Jump to content



Αναγνώριση 32 ή 64-bit επεξεργαστή


alfa beta

Recommended Posts

Υπάρχει τρόπος να δω μέσα από τα windows, αν ο επεξεργαστής μου είναι 32 ή 64 bit?

Κάνω αυτήν την ερώτηση γιατί σκέφτομαι να αγοράσω windows 7 και δεν ξέρω αν θα πρέπει να αγοράσω την 32-Bit ή 64-bit έκδοση.

Ο υπολογιστής μου είναι φορητός Toshiba Satellite A-100.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα 64bit Win7 (τα γνήσια λέω) δεν έχουν και 32bit installation μαζί στο package?

Γιατί αν όντως είναι έτσι τότε ο φίλος μας δεν έχει πρόβλημα ότι cpu και να έχει...

Just food for thought...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα 64bit Win7 (τα γνήσια λέω) δεν έχουν και 32bit installation μαζί στο package?

Γιατί αν όντως είναι έτσι τότε ο φίλος μας δεν έχει πρόβλημα ότι cpu και να έχει...

Just food for thought...

Όχι, μόνο τα Win7 Ultimate έρχονται με 2 DVD (και χ64 και χ86). Αλλά πέρα από αυτό το serial των 7 που θα έχει, είτε αγοράσει 32bit είτε x64 έκδοση, θα δουλέψει/ενεργοποιηθεί μια χαρά είτε σε x64 είτε σε x86 εγκατάσταση. Απλά δεν θα έχει το DVD-Rom εγκατάστασης της άλλης έκδοσης από αυτήν που θα αγοράσει. Θα πρέπει να βρεί το original ISO της άλλης έκδοσης από φίλους/γνωστούς/"μαγαζιά" :(
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τα 64bit Win7 (τα γνήσια λέω) δεν έχουν και 32bit installation μαζί στο package?

Γιατί αν όντως είναι έτσι τότε ο φίλος μας δεν έχει πρόβλημα ότι cpu και να έχει...

Just food for thought...

δεν το νομίζω διότι πωλούνται ξεχωριστά οι δύο εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Cpu-z για instruction set όπως προείπε ο συμφορουμίτης πιό πάνω.

Έχω την εντύπωση ότι σταμάτησε η παραγωγή 32 bit χωρις emulated 64 instruction set

κάπου το 2004.Οπότε δε νομίζω να έχεις 32-μπιτο...:rofl:

ναι απ'ότι θυμάμαι από τη σειρά 6 των pentium 4 δεν ξαναβγήκαν επεξεργαστές μόνο 32μπιτοι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.