Jump to content



Πρόβλημα ταχύτητας εγράφης DVD


odysseas

Recommended Posts

Έχω το Acer Travelmate 290Lmi laptop, το οποίο έχει ένα DVD-RW Teac DV-W22E.

http://www.teac.co.jp/dspd/product/optical/dv-w22e.html

Το laptop έχει Windows XP Home Edition.

Όταν γράφω DVD με Nero, Instant Copy, DVD Decrypter η ταχύτητα εγραφής είναι 1x και ας έχω επιλέξει 2x.

Τα DVD-R που έχω χρησιμοποιήσει είναι Taiyo 2x και 4x, TDK 4x.

Τι μπορεί να φταίει??

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάποια τέτοια λειτουργία.

έχω βάλει τους ASPI 4.71 και Nero έχω το πρόβλημα και με τις εκδόσεις 5.5.χ.χ. και 6.0.χ.χ και με την 6.3.0.0. που έχω τώρα.

μου το κάνει και με το Instant Copy 7 & 8 και με το DVD Decrypter.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν παίζει να φταίνε οι ASPI drivers , γιατί με τους 4,71 είμαι πολύ καιρό , και λειτουργούν απροβλημάτιστα (με πολλά drives).

Το DVD Writer σου , δεν έχει κανένα πρόγραμμα εγγραφής εκ της κατασκευάστριας?

Δεν βλέπω άλλη λύση (τουλάχιστον όσο δεν έχω live το μηχάνημα στα χέρια μου).

Ψάξου , όλο και κάποιος θα βρεί κάποια λύση.Το θέμα είναι να μην απογοητευτείς και τα παρατήσεις.

Keep looking.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas [13-01-2004 και 11:50]

Βασικά δεν παίζει να φταίνε οι ASPI drivers , γιατί με τους 4,71 είμαι πολύ καιρό , και λειτουργούν απροβλημάτιστα (με πολλά drives).

Το DVD Writer σου , δεν έχει κανένα πρόγραμμα εγγραφής εκ της κατασκευάστριας?

Δεν βλέπω άλλη λύση (τουλάχιστον όσο δεν έχω live το μηχάνημα στα χέρια μου).

Ψάξου , όλο και κάποιος θα βρεί κάποια λύση.Το θέμα είναι να μην απογοητευτείς και τα παρατήσεις.

Keep looking.

Αγαπητέ Billy νομίζω ότι δεν παίζει και τόσο ρόλο το πρόγραμμα αφούσ ου έχει ήδη πει ότι έχει δοκιμάσει διάφορα προγράμματα.

Εγώ θα πρότεινα να δεις μήπως έχει βγει κανένα firmware...

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω και τους ASPI 4.60 να δω μήπως λυθεί το πρόβλημα

Πάντως και με τους ASPI και χωρίς ASPI το πρόβλημα υπάρχει.

Firware, δυστυχώς δεν υπάρχει καινούριο.

Και η Teac μου απάντησε και μου πρότεινε τους ASPI 4.71 τους οποίους κατέβασα και εγκατέστησα.

Πρέπει να ξαναεγκαταστήσω τα προγράμματα μετά την εγκατάσταση των ASPI?

Γιατί το DVD Decrypter όταν επιλέγω από τα settings ASPI αντί για SPTI δεν βρίσκει το Teac.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τους aspi 4.60, έκανα uninstall, re-install τον IDE Controller που είναι το Teac για να το ξαναβρει αλλά τίποτα.

δεν μπορώ να θυμηθώ αν είχε γράψει ποτέ σε 2χ ταχύτητα. είχα γράψει 2-3 DVD πριν από 4 μήνες που πήρα το ACER αλλά δεν θυμάμαι με τι ταχύτητα.

τώρα που ξεκίνησα να γράφω μερικές ταινίες, γράφει μόνο σε 1χ ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ασε

εκει να δεις γελιο

τους έστειλα το ίδιο email με αυτό που έστειλα στην Teac και η απάντησή τους ήταν ένα screen capture από τον κατάλογό τους με τα specifications του Teac :blink::confused:

Τους ξεκαθάρισα ότι τα ξέρω τα specifications και τους ξαναέγραψε για το πρόβλημα και ακόμα να πάρω απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.