Jump to content



Ελεϊνο mod σε οθονη!


unseen

Recommended Posts

Με εχει πιασει νευρικο γελιο λεμε...

Ειχα μια οθονη lcd 15'' Sony στο μαγαζι καιρο τωρα χαλασμενη εκτος εγγυησης. Σημερα μιας που δεν ειχα πολυ δουλεια λεω δεν την ανοιγω να δω πως ειναι μεσα και επειτα την πεταω?

Πιανω λοιπον με το κατσαβιδι και την κανω βιδες...

1aa.jpg

Παρατηρησα οτι στο κατω μερος της οθονης αλλα και στο πανω ειχε δυο σωληνες που εμοιαζαν με το εσωτερικο απο τις λαμπες που βαζουμε στα pc μας.... σκεφτομαι... λες να καηκαν? Λες να καηκε ο inverter...? Κοιταω υπηρχε μια λαμπιτσα εδω γυρω ...

2aaa.jpg

Αντε ας δοκιμασω τι εχω να χασω...

Βγαζω τις παλιες τις συνδεω στο νεο inverter τιποτα... συνδεω την νεα στο παλιο inverter τιποτα... Βαζω την μια νεα λαμπα με το νεο inverter...

5aaa.jpg

Καιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι Success!! (εν μερη μιας και η λαμπα ειναι τρικολορε!!)

3aa.jpg

4aaa.jpg

Θα βρω τωρα δυο ασπρες δυνατες λαμπιτσες και ελπιζω να σωθει η οθονη απο την ανακυκλωση!

Ελεινο ετσι??

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

προσπαθώ να κανω το ιδιο σε μια LG L1915S αλλα δεν καταφέρνω να την ανοίξω....παρόλο που εχω ξεβιδώσει ολες τις βιδες......

ξερετε που μπορώ να βρω ενα σχέδιο της οθόνης...?

ENTIT : τελικα τα κατάφερα να την ανοίξω....θα σας ενημερώσω αν τα καταφέρω και δουλέψει !

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο.....δωσε κανα τιπ γιατι το μονιτορ ειναι κουμουτσα και δεν κουμαντάρετε εύκολα...

πως χώρεσαν οι λάμπες μεσα ?

εμένα πρέπει να εχει 2 ή 4 αν κρίνω απο τα καλώδια που πάνε μεσα στο πάνελ...

Link to comment
Share on other sites

οπως βλέπουμε στην φώτο του πανελου... προφανώς αυτή είναι η τροφοδοσία των λαμπών...

picture009ha3.jpg

τα οποια καταλήγουν στην τροφοδοσία στην πλάτη της οθόνης !

picture010ew0.jpg

χρηστο θυμάσαι ποσα volt θέλανε οι ενσωματωμένες λάμπες να δω αν εχει καεί αρχικά η τροφοδοσία τους....

το γ@μοτο είναι οτι δεν εχω πολυμετρο....και ούτε ιδέα πως το χρησιμοποιούν ....

Link to comment
Share on other sites

και απο που τον τροφοδότησες ?

δεν θα καταφέρεις να τις μετρήσεις με πολυμετρο απλά δοκίμασε να κάνεις αυτό που έκανε και ο Χρήστος βάλε άλλες λάμπες

ειναι λιγο δύσκολο......ξεβιδώνω ξεβιδώνω....και λάμπες δεν βλέπω.....άσε που πλέον που έχω βγάλει το frame ειναι ολο καλωδιοταινιες γύρο και δεν μπορώ καν να το πιάσω.....

Link to comment
Share on other sites

θα βρεις εκεί κάποιον με ένα πολύμετρο να σε βοηθήσει μην πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό :D εύκολο είναι απλά αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ πολύμετρο μην το κάνεις μόνος σου και σε χτυπήσει κανένα ρεύμα...

Link to comment
Share on other sites

picture012fh3.jpg

με βασανίζει πολύ ....αλλα την καταφέρνω σιγα σιγα.....ανοίγει σιγα σιγα τα σωθικά της.....ελπίζω να τα καταφέρω !

picture014oy7.jpg

εντύπωση μου κανει που περα του κυψελωτου plexy που εχει για την διάχυση του φωτος....εχει επιπλέον 3 φίλτρα....για το σωστό φωτισμό του πανελου....

και εδω αρχίζουν τα δύσκολα.....

στην παρακάτω φωτο....φαίνονται οι δυσκολίες.....

το κενο που εχει η οθόνη για τις λάμπες ειναι μολις 2cm.....σε αντίθεση με τις λάμπες του εμπορίου που ειναι 4cm+ !

οποτε....πολυ δυσκολα θα μπει αλλη λάμπα εκει μεσα.....οποτε παμε στο καλύτερο σενάριο....οτι οι λάμπες τις ειναι μια χαρα και απλα η τροφοδοσία τους χάλασε.

picture015cr3.jpg

και λεω εγω.......μπας και μπορεί κανείς να καταλάβει τι inverter χρειάζονται οι λαμπες για να ανάψουν...(μην τις καψω αν δεν ειναι ηδη καμένες)?

π.χ. λεω εγω..........μην βαρας vatos lockos....η φωτο αυτη βοηθήσει...(ασχέτως οτι ειναι άθλια....καθώς δεν εχω φωτογραφική...)

picture019kj1.jpg

Link to comment
Share on other sites

βλέπεις κάτι ψύκτρες που έχει εκεί ? εκεί πάνω τους έχει κάτι τρανζίστορ πες μας τι γράφουνε

δες πάνω στην πλακέτα γράφει κάτι αριστερά κάτω από το caution τι λέει και αν μπορείς μέτρα πριν τα πηνία με ένα πολύμετρο και κανένα φίλο που να ξέρει να δούμε τι ρεύμα έχουν

Link to comment
Share on other sites

τις 2 μικρες ψυκτρες πανω πανω λες ή τις 2 κουμουτσες κατω (και τωρα που το λες.....εκει πρεπει να ειναι η ζημια....σκατα τζαμπα ξεβίδωνα....γιατι το ενα τρανζίστορ ειναι καπως...)?

να σου τονισω οτι απο τις 2 μεγαλες ψηκτρες και κατω πρεπει να ειναι ξεχωριστό κυκλωμα για την παροχη του πανελου με ρεύμα(γιατι απο εκει φευγει ενα καλώδιο και παει στον controller του πανελου...)

οσο για το 2ο....πρέπει να ειναι ι ισχύς εισόδου γιατι λεει : 100-240Vac 50/60Hz 1.0A

εντιτ....μπα μια χαρα ειναι....

FM F24 FQPF BN60C το ενα που ειναι μόνο του στην μια ψήκτρα και LT5234 MBR I 0 I 00CT τα αλλα δυο που ειναι μαζι στην αλλη ψήκτρα(τα 2 Ι που υπάρχουν στον δεύτερο κωδικό μπορεί να ειναι απλα διαχωριστικά !)!

Link to comment
Share on other sites

τι ενωάς κάπως ? :p δεν βοηθάει και η photo :/ ανάμεσα στα πηνία/μετασχηματιστές τι είναι αυτά τα 2 καφετιά ?

αυτά που είναι πάνω από τους πυκνωτές λέω

picture010ew0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.