Jump to content


[Solved] Κοστολόγηση MoBo, VGA, RAM και CPU


tragikos

Recommended Posts

Γεια σας,

Σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση στον υπολογιστή μου (να 'ναι καλά το GTA και το Battlefield:bad company 2) κρατώντας μόνο κουτί, τροφοδοτικό και δίσκους. Τα υπόλοιπα (που αναφέρονται στον τίτλο) λέω να τα πουλήσω για να μου 'ρθει πιο γλυκά το κόστος των καινούργιων.

Έχω λοιπόν το "γαμπρό" μου που σκέφτεται να κάνει αναβάθμιση στο δικό του πισί με αυτό το πακέτο που είναι το παρακάτω:

CPU: AMD PHENOM X4 9950 BLACK EDITION 175.00 €

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559945

MOBO: ASUS M3A78 PRO 72.40 €

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522657

RAM: Geil Ram 4GB Kit DDR2 B-Dragon 800MHz 5-5-5 53,00 €

http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...727&catalog=20

VGA: GAINWARD 9580 HD4870 GOLDEN SAMPLE 512MB PCI-E RETAIL 238.90 €

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.512686

Σύνολο τότε ~550

τα οποία είναι αγορασμένα Νοέμβριο του 2008 και έχουν 3 χρόνια εγγύηση (απομένει 1.5 χρόνος)

Πόσο να τα δώσω;:hmm:

edit: Οι μνήμες είναι αυτές:

Adata 4GB DDR2-800 Ram Kit (2 x 2GB, PC2 6400, 5-5-5-12, AD2800G002GOU) 95,00 € (τώρα)

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...

ολα μαζι πιστευω 250Ε ειναι καλα μιας και ο επεξεργαστης εχει 95Ε καινουργιος και 4870 (αν και gs η δικη σου) βρισκεις μεταχειρο ~80αρι

αν και δυσκολο να φυγουνε μαζι...ισως αν τα εβαζες σε κομματια?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα πόσο έχουν καινούρια κομμάτια αντίστοιχων επιδόσεων, βγάλε ένα -30% από την τιμή και έχεις περίπου την άξια τους σαν μεταχειρισμένα δεδομένου πάντα ότι έχουν ακόμα εγγύηση

230-250€ υπολογίζω και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση στον υπολογιστή μου (να 'ναι καλά το GTA και το Battlefield:bad company 2) κρατώντας μόνο κουτί, τροφοδοτικό και δίσκους. Τα υπόλοιπα (που αναφέρονται στον τίτλο) λέω να τα πουλήσω για να μου 'ρθει πιο γλυκά το κόστος των καινούργιων.

Έχω λοιπόν το "γαμπρό" μου που σκέφτεται να κάνει αναβάθμιση στο δικό του πισί με αυτό το πακέτο που είναι το παρακάτω:

Σύνολο τότε 538€

τα οποία είναι αγορασμένα Νοέμβριο του 2008 και έχουν 3 χρόνια εγγύηση (απομένει 1.5 χρόνος)

Πόσο να τα δώσω;:hmm:

Πληροφοριακά το GTA είναι αδηφάγο παιχνίδι..... το λέω μην απογοητευτείς μετά την αναβάθμιση...

Σκέψη για μίνι αναβάθμιση (ακα κάρτα γραφικών και άντε και cpu) πώς την βλέπεις ?

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...

αν και δυσκολο να φυγουνε μαζι...ισως αν τα εβαζες σε κομματια?

Όπως έγραψα ο "γαμπρός" ενδιαφέρεται για όλο το πακέτο μαζί. Αν δεν τα δώσω σε αυτόν, μάλλον θα διώξω μόνο CPU και VGA. Για να μην πω μόνο CPU και μετά από κανα 3μηνο VGA. :)

Πληροφοριακά το GTA είναι αδηφάγο παιχνίδι..... το λέω μην απογοητευτείς μετά την αναβάθμιση...

Σκέψη για μίνι αναβάθμιση (ακα κάρτα γραφικών και άντε και cpu) πώς την βλέπεις ?

