Jump to content



Scythe Musashi SCVMS-1000 VGA Cooler συμβατή με Nvidia 8800GTX?


rido21

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχει κάποιος τη συγκεκριμένη ψύκτρα με τη συγκεκριμένη κάρτα του τίτλου?

Στο site αναφέρει GeForce 8800GT GeForce 8800GTS και GeForce 9800GTX GeForce 9800GT GeForce 9800GTX+

Τι στο καλό τι διαφορά να έχει η 8800GTX?

Στην τελική στέλνω κι ένα email στην ίδια την εταιρία!

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα φιλαράκο μου… Κίτα είναι παρά πολύ καλό και εύκολο στην εγκατάσταση το έχω σε μια 9800gtx+ και έριξε 13 βαθμούς από το stock but non reference cooler… http://www.cpusers.gr/attachment.php?attachmentid=3543&stc=1&d=1235810128

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς οπότε πρέπει να κάνεις modα και τα συνδέσεις σε κάποιο fan controller.

Θα μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά όταν την πάρω!

Ναι αλλά πάλι δεν μπορείς να τους ρυθμίσεις από το CCC. Λογικά μπορείς να τα mod-άρεις, ενώνοντας τα και συνδέοντας τα στην υποδοχή του stock ανεμιστήρα πάνω στο pcb. Θεωρητικά μιλώντας πάντα. Δεν έχω δει ούτε πως είναι οι ανεμιστήρες ούτε η υποδοχή της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πάλι δεν μπορείς να τους ρυθμίσεις από το CCC. Λογικά μπορείς να τα mod-άρεις, ενώνοντας τα και συνδέοντας τα στην υποδοχή του stock ανεμιστήρα πάνω στο pcb. Θεωρητικά μιλώντας πάντα. Δεν έχω δει ούτε πως είναι οι ανεμιστήρες ούτε η υποδοχή της κάρτας.

CCC σε Nvidia?:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπόψιν ότι είναι αρκετά θορυβώδης αν δεν καταφέρετε να κάνετε moda με fan controller.

Ε όχι και θορυβώδης μην τρελαθούμε τελείως τώρα οκ ότι ακούγετε ελάχιστα ακούγετε αλλά σε κουτί με παρά μα παρά πολύ ήσυχα φανακια και όχι πανό από 1-2… εγώ της έκανα μοντα και τις έβαλα 2 12αριδες…

Link to comment
Share on other sites

CCC σε Nvidia?:hehe:

τα μισά posts πάνε στον dn-

(πετάχτηκες απλά για να το παίξεις έξυπνος και πάλι ....... είπες)

@Aris137: Αφού έχει από μόνη της Fan Controllers

rivatuner + fan profiles = win

ωπ, άμα δε συνδέεται πάνω στο fan controller τότε άκυρο :(

Σε ATi κάνεις κ custom bios και δεν βάζεις καν extra προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

τα μισά posts πάνε στον dn-

(πετάχτηκες απλά για να το παίξεις έξυπνος και πάλι ....... είπες)

@Aris137: Αφού έχει από μόνη της Fan Controllers

Ρε φίλε σιγά το παλικάρι ένα αστειακι έκανε χαλάρωσε λίγο:hm::hm::hm:

Link to comment
Share on other sites

Σε ATi κάνεις κ custom bios και δεν βάζεις καν extra προγράμματα.

Μωρέ από μόνες τους μια χαρά έχουν profiles ούτως ή άλλως. Απλά σε μερικούς δεν αρέσει ιδιαίτερα. Στην δικια μου π.χ. πάει:

30% fan για <80 βαθμούς

και 100% για >=80

αλλά στο 30% σηκώνει 62 σε idle. Ανεβάζοντας στο στο 40% fan πάει η θερμοκρασία στους 50 και μηδέν διαφορά στον θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, την αγόρασα τελικά και την εγκατέστησα...

Στην εγκατάσταση όντως ήταν πανεύκολη! Και δεν είχα πρόβλημα με τα ψυκτράκια, όπως έχω ακούσει-διαβάσει πολλούς να λένε!

Από συνδεσμολογία ανεμιστήρων, προκύπτει το εξής!Κι οι δύο είναι πάνω σε fan controller.

Αλλά ρεύμα οι fans παίρνουν από 3pin connector,οπότε το βάζεις πάνω στη μητρική και βλέπεις κάθε στιγμή τις στροφές τους!

Από θερμοκρασίες, μπορώ να πω οτι άξιζε η αγορά!

Before Musashi με stock cooler

Idle: 77-78

100% Load: 96

Musashi full speed fans

Idle: 44-45

100% Load: 77

Musashi low speed fans

Idle: 47-48

100% Load: 82-83

Με αυτή την αγορά,έδωσα κάποια επιπλέον χρόνια ζωής στην καρτούλα μου... :jump1:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.