Jump to content



Ποια καρτα γραφικων; Αναποφασιστος...


gipinio1337

Recommended Posts

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Εγώ λόγω οικονομικής στενότητας πήρα μια 4770 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

σε 1680χ1050 (σε 27'' native 1080p) παίζω τα πάντα στο τέρμα εκτός φίλτρων για τα οποία χ***ηκα γιατί έδωσα μόνο 80ε... :D

Θα πάω σε 5870 η 6ΧΧΧ σε κάποια φάση οπότε δεν αγχώνομαι.

Η 4770 με 900/1000 πιάνει άνετα τη 4850... Σκέψου το... Crossfire με 160 ευρά και είσαι κύριος.

Απλά δεν έχει dx11. Τρομερό value for money στις mid range.

Ακυρο: μόλις είδα ότι ψώνισες :p

Link to comment
Share on other sites

.....Δεν μου λετε...αν την πειραξω λιγο θα εχω προβλημα; Θα βελτιωθει το αποτελεσμα στα γραφικα και κατα ποσο; Ποσο φτανει ο πυρηνας της 5750;

Σε αντιθεση με την κατα 99% εσφαλμενη αποψη του csaris τα frames που θα κερδισεις ειναι αναλογα το oc που

θα επιτυχεις ,την αναλυση που παιζεις και προφανως το παιχνιδι.(υποθετω ολο το υπολοιπο συστημα παραμενει σταθερο.)

Αφηνω μια περιπτωση οπου ουτως η αλλως τα frames θα ειναι στον πατο οποτε και με το αναλογο oc παλι στον πατο 8α ειναι.

(πατος = 20-25frames και κατω ...χονδρικα..)

Link to comment
Share on other sites

.....Δεν μου λετε...αν την πειραξω λιγο θα εχω προβλημα; Θα βελτιωθει το αποτελεσμα στα γραφικα και κατα ποσο; Ποσο φτανει ο πυρηνας της 5750;

Ακόμα δεν την πήρες θα την πειράξεις :laughing:

Γνώμη μου για αρχή να την χαρείς stock και μετά από λίγο να την πειράξεις... Έτσι Θα την ευχαριστηθείς περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Σε αντιθεση με την κατα 99% εσφαλμενη αποψη του csaris τα frames που θα κερδισεις ειναι αναλογα το oc που

θα επιτυχεις ,την αναλυση που παιζεις και προφανως το παιχνιδι.

Αυτο το εχω δει με τα ματια μου στο δικο μου συστημα... δηλ. απο 850/1200 σε 950/1200 δεν ειδα σε κανενα game παραπανω διαφορα παραμονο στην καλυτερη τα 50fps να γινουν 53fps... Δηλ. τα 50 να γινουν 60 δεν παιζει.

Tωρα αν καποιος π.χ. παιζει στα 1200 πυρηνα με αζωτα, νερα κτλ εκει δεν ξερω τι προκειται να γινει. Ουτως η αλλος δεν νομιζω το παληκαρι ανηκει σε αυτην την κατηγορια.:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες.....τον ηπιαμε....δεν ξερω τι ειναι, αλλα στο cod4 π.χ. στην crash παει τελεια στην backlot & downpour χαλια μοκεται. 1024x768 4AA 16AF ολα τερμα stock clocks απο 250fps πεφτει σε 50αρια και 40αρια!!!:to_pick_ones_nose:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή γι'αυτό: "1024x768 4AA 16AF ολα τερμα stock clocks απο 250fps πεφτει σε 50αρια και 40αρια!!"

..φταίει η ισχύς της κάρτας;

Σ' εμένα το CoD4 παίζει χωρίς frame drops της τάξης του 5 φορές κάτω.

Δεν νομίζω να είναι θέμα δύναμης της GPU, είναι μεγάλη η διαφορά. Software πρόβλημα είναι αυτό μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Λογικο ρε δικε μου; 8800GTS g92 250 ολη την ωρα...και ειναι και 3 χρονων καρτουλα...:baby:

Δεν ξέρω και στην 8800 Που λες κατά πόσο είναι "κολλημένο" στο 250 (αμφιβάλλω), αλλά εγώ πάντα έβλεπα μεγάλες διακυμάνσεις fps στο συγκεκριμένο game, ακόμα και σε ισχυρό Hardware. Τα settings στα μηχανήματα που συγκρίνεις ήταν τα ίδια; Γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το ¨κολλημένο¨250 της 8800 ήταν χωρίς καθόλου φίλτρα (μην πω και άλλες εκπτώσεις).

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το εχω δει με τα ματια μου στο δικο μου συστημα... δηλ. απο 850/1200 σε 950/1200 δεν ειδα σε κανενα game παραπανω διαφορα παραμονο στην καλυτερη τα 50fps να γινουν 53fps... Δηλ. τα 50 να γινουν 60 δεν παιζει.

Tωρα αν καποιος π.χ. παιζει στα 1200 πυρηνα με αζωτα, νερα κτλ εκει δεν ξερω τι προκειται να γινει. Ουτως η αλλος δεν νομιζω το παληκαρι ανηκει σε αυτην την κατηγορια.:hmm:

sorry για το mini οφτοπικ ..

Δες λιγακι πρωτα τι εγραψα..κατανοησε το ..και μετα δες τι εγραψες.Ουσιαστικα με επιβεβαιωνεις εν αγνοια σου.

Απο 850 σε 950 μονο τον πυρηνα ειναι ενα 11% oc.

Θα πρεπει να πας και τη μνημη* απο 1200 σε 1350 για να απαιτησεις πλεον ενα 11% μεγιστο..σαν αποδοση στα frames.

Δλδ απο 50 να πας 55-56(και αν..εξαρταται και απο το παιχνιδι και απο την αναλυση και απο τυχον φιλτρα αλλα μια αναλογικοτητα υπαρχει απο το απολυτο "οτι και να κανεις 1-2 frames θα παρεις".).

* και για shaders αν ειχες nvidia.

Link to comment
Share on other sites

λοιποοοον

1) με 8800 και 250 στα8ερα δεν παιζει που να γινει ο τριτος παγκοσμιως!!!!

2) 250 δεν παιζει να εχεις ποτε στα8ερα κοκκαλομενα εκει με την καμια γιατι τα fps στο cod 8ελουν και καλο cpu πχ αν μπεις μεσα σε smoke εκει δουλευει και η δυναμη του cpu στο λεω γιατι ειμαι λιωμενος στο cod απο εκει και περα ειμαι κατοχως 2χ5970 και cpu 950 και παλι μεσα σε smoke πεφτουν τα fps στα 240 :p αλλα πεφτουν δεν εχει σημασια!!!

τωρα απο εκει και περα αυτο που μπορεις να κανεις για καλητερα fps ειναι να βρεις κανενα καλο cfg να βαλεις απο κανενα davy που εκει χανεις αρκετα σε γραφικα αλλα ανεβαινεις σε fps!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.