Jump to content



Και εγένετο ύδωρ


apocalypse

Recommended Posts

Ωραίο! Μια ερώτηση μόνο: αυτό, το βρίσκουμε σε φαρμακείο, και πως το ζητάμε, όπως το γράφεις?

Αρχική απάντηση από apocalypse

Η ασπρίλα στο νερό οφείλεται στο Erythrocin (1 χαπάκι για περίπου 900ml που πέρνει το κύκλωμα είναι πάρα πολύ)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Από φαρμακείο. Είναι χαπάκια Erythrocin των 500mg.

Θρυμμάτισα 1 , το διέλυσα σε λίγο νερό και το έριξα μέσα από το Τ.

Την επόμενη φορά θα ρίξω πολύ λιγότερο (μάλλον 1/8).

Μύκητες;

Έψαχνα τι να βάλω στο νερό και κάποιος μου το πρότεινε.

Αν υπάρχει κάποια καλύτερη λύση για να μείνει το νερό καθαρό και κυρίως άχρωμο , είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apocalypse

Μύκητες;

Έψαχνα τι να βάλω στο νερό και κάποιος μου το πρότεινε.

Αν υπάρχει κάποια καλύτερη λύση για να μείνει το νερό καθαρό και κυρίως άχρωμο , είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.

Αντιβίωση-> Πενικιλίνη ->Μύκητες

Εγω έβαλα 2-3 σταγόνες betadine που ειναι αντισηπτικο και μικροβιοκτονο , ιδέα κλεμμένη από georgeadams. Το νερό δεν άλλαξε χρώμα καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Αρχική απάντηση από apocalypse [18-01-2004 20:34]

Πως πάει από θερμοκρασίες; Έλα ντε.

Ο σένσορας της Abit ενοχλείται από την έλειψη ροής αέρα γύρω από το socket.

Το ανεμιστηράκι στα mosfet ρίχνει την θερμοκρασία του επεξεργαστή ~3 βαθμούς , αυτό έχει μια λογική.

Δοκιμάζοντας με έναν 120mm να φυσάει το socket , οι θερμοκρασία έπεσε άλλους 5 βαθμούς και αυτό δεν μου μοιάζει λογικό.

Εκ του αποτελέσματος , μπορεί να δουλέψει σε όλες τις συχνότητες με λιγότερο ρεύμα , πιάνει ~100 mhz παραπάνω (αλλά με τάση ακατάλληλη για 24/7) , ενώ με μικρό πολλαπλασιαστή δουλεύει μέχρι 240fsb (DC sync , interface enabled , gay timings) , χωρίς vdd mod.

Πάντως να ένα test που έκανα με όλους τους ανεμιστήρες στα 12V με το toast και θερμοκρασία δωματίου 20°C (11x218=2400 , 2Vcore , 1.7Vdd).

To bios της μητρικής είναι το 21. Με SLK900U και SmartFan2 στο full έδειχνε 10 βαθμούς πάνω.

μου αρεσουν οι temp σου!!!μπορεις να μου πεις την υδροψυξη σου αναλυτικα & ποσο στοιχισε???thanks

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά τόσο γκαβός είμαι??? Πως και δεν το είχα δει τόσο καιρό το σύστημα σου???

Πολύ καλός!!!

Τέλειος ο τρόπος που κατάφερες να τακτοποιήσεις το ψυγείο μέσα στο κουτί!!!

Μπράβο άξιος!

Link to comment
Share on other sites

Βρε που το θυμηθήκατε μετά από τόσο καιρό;

Τέλος πάντων έτσουξε αρκετά , λίγο κάτω από 300 σύνολο (συμπεριλαμβάνουν ~50 μεταφορικά , άτιμη επαρχία) , αλλά τι να κάνουμε , τα ήθελα όλα και δεν έκοψα από πουθενά.

Και μικρό και όμορφο και εσωτερικό και εύκολο και και και.... και το πλήρωσα...

Δεν καταλαβαίνω , τι σύγκριση υπάρχει μεταξύ Thermochill 120.1 και L30;

Το Thermochill είναι ψυγείο , η L30 είναι αντλία , μήπως εννοείς κάτι άλλο;

Το ψυγείο είναι καλό , χρυσό και όμορφο (και ακριβό...86) , αλλά μου μπαίνουν ιδέες να το αλλάξω με κάποιο τεράστιο και εξωτερικό , με την ελπίδα να δουλέψει χωρίς ανεμιστήρες.

Αλλά με σκοτώνει που δεν θα είναι πια όμορφο και συμμαζεμένο και το σκέφτομαι.....

Επίσης δεν πιστεύω οτι θα άντεχε αν είχα και block για vga.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kostas7GTR

Μεγειά !

Ξανακοιτα λιγο καλυτερα: το ποστ του apocalypse ειναι απο Γεναρη.

Αρχική απάντηση από blade_pan

πω πω ειμαι εντελως απροσεκτος γραφεις αρκετα!!!!@@!!!!το Thermochill 120.1 πιστευεις ειναι καλυτερο απο το L30???ποσο πηγε???:p

Το L30 ποιο ψυγειο ειναι; Εκτος κι αν εχεις μπερδευτει: το Thermochill 120.1 ειναι ψυγειο. Η Eheim 1250 και η Hydor L30, ειναι αντλιες.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον μπερδευτηκα παιδες:boxed: οκ,για το Thermochill 120.1 συμφωνουμε ολοι οτι ειναι jet??.now Eheim 1250 η Hydor L30???απο cpu,chipset & agp kit του eleven ειναι καλα μου φαινεται...Ε???:toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apocalypse [18-01-2004 20:30]

Το σημείο εξόδου του καλώδιου της αντλίας.