Ήταν η αρχική μου σκέψη όπως λέω και από πάνω, αλλά αν είναι να τα δώσω τώρα όλα μαζί αυτά το προτιμώ. ;)

Διόρθωση, τελικά είναι αυτές οι μνήμες:Adata 4GB DDR2-800 Ram Kit (2 x 2GB, PC2 6400, 5-5-5-12, AD2800G002GOU) 95,00 € (τώρα)

Κοίτα πόσο έχουν καινούρια κομμάτια αντίστοιχων επιδόσεων, βγάλε ένα -30% από την τιμή και έχεις περίπου την άξια τους σαν μεταχειρισμένα δεδομένου πάντα ότι έχουν ακόμα εγγύηση

230-250€ υπολογίζω και εγώ

Υπολογίζω ότι καινούρια κομμάτια με αντίστοιχες επιδόσεις έχουν γύρω στα 400€, όχι;

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στα 330 εγώ τα βγάζω δεδομενού ότι η 5770 είναι αντίστοιχη της 4870 και ο athlon X4 620 αντίστοιχος του phenom 9950. Τιμές από το skroutz

Δεδομένου ότι δεν μπορεί κάποιος που φτιάχνει σύστημα να διαλέγει από 4 διαφορετικά μαγαζιά για 4 διαφορετικά κομμάτια. Μπορείς να μου τα μαζέψεις κάπου όλα μαζί να δω πόσο θα βγάλεις; Μιλάμε για RAM, VGA, MoBo και CPU. Κάνε μου τη σύνθεση δηλαδή σα να αγόραζες εσύ τα κομμάτια για το PC σου ;)

Θα έλεγα με τίποτα κάτω απο 300.... να μην πω παραπάνω λίγο.

Και εγώ έτσι το σκεφτόμουν και επειδή είναι γνωστός μου έλεγα κάπου στα 280-300€. Αλλά δεν έχω πουλήσει και ποτέ κάτι. Απλά με δεδομένο ότι τα έχω σε καλή κατάσταση και εγγυημένα οτιδήποτε λιγότερο τα σκοτώνω...:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Απλά με δεδομένο ότι τα έχω σε καλή κατάσταση και εγγυημένα οτιδήποτε λιγότερο τα σκοτώνω...

ακριβώς αυτό.

Δεν υπάρχει λόγος.

Αφού ειναι και γνωστός αν θέλεις δώστα 290 που λέει ο λόγος για το ψυχολογικό όριο των 300 , αλλά μην τα χαρίσεις κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι δεν μπορεί κάποιος που φτιάχνει σύστημα να διαλέγει από 4 διαφορετικά μαγαζιά για 4 διαφορετικά κομμάτια. Μπορείς να μου τα μαζέψεις κάπου όλα μαζί να δω πόσο θα βγάλεις; Μιλάμε για RAM, VGA, MoBo και CPU. Κάνε μου τη σύνθεση δηλαδή σα να αγόραζες εσύ τα κομμάτια για το PC σου ;

Δηλαδή τι μου λες τώρα ότι του κάνεις και χάρη που του τα δίνεις όλα μαζί αντί να κάθεσαι να ψάχνεις άτομα να τα πουλήσεις ένα ένα;

Για μεγάλες διαφορές τιμών άνω του 5% εννοείται πως σπάω τις παραγγελίες μου

Τέσπα σου είπα πόσο θα τα έδινα εγώ, από κει και πέρα κάνε ότι θες. Γνώμες ζήτησες, τη γνώμη μου σου είπα

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200007673

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200005113

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200007411

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200008228

Με 361€ καλύτερα κομμάτια και έρχονται στην πόρτα σου. Από ένα μαγαζί

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν θεωρώ ότι έχω το αλάθητο ούτε την εμπειρία στις αγοραπωλησίες για να είναι η δική μου άποψη σωστή, εξού και έφτιαξα το συγκεκριμένο θέμα. Αν ήταν δεν θα σας ρωτούσα καν. Οπότε δεν καταλαβαίνω το ύφος απορίας-"αυτό λέω γω κάνε ότι θες". :)

