλωνους του alex του headcrab και του ακη να κανουν τα κουμαντα τους σε αερα στερια και θαλασσα, παλι καταδικασμενη θα ειναι να τρωει VENTOUZA (:p)

Πρεπει να καταλαβουν καποιοι επιτελους πως στο συγκεκριμενο παιχνιδι το teamwork παιζει καθοριστικο ρολο, ισως με commander - UAV - artillery ενα ανθρωπινο minimap και ενα λειτουργικο commo rose με captions ( για τα κωφαλαλα ΤΑΓΑΡΙΑ που τα βαρας / πατας το Q σημαδευοντας τα / γραφεις NEED AMMO και αυτα σε γραφουν στα παλια τους timberland ) τα πραγματα να ητανε πιο δικαια για τους randoms.

Αλλα γι αυτα τα πραγματα ειναι υπευθυνη η DICE που εχει κανει πιο ρηχο το gameplay σε συγκριση με τα προηγουμενα BF, οχι η bazo-παρεα που απλα θελει να κανει το κεφι της :)

btw οριστε το ποστ που ειχε κανει ο γνωστος-αγουστος για την Φαρμακη ( οτι θυμαμαι χαιρομαι ξερω :p )

http://www.thelab.gr/off-topic/vgeite-gia-deipno-me-tin-olga-farmaki-64311-2.html#post1062634678

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION]

ολα αυτα που γραφεις, ισως ειναι σωστα

το λαθος ξερεις που ειναι; οτι -νομιζω- δυσκολα σε αλλον σερβερ θα μπορουσανε 12 ατομα να μπουνε στο ιδιο team (ακομα και αν ειχανε το καλυτερο teamspeak του κοσμου) χωρις "επεμβαση" του admin.

μην συζηταμε λοιπον για το (auto)balance και τα plugins, γιατι κοροιδευομαστε :p

Link to comment
Share on other sites

το λαθος ξερεις που ειναι; οτι -νομιζω- δυσκολα σε αλλον σερβερ θα μπορουσανε 12 ατομα να μπουνε στο ιδιο team

Εδώ είσαι λάθος. Όταν κάνεις join πάνω σε παίκτη από το battlelog, σε βάζει στη squad του, αν δεν έχει χώρο στην ομάδα του και αν πάλι δεν έχει χώρο, τότε πας απέναντι. Όταν λοιπόν παίζει ο φίλος μου, δεν κάνω join στο server, αλλά πάνω του, οπότε σε οποιονδήποτε server και να παίζει, το ίδιο θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι λάθος. Όταν κάνεις join πάνω σε παίκτη από το battlelog, σε βάζει στη squad του, αν δεν έχει χώρο στην ομάδα του και αν πάλι δεν έχει χώρο, τότε πας απέναντι. Όταν λοιπόν παίζει ο φίλος μου, δεν κάνω join στο server, αλλά πάνω του, οπότε σε οποιονδήποτε server και να παίζει, το ίδιο θα γίνει.

αυτο ειναι αυτονοητο, δεν εγραψα αυτο

αν ανοιξουμε εμεις ενα party (8 ατομων) αυτη τη στιγμη και αποφασισουμε να παμε να παιξουμε σε εναν τυχαιο σερβερ, ποσες πιθανοτητες εχουμε να παιξουμε στι ιδιο team?

αν μεχρι το βραδυ καταφερει η "παρεα" (8-12 ατομα) να μπει σε εναν (τυχαιο, ranked, public, non clan) σερβερ ΟΛΗ μαζι στο ιδιο team και να παραμεινει μαζι για πανω απο δυο rounds ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΑΔΜΙΝ, τοτε το ξανασυζηταμε... :p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION]

ολα αυτα που γραφεις, ισως ειναι σωστα

το λαθος ξερεις που ειναι; οτι -νομιζω- δυσκολα σε αλλον σερβερ θα μπορουσανε 12 ατομα να μπουνε στο ιδιο team (ακομα και αν ειχανε το καλυτερο teamspeak του κοσμου) χωρις "επεμβαση" του admin.

