Jump to content



Πως να ξεκλειδώσω τον σκληρό μου δίσκο σε Acer Aspire One;


DNA180

Recommended Posts

Γεια σας παίδες!

Έχω ένα Acer Aspire One και έχω φάει το εξής πακέτο. Ο φανταστικός αδερφός μου

(πιτσιρικάς) μετά από πειράματα και ενώ έλειπα από το σπίτι, κατάφερε να κλειδώσει

τον σκληρό δίσκο του ΝΒ και πλέον δεν θυμάται τον κωδικό! Ξέρει κανείς κανένα

τρόπο να τον ξεκλειδώσω;

:suicide2:

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν εννοώ τον κωδικό των windows. Είναι κλείδωμα του σκληρού το οποίο ορίζεται μέσα από το BIOS.

Με το που ανοίξει ο υπολογιστής και αφού περάσει το post, ζητάει κωδικό για να ξεκλειδώσει τον δίσκο. Πληροφοριακά,

το κλείδωμα σε σκληρό δίσκο ισχύει από την εποχή του πρώτου pentium. Ίσως και παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν εννοώ τον κωδικό των windows. Είναι κλείδωμα του σκληρού το οποίο ορίζεται μέσα από το BIOS.

Με το που ανοίξει ο υπολογιστής και αφού περάσει το post, ζητάει κωδικό για να ξεκλειδώσει τον δίσκο. Πληροφοριακά,

το κλείδωμα σε σκληρό δίσκο ισχύει από την εποχή του πρώτου pentium. Ίσως και παλιότερα.

Επειδή ισχύει από αρχαιοτάτων χρόνων, αυτό δεν σημαίνει ότι χρησιμοποιείται και ιδιαίτερα.

Anyhow, εφόσον είναι κωδικός ο οποίος έχει οριστεί από το BIOS, πρέπει να γίνει Clear CMOS. Συνήθως τα φορητά έχουν έναν συνδυασμό hardware buttons με τον οποίο γίνεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις από το site της Acer το bios update το οποίο σου προσφέρει την δυνατότητα αν θες να κάνεις και clear το Bios.

Δεν ξέρω ποιό μοντέλο από όλα έχεις, πάντως ορίστε link για το Acer Aspire One 150. Αν είναι άλλο ψάξε από εδώ το σωστό μοντέλο.

Εναλλακτικά βγάλε το καπάκι που έχει απο κάτω τις υποδοχές για κάρτες wifi κ.λ.π. και δες αν έχεις πρόσβαση απο εκεί στην μπαταρία. Αν ναι βγάλε την για κανα δίλεπτο και θα γίνει clear το bios.

Y.Γ. Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι θα δουλέψει, νομίζω ότι το DriveLock αποθηκεύει το password στον ίδιο το δίσκο... :(

Link to comment
Share on other sites

για διάβασε αυτό μπορεί να σε βοηθήσει

Πολύ χρήσιμα tools και τα δύο και σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, αλλά δεν λειτουργεί στο

συγκεκριμένο μοντέλο Acer... Δοκίμασα όλες τις περιπτώσεις αλλά, τίποτα.

:suicide:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες!

Έχω ένα Acer Aspire One και έχω φάει το εξής πακέτο. Ο φανταστικός αδερφός μου

(πιτσιρικάς) μετά από πειράματα και ενώ έλειπα από το σπίτι, κατάφερε να κλειδώσει

τον σκληρό δίσκο του ΝΒ και πλέον δεν θυμάται τον κωδικό! Ξέρει κανείς κανένα

τρόπο να τον ξεκλειδώσω;

:suicide2:

Ευχαριστώ πολύ!

Δεν είναι απλή δουλειά. Ο κωδικός μπαίνει στο δίσκο επάνω, δεν στρώνει ούτε με format. Δεν ξέρω αν γίνεται τίποτα με MBR clear, αλλά και πάλι..

Πάρε ένα τηλ στην Acer και ρώτα χρέωση, θα πρέπει να έχεις πιστοποιητικά ότι είναι δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις από το site της Acer το bios update το οποίο σου προσφέρει την δυνατότητα αν θες να κάνεις και clear το Bios.

Δεν ξέρω ποιό μοντέλο από όλα έχεις, πάντως ορίστε link για το Acer Aspire One 150. Αν είναι άλλο ψάξε από εδώ το σωστό μοντέλο.

Εναλλακτικά βγάλε το καπάκι που έχει απο κάτω τις υποδοχές για κάρτες wifi κ.λ.π. και δες αν έχεις πρόσβαση απο εκεί στην μπαταρία. Αν ναι βγάλε την για κανα δίλεπτο και θα γίνει clear το bios.

Y.Γ. Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι θα δουλέψει, νομίζω ότι το DriveLock αποθηκεύει το password στον ίδιο το δίσκο... :(

Το δοκίμασα... Τίποτα!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλή δουλειά. Ο κωδικός μπαίνει στο δίσκο επάνω, δεν στρώνει ούτε με format. Δεν ξέρω αν γίνεται τίποτα με MBR clear, αλλά και πάλι..

Πάρε ένα τηλ στην Acer και ρώτα χρέωση, θα πρέπει να έχεις πιστοποιητικά ότι είναι δικό σου.

Το έχω κάνει ήδη!!! Η χρέωση που μου λένε είναι για τα πανηγύρια... Έλεος.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι περισσότεροι στο net που είχαν ίδιο πρόβλημα προτίμησαν να αγοράσουν άλλο δίσκο, (όπως προτείνει και ο jpavly).

Το θέμα είναι όμως τι γίνεται αν θες τα data που έχει μέσα ο συγκεκριμένος...

Kαι όπως πίστευα και επιβεβαίωσε και ο jpavly το κλείδωμα γίνεται στον φυσικό δίσκο και όχι στο bios.

Έχω την εντύπωση πως καθάρισμα του Master Boot record δεν θα βοηθήσει, αλλά εξαρτάται και από την εκάστοτε υλοποίηση του Drivelock. Μπορείς να το δοκιμάσεις βέβαια, αλλά θα χάσεις τα data σου οπότε ίσως να το αφήσεις σαν τελευταία επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

Ας μπει στο λειτουργικό και να κανει ενα backup, υστερα αποφασίζει αν χρειαστεί να αγορασει άλλο δισκο :T:

...μαλιστα. Και πως ακριβώς θα το κάνει αυτό βρε όταν το pc δεν boot-άρει αν δεν δώσεις πρώτα κωδικό;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι με low level format θα στρωσει. Βγαλε το δισκο, καρφωσε τον σε ενα desktop, κατεβασε ενα tool για low level format και καντο. Απλα δεν θα μπορεσεις να κανεις backup τπτ...

Αν δεν δουλεψει, βγαλε τον δισκο, φερτον στο κεφαλι του αδερφου σου, και βαλτον να σου παρει εναν καινουριο :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.