Αυτό που είπα είναι ότι κάποιος που θα αγόραζε 4 τέτοια κομμάτια για να στήσει το PC του δεν θα τα έπαιρνε ένα ένα από 4 διαφορετικά μαγαζιά, άρα το να βρεις τις χαμηλότερες τιμές του skroutz και να τις ενώσεις δεν είναι το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ λοιπόν για την σύνθεση που έκανες και τον χρόνο που αφιέρωσες, αυτό που γράφεις στο τέλος ζητούσα. Η μητρική που έβαλες όμως είναι κάπως χειρότερη από αυτή που δίνω (780G vs 740G, 2 slots RAM, λιγότερες θύρες κτλ κτλ) οπότε επιμένω στα ~400€ ;)

Ακόμα και με τη δική σου θεωρία όμως του 30% και 360€ να κάνει νέο σύστημα βγαίνει 280€. Εκεί δηλαδή που κυμαίνομαι και εγώ.

Αν και άπειρος από αγοραπωλησίες όπως είπα, θεωρώ ότι όταν πουλάς σε αγνώστους πρέπει η τιμή σου να είναι δελεαστική γιατί ο άλλος βάζει το ρίσκο του πόσο εγγυημένα είναι αυτά που σου δίνει. Σε αυτήν την περίπτωση αυτό δεν υπάρχει, αλλά υπάρχει η καλή σχέση που με κάνει να μην υπάρχει θέμα του να τον "κλέψω" ή να βγάλω λεφτά από αυτόν. Γιαυτό και μάλλον τείνω στα 280€. :)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αξιζει τα 300ευρω ανετα το συστημα σου αλλα οι οι περισοτεροι κοιταζουν να βρουν φτηνα μεταχειρισμενα λογω του ρισκου του μεταχειρισμενου. Η δικη μου εκτιμηση απο 270-300 .Βεβαια το καλυτερο ειναι αρχικα να βαλεις την σχετικα καλυτερη τιμη δηλ 300 ευρω,αντε 290 για να μην χτυπαει στο αυτι και αν δεν κλεισει σε αυτην την τιμη ριξε 10-20 ευρω να το δωσεις. Οχι παρακατω ομως

αν και νομιζω οτι θα μπορουσεις να κρατησεις την καρτα γραφικων και να αλλαξεις τα αλλα ,τα παιχνιδια που λες (GTA4 k bad company2 ) ειναι τα πιο απαιτητικα σε cpu ,αφου και τα 2 χρειαζονται 4πυρινους για να παιζουν ανετα. Η 4870 ειναι αρκετα δυνατη ,με το συστημα μου (GTX260) παιζουν και τα 2 πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

οι περισσοτερες εκτιμησεις (καθαρα ΙΜΗΟ) που διαβαζω εδω κοντευουν να σηκωσουν την τριχα μου καγκελο (ή να το θεσω αλλιως.., οποιος το δωσει 290-300 να μου δωσει και ενα μπιλιετακι του αγοραστη να τον προτιμησω οταν παω να πουλησω κατι...). Σαφως με αλλα κριτηρια αγοραζω εγω(overclockability/σταθεροτητα/ταχυτητα/..) και με αλλα καποιος που θελει(-ευκολο- τυχαιο παραδειγμα) π.χ. υπολογιστη γραφειου(overclockability/σταθεροτητα/ταχυτητα/..), αλλα για ενα επεξεργαστη EOL που "καινουργιος" κανει 95€(ακριβοτερος απο τον 630,ο οποιος, παρολο την ελλειψη l3 cache εχει ιδια ή/και λιγο καλυτερη αποδοση,χωρις να υπολογισουμε τον overclocking factor... -και μη μου πει κανεις οτι ειναι ησσονος σημασιας γιατι τοτε αυτοαναιρουνται οι περισσοτεροι που πηραν c2d το 2006...), την μεγαλυτερη καταναλωση(65nm) και ειναι ηδη 1μιση χρονου τα 60 τα βλεπω σαν λεπτη κοκκινη γραμμη... ,Η μητρικη δεδομενου οτι ΤΩΡΑ ο σκρουτζ την δινει ~100,(ουσιαστικα απο καταστηματα που εχει ξεμεινει ομως ;) ) , ενα 50αρικο ειναι οκ, οι μνημες, ΕΥΤΥΧΩΣ για σενα εχουν παρει τρελα τον ανηφορο και ειναι και απο πλαισιο, οποτε ενα 60-65 να μπορεις να το απαιτησεις, και τελος η vga που χρυση-καλη αλλα "παλια" και ενεργοβορα (σε σχεση με 5770 π.χ.) και με μινιμουμ τιμη 121€, ενα 80αρι το αξιζει. Μπουμπλε-μπουμπλε.. 60+50+65+80=255