μην συζηταμε λοιπον για το (auto)balance και τα plugins, γιατι κοροιδευομαστε :p

Επειδη αναφερεσαι σε μενα να σου πω οτι για περαν απο 5-6 παιδια που θεωρω φιλους(ξερουν ποιοι ειναι αυτοι) δεν επεμβαινω για κανεναν αλλο στον Bazo. Και αυτο δεν γινεται πάντα....δεν θελω να θυμαμαι την φουτσα που εχω φαει κατα καιρους απο shooteraki, animatronic, wolves, gousia, griso, grunt ακομη και απο την αγαπη μου τον oldboy.....

Πάντως δεν εχω δει κανεναν απο εσας να μπαινει και να καθεται μονος του περιμενοντας τον Bazo να γεμιζει....εμεις το κανουμε ωστε να εχετε και εσεις την ευχαριστηση να παιζετε σε γεματο σερβερ....

Επισης ο admin αντι να καθεται να αλλαζει ομαδα τα φιλαρακια του, προσπαθει να εχει το σερβερ καθαρο απο τα πάντα και γιαυτο δεν εχει χαρει παιχνιδι εδω και κανα 3μηνο....

Αντι λοιπον να την λετε στον admin οτι βαζει πλατες ή στον Bazo οτι δεν ειναι balanced, μαζευτειτε, φτιαξτε ενα voice channel, γνωριστειτε μεταξυ σας και θα δειτε ποσο πιο balanced θα σας φαινεται και ποσο καλυτερα θα παιζετε...

Link to comment
Share on other sites

@ LAZY

φιλε, επιτελους παραδεχτηκες το αυτονοητο: οτι για καποιους (5-6 φιλους) παρεμβαινεις.

i rest my case, συμφωνουμε απολυτως... :dirol:

παω για μαριο καρτ τωρα... :baby:

[MENTION=1298]WizarD[/MENTION]: δεν εχω να πω κατι αλλο. στον bazo ο admin βαζει το χερακι του (και καλα κανει IMO) και αυτο ελεγα κι εγω.

ΤΕΛΟΣ :p

Έγινε επεξεργασία από WiFi Thief
Link to comment
Share on other sites

αν ανοιξουμε εμεις ενα party (8 ατομων) αυτη τη στιγμη και αποφασισουμε να παμε να παιξουμε σε εναν τυχαιο σερβερ, ποσες πιθανοτητες εχουμε να παιξουμε στι ιδιο team?

αν μεχρι το βραδυ καταφερει η "παρεα" (8-12 ατομα) να μπει σε εναν (τυχαιο, ranked, public, non clan) σερβερ ΟΛΗ μαζι στο ιδιο team και να παραμεινει μαζι για πανω απο δυο rounds ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΑΔΜΙΝ, τοτε το ξανασυζηταμε...

Και εμείς αυτό ακριβώς κάνουμε.

Το απόγευμα, συνήθως μπαίνω εγώ πρώτος. Μετά από λίγο έρχονται οι [MENTION=3942]Grisos[/MENTION] & [MENTION=7033]Lazy Dog[/MENTION]

Αναγκαστικά είμαστε σε διαφορετική ομάδα. Παίζουμε pistol/knife only ή και bolt action.

Σιγά σιγά, μαζεύεται κόσμος. Μοιραζόμαστε ru/us.

Όταν πιά γεμίσει ο server και υπάρχουν αρκετοί καλοί παίκτες μέσα, μαζευόμαστε συνήθως σε μια ομάδα. Λογικό, προτιμάμε να σκοτώνουμε τους κακούς, παρά να σκοτωνόμαστε μεταξύ μας. Και αυτό όμως, δε γίνεται πάντα. Αν δηλαδή είναι μέσα όλη η κ@λοπαρέα (~15 άτομα), τότε ΠΟΤΕ δεν έχει τύχει να είμαστε όλοι στην ίδια πλευρά (και φυσικά ούτε στο ίδιο party). Σας προκαλώ να μου βρείτε battle report που να αποδεικνύει το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

@ LAZY

φιλε, επιτελους παραδεχτηκες το αυτονοητο: οτι για καποιους (5-6 φιλους) παρεμβαινεις.

i rest my case, συμφωνουμε απολυτως... :dirol:

Απο ολα που εγραψα απομονωσες αυτο που σε βολευει....μαλιστα....