Αυτό το λαμάκι από SB 128PCI αποδείχτηκε πολύτιμο , πέρα από την έξοδο της αντλίας κρατάει και 3 διακόπτες (clear cmos , cold cathode , ασύνδετος).

Το βύσμα της αντλίας είναι σούκο , οπότε το έκοψα και έβαλα ένα ενδιάμεσο βυσματάκι.

ασχετο???clear cmos???πως???και στο mofset εκτος απο ανεμιστηρα εχεις και ψυκτρουλες απο κατω???

:OT: σορρυ...

Link to comment
Share on other sites

Για το clear cmos , έβαλα ένα θηλυκό 3πινο βυσματάκι , σαν αυτά που έχουν οι ανεμιστήρες , στην θέση του jumper και το σύνδεσα με έναν διακόπτη 3 θέσεων (on-off-on).

Οπότε με τον διακόπτη πάνω δουλεύει κανονικά , στην μεσαία θέση δεν συμβαίνει τίποτα (ούτε καν bootάρει) και κάτω κάνει clear.

Αποδείχτηκε απαραίτητο , μια που η Abit έχει σε τελείως χάλια θέση το jumper.

Στα mosfet έχω (ή μάλλον είχα) μόνο τον ανεμιστήρα , όχι ψύκτρες.

Δεν μέτρησα ποτέ θερμοκρασία νερού , οπότε δεν ξέρω.

Το block είναι πάντα δροσερο , τουλάχιστον μέχρι τους 50°C που είδα κάποια στιγμή (2650 , 2.05V σε barton mobile) , εκτός από μια φορά που ξέχασα ασύνδετους τους ανεμιστήρες του ψυγείου :o και έβρασε το σύμπαν.

Blade_pan να ξαναπώ οτι πιστεύω πως για cpu+gpu+chipset δεν θα κάνει δουλειά το Thermochill 120.1 , θα χρειαστείς κάτι μεγαλύτερο.

Για τα block , όντως είναι πολύ καλή επιλογή ο 11.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apocalypse [Σήμερα, στις 02:17]

Για το clear cmos , έβαλα ένα θηλυκό 3πινο βυσματάκι , σαν αυτά που έχουν οι ανεμιστήρες , στην θέση του jumper και το σύνδεσα με έναν διακόπτη 3 θέσεων (on-off-on).

Οπότε με τον διακόπτη πάνω δουλεύει κανονικά , στην μεσαία θέση δεν συμβαίνει τίποτα (ούτε καν bootάρει) και κάτω κάνει clear.

Αποδείχτηκε απαραίτητο , μια που η Abit έχει σε τελείως χάλια θέση το jumper.

Blade_pan να ξαναπώ οτι πιστεύω πως για cpu+gpu+chipset δεν θα κάνει δουλειά το Thermochill 120.1 , θα χρειαστείς κάτι μεγαλύτερο.

Για τα block , όντως είναι πολύ καλή επιλογή ο 11.

καταρχας με ενθουσιασε το διακοπτακι...:worship: ,θα το βρω σε μαγαζι με ηλεκτρονικα ειδη?

και κατι αλλο.το 3pin θυληκο που το βρηκες,γιατι ακου τι εχω παθει...πηρα το aerogate 2 και αυτο εχει σαν εξοδους 3pin αρσενικο και οι ανεμιστηρες της thermaltake που εχω βγαζουν βυσμα τροφοδοτικου,μηπωσ ξερεις που θα βρω τετοια δηλαδη απο βυσμα τροφοδοτικου σε 3PIN θυληκο???

οσο για το ψυγειο,διαβασα οτι και εσυ θες να παρεις αλλο...ποιο προτεινεις???:...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

οσο για το ψυγειο,διαβασα οτι και εσυ θες να παρεις αλλο...ποιο προτεινεις???:...:

Το Thermochill 120.2 (είναι διπλάσιο σε μέγεθος από το 120.1) αφού δε θες από αυτοκίνητο... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apocalypse

Για το clear cmos , έβαλα ένα θηλυκό 3πινο βυσματάκι , σαν αυτά που έχουν οι ανεμιστήρες , στην θέση του jumper και το σύνδεσα με έναν διακόπτη 3 θέσεων (on-off-on).

Apocalypse, σου ετοιμαζω αδριαντα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgeadams [Σήμερα, στις 13:58]

Το Thermochill 120.2 (είναι διπλάσιο σε μέγεθος από το 120.1) αφού δε θες από αυτοκίνητο... :)

θα μου κανει καλη δουλεια???ποσο εχει???μηπωσ ειναι καλυτερα του αυτοκ??μεγεθος αυτων???

Link to comment
Share on other sites

Διακόπτες , βύσματα και λοιπά σχετικά τα παίρνω από κατάστημα με ηλεκτρονικό υλικό (αντιστάσεις , πυκνωτές κτλ).

Βάλε προτεραιότητες στο τι θες να κάνεις με το νερό , εγώ έβαλα νερό κατα πρώτο λόγο για να βρω την ησυχία μου.

Με το μικρούλι χρειάζεται να τρέχω τους ανεμιστήρες του στα 7V για να έχω καλές θερμοκρασίες , με κάποιο μεγαλύτερο θα είχα το ίδιο αποτέλεσμα με 5V ή ίσως και χωρίς ανεμιστήρες (χώρια που έρχεται και το καλοκαίρι).

Πάντως εγώ πήρα το thermochill επειδή δεν έβρισκα τόσο μικρό ψυγείο από αυτοκίνητο.

Αν το πάρω απόφαση να βάλω μεγαλύτερο , θα είναι σίγουρα από αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.