my2C.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες michalos το έχω σκεφτεί και το αναφέρω μάλιστα και στο post #6, αν δεν τα πουλήσω τώρα σαν πακέτο σε αυτό το άτομο, τότε θα κινηθώ αρχικά μόνο για επεξεργαστή. ;)

edit:

@papatsonis: δεν χρειάζεται να υπερβάλουμε, άλλωστε συζήτηση κάνουμε. Για να μαθαίνω λοιπόν και εγώ, γιατί ο 630 έχει καλύτερο overclockability από τον 9950BE; Επίσης, μέσα σε 1,5 χρόνο έχασε τα 2/3 της αξίας του και ενώ έχει 1,5 χρόνο ακόμα εγγύηση; Δηλαδή αν ήταν και εκτός εγγύησης θα τον έδινα 20€;

Ο συγκεκριμένος αγοραστής πάντως δεν θέλει υπολογιστή γραφείου, τέτοιον φτιάχνεις και με λιγότερα από 200€, θέλει PC που να παίζει τα μέχρι σήμερα παιχνίδια και δεν ενδιαφέρεται για καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

αν ενθυμουμαι καλως... ολοι οι phenom 1 μετα τα 3ghz ετρωγαν πολλα ζορια και (edit) τα πρωτα 4 review που κοιταξα στον γουγλη μολις, ο καλυτερος εφτασε 3.3 ασταθως, ενω οι αλλοι απο 3.2 και κατω. απο την αλλη ο 630 αν και με αναμικτα αποτελεσματα (ειδα και 3850 στο legitreviews, αλλα και 3050@def ταση στο hexus) φαινεται με μεγαλυτερο ρισκο μεν, τουλαχιστον ιδιος εως πολυ καλυτερος οverclocker.

Link to comment
Share on other sites

αν ενθυμουμαι καλως... ολοι οι phenom 1 μετα τα 3ghz ετρωγαν πολλα ζορια και (edit) τα πρωτα 4 review που κοιταξα στον γουγλη μολις, ο καλυτερος εφτασε 3.3 ασταθως, ενω οι αλλοι απο 3.2 και κατω. απο την αλλη ο 630 αν και με αναμικτα αποτελεσματα (ειδα και 3850 στο legitreviews, αλλα και 3050@def ταση στο hexus) φαινεται με μεγαλυτερο ρισκο μεν, τουλαχιστον ιδιος εως πολυ καλυτερος οverclocker.

Έχεις ρίξει το βάρος σε λάθος εξάρτημα... τη κάρτα γραφικών να κοιτάξεις να διώξεις πρώτα. Αυτή είναι η βασική υπεύθυνη για τα παιχνίδια. Ο επεξεργαστής σου 1 χαρά είναι αντέχει ακόμα .... http://www.anandtech.com/bench/Product/105?vs=21

Link to comment
Share on other sites

πουλα τα χωριστα ισως ετσι βγαλεις ακρη.πολυ δυσκολο ολα μαζι..ακομα και αν πεσεις στα 250 που λεει ο παπ.πολυ ενεργοβορα η 4870, η 4890 πολυ καλυτερη.αν ειχες 4890 σιγουρα ειχες πιασει παραπανω απο 250 και πιο ευκολα θα τα πουλουσες ολα μαζι.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκες και εσυ μερος να ρωτησεις ποσο να το πουλησεις.Αν κρινω απο τις προσφατες πωλησεις μου εδω θα σου πουνε να πληρωσεις κιολας για να τα παρουνε.:sarcastic::sarcastic::sarcastic::sarcastic::sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.