Το "οχι παντα" δεν σου αρεσε προφανως.....

Αρα για το οτι τρωτε "πετσα" μερικοι στον bazo φταιω εγω και τα 5 "φιλαρακια" μου....και οχι το γεγονος δεν θελετε να καταλαβετε το πως παιζεται το παιχνιδι....Ο-Μ-Α-Δ-Ι-Κ-Α

Link to comment
Share on other sites

Απο ολα που εγραψα απομονωσες αυτο που σε βολευει....μαλιστα....

Το "οχι παντα" δεν σου αρεσε προφανως.....

Αρα για το οτι τρωτε "πετσα" μερικοι στον bazo φταιω εγω και τα 5 "φιλαρακια" μου....και οχι το γεγονος δεν θελετε να καταλαβετε το πως παιζεται το παιχνιδι....Ο-Μ-Α-Δ-Ι-Κ-Α

oχι το οτι τρωω πετσα στο BF3 δεν φταις εσυ ουτε το bazo. in fact, ο bazo ειναι απο τους λιγους σερβερς που μπορω να αποφυγω την πετσα, αφου μπορω -κατα 90%- να καταλαβω πριν καν μπω ποια ομαδα θα κερδισει και να την επιλεξω.

το οτι τρωω πετσα δεν με χαλαει ΚΑΘΟΛΟΥ, αν με χαλουσε δεν θα επαιζα καν το παιχνιδι.

το να παιζω ομως σε ενα σερβερ που ειναι τοσο unbalanced, δεν ειναι και το καλυτερο μου. παρ ολα αυτα, το 70% των παιχνιδιων μου, εκει τα παιζω.

ομως μερικα πραγματα (οπως αναφορα σε plugins και balance και τετοια) που αναφερθηκαν στην κουβεντα, με κανανε να νιωθω σαν χαζος, γι' αυτο επεμενα σε κατι που ετσι κι αλλιως ηξερα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION]

δυσκολα σε αλλον σερβερ θα μπορουσανε 12 ατομα να μπουνε στο ιδιο team (ακομα και αν ειχανε το καλυτερο teamspeak του κοσμου) χωρις "επεμβαση" του admin.

Γι αυτον ακριβως τον λογο παιζουμε στο bazo και οχι σε αλλο σερβερ, εδω μου τυχαινε στο L4D2 να με πηγαινουν απτο ενα αμπαλο team στο αλλο επιτηδες, γιατι ο ταδε admin εβαζε τα κλαματα με αφορμη το "balance", το μονο που τον ενδιαφερε ητανε να μπαινει στην ιδια 4αδα με την ψηφιακη γκομενιτσα του και τα υπολοιπα 6 κοροιδα στο lobby να μπαινουν random, οταν μαλιστα η "ζαρια" δεν ητανε καλη, δηλαδη με εβγαζε ιδιο team με 1-2 ατομα που ηταν κοντα στο επιπεδο μου και με μπολικο χαβαλε στο voice chat ( γενικα ειχαμε μια "χημεια" δηλαδη ) τοτε μας ελεγε να ξαναπαμε και οι 6 random, το game ξεκιναγε μονο οταν το "τυχαιο" μοιρασμα ητανε τετοιο ωστε να αναγκαζονται οι καλοι παικτες να "κουβαλανε" 2 και 3 ατομα στην πλατη τους ωστε ο ιδιος να εχει την νικη στο τσεπακι.

Το highlight ηταν οταν σε ενα απτα τελευταια εσωτερικα tour του ελληνικου steam group, ο ιδιος admin γκρινιαξε σε αλλον admin, επειδη ο 2ος εφτιαξε σοβαρη 4αδα στην οποια κανενας δεν θα πληρωνε τις γκαφες κανενος (κατι που ειναι πολυ εκνευριστικο και εμφανες οταν εχεις "μονο" 3 ατομα στην ομαδα σου ) , λεγοντας του μαλιστα " εσυ παιζεις για να νικησεις " ( :S )

Πιο μετα καποια ανωριμα παιδακια που γιναν admin σε μια νυχτα,ειδαν τα ζορικα και πηγαν εναντια στους κανονες φερνοντας ξενους παικτες στα λεγομενα εσωτερικα tour.

