Jump to content



Βοήθεια για συναρμολόγηση νέου συστήματος με Pentium4


vgiozo

Recommended Posts

Ένα φιλαράκι μου μού ζήτησε να φτιάξω ένα σύστημα με Pentium 4 κι επειδή δεν γνωρίζω κι εγώ πολλά από Intel, θα ήθελα τη βοήθειά σας και τη συμβουλή σας...

Το σύστημα που του πρότειναν σ' ένα μαγαζί ήταν το εξής:

Pentium4 2.8 fsb 800

Asus P4S800

512mb ddr400 kingston

Geforce 5200 128mb tv-out

80gb 7200rpm

dvd sony 16x/40x

cd-rw sony 52x/32x/52x

case midi αγνώστων λοιπών στοιχείων

πληκτρολόγιο + ποντίκι microsoft

floppy

Creative 4.1

Monitor Proview 17' flat

Αυτά με τελική τιμή 1040 ευρώ....

Εγώ έψαξα και έκανα τις ακόλουθες επιλογές, για τις οποίες ζητώ και τη γνώμη σας:

Pentium4 2.6G fsb 800 ~ 200 e

Asus P4P800/L ~ 158 e

2x256 ddr400 kingston ~ 100 e

Geforce 5200 128mb, tv-out, dvi (κατά προτίμηση Prolink Ultimate, Abit Siluro, Gigabyte) ~ 85 e

WD 80gb 8mb cache ~ 80 e

dvd Sony 16/40 ~ 38

cd-rw Sony 52x/32x/52x ~ 46 e

case midi 350W ~ 50 e

Microsoft multimedia keyboard + optical wheel mouse Value Pack ~ 30 e

floppy ~ 10 e

Creative inspire 2.1 ή Yamaha M201 2.1 ~ 50 e

Samsung 757dfx ή Lg F700P ~ 200 / 185 e

Σύνολο : 1047 ευρώ ή 1032 ευρώ - ανάλογα με την οθόνη

Τί λέτε;;

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, αλλά απαράβατος όρος ήταν το κόστος να κυμαίνεται στα 950~1000 ευρώ.

Βασικά δεν ήξερα αν η επιλογή της μητρικής στη δεύτερη περίπτωση είναι καλή...αυτή που του είχαν προτείνει μου φάνηκε πολύ φτωχή σε εξοπλισμό...κατά τ' άλλα είναι σχεδόν ίδια τα συστήματα...

εγώ μπορεί να διάλεγα άλλο dvd - cdrw, αλλά κι αυτά καλά είναι...μην βάλω το παιδί να τρέχει για κάθε εξάρτημα...

Link to comment
Share on other sites

vgiozo

Ελα αύριο για καφέ να τα συζητήσουμε απο κοντά και πιστεύω να βγεί άκρη Κλασικά στο καφέ ΕΓΚΩΜΙΟ στην Μελενίκου κατα τις 6+30

Η πρόσκληση ισχύει φυσικά γιά όλους τους φίλους

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ eleven (και Vagouridi) για τη πρόσκληση, αλλά είμαι ακόμη Γιάννενα-Πρέβεζα...(και τί που μένω μόνος Σαλόνικα...το σπιτικό φαγητό δεν συγκρίνεται - ΜΑΝΑ, ΑΡΓΕΙ Η ΣΠΑΝΑΚΟΠΙΤΑ;;; )... στη συμπρωτεύουσα από Δευτέρα πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει να παίζει παιχνίδια , και σε μεγάλες αναλύσεις & detail level θα χρειαστεί σίγουρα καλύτερη κάρτα γραφικών.

Καλή λύση θα ήταν μια Radeon 9600 PRO ή αν δεν είναι δυνατό να βρεθεί (?) Radeon 9600PRO να πάρει την GeForce FX 5600 , καλή , αλλά καμία σχέση με την 9600 PRO.

Με τα λεφτά που δίνει , καλύτερα θα ήταν μια λύση AMD.Γιατί δεν τον ρωτάς μήπως και φτιάξει AMD system?

Link to comment
Share on other sites

Του έφτιαξα και μία με amd :D ...την εξής:

Barton 2600+

Asus A7N8X deluxe/gold rev.2

2x256mb ddr400 kingston cl2,5

Gigabyte 9600 pro 128mb

Maxtor 6Y80MO 80GB SATA

Pioneer 120S

Sony cdrw 52/32/52

case midi atx 350W

Microsoft Multimedia + optical wheel mouse

floppy

Yamaha M201 2.1 ή Creative 2.1 p380

Samsung 757dfx ή Lg F700P

...στα ίδια λεφτά

Link to comment
Share on other sites

ωραιο συστημα το AMD, μια που δινει τοσα λεφτα ας δωσει κατι παραπανω για ενα επωνυμο τροφοδοτικο. Επωνυμο οχι Q-tec και Codegen αλλα Antec και Enermax. Επιβαλλεται ενα καλο τροφοδοτικο...

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως μια αλλαγή στο motherboard επιβάλλεται:

Abit NF7-S rev2.0

Καλύτερο από το Asus , επίσης έχει το SoundStorm (που τα άλλα mobo δεν έχουν) , και είναι και φτηνότερο.Τα mods είναι γνωστά.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχεις δίκιο για τη μητρική...αναξιόπιστες (παλαιότερα τουλάχιστον) εκδόσεις bios....αμφιβολίες για το soundstorm....

ο λόγος που του πρότεινα την asus είναι ότι, απ ό,τι έχω ακούσει τουλάχιστον, είναι λιγότερο απαιτητική ενεργειακά και καθώς είναι λίγο δύσκολο να πείσω τον φίλο μου να σκάσει περισσότερα χρήματα για τροφοδοτικό...

...πάντως δεν το σκέφτηκα και πολύ...ίσως επειδή είχα περιέργεια να δοκιμάσω εγώ τη μητρική της Asus...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas

Βεβαίως μια αλλαγή στο motherboard επιβάλλεται:

Abit NF7-S rev2.0

Καλύτερο από το Asus , επίσης έχει το SoundStorm (που τα άλλα mobo δεν έχουν) , και είναι και φτηνότερο.Τα mods είναι γνωστά.

Μην λεμε οτι θελουμε και τα 2 ειναι καλα και τα 2 εχουν παραξενιες και μαλιστα πιο πολλες το abit.Soundstorm εχει και το ασους και πανω κατω εχουν τα ιδια λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Παρά τις παλαιότερες αμφιβολίες μου, αν δεν θεωρούσα κι εγώ την Asus αξιόπιστη μητρική, δεν θα την πρότεινα στο φιλαράκι μου, να τον πάρω στο λαιμό μου...

...πλήρης εξοπλισμός - και σε software - 3 χρόνια εγγύηση, κυκλοφορεί πολύ στην αγορά και δύσκολα θα υπάρξει θέμα διαθεσιμότητας...

Επίσης, καθώς προορίζεται για απλό χρήστη, τα υψηλότερα voltage που διαθέτει η abit δεν παίζουν ρόλο...

Βασικά και οι δύο είναι πολύ καλές αγορές...άμα είναι να σου κάτσει η στραβή, δεν τη γλιτώνεις ό,τι μητρική κι αν πάρεις..

Link to comment
Share on other sites

:laughing::laughing::laughing:

Πού να φανταστεί κανείς τη πορεία της συζήτησης από το τίτλο του θέματος:

"Βοήθεια για συναρμολόγηση νέου συστήματος με Pentium4"

Ό,τι κι αν κάνουμε πάντα επιστρέφουμε στη μαμά AMD... :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.