Τι εγινε τελικα ? ενω πριν ενα χρονο ειχαμε βλεψεις για tour καθε βδομαδα, δικο μας server κλπ, το group με τα ~ 400 εγγεγραμενα μελη ΨΩΦΗΣΕ, δηλαδη αντι να τα βαλουν κατω οι founders και να διαπιστωσουνε οτι δεν γινεται να ειναι ολα τα μελη σε μια κοινοτητα ικανοποιημενα, ειπανε "δεν μαμιεται" και κοιταξανε μονο την παρτη τους.

Την παραπανω προσωπικη εμπειρια την ποσταρω οχι μονο για να βγαλω τα εσωψυχα μου ( :p ) αλλα και για τον παραδειγματισμο και προβληματισμο των υπολοιπων που τους ενδιαφερει το παρων και το μελλον του bazo server.

Οποιος θελει public play αλλα τον "αγχωνει" η ολη φαση με το random skill level και το team stacking μπορει να παει να παρει ενα xbox 3-shitty και να πληρωνει καθε μηνα συνδρομη στο xbox live για να παιζει HALO που εχει skill based matchmaking

Δημοκρατικα πραγματα :p

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

αν επαιζες τη μιση ωρα απο τις ωρες που εχεις σπαταλησει για να γραφεις τις ανουσιες εκθεσεις σου παιζει να μην αποκαλουσες τον εαυτο σου ΝΟΟΒ.

Mπα. μην νομιζεις...

εχω αρκετες ωρες στο game και παραμενω noob (το να εισαι n00b και να το ξερεις δεν ειναι τοσο κακο, οσο το να εισαι n00b και να νομιζεις οτι εισαι καλος)

δεν τα εχω τα FPS

το οτι ειμαι n00b δεν μου στερει στο να απολαμβανω το παιχνιδι.

ουτε, βεβαια, το να παιζω στο bazo, που ΤΟ ΕΠΙΛΕΓΩ επειδη το γουσταρω.

παντως, ευχαριστω για το tip.

Γι αυτον ακριβως τον λογο παιζουμε στο bazo και οχι σε αλλο σερβερ

σπανια συμφωνουμε αλλα οταν αυτο γινεται, χαιρομαι φιλε :)

Έγινε επεξεργασία από WiFi Thief
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό με το balance έχει γίνει πολύ καραμέλα.

"Μαζευόμαστε λέει όλοι οι καλοί στη μία ομάδα και νικάμε..."

Ζήτησα batte reports, αλλά δε δίνετε. Θα σας δώσω εγώ λοιπόν.

Τα 4 τελευταία παιχνίδια μου.

1. Battle Report - Battlelog / Battlefield 3

Πέτσωμα. Ναι, αλλά

Από την ομάδα που κέρδισε, είμαστε μόνο 4 (εγώ, [MENTION=14206]AKISSS[/MENTION], [MENTION=21849]benetton[/MENTION] & Headcrab21 ([MENTION=7739]MasterCommander[/MENTION]) )

Δείτε τα levels της άλλης ομάδας... Εμείς φταίμε;

2. Battle Report - Battlelog / Battlefield 3

Το ακριβώς προηγούμενο match. ΜΑΣ πέτσωσαν. Άρα που έπαιξε ρόλο το balance? Ίδιες ομάδες ήταν.

3. Battle Report - Battlelog / Battlefield 3

Σχεδόν ισόπαλο. 8 labίτες από τη μία, 2 από την άλλη. Unbalanced?

4. Battle Report - Battlelog / Battlefield 3

Καλή διαφορά, οι labίτες όμως πάλι χωρισμένοι και τα levels αν τα δείς, είναι στα ίδια επίπεδα.

Τελικά που βρίσκεται το πρόβλημα; :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.